Pożarnictwo > Sprzęt

Radiotelefony Baofeng w Straży

<< < (2/2)

gallanonim:
Z Baofengiem sprawa ma się tak: jest to radiotelefon zbudowany jako SDR, dlatego ma tak szeroki zakres i tyle opcji, ale na tym zalety się kończą. Mimo tego, że parametry są ustawiane programowo, to i tak za nadawanie i odbiór ostatecznie odpowiadają zwykłe, analogowe obwody, a te w Baofengach są po prostu tandetne. Skutek taki, że radio na nasłuchu jest w stanie łapać nawet zakłócenia od wejścia HDMI w telewizorze, od heterodyny zwykłego radia pracującego obok, od samochodów i wogóle wszystek smog elektromagnetyczny. Przy nadawaniu, oprócz modulacji fonicznej tworzą się też śmieci, zakłócające kanały obok, więc przy większej akcji i pracy na kilku kanałach RG naraz mogą się takie rzeczy dziać. Ogólnie, Baofengi serii UV-82/UV-5R i pochodne to nadają się na podsłuchiwanie wywoławczego i policji w domu, ale nie do pracy jako normalny radiotelefon. Idzie mi za to z Chin nowy model Baofenga, ogarniający też transmisję DMR, zobaczymy jak on się będzie sprawował

Radhezz:
@gallanonim, oczywiście jest w tym sporo racji odnośnie konstrukcji i jakości, tylko że akurat nigdy nie miałem do czynienia z zakłóceniami które by Bao zbierał, nawet ze starej motopompy. Odnośnie "siania" dookoła, cóż, trzeba by było poszukać po sąsiednich kanałach (np 49 i 50), albo bardziej "profesjonalnie" sprawdzić jak to wygląda np. na SDR# przy analizie spektrum. Akurat nie wiem gdzie mój "dongiel" spoczywa, ale w wolnej chwili może bym zrobił porównanie jak to wygląda gdy nadaje mój UV-82, a jak to robi stara GP300 i/lub GP600.

Forester21:
Baofenga nie mozna używać w sieci MSW ponieważ nie spełnia warunków technicznych określonych w Rozkazie KG PSP

motoonn:
Witajcie,ja osobiście używam Baofenga jako dodatkowego radia,plusem jest to że mam jednocześnie nasłuch na kanał 30 i dowolny ratowniczo gaśniczy.Kiedyś jak byłem w moim PSP i rozmawiałem jednym z dowódców zmiany to powiedział że podczas akcji nie będzie sprawdzał czy akurat jest na taki radiotelefon odpowiedni papier,najważniejsze że strażak ma i działa łączność.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej