Autor Wątek: Specjalny dodatek dla mundurowych  (Przeczytany 91459 razy)

Offline EljotNes

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 213
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #100 dnia: Wrzesień 08, 2020, 08:58:51 »
Dodatek funkcyjny wskoczy dla ośmiogodzinnych w zamian dodatku służbowego.
czy tylko dla ośmiogodzinnych ? a ten zapis - "wprowadzenia dodatku funkcyjnego na wzór rozwiązań funkcjonujących od dawna w Policji i SG, w tym wyłączenia rekompensaty za ponadnormatywny czas służby,"

Offline Puap

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 73
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #101 dnia: Wrzesień 08, 2020, 09:14:29 »
Średnia z 12 miesięcy z dadatkami.

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #102 dnia: Wrzesień 08, 2020, 10:56:52 »
Triman nie wytrzymuja ze względu na zwiekszona ilość wyjazdów, szkoleń, ćwiczeń, wymogów etc., które znacznie wpływaja na zdrowie fizyczne, a zwłaszcza psychiczne.
Eqinox też znałem starszych kolegów, którzy na podziale służyli po 30 lat tyle tylko, że to było w czasie kiedy liczba wyjazdów była 5 krotnie mniejsza, gdzie ćwiczenia były cos w rodzaju "porannej zaprawy" lub też "rozruchu służby" (wszystko w formie "zabawy", ale nie zapominając o potrzebie zwiększania nawyku, doswiadczenia itp.) i nie skutkowały konsekwencjami dalszej służby, gdzie  idiotycznych szkoleń zwłaszcza poza słuzbą nie było- mógłbym wymieniać tak dalej ale zapewne jak służyłeś w latach 90 tych to wiesz o czym można by było wymieniać. Eqinox- ZER wylicza emeryturę na podstawie ostatniego wynagrodzenia, w którego skład wchodzi; zasadnicze i dodatki: za stopień, służbowy i motywacyjny oraz 1/12 tego wynagrodzenia. Eqinox nie wiem jak teraz liczona jest 13 , bo jej nie dostaję (oj sory dostaję ponad 800 stówek).
Puap za moich czasów to nie przypominam sobie aby dodatek funkcyjny i za szkodliwość wchodził do rozliczenia 13.

Offline sorbent

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 504
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #103 dnia: Wrzesień 08, 2020, 11:31:57 »
Triman nie wytrzymuja ze względu na zwiekszona ilość wyjazdów, szkoleń, ćwiczeń, wymogów etc., które znacznie wpływaja na zdrowie fizyczne, a zwłaszcza psychiczne.
Eqinox też znałem starszych kolegów, którzy na podziale służyli po 30 lat tyle tylko, że to było w czasie kiedy liczba wyjazdów była 5 krotnie mniejsza, gdzie ćwiczenia były cos w rodzaju "porannej zaprawy" lub też "rozruchu służby" (wszystko w formie "zabawy", ale nie zapominając o potrzebie zwiększania nawyku, doswiadczenia itp.) i nie skutkowały konsekwencjami dalszej służby, gdzie  idiotycznych szkoleń zwłaszcza poza słuzbą nie było- mógłbym wymieniać tak dalej ale zapewne jak służyłeś w latach 90 tych to wiesz o czym można by było wymieniać. Eqinox- ZER wylicza emeryturę na podstawie ostatniego wynagrodzenia, w którego skład wchodzi; zasadnicze i dodatki: za stopień, służbowy i motywacyjny oraz 1/12 tego wynagrodzenia. Eqinox nie wiem jak teraz liczona jest 13 , bo jej nie dostaję (oj sory dostaję ponad 800 stówek).
Puap za moich czasów to nie przypominam sobie aby dodatek funkcyjny i za szkodliwość wchodził do rozliczenia 13.
Co ty opowiadasz, kiedyś to były poj...ane ćwiczenia. Zgodnie ze schematem rozwinięć i na czas. Jak np d-ca JRG był rypnięty lub komendant to tak długo ćwiczyłeś aż się w czasie zmieściłeś.
Wypadki (często ciężkie)nie były rzadkością. Wpadający w nocy Komendant z pytaniami do obudzonego w stylu: co zrobisz jak ci koło pęknie - gdzie masz dętki itd. również nie były rzadkością.
Obecne ćwiczenia praktyczne (nie są codzienne, codziennie to jest doskonalenie zawodowe w różnej formie) są o wiele mniej uciążliwe niż te z książeczki ze schematami rozwinięć. Pozdrawiam.

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #104 dnia: Wrzesień 08, 2020, 12:10:53 »
Sorbent ja wymieniłem część zadań, które wpływają na szybsze odejście na EMĘ (w tym ćwiczenia). Jeżeli uważasz, że prowadzenie ćwiczeń tych książeczkowych były idiotyczne to Twoja indywidualna sprawa - w moim odczuciu spowodowana IDIOTYCZNYM podejściem Twoich przełozonych, które też jest jednym z głównych wcześniejszych odejść na EMĘ (ja tego nie wymieniłem ze względu na zbędne rozpętanie dyskusji w tym temacie). Ja mam inne zdanie na temat tamtych ćwiczeń, a obecnym doskonaleniem (oczywiście nie wiem co teraz się 'Wyrabia"). Te książkowe ćwiczenia umożliwiały automatyczne zachowanie się podczas rozwinięć, robiło się to sprawnie, każdy wiedział co ma robić itp.- ja też jako pchr. się na tym "wychowałem". W ostatnich latach jakie miałem okazje pracować z młodymi to klęska. Przychodzili po kursach i nie potrafili się zachować przy zdarzeniach (co mają robić etc.). Dopiero książeczkowe rozwinięcia skutkowały poprawie wyszkolenia. To jest moje zdanie i masz prawo się z tym nie zgadzać. Oczywiście przyznaję Ci rację, że cześć przełożonych, kontrolerów miała z tego pozywkę wyżywania się- też tego nie tolerowałem.

Offline maniek777

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 222
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #105 dnia: Wrzesień 17, 2020, 09:42:50 »
Dodatek funkcyjny wskoczy dla ośmiogodzinnych w zamian dodatku służbowego.
czy tylko dla ośmiogodzinnych ? a ten zapis - "wprowadzenia dodatku funkcyjnego na wzór rozwiązań funkcjonujących od dawna w Policji i SG, w tym wyłączenia rekompensaty za ponadnormatywny czas służby,"
i jak jest z tym dodatkiem ? jest on również osiąglany dla ludków z podziału?  czy jest on wliczany przy naliczaniu emerytury?

Offline fireman_f

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 271
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #106 dnia: Wrzesień 17, 2020, 09:58:52 »
Dodatek funkcyjny wskoczy dla ośmiogodzinnych w zamian dodatku służbowego.
czy tylko dla ośmiogodzinnych ? a ten zapis - "wprowadzenia dodatku funkcyjnego na wzór rozwiązań funkcjonujących od dawna w Policji i SG, w tym wyłączenia rekompensaty za ponadnormatywny czas służby,"
i jak jest z tym dodatkiem ? jest on również osiąglany dla ludków z podziału?  czy jest on wliczany przy naliczaniu emerytury?

Ja tam się aż tak nie znam ale wystarczy przeczytać ustawę w której jest napisane że dodatek ten przysługuje osobom zajmującym stanowiska kierownicze oraz jednoosobowe, czyli to nie dla podziału i bardzo dobrze że nie, jeśli się mylę niech mnie poprawi ktoś mądrzejszy

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #107 dnia: Wrzesień 17, 2020, 10:26:04 »
Dodatek ten pomimo zapowiedzi KG jest nieosiągalny dla podziału. Zastępuje on dodatek służbowy, ale zwiększa go do 70% , czyli aby udobruchać strażaków z biura w związku z brakiem nadgodzin. Dlatego firemanie w tej kwestii się mylisz że to bardzo dobre. Kolejny punkt podtrzymujący wojenkę podział-biuro.

Offline fireman_f

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 271
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #108 dnia: Wrzesień 17, 2020, 11:52:25 »
Dodatek ten pomimo zapowiedzi KG jest nieosiągalny dla podziału. Zastępuje on dodatek służbowy, ale zwiększa go do 70% , czyli aby udobruchać strażaków z biura w związku z brakiem nadgodzin. Dlatego firemanie w tej kwestii się mylisz że to bardzo dobre. Kolejny punkt podtrzymujący wojenkę podział-biuro.

no ok makimum 70% a minimum ile ma byc?

Offline slawek.nowak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 83
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #109 dnia: Wrzesień 17, 2020, 12:17:28 »
Nie zostało to jeszcze określone. Czekamy na rozporządzenie w tym temacie. Rozporządzenie MSWiA

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.444
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #110 dnia: Wrzesień 17, 2020, 12:21:11 »
Officer a o nienormatywnym czasie służby to już nie doczytałeś -minimum obiektywizmu by się przydało.

Offline danielcspsp

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 25
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #111 dnia: Wrzesień 17, 2020, 12:27:27 »
Co do wojenki biuro-podział. Uważam, że dodatki funkcyjne dla pracowników 8 godzinnych to krok w dobrą stronę, praca biurowa jest niewdzięczna i nie daje większych możliwości dorabiania. Da się to zauważyć przy propozycjach przejścia na system codzienny - każdy unika jak ognia przez nadgodziny. Jeśli chodzi o dodatek to zamysł dobry ale jest kilka mankamentów o których nikt nie wspomina. Najważniejszy problem jest taki, że proponowany dodatek ma być dawany z budżetu komend - nie będzie dodatkowych pieniędzy, więc nie każdą komendę będzie stać aby taki dodatek wprowadzić nie wspominając żeby dać to maksimum czyli 70%.

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #112 dnia: Wrzesień 17, 2020, 12:42:01 »
pb11 nie bardzo wiem o co Ci chodzi? Możesz wyjaśnić.
firemanie KG wspominał, że w granicach 50-70, ale i wspominał, że i podział też powinien mieć, ale jak wyszło to widać.
danielu uważam, że to krok w kierunku dalszego podzielenia podział-biuro

Offline Obiektyw

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #113 dnia: Wrzesień 17, 2020, 12:50:24 »
Co do dodatku funkcyjnego to trzeba poczekać na rozporządzenie MSWiA, jakie będą konkretne zapisy odnośnie jego poziomu (zapis o poziomie minimalnym?).
Widzę tu jedno zagrożenie, sprytny komendant zamieni dodatek służbowy na funkcyjny "niepokornemu" (bez zwiększania kwoty dodatku) i tym sposobem załatwi problem nadgodzin  :rofl:

Offline fireman_f

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 271
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #114 dnia: Wrzesień 17, 2020, 13:22:35 »
pb11 nie bardzo wiem o co Ci chodzi? Możesz wyjaśnić.
firemanie KG wspominał, że w granicach 50-70, ale i wspominał, że i podział też powinien mieć, ale jak wyszło to widać.
danielu uważam, że to krok w kierunku dalszego podzielenia podział-biuro

Officer, ale w ustawie jest napisane że osobom które dostają ten dodatek nie przysługują nadgodziny, moje obawy są takie że KM/KP przyzna Ci minimalny dodatek funkcyjny i po nadgodzinach.

Offline Strażak wro

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 364
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #115 dnia: Wrzesień 17, 2020, 13:24:55 »
Ale jaka wojenka? Poza pojedynczymi przypadkami (jeden wpis widziałem) kierownictwo musi błagać lub zastraszać ludzi, by swoje doświadczenie, wiedzę itp. wykorzystali w systemie ośmiogodzinnym! Czym zachęcić d-cę zmiany/sekcji/zastępu do awansu w grupie o I-II. Różnica w finansach jest śmieszna, budżet komendy nie pozwala takiego człowieka wyróżnić w formie dodatku służbowego. Zyskuje więc niewiele, a co traci - doskonale wiecie. Po PITach widać to najlepiej... co się "w straży opłaca".
Ale system codzienny jest potrzebny - kto ma zostać operacyjniakiem, prewentystą czy dowódcą JRG? Ktoś tu mówił o naborze z ulicy... :szalony:
Dajmy szansę rzeczywiście docenić tych, co chcą robić coś więcej - przychodzić pięć razy w tygodniu, czasem w weekendy i brać robotę do domu.
Inna sprawa to przewidywany brak podwyżek budżetów w 2021. Co z tego, że można dać wyższy dodatek, jak nie ma z czego...

