Pożarnictwo > Sprzęt

Przetwornica star 266

<< < (2/2)

Radhezz:

--- Cytat: motoonn w Luty 20, 2020, 18:01:27 ---Tak dokładnie taka na 230 aby czasami podczas zimnych dni i dłuższych akcji podłączyć czajnik
--- Koniec cytatu ---
Już lepiej zainwestować w kuchenkę turystyczną na kartusze i staromodny czajnik, niż ryzykować rozładowanie akumulatorów po kawce/herbatce. Plus taka kuchenka może nie tylko wodę zagotować.


--- Cytat: motoonn w Luty 20, 2020, 18:01:27 ---,lub aby podładować radia lub inne urządzenia elektryczne.
--- Koniec cytatu ---
Zasada generalnie jest jedna - jak najmniej razy przetwarzać energię, dlatego że każdy przetwornik ma określoną sprawność i nie wynosi ona 100%. Ładowanie radiostacji nie wymaga wcale 230V AC, po to żeby potem zasilaczem sieciowym znowu to zbijać do 12-18V DC. Nawet powiem ciekawostkę, że oryginalne zasilacze sieciowe do Motoroli mają 18V (do starych GP300 - 12V), ale ja używam do GP380 12V i też działa ok. A co jeszcze ładować można w samochodzie? Telefon, tablet, laptopa? Wszystkie te urządzenia mają ładowarki pracujące w zakresie 12-24V. Nawet gdyby się uprzeć na przetwornicę, to łączny pobór mocy tych urządzeń nie przekroczy 200W. W takim układzie można użyć przetwornicy wielonapięciowej (działającej na 12V i 24V) o mocy np. 300W. Taka przetwornica działa po zasileniu z gniazdka zapalniczki samochodowej, nie trzeba nic kombinować przy tak niewielkiej mocy. Sam takiej używam (IPS-600 DUO).

fireman90:
@Radhezz- racja w 100 %

motoonn:
Jak dowiedziałem się od swojego kierowcy to prawie wszystkie żarówki mamy na 24v w samochodzie. Aku mamy rozmieszczone tak że jeden jest za siedzeniem kierowcy a drugi za siedzeniem dowódcy i dopiero są razem połączone w komorze silnika.

Jestem laikiem w temacie prądu więc się dopytuję.

Czajnik jaki chciałbym zastosować to taki do 500W a nie standardowy 2000W.

ostatnio nabyłem przetwornicę 700W/1000W 24v IPS i teraz nie wiem czy będzie pasowała :)

Radhezz:

--- Cytat: motoonn w Luty 24, 2020, 13:34:41 ---Czajnik jaki chciałbym zastosować to taki do 500W a nie standardowy 2000W.

ostatnio nabyłem przetwornicę 700W/1000W 24v IPS i teraz nie wiem czy będzie pasowała :)

--- Koniec cytatu ---
Będzie pasować, zakładając że te 500-700W ma mocy ciągłej, a nie chwilowej.

Aczkolwiek dalej uważam to za marny pomysł - miałem taki czajnik w wersji na 24V. Pojemność chyba ze 400ml, gotował wodę ponad 15 minut. Użyłem go ze dwa razy trzymając odpalony silnik, na wypadek gdyby wyssał za mocno akumulatory. A w Volvo nawet bez tego bywało ciężko  :P Szef jak się dowiedział to się za głowę złapał, bo ponoć kiedyś taka zabawka mu kable popaliła w instalacji... Na mój gust to raczej dlatego że wywalało mu bezpieczniki, a żeby mieć problem z głowy to dał po prostu mocniejsze... No i się zdziwił, że w takim przypadku zamiast bezpiecznika pali się instalacja... :fiuu: Ale koniec dygresji.

Wracając do sedna - przetwornica podpięta na stałe do akumulatorów będzie pobierać prąd jałowy, nawet jeśli nie będzie miała żadnego odbiornika podłączonego. A to z kolei prosty sposób na to żeby rozładować akumulatory. Niestety wydaje mi się, że na aktualnym poziomie wiedzy w zakresie elektryki nie dasz rady podłączyć tego tak, żeby było zgodnie ze sztuką, efektywnie i bezpiecznie.

fireman90:

Wracając do sedna - przetwornica podpięta na stałe do akumulatorów będzie pobierać prąd jałowy, nawet jeśli nie będzie miała żadnego odbiornika podłączonego. A to z kolei prosty sposób na to żeby rozładować akumulatory. Niestety wydaje mi się, że na aktualnym poziomie wiedzy w zakresie elektryki nie dasz rady podłączyć tego tak, żeby było zgodnie ze sztuką, efektywnie i bezpiecznie.
[/quote]

W rzeczy samej, choć odpowiednia grubość przewodów zasilających przetwornicę (16-20 mm2) ,dodatkowy odłącznik na przynajmniej jednym z nich załatwiałoby temat, ale PO CO ?. Czekać na dwie szklanki kawy 15 min.?. Jeśli to niezbędne, to o ile posiadacie agregat prądotwórczy warto może skorzystać z niego dla celów "kulinarnych".

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej