Autor Wątek: Specjalny dodatek dla mundurowych  (Przeczytany 91407 razy)

Offline sismondi

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 442
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #75 dnia: Sierpień 28, 2020, 16:39:39 »
Ciekawy jestem czy sporo osób przepisze się na późniejszy termin odejścia ze służby..  :gwiazdki:
Zobaczymy 25 w PB to chyba max co można wytrzymać .......a reszta nie wiem pewnie parę lat pociągnie  :gwiazdki: :gwiazdki: :gwiazdki:

Z tym maksymalnym stażem na PB to mnie cholera trafia. Wszystko zależy od człowieka, jednostki i wielu innych czynników, ale jedno co zauważyłem to to że najbardziej marudzą Ci co najmniej robią i najlepiej jakby dostali maksa po 15 latach i siema nara. Troche obiektywizmu w tym wszystkim. I ja wiem ze jak ktos ma biznes i maksa w strazy to sensu nie ma zeby siedzieć, ale nie mówmy że jest ciężko, że źle.
Napisałem że 25 lat w PB to max na palcach można policzyć ludzi którzy więcej wytrzymają ......nie pisz mi o firmach i biznesach bo w prywatnej firmie pracowałem i wiem jak jest i na pewno na emce tam nie wrócę ....

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.924
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....

Offline Scyzoryk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 461
  • Medal ma zawsze 2 strony. Sztuką zauważyć je obie.
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #77 dnia: Sierpień 29, 2020, 19:13:41 »
Gdzie można znaleźć tekst podpisanej ustawy (po poprawkach senackich)?

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.444
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #78 dnia: Sierpień 30, 2020, 23:07:27 »
sejm.gov.pl

Offline Scyzoryk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 461
  • Medal ma zawsze 2 strony. Sztuką zauważyć je obie.
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #79 dnia: Sierpień 31, 2020, 08:11:47 »
Chyba jeszcze jej tam nie ma. Tam są opublikowane, a ta chyba jeszcze nie jest opublikowana. Ale może gdzieś w sieci krąży wersja, która poszła do podpisu?

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #80 dnia: Wrzesień 01, 2020, 14:24:27 »
zgadzam się w 100% z sismondi. Na przełomie ostatnich 15 lat nie znam nikogo z otoczenia aby wytrzymał 25 lat na podziale. Co do tematu to dodam jeszcze, że wielu moich kolegów - wyłącznie biurowców po tym rozporządzeniu "zdecydowało" się odejść na emę. Ten dodatek to wielka ściema, a raczej brat bliżniaczy dodatku motywacyjnego- dla wybranych lub też co niektórzy będą mieli mieć możliwość zobaczyć go w ostatnim miesiącu służby.

Offline ofi

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 244
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #81 dnia: Wrzesień 01, 2020, 16:54:04 »
Gdzie można znaleźć tekst podpisanej ustawy (po poprawkach senackich)?

http://www.sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/PrzebiegProc.xsp?id=2E1B94B1726B4925C125858C00384C0C

Na dole przy informacji o podpisie prezydenta jest wersja ostateczna.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.350
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #82 dnia: Wrzesień 03, 2020, 20:08:11 »
zgadzam się w 100% z sismondi. Na przełomie ostatnich 15 lat nie znam nikogo z otoczenia aby wytrzymał 25 lat na podziale. Co do tematu to dodam jeszcze, że wielu moich kolegów - wyłącznie biurowców po tym rozporządzeniu "zdecydowało" się odejść na emę. Ten dodatek to wielka ściema, a raczej brat bliżniaczy dodatku motywacyjnego- dla wybranych lub też co niektórzy będą mieli mieć możliwość zobaczyć go w ostatnim miesiącu służby.
Drogi emerycie jak nie wiesz o co w tym chodzi to... zamilcz proszę.
A dodatkowo przyznanie go w ostatnim miesiącu nić nie daje bo wbrew nazwie wątku nie jest to dodatek tylko świadczenie! Wiec nie jest to nie tylko brat bliźniak ale bliżej mu do braku lokalu czy mundurówki...
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline slawek.nowak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 83
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #83 dnia: Wrzesień 03, 2020, 21:55:59 »
To świadczenie ma ekonomiczne uzasadnienie. Emerytura tego funkcjonariusza i pensja nowego strażaka na jego miejsce łącznie wyniesie więcej niż wypłata tego strażaka i dodatek. Podobno, bo nie wiem, to świadczenie ma coś związanego z Zakładem Emerytalno Rentowym MSWiA

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #84 dnia: Wrzesień 04, 2020, 10:48:07 »
Eqinox widzę, że jesteś alfą i omegą, na wszystkim się znasz, wszystko Ci mozna. Teksty typu ZAMILCZ- mimo, że do Ciebie nic się nie zwracałem (dodatkowo ani Ciebie, ani innych nie obrażałem) zachowaj dla siebie. Ja przedstawiłem swoje zdanie, a jeśli uważasz że jestem w błędzie to bądź łaskawy wyjasnić. Forum ma służyć do wymiany poglądów, zdań, ma pomagać- przynajmniej tak ja to rozumie.A więc dla dalszej naszej polemiki- może na początek wyjaśnij mi czym jest trzynastka?

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.350
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #85 dnia: Wrzesień 04, 2020, 18:23:18 »
Eqinox widzę, że jesteś alfą i omegą, na wszystkim się znasz, wszystko Ci mozna. Teksty typu ZAMILCZ- mimo, że do Ciebie nic się nie zwracałem (dodatkowo ani Ciebie, ani innych nie obrażałem) zachowaj dla siebie. Ja przedstawiłem swoje zdanie, a jeśli uważasz że jestem w błędzie to bądź łaskawy wyjasnić. Forum ma służyć do wymiany poglądów, zdań, ma pomagać- przynajmniej tak ja to rozumie.A więc dla dalszej naszej polemiki- może na początek wyjaśnij mi czym jest trzynastka?
A dodatkowo przyznanie go w ostatnim miesiącu nić nie daje bo wbrew nazwie wątku nie jest to dodatek tylko świadczenie! Wiec nie jest to nie tylko brat bliźniak ale bliżej mu do braku lokalu czy mundurówki...
Świadczenia nie wliczają się do emki! I to nie jest dodatek a tym bardziej brat motywacyjnego!
Forum jest miejscem do wymiany poglądów i udzielania porad o ile są poprawne a to co napisałeś o tym świadczeniu to same BZDURY! 
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #86 dnia: Wrzesień 05, 2020, 12:39:39 »
Eqinox mam rozumieć, że Twoja odpowiedź na moje pytanie odnośnie 13 brzmi- jest to świadczenie? Teraz proponuję zapoznać się z art. 58 ust.1 pkt lit c. W poniedziałek podsumuje dokładniej moje zdanie .

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #87 dnia: Wrzesień 05, 2020, 12:57:56 »
eqinox zapoznaj się też zasadami proponowanego ŚWIADCZENIA MOTYWACYJNEGO (link w jednym z komentarzy powyżej).

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.350
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #88 dnia: Wrzesień 05, 2020, 13:44:16 »
Eqinox mam rozumieć, że Twoja odpowiedź na moje pytanie odnośnie 13 brzmi- jest to świadczenie? Teraz proponuję zapoznać się z art. 58 ust.1 pkt lit c. W poniedziałek podsumuje dokładniej moje zdanie .
13 to nagroda roczna którą przelicza się na miesiące więc wlicza się 1/12 jej do emki... Mundurówki czy RZBL nie... Czemu?
13 jest dodatkiem o charakterze stałym o którym mowa w art. 87 ust. 2.
Wracając do świadczenia motywacyjnego (jako 5b) trafia ono do art. 93 ust. 1 razem z:
1)zasiłek na zagospodarowanie;
2)nagrody oraz zapomogi;
3)nagrody jubileuszowe;
4)dodatkowe wynagrodzenie za wykonywanie zadań zleconych wykraczających poza obowiązki służbowe;
4a)rekompensata pieniężna za przedłużony czas służby, o którym mowa w art. 35 czas służby strażaka ust. 9;
5)należności za podróże i przeniesienia służbowe;
5a)wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe, o których mowa w art. 35 czas służby strażaka ust. 12;
6)świadczenia związane ze zwolnieniem ze służby.
Jeżeli świadczenie motywacyjne ma twoim zdaniem emkę podwyższać to czemu w/wym. tego nie robią!
Zapoznaj się zanim coś napiszesz!
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Scyzoryk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 461
  • Medal ma zawsze 2 strony. Sztuką zauważyć je obie.
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #89 dnia: Wrzesień 05, 2020, 14:05:13 »
Z tego co pamiętam (chyba, że się zmieniło) to Emkę naliczało się ze składników uposażenia o charakterze stałym. A składnik uposażenia o charakterze stałym jest to składnik wypłacany w stawkach miesięcznych. Więc na logikę, albo należałoby zmienić zasady naliczania Emki, albo wypłacać świadczenie w stawkach innych niż miesięczne.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.350
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #90 dnia: Wrzesień 05, 2020, 14:08:15 »
Z tego co pamiętam (chyba, że się zmieniło) to Emkę naliczało się ze składników uposażenia o charakterze stałym. A składnik uposażenia o charakterze stałym jest to składnik wypłacany w stawkach miesięcznych. Więc na logikę, albo należałoby zmienić zasady naliczania Emki, albo wypłacać świadczenie w stawkach innych niż miesięczne.
Brak lokalu też wypłaca się co miesiąc...
Dwa słowa klucze pogrubiłem... Zastanów się nad tym  :wacko:
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #91 dnia: Wrzesień 06, 2020, 13:31:50 »
Eqinox miałem napisać w poniedziałek ale , że mam możliwość dzisiaj to odniosę się do tematu.
Przede wszystkim zrobię to bez wykrzyknika (to umacnia mnie, że mam rację co do Twojego ego) i też skieruję PROŚBĘ- zapoznaj się zanim coś napiszesz.
Otóż:
1. wymieniony przez Ciebie art. 87 ust. 2 ustawy w żaden sposób nie odnosi się do 13- Nagrody rocznej
2. zapoznając się z propozycją wprowadzenia SWIADCZENIA MOTYWACYJNEGO (link w innym komentarzu) jestem PEWIEN, że jest to część comiesięcznego, równego zwiększenia wynagrodzenia, a więc idać dalszym tokiem rozumowania jest to świadczenie o charakterze stałym i może być PODSTAWĄ do wyliczania emerytury (chociaż nie pamiętam abym o tym pisał w swoim komentarzu)
3. po wprowadzeniu ŚM jeśli nie uznane będzie to jako świadczenie o charakterze stałym można przecież poźniej dołożyć "coś" do art. 58 ustawy emerytalnej.
Szanowny eqinoxie może zechcesz zauwżyć, że takie DODATKI jak funkcyjny, za służbę w warunkach szkodliwych - czyli te , które sa w tym samym art. co służbowy, motywacyjny , za stopień nie są zaliczane do wyliczania emerytury. Jak myslisz dlaczego? Dla mnie odpowiedź jest prosta- BO nie maja takiego dodatku "najważniejsi" w strukturach PSP. Zasada jest prosta- nie będziemy zwiększać emerytury strażakom niższego szczebla.
Podsumowując uważam, że SM będzie trafiał do wybrańców lub też dla wybrańców w ostatnim miesiącu służby. Zwalnianie ze służby ludzi którzy mogliby korzystać z tego świadczenia, które ma w tej chwili miejsce w PSP, jest tego potwierdzeniem. Obym się mylił, ale uważam, że 99 % strażaków niższego szczebla nie będzie miała okazji zobaczyć ŚM.
miłej niedzieli.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.350
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #92 dnia: Wrzesień 06, 2020, 13:59:16 »
Pozwól, że odpowiem achronologicznie
2. zapoznając się z propozycją wprowadzenia SWIADCZENIA MOTYWACYJNEGO (link w innym komentarzu) jestem PEWIEN, że jest to część comiesięcznego, równego zwiększenia wynagrodzenia, a więc idać dalszym tokiem rozumowania jest to świadczenie o charakterze stałym i może być PODSTAWĄ do wyliczania emerytury (chociaż nie pamiętam abym o tym pisał w swoim komentarzu)
SM motywacyjne trafia do jednej grupy z zasiłkiem pogrzebowym i nadgodzinami więc do art. 93 ust. 1 ustawy o PSP więc czemu miało by to być wliczane? Chociaż powiem ci szczerze chciał bym abyś miał rację...  75% z 2500 zł to dobra kasa na emce...
3. po wprowadzeniu ŚM jeśli nie uznane będzie to jako świadczenie o charakterze stałym można przecież poźniej dołożyć "coś" do art. 58 ustawy emerytalnej.
Szanowny eqinoxie może zechcesz zauwżyć, że takie DODATKI jak funkcyjny, za służbę w warunkach szkodliwych - czyli te , które sa w tym samym art. co służbowy, motywacyjny , za stopień nie są zaliczane do wyliczania emerytury. Jak myslisz dlaczego? Dla mnie odpowiedź jest prosta- BO nie maja takiego dodatku "najważniejsi" w strukturach PSP. Zasada jest prosta- nie będziemy zwiększać emerytury strażakom niższego szczebla.
Funkcyjny jest na ten moment tylko w SGSP a po wprowadzaniu go jako bardziej powszechnego będzie się wliczał:
1.Strażacy otrzymują następujące dodatki do uposażenia:
1)dodatek za stopień;
2)dodatek służbowy;
2a)dodatek motywacyjny;
3)(uchylony)
4)dodatki uzasadnione szczególnymi właściwościami, kwalifikacjami, warunkami albo miejscem pełnienia służby;
4a)dodatek funkcyjny za pełnienie funkcji, o których mowa w art. 17 Szkoła Główna Służby Pożarniczej i inne szkoły resortowe ust. 1.
5)(uchylony)


13 naliczana jest proporcjonalnie w stawkach miesięcznych i dostaniesz ją np. za 8 miesięcy jeśli odejdziesz w sierpniu. O to mi chodziło z tym art. 87
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Scyzoryk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 461
  • Medal ma zawsze 2 strony. Sztuką zauważyć je obie.
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #93 dnia: Wrzesień 06, 2020, 19:46:49 »
Equinox, żeby dodatek funkcyjny liczył się powszechnie do  emerytury to trzeba jeszcze zmienić pkt 4a. Musi mieć brzmienie "dodatek funkcyjny" bez tego całego "bagażu".

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.924
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #94 dnia: Wrzesień 07, 2020, 07:35:16 »
Dodatek funkcyjny wskoczy dla ośmiogodzinnych w zamian dodatku służbowego.

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #95 dnia: Wrzesień 07, 2020, 10:18:45 »
Eqinox dochodzę do wniosku, że nie bardzo rozumiesz o czym piszę ja,a także sam troszeczke się gmatwasz w swoich wypowiedziach m.in. na temat 13 i jej wliczania. Otóż do emy wliczasz 1/12 tylko i wyłącznie, a to, że oprócz tego dostaje się JEDNORAZOWO część 13 uzależnionej od ilości przepracowanych miesięcy w roku, w którym się odchodzi to inna bajka.
Drugą kwestią do wyjaśnienia jest ulokowanie ŚM w danym art. Dla mnie nie ma to żadnego znaczenia, bo przecież wspomniane wcześniej przeze mnie dodatki (przyp. funkcyjny, szkodliwy) mimo, że są w tym samym art. co słuzbowy i za stopień to nie są wliczane do EMY.
Mam nadzieję, że już wyjasnić prościej się nie da. Warto więc przemyslec niż pisać w formie !!!!!!
pozdrawiam

Offline Puap

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 73
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #96 dnia: Wrzesień 07, 2020, 10:41:59 »
Po waszych wypowiedziach sądzę, że jedna i druga strona może mieć racje. Ze względu, wymienione dodatki wchodzą w skład naliczenia 13 pensji ( nagrody rocznej) więc i podnoszą wyliczenie emeryturę o część wyższej 1/12 . Ot i cała filozofia.
ps. Oczywiście jak to będzie zakwalifikowane to zobaczymy :gwiazdki:

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #97 dnia: Wrzesień 07, 2020, 11:12:54 »
Puap nie jestem pewien czy wszystkie dodatki wchodza we wliczenie 13. Poza tym ja z eqinoxem wymieniamy poglądy w sprawie możliwości wliczenia całościowego SM do emy. Dla wyjaśnienia -do emy oprócz 1/12 z ostatniego miesiąca wynagrodzenia wliczamy wynagrodzenie w ostatnim miesiącu, które różnie jest podniesione ze względu na dodatek służbowy i motywacyjny.
 

Offline Triman

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 69
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #98 dnia: Wrzesień 07, 2020, 20:39:13 »
zgadzam się w 100% z sismondi. Na przełomie ostatnich 15 lat nie znam nikogo z otoczenia aby wytrzymał 25 lat na podziale. Co do tematu to dodam jeszcze, że wielu moich kolegów - wyłącznie biurowców po tym rozporządzeniu "zdecydowało" się odejść na emę. Ten dodatek to wielka ściema, a raczej brat bliżniaczy dodatku motywacyjnego- dla wybranych lub też co niektórzy będą mieli mieć możliwość zobaczyć go w ostatnim miesiącu służby.
Z jakiego powodu nie wytrzymał?

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.350
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #99 dnia: Wrzesień 07, 2020, 21:24:14 »
zgadzam się w 100% z sismondi. Na przełomie ostatnich 15 lat nie znam nikogo z otoczenia aby wytrzymał 25 lat na podziale. Co do tematu to dodam jeszcze, że wielu moich kolegów - wyłącznie biurowców po tym rozporządzeniu "zdecydowało" się odejść na emę. Ten dodatek to wielka ściema, a raczej brat bliżniaczy dodatku motywacyjnego- dla wybranych lub też co niektórzy będą mieli mieć możliwość zobaczyć go w ostatnim miesiącu służby.
A ja znam nawet dwóch ale jeden to ewenement :rofl: Starszy ogniomistrz którego pieszczotliwie nazywam Dzikiem z Gryfina :rofl: 31 lat na PB (do dnia dzisiejszego) ogółem 40 lat pracy do tej pory zdarza mu się pełnić funkcję dowódcy zmiany a ostatnio (kwiecień-maj) zrobił sobie dwumiesięczna przerwę  bo złapał korona-wirusa na pytanie jak się czuje zawsze odpowiadał że wszystko OK tylko czasem mu w uszach szumiało...
Swoją drogą ciekawe ile służył najdłużej strażak na PB (tylko bez szkół,armii itp.)
Puap nie jestem pewien czy wszystkie dodatki wchodza we wliczenie 13. Poza tym ja z eqinoxem wymieniamy poglądy w sprawie możliwości wliczenia całościowego SM do emy. Dla wyjaśnienia -do emy oprócz 1/12 z ostatniego miesiąca wynagrodzenia wliczamy wynagrodzenie w ostatnim miesiącu, które różnie jest podniesione ze względu na dodatek służbowy i motywacyjny.
A jaki dodatek nie wchodzi do 13? Wiesz jak jest obecnie 13 liczona? Wcześniej była liczona na postawie grudnia zr. a teraz jest inaczej. Nie wiem tylko jak jest z tym funkcyjnym z SGSP...
Dalej powtarzam, że wolał bym abyś miał rację  :straz: zobaczymy to najpóźniej na początku przyszłego roku bo wchodzi w październiku jest płacony z dołu a ZER ma 60 dni na naliczenie emki. 
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 07, 2020, 21:28:58 wysłana przez Eqinox »
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.