Offline strazak66

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 55
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #116 dnia: Wrzesień 17, 2020, 13:37:36 »
Jak nie były płacone nadgodziny a podział bojowy pracował 9 służb dziesiąta wolna ( w tym jak każdy wie święta, weekendy itp) to większość chciała do biura bo większa grupa, większy dodatek służbowy, szybciej do szkół szli. Jak teraz Ci sami ludzie pokończyli szkoły, na jrg są nadgodziny ( oczywiście są to "nadgodziny" czyli więcej niż pracuje "biuro" w tym weekendy i święta),  chętnie z tym dodatkiem i grupą wrócili by na podział zajmując od 8 grupy w górę.

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #117 dnia: Wrzesień 17, 2020, 14:20:09 »
fireman, a gdzie jest w ustawie, że nie przysługują nadgodziny? 

Offline slawek.nowak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 83
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #118 dnia: Wrzesień 17, 2020, 14:29:20 »
Chłopie. Weź się ogarnij. Piszesz drazysz temat wydziwiasz a nawet nie przeczytałeś zmian do ustawy. Gdybyś cała przeczytał to połowa Twoich pytam czy zapisków nie byłaby potrzebna.

A żeby nie bylo...

w art. 35 po ust. 10a dodaje się ust. 10b w brzmieniu:
„10b. Strażakowi uprawnionemu do dodatku funkcyjnego, w zamian za czas służby
przekraczający normę, o której mowa w ust. 1, nie przysługuje czas wolny, o
którym mowa w ust. 9 i 10, ani rekompensata pieniężna, o której mowa w ust.
9.”;

I teraz ktoś pytał czy na podziale będzie funkcyjny. Gratuluję. Niech będzie. Wtedy będzie to co było przed wprowadzeniem odpłatności za nadgodziny. Na koniec okresu będzie podsumowanie nadgodzin i uścisk dłoni 01 lub 11 za poświęcony czas. A kasy ani odbioru nie będzie.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 17, 2020, 14:33:07 wysłana przez slawek.nowak »

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.351
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #119 dnia: Wrzesień 17, 2020, 16:26:31 »
Co do dodatku funkcyjnego to trzeba poczekać na rozporządzenie MSWiA, jakie będą konkretne zapisy odnośnie jego poziomu (zapis o poziomie minimalnym?).
Widzę tu jedno zagrożenie, sprytny komendant zamieni dodatek służbowy na funkcyjny "niepokornemu" (bez zwiększania kwoty dodatku) i tym sposobem załatwi problem nadgodzin  :rofl:
Oczywiście masz rację wystarczy spojrzeć na zasady policjantów i katalog stanowisk upoważniających do funkcyjnego dodatku... Jest ich naprawdę duuuużo.
A co to zagrożenia o którym wspomniałeś prosty sposób na ominięcie jego to zastosować manewr jaki jest w przypadku świadczenia motywacyjnego czyli jest obligatoryjny ale na WNIOSEK strażaka  :straz:
Chłopie. Weź się ogarnij. Piszesz drazysz temat wydziwiasz a nawet nie przeczytałeś zmian do ustawy. Gdybyś cała przeczytał to połowa Twoich pytam czy zapisków nie byłaby potrzebna.

Wreszcie ktoś to napisał  :rofl:
Moim zdaniem on to przeczytał tylko nie ma się do czego doczepić aby walić w kierownictwo KG to pisze cokolwiek w myśl zasady "jak nie wiesz co mówić to mów niewyraźnie" a jeśli robi to nieświadomie to wystawia piękne świadectwo uczelni i wykładowcom którzy go kształcili czyli zgodnie jego postem 5 lat dziennej SGSP. 
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline maniek777

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 222
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #120 dnia: Wrzesień 17, 2020, 18:50:14 »
Co do wojenki biuro-podział. Uważam, że dodatki funkcyjne dla pracowników 8 godzinnych to krok w dobrą stronę, praca biurowa jest niewdzięczna i nie daje większych możliwości dorabiania. Da się to zauważyć przy propozycjach przejścia na system codzienny - każdy unika jak ognia przez nadgodziny. Jeśli chodzi o dodatek to zamysł dobry ale jest kilka mankamentów o których nikt nie wspomina. Najważniejszy problem jest taki, że proponowany dodatek ma być dawany z budżetu komend - nie będzie dodatkowych pieniędzy, więc nie każdą komendę będzie stać aby taki dodatek wprowadzić nie wspominając żeby dać to maksimum czyli 70%.
można również pomyśleć że 8 godzinni niech sie cieszą że mają możliwośc przejscie na emke na zasadach jakie ma podział..

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #121 dnia: Wrzesień 17, 2020, 19:09:15 »
Sławku prawda że drążę , ale nie zgadzam się że wydziwiam- po prostu na Emce człowiek robi się leniwy dlatego dziękuję za odpowiedź na pytanie- szkoda tylko, że dajesz pożywkę dla rozwijania chamskiego podejścia niektórym komentującym. 

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.444
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #122 dnia: Wrzesień 17, 2020, 20:35:55 »
pb11 nie bardzo wiem o co Ci chodzi? Możesz wyjaśnić.
I właśnie w tym problem ze Ty nie bardzo wiesz o co w tym chodzi.
I kolega sławek.nowak niczego nikomu nie daje po prostu Ty uprawiasz demagogię. Piszesz i wyciagasz daleko idące wnioski, nie zadając sobie nawet trudu zapoznania się z tematyką na temat której zabierasz głos.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 17, 2020, 20:51:39 wysłana przez pb11 »

Offline j.o.blush

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 223
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #123 dnia: Wrzesień 17, 2020, 21:35:42 »
Cytuj
A co to zagrożenia o którym wspomniałeś prosty sposób na ominięcie jego to zastosować manewr jaki jest w przypadku świadczenia motywacyjnego czyli jest obligatoryjny ale na WNIOSEK strażaka
napisz proszę z czego wyprowadziłeś że postępowanie odbywa się na wniosek;
Art. 97e ust 3 mówi że "Decyzję o przyznaniu lub odmowie przyznania świadczenia motywacyjnego przełożony, o którym mowa w art. 32 ust. 1, wydaje nie później niż w terminie 30 dni po osiągnięciu przez strażaka stażu służby, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 lub 2."
wg mnie ten zapis stanowi oblig dla odpowiednich organów wynikający wyłącznie z kryterium upływu czasu  (osiągnięcie stażu służby) do wydania odpowiedniej decyzji administracyjnej i kwestia wniosku czy jego braku stanowi chyba tutaj niedozwoloną wykładnię rozszerzającą

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.351
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #124 dnia: Wrzesień 17, 2020, 21:50:45 »
napisz proszę z czego wyprowadziłeś że postępowanie odbywa się na wniosek;
Art. 97e ust 3 mówi że "Decyzję o przyznaniu lub odmowie przyznania świadczenia motywacyjnego przełożony, o którym mowa w art. 32 ust. 1, wydaje nie później niż w terminie 30 dni po osiągnięciu przez strażaka stażu służby, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 lub 2."
wg mnie ten zapis stanowi oblig dla odpowiednich organów wynikający wyłącznie z kryterium upływu czasu  (osiągnięcie stażu służby) do wydania odpowiedniej decyzji administracyjnej i kwestia wniosku czy jego braku stanowi chyba tutaj niedozwoloną wykładnię rozszerzającą
Z rozmowy z kadrami w swojej komendzie. Głowiły się jak ma wniosek wyglądać bo nie ma żadnego wzoru.
Powiem ci szczerze nie wiem jak interpretować akurat ten zapis oraz z czego wynika chęć posiadania wniosku. Tylko do tej pory była mowa, że ma to ZER płacić... Więc strona trzecia ani pracodawca ani pracownik... Więc może po to jest wniosek. Nie wiem nie zagłębiałem się aż tak mocno bo mnie to nie dotyczy jeszcze (na szczęście  :rofl: ) wole być o te kilka lat młodszy
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.