Autor Wątek: Odległość między budynkami  (Przeczytany 15960 razy)

Offline esteem

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odległość między budynkami
« dnia: Styczeń 17, 2020, 16:20:14 »
Dzień dobry,
jaka jest wymagana odległość między budynkami? (załącznik)

[załącznik usunięty przez administratora]

Offline Twein

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 47
Odp: Odległość między budynkami
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 17, 2020, 18:07:31 »
Ja bym policzył po łuku 4m, ale Rzeczoznawca z którym konsultuję woli pasy prostokreślne i pewnie dałby 4 pierwiastki z dwóch. Nie podaję swojej dokładniej interpretacji bo mam nadzieję, że uzyskasz odpowiedź od bardziej doświadczonych. Sam jestem jej ciekaw.

Offline daw_77

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 124
Odp: Odległość między budynkami
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 17, 2020, 19:11:22 »
Zdaje się, że zdania mogą być podzielone.
Ja bym zaproponował metodę kolorowego kapelusza.
A dla bardziej zachowawczych metodę czapki uszatki.

Czerwony dotyczy ścian sąsiedniego budynku tworzących kąt od 0 do 60
Pomarańczowy  od 60 do 120
Fioletowy wszystkich ścian sąsiedniego budynku bez względu na kąt.

Może to i nie do końca znajduje uzasadnienie w przepisach, ale przynajmniej proste w stosowaniu i wydaje się, że w miarę bezpieczne.

[załącznik usunięty przez administratora]

Offline articulus

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: Odległość między budynkami
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 21, 2020, 11:53:39 »
Ja z kolei do tematu podchodzę tak, że w pierwszej kolejności wyznaczam kąt i mierzę odległość między sąsiadującymi ścianami w najbliższej odległości między nimi. Przedstawiłem to na rysunku w załączniku (kąt Z i Y).
Następnie na podstawie wyznaczonego kąta określam jaka powinna być odległość między tymi ścianami biorąc pod uwagę zapisy par. 271 WT i porównuję ze stanem zastanym.


@daw_77 bardzo pomysłowa grafika - przypadła mi do gustu  :mellow:

[załącznik usunięty przez administratora]

Offline daw_77

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 124
Odp: Odległość między budynkami
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 21, 2020, 12:53:19 »
Błądzisz Przyjacielu.
Po pierwsze mierzysz kąt między ścianą a padającym promieniowaniem, co wprawdzie jest bliskie nauce, ale dalekie przepisom, które nakazują mierzyć kąty między ścianami.
Po drugie to kąty mierzone Twoim sposobem, wyjdą po byku zwykle więcej niż 120 (270 do podziału na dwa kąty), więc w większości przypadków byłoby bez wymagań (przykład w zał).

[załącznik usunięty przez administratora]

Offline articulus

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: Odległość między budynkami
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 21, 2020, 14:03:22 »
@daw_77 w przepisach jest mowa o "ścianach zewnętrznych obu budynków, które tworzą między sobą kąt..".
Oczywiście bierzemy pod uwagę dwa budynki. W załączniku zrobiłem drobną analizę porównującą moją metodę określania bezpieczeństwa pożarowego budynków ze względu na usytuowanie oraz metodę "kolorowego kapelusza".
W analizowanym przypadku mamy dwa budynku ZL (dach i ściany NRO, E>65%). W zakresie kątów 120-60st.  wymagana odległość wynosi 4 m. W tym przypadku nie udało mi się wyznaczyć kąta mniejszego niż 60st natomiast większe niż 120st. nie były brane pod uwagę.
Ściana oddzielenia przeciwpożarowego została określona kolorem niebieskim.
W Twoim przypadku w zakresie kątów 60-120st. odległości przekraczają wartości wymagane.

[załącznik usunięty przez administratora]

Offline daw_77

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 124
Odp: Odległość między budynkami
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 21, 2020, 19:00:01 »
To jest kąt, który tworzą między sobą ściany zewnętrzne budynków.

[załącznik usunięty przez administratora]

Offline articulus

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: Odległość między budynkami
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 21, 2020, 20:48:48 »
Czyli uważasz, że w tym przypadku budynki tworzą ze sobą kąt 90st?

