Autor Wątek: Specjalny dodatek dla mundurowych  (Przeczytany 91411 razy)

Offline Strażak wro

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 364
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #150 dnia: Wrzesień 22, 2020, 22:38:27 »
Jako codzienny, właśnie napocząłem (1 dzień) urlop wypoczynkowy za 2020. Wiele koleżanek i kolegów ma wciąż urlop zaległy za 2019, a są i przypadki za 2018. Uroki systemu codziennego - może weź urlop ale przychodź z wolnego, bo robota czeka. Na PB tak się nie da, musi być zgodnie z kartą. Na codziennym się da i ludzie przychodzą, bo robotę trzeba zrobić - patrz: kawę wypić, ciastko zjeść... nie do końca, bo Komenda działać musi, a PB roboty w tym temacie nie zrobi w zastępstwie.
Dlatego uważam, ja, że codzienni powinni mieć gratyfikację za czas poświęcony na rzecz służby, mimo że nie pełnią służby na PB. Sam pełniłem, znam realia.

Eqinox, to ironia???
Jestem przeciwnikiem systemu godzinowego, zwolennikiem systemu zadaniowego - masz robotę i musisz ją zrobić. Czy zaczniesz o 7.30 kawą i śniadaniem, czy o 8.00 wystartujesz z realizacją zadań, a jak trzeba będzie, na maila z KW odpiszesz o  18.45 (od tego zależy czy nowe auto do PB trafi).
W systemie codziennym nie ma ciągłości - praca 7.30-15.30. Ale jak trzeba to i 18.45 online. Więc rozliczajmy ludzi zadaniowo, bez nadgodzin, ale uznającich zaangażowanie w pracę/służbę/dobro PSP=bezpieczeństwo PB.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 23, 2020, 07:14:34 wysłana przez Butel »

Offline slawek.nowak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 83
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #151 dnia: Wrzesień 22, 2020, 22:52:47 »
Zapis ustawy mówi że nie tylko będzie brak płatnych nadgodzin ale tez nie będzie można ich odebrać. Tym bardziej. A to niby jest tak dumnie zapowiadany system motywacyjny dla strażaków systemu codziennego przez KG w grudniu tamtego roku.
Ale tydzień pracy trwa dalej 40h :) Więc chodzisz jak chcesz  :rofl: :rofl: :rofl:

Art. 35 ustawy o PSP
Ust. 6.  Codzienny rozkład czasu służby strażaka polega na wykonywaniu zadań służbowych po 8 godzin dziennie od poniedziałku do piątku.
9.  Czas służby strażaka może być przedłużony do 48 godzin tygodniowo, w okresie rozliczeniowym, o którym mowa w ust. 1, jeżeli jest to uzasadnione potrzebami służby. W takim przypadku strażakowi przyznaje się czas wolny od służby w tym samym wymiarze albo rekompensatę pieniężną.

Co wpiszesz w listę jak za 8 godzin w niedzielę nie przyjedziesz w poniedziałek?

Do tego zmiany w nowej ustawie

 w art. 35 po ust. 10a dodaje się ust. 10b w brzmieniu:
„10b. Strażakowi uprawnionemu do dodatku funkcyjnego, w zamian za czas służby przekraczający normę, o której mowa w ust. 1, nie przysługuje czas wolny, o którym mowa w ust. 9 i 10, ani rekompensata pieniężna, o której mowa w ust.
9.”;

I teraz cytując klasyka do Twojego komentarza:

Dziewczynka: Świetna rada Wujku. Bardzo dobra rada!
Miś (do telewizora): Znajdź dla mnie radę, Wuju!


Offline Strażak wro

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 364
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #152 dnia: Wrzesień 22, 2020, 23:18:20 »
Koledzy (PB i codzienni) i Koleżanki,
wiemy, że służba nie oznacza fizycznej/psychicznej pracy przez 24 lub 8 godzin. Jest też "czas czuwania" w gotowości na nagłą potrzebę realizacji zadań. W przypadku PB czuwa, w JRG, cała zmiana. W przypadku systemu codziennego "czuwa" cała kadra. Ostatnio, dość często, pojawia się mail z KW, wysłany po 15.30 z terminem odpowiedzi do dnia następnego, do 8.00. Co wtedy robi zmiana codzienna? Ano siada przy kompie, po ogarnięciu dzieci i innych zaplanowanych na popołudnie zadań (czas wolny od służby) i dyskutuje, sprawdza oferty, konsultuje z 01 i szykuje odpowiedź na rano. W międzyczasie dzwoni d-ca zmiany, że strażak sraczki dostał i chyba pójdzie do domu, dyżurny SK informuje o plamie oleju, gdzie Zarządca drogi odmawia przyjazdu...
Uważam, że jeśli zrobiłeś/łaś robotę w systemie codziennym, idź czuwać do domu, a nie siedź do 15.30. A jeśli będzie robota po 15.30 liczę na ciebie wtedy, a nie od 7.30 dnia następnego. I wiecie co, to działa przy zgranym Zespole - skoro nie ma rekompensaty za nadgodziny, które faktycznie są robione, dajmy możliwość wynagrodzenia tego w inny sposób - dodatek funkcyjny.
Nie chce mi się wierzyć, że służę w idealnej jednostce w skali kraju. Sądzę że w innych, ponad 300 KP jest tak samo.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.350
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #153 dnia: Wrzesień 23, 2020, 06:38:56 »
Art. 35 ustawy o PSP
Ust. 6.  Codzienny rozkład czasu służby strażaka polega na wykonywaniu zadań służbowych po 8 godzin dziennie od poniedziałku do piątku.
9.  Czas służby strażaka może być przedłużony do 48 godzin tygodniowo, w okresie rozliczeniowym, o którym mowa w ust. 1, jeżeli jest to uzasadnione potrzebami służby. W takim przypadku strażakowi przyznaje się czas wolny od służby w tym samym wymiarze albo rekompensatę pieniężną.
Co wpiszesz w listę jak za 8 godzin w niedzielę nie przyjedziesz w poniedziałek?
Do tego zmiany w nowej ustawie
 w art. 35 po ust. 10a dodaje się ust. 10b w brzmieniu:
„10b. Strażakowi uprawnionemu do dodatku funkcyjnego, w zamian za czas służby przekraczający normę, o której mowa w ust. 1, nie przysługuje czas wolny, o którym mowa w ust. 9 i 10, ani rekompensata pieniężna, o której mowa w ust.
9.”;
Właśnie Misiu art. 35! Okresy rozliczeniowe itp... Godziny o których mowa w ust. 9 i 10 stają się nadgodzinami w momencie zakończenia okresu rozliczeniowego... A wcześniej  :rofl:
Ja bym w listę wpisał P jak patałach czyli inne usprawiedliwione nieobecności a ty możesz wróbelki i inne ptaszki malować.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline slawek.nowak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 83
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #154 dnia: Wrzesień 23, 2020, 07:29:48 »
Co komenda to inna interpretacja niestety. Poczekamy jak będzie to wyglądać za ponad tydzien

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #155 dnia: Wrzesień 23, 2020, 10:14:51 »
Panowie przecież ustawa ZOSTAŁA PODPISANA to co mają tu za znaczenie komunikaty Floriana. Ustawa jasno precyzuje co się wprowadza, a rozporządzenia mogą co najwyżej szczegółowo przedstawić dany zapis artykułu co nie oznacza że zmieni zapis artykułu ustawy.
Moim zdaniem:
1. dodatek funkcyjny jest utworzony dla pracowników biurowych , ale przede wszystkim dla tych , którzy mają obecnie dodatki służbowe na poziome 45-50% (kto takie ma to łatwo wywnioskować) i nie mogą zdzierżyć że strażak zmianowy zapier..... dodatkowo ma dopiero teraz wynagradzane. Jedyna korzyść dla strażaka z systemu dziennego (tego co nigdy nie osiąga 30% dodatku służbowego) jest taka, że MOŻE przy odejściu na EMĘ 01 zlituje się i da mu 70% funkcyjnego w ostatnim miesiącu
2. podobnie jest ze świadczeniem motywacyjnym- na dzień dzisiejszy spójrzcie kto go bedzie pobierał? Zmianowi przeważnie po 25 latach mają max. i tylko czekają dnia aby odejść a jeśli znajdą się tacy co bedą w stanie dalej służyć i mieć chęc to dostaną "propozycje" nie do odrzucenia. O tym pisałem wcześniej- nawet 01,02, 11, dostali takie propozycje.
Dlatego podsumowując uważam, że tak jak to miało w latach wczesniejszych, zamiast coś poprawiać i iść do przodu to robi się wszystko pod publiczkę nie zapominając zwłaszcza o SOBIE.


Offline sorbent

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 504
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #156 dnia: Wrzesień 23, 2020, 10:46:15 »
A dam sobie spokój.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 23, 2020, 10:55:44 wysłana przez sorbent »

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #157 dnia: Wrzesień 23, 2020, 14:42:35 »
Nie oszukujmy się ale służba w systemie 8 godzinnym trwa 24h/365 dni w roku. Zwłaszcza dotyczy to dowództwa JRG i operacyjnej.
Popołudnia, noce, weekendy, święta to normalne że coś się musi stać i człowiek jedzie do roboty albo siada przy komputerze.

Dlaczego za to nie piszesz nadgodzin?
Bo mi i tak za nie nie zapłacą a jak będę je odbierał to i tak będziecie dzwonić że jest pilna robota do zrobienia. Jak jakimś cudem nie zadzwonicie to i tak potem będę miał robotę bieżącą i zaległą do zrobienia.
No to po co mam pisać?





PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline sismondi

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 442
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #158 dnia: Wrzesień 23, 2020, 17:37:44 »
Koledzy (PB i codzienni) i Koleżanki,
wiemy, że służba nie oznacza fizycznej/psychicznej pracy przez 24 lub 8 godzin. Jest też "czas czuwania" w gotowości na nagłą potrzebę realizacji zadań. W przypadku PB czuwa, w JRG, cała zmiana. W przypadku systemu codziennego "czuwa" cała kadra. Ostatnio, dość często, pojawia się mail z KW, wysłany po 15.30 z terminem odpowiedzi do dnia następnego, do 8.00. Co wtedy robi zmiana codzienna? Ano siada przy kompie, po ogarnięciu dzieci i innych zaplanowanych na popołudnie zadań (czas wolny od służby) i dyskutuje, sprawdza oferty, konsultuje z 01 i szykuje odpowiedź na rano. W międzyczasie dzwoni d-ca zmiany, że strażak sraczki dostał i chyba pójdzie do domu, dyżurny SK informuje o plamie oleju, gdzie Zarządca drogi odmawia przyjazdu...
Uważam, że jeśli zrobiłeś/łaś robotę w systemie codziennym, idź czuwać do domu, a nie siedź do 15.30. A jeśli będzie robota po 15.30 liczę na ciebie wtedy, a nie od 7.30 dnia następnego. I wiecie co, to działa przy zgranym Zespole - skoro nie ma rekompensaty za nadgodziny, które faktycznie są robione, dajmy możliwość wynagrodzenia tego w inny sposób - dodatek funkcyjny.
Nie chce mi się wierzyć, że służę w idealnej jednostce w skali kraju. Sądzę że w innych, ponad 300 KP jest tak samo.
Kto wysyła maila po 15:30 po 15:30 nikogo nie ma  ....:)

Offline Dop15

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 17
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #159 dnia: Wrzesień 23, 2020, 17:46:21 »
Witam
Odnośnie dodatku dla starszych - wypłacą w październiku czy dopiero w listopadzie  bo ma być płacony z dołu, a rozporządzenie wchodzi w październiku. Orientuje się ktoś. Dzięki

Offline in_flames

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 343
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #160 dnia: Wrzesień 23, 2020, 17:50:44 »
Koledzy (PB i codzienni) i Koleżanki,
wiemy, że służba nie oznacza fizycznej/psychicznej pracy przez 24 lub 8 godzin. Jest też "czas czuwania" w gotowości na nagłą potrzebę realizacji zadań. W przypadku PB czuwa, w JRG, cała zmiana. W przypadku systemu codziennego "czuwa" cała kadra. Ostatnio, dość często, pojawia się mail z KW, wysłany po 15.30 z terminem odpowiedzi do dnia następnego, do 8.00. Co wtedy robi zmiana codzienna? Ano siada przy kompie, po ogarnięciu dzieci i innych zaplanowanych na popołudnie zadań (czas wolny od służby) i dyskutuje, sprawdza oferty, konsultuje z 01 i szykuje odpowiedź na rano. W międzyczasie dzwoni d-ca zmiany, że strażak sraczki dostał i chyba pójdzie do domu, dyżurny SK informuje o plamie oleju, gdzie Zarządca drogi odmawia przyjazdu...
Uważam, że jeśli zrobiłeś/łaś robotę w systemie codziennym, idź czuwać do domu, a nie siedź do 15.30. A jeśli będzie robota po 15.30 liczę na ciebie wtedy, a nie od 7.30 dnia następnego. I wiecie co, to działa przy zgranym Zespole - skoro nie ma rekompensaty za nadgodziny, które faktycznie są robione, dajmy możliwość wynagrodzenia tego w inny sposób - dodatek funkcyjny.
Nie chce mi się wierzyć, że służę w idealnej jednostce w skali kraju. Sądzę że w innych, ponad 300 KP jest tak samo.
U mnie obecnie jest tak samo, ale to zależy od kierownictwa KM/KP. Jak trzeba zostać dłużej nie mam z tym problemu i każdej godziny nie rozpisuję, jak mam potrzebę wyjść wcześniej podobnie. Myślę, że tak jak w Twoim przypadku, jestem raczej stratny z tego tytułu, ale są takie osoby które każde 0.5h wpisują. Jak słucham opowieści z Polski jestem w stanie sobie wyobrazić komendantów wykorzystujących dodatek funkcyjny.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.350
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #161 dnia: Wrzesień 23, 2020, 18:19:03 »
Witam
Odnośnie dodatku dla starszych - wypłacą w październiku czy dopiero w listopadzie  bo ma być płacony z dołu, a rozporządzenie wchodzi w październiku. Orientuje się ktoś. Dzięki
Do 10 listopada.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline j.o.blush

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 223
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #162 dnia: Wrzesień 23, 2020, 20:27:01 »
Cytuj
wypłacą w październiku czy dopiero w listopadzie  bo ma być płacony z dołu, a rozporządzenie wchodzi w październiku.
mnie osobiście zastanawia jedna sprawa - do końca października właściwy 01 ma wydać decyzję o przyznaniu lub odmowie śm;
- wg opinii krążących po internetach płatnikiem miałby być ZER;
 nie bardzo mogę sobie wyobrazić pod względem prawnym (choć po paru latach w PSP powinienem) wydania przez komendanta ww decyzji dotyczącej wypłaty środków nie z budżetu komendy tylko ze środków zapisanych w innym planie budżetowym;
jak w praktyce miała by wyglądać wypłata środków w przypadku zawieszenia/potrącenia wypłaty (np. L4) - zostawałoby raptem 5-6 dni roboczych na obliczenie, przekazanie (w jakiej formie, papier, epuap) do zer-u, obrobienie potrąceń i wypłatę;
i tak dalej.....
poza tym kolega pisze o rozporządzeniu - nie znalazłem nigdzie delegacji do wydania takiego

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.924
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #163 dnia: Wrzesień 23, 2020, 21:18:33 »
Jak dostanę to Ci odpowiem.

Offline MetFis

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 129
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #164 dnia: Wrzesień 26, 2020, 14:53:12 »

Offline presio

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 51
    • http://
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #165 dnia: Październik 13, 2020, 13:20:51 »
ktoś dostał? Bo nagle cisza się zrobiła ;)

Offline Scyzoryk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 461
  • Medal ma zawsze 2 strony. Sztuką zauważyć je obie.
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #166 dnia: Październik 13, 2020, 13:39:22 »
ktoś dostał? Bo nagle cisza się zrobiła ;)
Jak ktoś mógł dostać, skoro wchodzi w październiku i płacone ma być z dołu. Czyli najbliższa wypłata w listopadzie (za październik).

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.924
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #167 dnia: Październik 13, 2020, 16:51:33 »
ktoś dostał? Bo nagle cisza się zrobiła ;)
Jak ktoś mógł dostać, skoro wchodzi w październiku i płacone ma być z dołu. Czyli najbliższa wypłata w listopadzie (za październik).
Znajomy z którym rozmawiałem zrobił rozpoznanie i tak naprawdę mało kto zna szczegóły czy wystarczy opinia przełożonego, raport zainteresowanego czy inny wzór pisma.
« Ostatnia zmiana: Październik 14, 2020, 08:28:23 wysłana przez SIUSIEK »

Offline Strażak wro

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 364
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #168 dnia: Październik 13, 2020, 20:00:39 »
czekamy na stanowisko KG - przepis wszedł w życie, od 1.10. uprawnieni mogą więc wnioskować ale jak, gdzie, do kogo? To na razie pytania bez odpowiedzi. Teraz jest czas by przygotować opinie służbowe (pozytywne) wymagane do uzyskania świadczenia.
Nie pierwszy raz, kiedy jest przepis a nie wiadomo jak go stosować... podobnie jest z panelami PV ale to na inny wątek.

Offline kg877

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 129
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #169 dnia: Październik 14, 2020, 10:47:04 »
Temat wydaje się być prosty do załatwienia. Nie trzeba czekać na stanowiska KG (bo nie wiadomo czy będą) i tworzyć dodatkowej biurokracji w postaci wniosków, raportów i jakichś pism. Przepis obowiązuje od 1 października. Uprawniony ma 30 dni na wydanie decyzji o przyznaniu lub odnowie przyznania. Ustala ile strażaków spełnia warunki określone w ustawie. Poleca sporządzenie opinani okresowej (chyba że ktoś miał sporządzoną ale nie dalej niż 3 m-ce.). W tej opinii biorący udział w opiniowaniu (bezpośredni przełożony) może  wnieść o przykazaniu świadczenia, ale wg mnie nie jest to konieczne- wystarczy że stwierdzi przydatność na zajmowanym stanowisku. Jak opinia jest gotowa - uprawniany wydaje decyzje o przyznaniu świadczenia. Natomiast jeżeli jest strażak który kwalifikuje się do odnowy przyznania świadczenia (np. w trakcie postępowania dyscyplinarnego czy pozostałych przypadków wymienionych w ustawie) to uprawniony ma obowiązek wydania decyzji odmownej. To moje zdanie na to zagadnienie, ale wiadomo gdzie dwóch Polaków  tam trzy zdania. Wszystkim uprawnionym życzę decyzji przyznających.
« Ostatnia zmiana: Październik 14, 2020, 10:50:49 wysłana przez kg877 »

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #170 dnia: Październik 14, 2020, 11:06:14 »
Raporty, pisma, wnioski, opinie? A ja myślałem, że wszyscy i bezproblemowo :fiuu: :fiuu: :fiuu: :fiuu:

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.444
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #171 dnia: Październik 14, 2020, 13:58:56 »
ktoś dostał? Bo nagle cisza się zrobiła ;)
Jak ktoś mógł dostać, skoro wchodzi w październiku i płacone ma być z dołu. Czyli najbliższa wypłata w listopadzie (za październik).

