Autor Wątek: Umundurowanie służbowe  (Przeczytany 16061 razy)

Offline Pułkownik_Moralność

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 195
Odp: Umundurowanie służbowe
« Odpowiedź #25 dnia: Luty 08, 2020, 15:26:41 »
Tak patrząc z zewnątrz, to PSP ma być umundurowaną służbą MSW czy cywilbandą na wzór straży amerykańskich? Krótkie spodenki to może sobie nosić pan Janusz na budowie, spodnie trekingowe i sofshelle to sobie może nosić pan Mirek chodzący po górach. Strażak zawodowy, nawet po koszarach powinien chodzić w czymś co przypomina mundur. To, że dzisiejsze plastikowe koszarówki są do niczego to jedno, ale dziś mamy możliwości materiałowe do powrotu do dawnych, lepszych czasów, gdy strażak do akcji jechał w tym samym czym chodził po koszarach: nie ma dziś problemu zrobić spodni i bluzy w kroju dzisiejszego ubrania KDS, tyle że z trudnopalnego materiału, o właściwościach użytkowych bawełny(jak wojskowy mundur polowy specjalny wz 123/SP). Tak Straż by miała ubranie specjalne lekkie(do służby i zdarzeń nie wymagających ciężkiego ubrania, których jest z 90%) i ubranie specjalne ciężkie. Czy nie byłby to z punktu wygody służby lepszy kierunek?

Hahahaha :)
Precz z komuną! :)


Offline gallanonim

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Umundurowanie służbowe
« Odpowiedź #27 dnia: Luty 08, 2020, 17:37:24 »
No i właśnie czy taki mundur, w takim kolorze, z trudnopalnej tkaniny byłby zły? Do tego czapka z daszkiem stylizowana na rogatywkę i pas. Strażak wyglądałby jak człowiek, byłoby mu wygodnie i podczas służby, i podczas działań przy MZ i przy pożarach na przestrzeni otwartej

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.350
Odp: Umundurowanie służbowe
« Odpowiedź #28 dnia: Luty 08, 2020, 17:41:39 »
No i właśnie czy taki mundur, w takim kolorze, z trudnopalnej tkaniny byłby zły? Do tego czapka z daszkiem stylizowana na rogatywkę i pas. Strażak wyglądałby jak człowiek, byłoby mu wygodnie i podczas służby, i podczas działań przy MZ i przy pożarach na przestrzeni otwartej
Co? Po cholerę pas... Po ch#j czapka ala rogatywka...
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline gallanonim

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Umundurowanie służbowe
« Odpowiedź #29 dnia: Luty 08, 2020, 17:50:36 »
Pas po to, żeby ludzie widząc strażaka w takim mundurze na ulicy nie wytykali palcami "patrzcie jakie fleje", a czapka bo obecne bejsbolówki też wyglądają jak wyglądają. Na pewno byłoby to nawiązanie do "tradycji" lepsze niż te furażerki, co policjantom na głowy założyli

Offline in_flames

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 343
Odp: Umundurowanie służbowe
« Odpowiedź #30 dnia: Luty 08, 2020, 17:59:23 »
Żołnierze bez pasów biegaja i nikt z tym problemu nie ma. U nas też ich być nie powinno.

Offline Pułkownik_Moralność

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 195
Odp: Umundurowanie służbowe
« Odpowiedź #31 dnia: Luty 08, 2020, 18:15:27 »
Pas po to, żeby ludzie widząc strażaka w takim mundurze na ulicy nie wytykali palcami "patrzcie jakie fleje", a czapka bo obecne bejsbolówki też wyglądają jak wyglądają. Na pewno byłoby to nawiązanie do "tradycji" lepsze niż te furażerki, co policjantom na głowy założyli

Rogatywka, pas, toporek i jeszcze po szabli dla każdego. Obligatoryjnie.

Ja pierdziele. Nie wierzę w to co czytam  :rofl: :rofl: :rofl:

Offline Morfen

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 62
Odp: Umundurowanie służbowe
« Odpowiedź #32 dnia: Luty 08, 2020, 19:30:52 »
gallanonim  :gwiazdki:
Właśnie przez takich ludzi Straż wygląda jak wygląda...  :wall: jeszcze trochę wody w Wiśle musi upłynąć zanim będzie normalnie :fiuu:

Offline czakson

  • Im mniej wiesz, tym lepiej śpisz...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 384
Odp: Umundurowanie służbowe
« Odpowiedź #33 dnia: Luty 08, 2020, 21:23:55 »
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/spoleczenstwo/1785198,1,secret-service-w-pisowskim-wydaniu.read

A takie mundury by u nas nie były?

Już są, nawet w podobnym kolorze 
https://netka.gda.pl/wp-content/uploads/2015/05/IMG_1109.jpg
https://netka.gda.pl/wp-content/uploads/2015/05/IMG_1111.jpg

To jest jakaś grupa poszukiwawcza? 😉

Właśnie o takie mundury mi chodziło 😉 i nie zadne pasy ani rogatyki do tego  :wall: jak już mam nosić jakąś rogatywkę po koszarach to wybieram furażerke albo beret, bo przynajmniej jak go ładnie zaprasujesz to jakoś wygląda i jest go przynajmniej jak schować 😉 a te nowe dżokejki to się raczej nie złoża do kieszeni, żeby w razie czego mieć je pod ręką 😉
Serca oddam kobiecie ! Honor tylko ojczyźnie !

Offline man

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: Umundurowanie służbowe
« Odpowiedź #34 dnia: Luty 08, 2020, 21:44:30 »
Chciałbym skromnie przypomnieć, że temat dotyczy ubrań służbowych, a nie koszarowych, kds-ów, strojów kąpielowych czy innych spodenek. :-\

Wasze wypowiedzi utwierdzają mnie w przekonaniu, że mało kto to ubranie widział i mało kto je używa. Skoro tak to usunąć je z sortów mundurowych.
Ciekaw jestem ile osób posiada ten mundur w rozmiarze pasującym... ^_^  ?

Ciekawi mnie również czy nie razi was powszechne użytkowanie nieregulaminowego umundurowania?

Offline Lacobic

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 44
Odp: Umundurowanie służbowe
« Odpowiedź #35 dnia: Luty 08, 2020, 21:46:24 »
Ta „żeby ludzie widzieli”..... 

Chłopie właśnie przez takie podejście przy robocie na rejonach czy to podczas luźnych działań pot nam się po dupach leje. Bo po co wygoda strażakowi...
dodaj jeszcze malowanie trawy na zielono i będzie po STAREMU 🤦 :wall: :wall:

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.126
  • KM PSP
Odp: Umundurowanie służbowe
« Odpowiedź #36 dnia: Luty 08, 2020, 21:50:36 »
Ubranie będzie dopasowane wtedy, gdy przyjdzie od producenta i zaniesiesz je do krawcowej, żeby je zmniejszyła. Co z tego, że podasz rozmiar przy składaniu zamówienia, jak koszula do ciebie przyjdzie niby na twój rozmiar, a wygląda tak naprawdę jak worek na ziemniaki. Chyba, że istnieje na rynku jakiś producent co potrafi uszyc dopasowaną koszulę, jak tak to niech ktoś napisze co to za firma i z chęcią zakupię ich produkt.
A co do nieregulaminowego umundurowania - jeżeli chodzi o umundurowanie służbowe, to chodząc w kurtce od tegoż "munduru" to wyglądam jak nie powiem co, więc wole założyc ciemną kurtkę 3/4 cywilną, ale dopasowaną. Myślę, że jak nas widzą, tak nas piszą więc służbówka jest do zmiany natychmiast, a nie za ileś lat.

Offline sorbent

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 504
Odp: Umundurowanie służbowe
« Odpowiedź #37 dnia: Luty 09, 2020, 00:35:12 »
Ja białe koszule kupuje w wolczance - wyszczuplona - i jest dla mnie ok. Jest jeszcze super slim - też dla mnie ale pięć kilo temu he he. Nie ma niestety haftu PSP.  Przez neta z opcją zwrotu.

Offline in_flames

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 343
Odp: Umundurowanie służbowe
« Odpowiedź #38 dnia: Luty 09, 2020, 14:30:02 »
Ja do wyjściowego mam Vistulę. Biała klasyczna też wyszczuplana, a do tego wykonana z bawełny two-ply. W promocji można kupić poniżej 100PLN. To powinien wzór konspekt jakości naszych koszul. W szczególności do wyjściowego to powinna być najwyższa jakość i powinno być ją widać jak się gdzieś "wychodzi", a tu jakość widać i czuć. Polecam.

Offline Gosciu

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 257
Odp: Umundurowanie służbowe
« Odpowiedź #39 dnia: Luty 09, 2020, 16:12:50 »
To, że dzisiejsze plastikowe koszarówki są do niczego to jedno, ale dziś mamy możliwości materiałowe do powrotu do dawnych, lepszych czasów, gdy strażak do akcji jechał w tym samym czym chodził po koszarach...
Ja prdl a tyle się mówi o raku itp. Jedziesz do pożaru a potem dalej chodzisz w tym samym  :gwiazdki: Dawne lepsze czasy, obudź się człowieku !  :wall:

Offline Pułkownik_Moralność

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 195
Odp: Umundurowanie służbowe
« Odpowiedź #40 dnia: Luty 25, 2020, 10:22:14 »
"Zmiany w umundurowaniu. Priorytetem będzie komfort pracy i wytrzymałość oraz wygląd mundurów noszonych przez strażaków. Planowane jest wprowadzenie nowego ubrania koszarowego dla wszystkich strażaków (jedna forma zastępująca „koszarówkę” i ubranie dowódczo-sztabowe), butów półsportowych, usunięcie niepotrzebnych sortów i zastąpienie ich jednym konkretnym (rezygnacja z munduru służbowego z klamrą oraz swetra), wprowadzenie polarów, czapek zimowych, krótkich spodenek oraz jeśli się uda finansowo również ubrań termoaktywnych. Wygląd umundurowania wyjściowego pozostanie bez zmian, lecz wykonane ma ono być z dużo lepszych materiałów. Planowana jest zmiana nakrycia głowy funkcjonariuszek na rogatywkę."

https://remiza.com.pl/ambitne-plany-komendanta-bartkowiaka/

Offline Mroovka

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 897
Odp: Umundurowanie służbowe
« Odpowiedź #41 dnia: Luty 25, 2020, 17:36:49 »
Jak rozumiem po wejściu w życie zmian będziemy mieli do wyboru albo zmodernizowane i ujednolicone ubranie "koszarowo-dowódczo-sztabowe", albo mundur wyjściowy?
No bo jak mundur z klamrą ("olimpijka") i sweter chcą zlikwidować, to jak ma wyglądać umudurowanie służbowe w okresie zimowym? Latem jeszcze spodnie i koszula wystarczą, ale zimą???
Chyba, że zamysłem jest wogóle rezygnacja ze "słuzbówki" (a była w tym wątku i taka propozycja).
Pozdrawiam Koleżanki i Kolegów.
Si vis pacem, para bellum

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.126
  • KM PSP
Odp: Umundurowanie służbowe
« Odpowiedź #42 dnia: Luty 25, 2020, 17:44:05 »
Zobacz gdzie najczęściej chodzi się w sluzbówce: szkoły i może w niektórych komendach wymaga tego 01. Nigdzie indziej się z tym umundurowaniem nie spotkałem, więc idąc przykładem Policji, gdzie nie ma munduru służbowego u nas może być tak samo, że koszarowka/sztabowka zastąpi mundur służbowy.

Offline Mroovka

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 897
Odp: Umundurowanie służbowe
« Odpowiedź #43 dnia: Luty 25, 2020, 18:09:15 »
@simek92
Realia znam i wiem, że mundur służbowy jest reliktem minionej epoki oraz że jest praktycznie nie używany.
Problemem będzie to, że potrzebne będą dwa komplety tej"koszarówko-sztabówki". Wyobraź sobie np. prewentystę, który utytła się na odbiorze, czy też kontroli bieżącej. Albo strażaka z podziału, któremu olej kapnie na mundur podczas konserwacji sprzętu (nie mów mi, że do konserwacji pilarki, czy hydrauliki zakładasz ubranie robocze typu drelich). No trzeba to wyprać, w brudnym nie będzie jednostki na zewnątrz reprezentował. A nie zawsze aura jest taka, że na drugi dzień po wypraniu masz ubranie suche.
Inną kwestią jest coś, o czym niewielu chyba pamięta. Mianowicie koszarówka i KDS nie wliczają się do mundurówki - są do zużycia. A na ubranie służbowe i wyjściowe jest  czasookres użytkowania, i o tę pozycję wypłata równoważnika mundurowego zostanie obcięta.
Mieć, a nie mieć....   
Si vis pacem, para bellum

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.126
  • KM PSP
Odp: Umundurowanie służbowe
« Odpowiedź #44 dnia: Luty 25, 2020, 18:15:38 »
Z tym masz rację, że potrzeba by więcej kompletów niż np 2. Może zrobią coś w rodzaju koszarowki, ale bardziej "służbowej"🤔 pożyjemy, zobaczymy. Grunt, że chociaż jest wola coś zmienić, bo obecnie w sluzbówce to wyglądamy jak nie powiem co. I najbardziej zabawne jest to, że jak zamówisz mundur na swój wzrost itd to i tak musisz lecieć do krawcowej go zwężać, bo takich mamy zarabistych producentów.

Offline Mroovka

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 897
Odp: Umundurowanie służbowe
« Odpowiedź #45 dnia: Luty 25, 2020, 18:28:04 »
Chcesz dobrze wyglądać? Od razu idź tam, gdzie Ci taki mundur na wymiar zrobią.  :szalony:
Si vis pacem, para bellum

Offline man

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: Umundurowanie służbowe
« Odpowiedź #46 dnia: Luty 25, 2020, 21:37:39 »
Zobacz gdzie najczęściej chodzi się w sluzbówce: szkoły i może w niektórych komendach wymaga tego 01. Nigdzie indziej się z tym umundurowaniem nie spotkałem, więc idąc przykładem Policji, gdzie nie ma munduru służbowego u nas może być tak samo, że koszarowka/sztabowka zastąpi mundur służbowy.

Granatowy mundur, w którym najczęściej widać policjantów to właśnie mundur służbowy.
Natomiast Policja ma jeszcze mundur ćwiczebny (polowy), który wygląda jak nasz kds, noszą go np. policjanci podczas zabezpieczania imprez masowych, meczów piłkarskich itp. często noszony z hełmem.

Zgadzam się, że służbówki nikt nie nosi bo jest po prostu tragiczna.  Zmodyfikowany KDS  z długim obuwiem należy zachować do udziału w akcjach, pracach sztabu, ćwiczeniach czy inspekcjach czyli jak w Policji mundur polowy. Natomiast nowoczesny i modny mundur służbowy (z krótkim obuwiem, krótkim rękawem, polarem itd.) powinien być użytkowany na co dzień!!! w tym również podczas ckr i siedzenia w biurze.

W załączeniu wzór munduru służbowego Policji, tego typu ubranie jest nam pilnie potrzebne, żeby skończyć z PRL-em w straży



[załącznik usunięty przez administratora]

Offline Pułkownik_Moralność

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 195
Odp: Umundurowanie służbowe
« Odpowiedź #47 dnia: Luty 26, 2020, 10:35:34 »
Cytuj
Natomiast Policja ma jeszcze mundur ćwiczebny (polowy), który wygląda jak nasz kds, noszą go np. policjanci podczas zabezpieczania imprez masowych, meczów piłkarskich itp. często noszony z hełmem.

Policyjny mundur ćwiczebny również doczekał się nowego wzoru. Czarny jest sukcesywnie wycofywany.

http://www.gazeta.policja.pl/997/archiwum-1/2017/numer-149-082017/147304,Mundur-cwiczebny.html

Offline czakson

  • Im mniej wiesz, tym lepiej śpisz...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 384
Odp: Umundurowanie służbowe
« Odpowiedź #48 dnia: Luty 26, 2020, 12:47:10 »
Cytuj
Natomiast Policja ma jeszcze mundur ćwiczebny (polowy), który wygląda jak nasz kds, noszą go np. policjanci podczas zabezpieczania imprez masowych, meczów piłkarskich itp. często noszony z hełmem.

Policyjny mundur ćwiczebny również doczekał się nowego wzoru. Czarny jest sukcesywnie wycofywany.

http://www.gazeta.policja.pl/997/archiwum-1/2017/numer-149-082017/147304,Mundur-cwiczebny.html

Ja np nie widzę przeciwwskazań żeby takowe były u nas  :huh:
Serca oddam kobiecie ! Honor tylko ojczyźnie !

Offline Mroovka

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 897
Si vis pacem, para bellum