Offline daw_77

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 124
Odp: Odległość między budynkami
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 22, 2020, 13:13:14 »
Tak, tyle że nie budynki a ściany.
Te na czerwono kąt 90 stopni
A te na żółto kąt 0 stopni.
I w sytuacji gdy budynki nie są naprzeciwległe następuje lekkie niedoprecyzowanie przepisów.
Inne niedoprecyzowanie, to budynki okrągłe :)
To co Ty proponujesz to jest sensowne, o tyle o ile zrozumiałem, ale moim zdaniem nie wynika bezpośrednio z WT.



[załącznik usunięty przez administratora]

Offline articulus

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: Odległość między budynkami
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 23, 2020, 09:29:41 »
Źle się wyraziłem, ale miałem na myśli ściany.
Gdyby przepisy były jasne i przewidywały wszystkie możliwości to najprawdopodobniej rzeczoznawcy nie byliby potrzebni. Ta profesja to ciężki kawałek chleba i konieczność brania na swoje barki dużej odpowiedzialności. Przypuszczam, że nawet wśród rzeczoznawców byłyby różne zdania na powyższy problem.
Fajnie gdyby ktoś jeszcze przedstawił swoją koncepcję postępowania w takich przypadkach.

Budynki okrągłe zostały przemilczane w naszych przepisach :huh: Drogi pożarowej biegnącej wzdłuż dłuższego boku też nie wyznaczymy dla takiego budynku  ^_^

Offline daw_77

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 124
Odp: Odległość między budynkami
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 24, 2020, 21:59:54 »

Fajnie gdyby ktoś jeszcze przedstawił swoją koncepcję postępowania w takich przypadkach.


+1

Offline esteem

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Odległość między budynkami
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 25, 2020, 09:47:04 »
A może by tak za ciosem to koło jeszcze, jak już w te grafiki tak poszliśmy.
Jak w takim przypadku wyznaczalibyście kąty i odległości? Pierwszy sposób jaki przyszedł mi na myśl na załączonym obrazku.

Łatwiej chyba określa się odległości gdy już wiadomo, który budynek istnieje, a który chcemy dostawić.

[załącznik usunięty przez administratora]

Offline daw_77

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 124
Odp: Odległość między budynkami
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 25, 2020, 13:21:43 »
No coście się tak uparli na mierzeniu kąta między ścianą budynku a padającym promieniowaniem (żółta linia)?

Styczną do okręgu należy poprowadzić i do niej mierzyć kąt jak już (próbowałem oddać tę myśl czerwoną linią). Wtedy to będzie kąt między ścianami.

[załącznik usunięty przez administratora]

Offline esteem

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Odległość między budynkami
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 25, 2020, 13:31:14 »
Niestety przez jakoś zdjęcia nie widać, że ten kąt mimo wszystko nie został w żaden sposób uwzględniony, a tylko zaczepnie zaznaczony.
W załączeniu przybliżenie.

[załącznik usunięty przez administratora]

Offline daw_77

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 124
Odp: Odległość między budynkami
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 25, 2020, 13:36:49 »
Aaa, ok. Zbliżenie pomogło :)
Kąt między ścianami w granicach 60-120, więc 4 m jest ok.

Offline r0cq

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 612
Odp: Odległość między budynkami
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 28, 2020, 19:14:59 »

Fajnie gdyby ktoś jeszcze przedstawił swoją koncepcję postępowania w takich przypadkach.

Jak dla mnie w prosty i konkretny sposób wytłumaczył to @daw_77 i chyba co do tych przypadków nie ma już co dodawać.
:straz:




Offline daw_77

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 124
Odp: Odległość między budynkami
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 28, 2020, 21:28:20 »
Dzięki za uznanie, ale cała siła forum w tym, że im więcej propozycji i dyskusji tym lepiej. Może kiedyś forum uzyska status źródła wiedzy technicznej, będzie stosowane zgodnie z art. 5.1 PB :)

Offline r0cq

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 612
Odp: Odległość między budynkami
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 28, 2020, 22:35:59 »
Dzięki za uznanie, ale cała siła forum w tym, że im więcej propozycji i dyskusji tym lepiej. Może kiedyś forum uzyska status źródła wiedzy technicznej, będzie stosowane zgodnie z art. 5.1 PB :)

Możliwe, możliwe, choć bardzo wątpliwe. Bardzo rzadko ludzie chcą się dzielić tego typu wiedzą. No ale jak to ja - jestem pozytywnej myśli i mam nadzieję, że kiedyś to się zmieni.
:straz:

Offline Twein

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 47
Odp: Odległość między budynkami
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 01, 2020, 20:39:06 »
I w sytuacji gdy budynki nie są naprzeciwległe następuje lekkie niedoprecyzowanie przepisów.

W takich sytuacjach wierzę w cytat, którego pierwotnego źródła znaleźć nie potrafię:
"stanowiska Komendanta Głównej Straży Pożarnej zawartego w piśmie z dnia 3 marca 2014 r. (vide: [...] akt adm.), że "nie określa się odległości między równoległymi ścianami, jeżeli ich powierzchnie (lica) są całkowicie przesunięte względem siebie". "

http://www.orzeczenia-nsa.pl/wyrok/ii-sa-kr-828-15/pozwolenie_na_budowe_uzytkowanie_obiektu_lub_jego_czesci_wykonywanie_robot_budowlanych_innych_niz/14144c9/6.html?q=wszystkie+%C5%9Bciany+zewn%C4%99trzne+271&x=0&y=0&pth=%2Fszukaj

Jeśli chodzi o czapkę to bardzo dobra grafika, ale jeszcze tu wkleję rozstaw budynków gdzie nie do końca chciałem jej słuchać.
« Ostatnia zmiana: Luty 01, 2020, 20:44:47 wysłana przez Twein »

Offline White Eagle

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 37
Odp: Odległość między budynkami
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 01, 2020, 21:31:05 »
Tak po samym 1 poście dumam sobie. Jeżeli te budynki są usytuowane w obrębie jednej działki to zgodnie z § 273 ust. 1 WT. nie ustala się odległości między ich ścianami zewnętrznymi z zastrzeżeniem § 249 ust. 6.

Offline daw_77

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 124
Odp: Odległość między budynkami
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 01, 2020, 22:56:20 »

W takich sytuacjach wierzę w cytat, którego pierwotnego źródła znaleźć nie potrafię:
"stanowiska Komendanta Głównej Straży Pożarnej zawartego w piśmie z dnia 3 marca 2014 r. (vide: [...] akt adm.), że "nie określa się odległości między równoległymi ścianami, jeżeli ich powierzchnie (lica) są całkowicie przesunięte względem siebie".


Genialny zapis, prostujący wątpliwości, w przypadku budynków ze ścianami w postaci linii prostych (problemy esteem nadal pozostają aktualne).
Bardzo Ci za niego dziękuję, to właśnie siła forumowej społeczności, gdzie zawsze znajdzie się ktoś, kto ma najlepszą wiedzę w danym wycinku ochrony ppoż.

Offline r0cq

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 612
Odp: Odległość między budynkami
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 01, 2020, 23:01:20 »
No tak, ale zwróćcie uwage, że interpretacje KG PSP nie mają mocy prawnej. W praktyce nie mogę się z tą interpretacja w ogóle zgodzić - nie raz już tak broniłem sąsiedniego obiektu przed przeniesieniem się pożaru. W teorii..hmmm? Brak przepisów dla mnie osobiście wiąże się z wiedzą praktyczną i/lub zasadami wiedzy technicznej, etc.
Ps. @Twein brak załącznika, który miałeś wkleić.
:straz:

Offline daw_77

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 124
Odp: Odległość między budynkami
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 03, 2020, 10:05:49 »
W sumie tutaj to akurat najlepszy przykład, jak interpretacja KG nabiera mocy prawnej - sąd się na nią powołał i uznał jako niekwestionowalną, w ogóle nie analizując stanowiska drugiej strony, wręcz je wyśmiewając w pewnym sensie  "Odmienne stanowisko skarżącego, zawarte w skardze w tym przedmiocie, może być ocenione jedynie jako nieuzasadniona polemika, nie poparta żadnym rzeczowym argumentem."

Offline hyundai85

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Odległość między budynkami
« Odpowiedź #23 dnia: Sierpień 09, 2020, 01:25:31 »
Witam
Sytuacja jest realna a nie hipotetyczna, ale dla potrzeb postu uprościłem ją starając się zachować sedno problemu.
Mamy dwa budynki:
istniejący budynek drewniany ozn. "A-ZLIV" to stary obiekt mieszkalny z lat 60 XXw. usytuowany wg wiejskich standardów czyli prawie że po granicy działki. Dach i ściany rozprzestrzeniające ogień RO oraz projektowany budynek murowany "B-ZLIV". Budynek z belitu, ocieplony styropianem lub wełną mineralną. Sytuowany południową ścianą z oknami i drzwiami w odległości 4,00m od granicy czyli zgodnie z §12. 1.1) WT. No ale mamy jeszcze §271-273 a generalnie rozchodzi się o §271 ust.10 oraz §271 ust.11. i przytoczony w tych paragrafach "pas terenu". Mowa tu jest o pasie terenu OTACZAJĄCYM ściany zewnętrzne budynku. Jak określić ten pas?? Czy jest to pas który oddziałuje równolegle od rozpatrywanej ściany czy posiada on swojego rodzaju "promienie". Przedstawiłem różne sytuacje i różne podejścia do problemu oraz piątą sytuację "bonusową".
Dla dwóch budynków z czego jeden jest RO a drugi NRO odległość wynosi L1=12,0m oraz L2=6,0m.
Sytuacja 1 - płn. "ściana 2" budynku "A" oddziałuje na płd. ścianę budynku "B" od pkt 0 do pkt X oraz "ściana 1" budynku "A" oddziałuje w zakresie 60-120stopni na zachodnią ścianę bud. "B" od pkt 0 do pkt 1. Oddziałują na siebie ściany które są przeciwstawne w stosunku do siebie i od pkt X na wsch. oddziaływanie wzajemne budynków nie występuje. (Wiem już że to założenie jest nieprawidłowe ale od niego zacząłem więc je pozostawiłem jako punkt wyjściowy)
Sytuacja 2 -  jak wyżej, ale dodatkowo wschodnia "ściana 3" budynku "A" działa na "ścianę 3" od pkt X do pkt Y dlatego, że odcinek ten leży w pasie L2=6,0m w zakresie 60-120stopni.
Sytuacja 3 - sytuacja zakłada, że płn. ściana budynku "A" oddziałuje na całą południową ścianę budynku "B" ponieważ leży ona w odległości <12,0m i jest równoległa do tej ściany (kąt 0 stopni). (Jest to wariant najbardziej korzystny zarówno dla rzeczoznawcy p.poż….jak i dla urzędnika PINB …czyli najmniej korzystny dla inwestora)
Sytuacja 4 - To moja własna interpretacja. Przy płn.-wsch. narożniku założyłem, że jest hipotetyczny odcinek ściany nachylony do płd. ściany "A" pod kątem 60stopni. I od tego odcinka odmierzam L1=12,0m Dodatkowo założono, że płn "ściana 2" budynku "A" oddziałuje nie tylko na przeciwległą ścianę ale dodatkowo na ścianę na odcinku  X - Z. To założenie zakłada, ze teoretycznie płn.-wsch. ród budynku "A" jest ścięty tak, że tworzy z płd. ścianą bud. "B" kąt <60stopni. Opcjonalnie można założyć, że narożnik jest wyoblony i zakres oddziaływania tworzy linia prostopadła do stycznej wyoblenia.
Sytuacja 5 – jest wariantem sytuacji 2 ale przy założeniu, że budynek projektowany sytuowany jest nieznacznie poza pasem 50%L (np. 55%L). W tym wariancie budynek „A” swoją północną ścianą 2 oddziałuje na płd. ścianę 2 budynku „B” od pkt 0 do pkt X. Przy tym założeniu, niezależnie od tego czy budynek „B” były odsunięty na 55%L czy 95%L wymagania i zakres obostrzeń były by te same i właśnie ta sytuacja generuje pewne wątpliwości, że powinien być przecież jakiś stan pośredni. Proszę zwrócić uwagę, że w tej lokalizacji budynku „B” sytuacja 3 i sytuacja 4 pokrywają się ze sobą. Przy założeniu metody „kolorowego kapelusza” sytuacja się nie zmienia ale już przy założeniu metody „czapki uszatki” ściana p.poż. rozszerza się o zakres X – Y.   
Proszę o podpowiedzi jak to u Was wygląda z praktycznego doświadczenie oraz jakie jest wasze zdanie z teoretycznego punktu widzenia. Za wiele nie znalazłem informacji jak ten "pas terenu" określić. Czy są to pasy równoległe do rozpatrywanej ściany, no ale wtedy co z narożnikami i polami w kształcie ćwiartek?? Przecież istnieje możliwość, że pożar pojawi się w narożniku budynku i nie będzie się rozprzestrzeniał zgodnie z WT tylko prawdopodobnie promieniście lub jak zawieje wiatr.
Dla inwestora najkorzystniejsza jest sytuacja 1 (już wiem, że nieprawidłowa) ale przepis mówi o pasie terenu otaczającym budynek, czyli jakiś  pas który ma ciągłość (przecież pożar nie działa idealnie prostopadle i nie kończy się jak w sytuacji 1 w pkt X). Wg mnie rozpatrując sytuację czysto teoretycznie i czytając przepis literalnie to najbliższa jest sytuacja 3 ponieważ przyjęcie tego założenia powoduje, że w miarę oddalania się bud. „B” ściana p.poż. się skraca (zwęża) więc jest jakieś logiczne przełożenie. Natomiast nie jest to korzystne dla inwestora.
Wiem, że WT techniczne nie są do końca precyzyjne w tym temacie. Przy moich założeniach kierowałem się opracowaniem Pani M. Hyjek (zdj. w zał.) oraz artykułem w „inżynierzebudownictwa”: http://www.inzynierbudownictwa.pl/technika,materialy_i_technologie,artykul,usytuowanie_budynkow_ze_wzgledu_na_bezpieczenstwo_pozarowe___cz_i,9094
I jak autor w tym artykule przyjmował odległości od stref ścian z różna powierzchnią przegrody E – (wsp. K w tym artykule) i głównie na tym artykule (pomiar odległości promieniście) bazowałem swoją aprobatę dla sytuacji 3 – czyli najbezpieczniejszego.
Dodatkowo temat był omawiany w wątku: https://www.strazak.pl/index.php/topic,27036.msg313374.html#msg313374
Na koniec taka ciekawostka (sytuacja 6 i 7) która daje dużo do myślenia w odniesieniu do poprzednich przypadków.
Temat jest rozwinięciem mojego realnego problemu, który opiszę jak wątek się „obudzi”. Konsultowałem to już z 3 rzeczoznawcami, ale ponieważ jest to budynek mieszkalny i nie podlega obowiązkowemu uzgodnieniu to z racji na złożoność problemu oraz (co wcale nie ukrywam) zainteresowanie ze strony PINBu (zainteresowanie z powodów podniesienia działki a nie p.poż.  ) to kończy się na różnych poradach, ale bez deklaracji oficjalnego uzgodnienia projektu. Znam też "stanowisko Komendanta Głównej Straży Pożarnej zawartego w piśmie z dnia 3 marca 2014 r. (vide: [...] akt adm.), że "nie określa się odległości między równoległymi ścianami, jeżeli ich powierzchnie (lica) są całkowicie przesunięte względem siebie" ale tu chyba jest idea o ścianach które się całkowicie mijają a nie częściowo.
Proszę o konkretną i merytoryczną dyskusję.


[załącznik usunięty przez administratora]

[załącznik usunięty przez administratora]

[załącznik usunięty przez administratora]
« Ostatnia zmiana: Sierpień 09, 2020, 16:49:29 wysłana przez hyundai85 »

Offline hyundai85

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Odległość między budynkami
« Odpowiedź #24 dnia: Wrzesień 01, 2020, 08:32:24 »
hm...pomoże ktoś?