Na pierwszy raz mają 3 miesiące

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.924
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #172 dnia: Październik 14, 2020, 16:23:37 »
Temat wydaje się być prosty do załatwienia. Nie trzeba czekać na stanowiska KG (bo nie wiadomo czy będą) i tworzyć dodatkowej biurokracji w postaci wniosków, raportów i jakichś pism. Przepis obowiązuje od 1 października. Uprawniony ma 30 dni na wydanie decyzji o przyznaniu lub odnowie przyznania. Ustala ile strażaków spełnia warunki określone w ustawie. Poleca sporządzenie opinani okresowej (chyba że ktoś miał sporządzoną ale nie dalej niż 3 m-ce.). W tej opinii biorący udział w opiniowaniu (bezpośredni przełożony) może  wnieść o przykazaniu świadczenia, ale wg mnie nie jest to konieczne- wystarczy że stwierdzi przydatność na zajmowanym stanowisku. Jak opinia jest gotowa - uprawniany wydaje decyzje o przyznaniu świadczenia. Natomiast jeżeli jest strażak który kwalifikuje się do odnowy przyznania świadczenia (np. w trakcie postępowania dyscyplinarnego czy pozostałych przypadków wymienionych w ustawie) to uprawniony ma obowiązek wydania decyzji odmownej. To moje zdanie na to zagadnienie, ale wiadomo gdzie dwóch Polaków  tam trzy zdania. Wszystkim uprawnionym życzę decyzji przyznających.
Skoro KG podpisała dokument  z ZERem w tej sprawie to gdzie przekaz w dół. Kadry KW szykują opinie ale nie ma innych wytycznych.

Offline ogniomiszcz

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.137
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #173 dnia: Październik 14, 2020, 18:35:33 »
Przed wydaniem decyzji o przyznaniu świadczenia motywacyjnego strażak podlega opiniowaniu służbowemu na zasadach, o których mowa w art. 36a, jeżeli od dnia wydania ostatniej opinii o tym strażaku upłynęły co najmniej 3 miesiące.

Offline kg877

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 129
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #174 dnia: Październik 14, 2020, 18:56:07 »
Temat wydaje się być prosty do załatwienia. Nie trzeba czekać na stanowiska KG (bo nie wiadomo czy będą) i tworzyć dodatkowej biurokracji w postaci wniosków, raportów i jakichś pism. Przepis obowiązuje od 1 października. Uprawniony ma 30 dni na wydanie decyzji o przyznaniu lub odnowie przyznania. Ustala ile strażaków spełnia warunki określone w ustawie. Poleca sporządzenie opinani okresowej (chyba że ktoś miał sporządzoną ale nie dalej niż 3 m-ce.). W tej opinii biorący udział w opiniowaniu (bezpośredni przełożony) może  wnieść o przykazaniu świadczenia, ale wg mnie nie jest to konieczne- wystarczy że stwierdzi przydatność na zajmowanym stanowisku. Jak opinia jest gotowa - uprawniany wydaje decyzje o przyznaniu świadczenia. Natomiast jeżeli jest strażak który kwalifikuje się do odnowy przyznania świadczenia (np. w trakcie postępowania dyscyplinarnego czy pozostałych przypadków wymienionych w ustawie) to uprawniony ma obowiązek wydania decyzji odmownej. To moje zdanie na to zagadnienie, ale wiadomo gdzie dwóch Polaków  tam trzy zdania. Wszystkim uprawnionym życzę decyzji przyznających.
Skoro KG podpisała dokument  z ZERem w tej sprawie to gdzie przekaz w dół. Kadry KW szykują opinie ale nie ma innych wytycznych.
Mamy obowiązujący akt prawny w randze ustawy. Kto z kim co podpisał, nie ma tu nic do rzeczy. Skoro prowadzone jest opiniowanie to pewnie wkrótce będą decyzje.