Autor Wątek: Specjalny dodatek dla mundurowych  (Przeczytany 91123 razy)

Offline sorbent

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 504
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #125 dnia: Wrzesień 17, 2020, 21:58:47 »
Co do wojenki biuro-podział. Uważam, że dodatki funkcyjne dla pracowników 8 godzinnych to krok w dobrą stronę, praca biurowa jest niewdzięczna i nie daje większych możliwości dorabiania. Da się to zauważyć przy propozycjach przejścia na system codzienny - każdy unika jak ognia przez nadgodziny. Jeśli chodzi o dodatek to zamysł dobry ale jest kilka mankamentów o których nikt nie wspomina. Najważniejszy problem jest taki, że proponowany dodatek ma być dawany z budżetu komend - nie będzie dodatkowych pieniędzy, więc nie każdą komendę będzie stać aby taki dodatek wprowadzić nie wspominając żeby dać to maksimum czyli 70%.
można również pomyśleć że 8 godzinni niech sie cieszą że mają możliwośc przejscie na emke na zasadach jakie ma podział..
Odchodzą na zasadach obowiązujących funkcjonariuszy PSP panie kolego.

Offline janosik

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 392
  • OSP & PSP
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #126 dnia: Wrzesień 17, 2020, 22:14:05 »
Sławku prawda że drążę , ale nie zgadzam się że wydziwiam- po prostu na Emce człowiek robi się leniwy dlatego dziękuję za odpowiedź na pytanie- szkoda tylko, że dajesz pożywkę dla rozwijania chamskiego podejścia niektórym komentującym.
Ale musiała być feta na JRG jak odchodziłeś na emkę...Na forum jesteś drażniący dla większości, więc pewnie na codzień też mieli z tobą wesoło :gwiazdki: Sam gdzieś wspominałeś, że komendanci i przełożeni nie chcieli cię na wyższych stanowiskach - przypadek??? Nie sądzę :stop:
Wracając do wątku: zakładając, że ten magiczny dodatek dostaną głównie ośmiogodzinni, to na podziale ich już nie zobaczymy, bo wtedy nie mając nadgodzin = ku chwale ojczyzny :gwiazdki: A jest wiele komend, że właśnie oni (lepiej lub gorzej) łatają braki na podziale. 

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #127 dnia: Wrzesień 17, 2020, 22:36:06 »
Wracając do wątku: zakładając, że ten magiczny dodatek dostaną głównie ośmiogodzinni, to na podziale ich już nie zobaczymy, bo wtedy nie mając nadgodzin = ku chwale ojczyzny :gwiazdki: A jest wiele komend, że właśnie oni (lepiej lub gorzej) łatają braki na podziale.
A wiesz ile pieniędzy ma PSP na nadgodziny w tym roku?
225 000 000 zł  :wacko:

Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #128 dnia: Wrzesień 18, 2020, 10:07:23 »
Panowie- o tym już pisałem, ale przypomnę-  FORUM jest miejscem wymiany zdań, poglądów, odpowiedzi na zadane pytania- przynajmniej JA TAK UWAŻAM. Niestety zamiast tego pojawia się atak na osoby mające inne zdanie, chcące czegoś więcej się dowiedzieć. Najgorsze w tym jest to, że taki atak prowadzony jest w CHAMSKI sposób.
W czym WAM zawiniłem, że za własny pogląd na temat świadczenia motywacyjnego, zostałem zaatakowany w chamski sposób? Z tego forum robicie STUDIO POLSKA. GRATULUJĘ.

Offline sismondi

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 441
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #129 dnia: Wrzesień 18, 2020, 13:54:21 »
Dodatek ten pomimo zapowiedzi KG jest nieosiągalny dla podziału. Zastępuje on dodatek służbowy, ale zwiększa go do 70% , czyli aby udobruchać strażaków z biura w związku z brakiem nadgodzin. Dlatego firemanie w tej kwestii się mylisz że to bardzo dobre. Kolejny punkt podtrzymujący wojenkę podział-biuro.
Zaraz po pojawieniu się info o tym dodatku wiedziałem kto na tym skorzysta,nikomu nie żałuje pieniędzy ale chodzi o jakieś normalne traktowanie motywacyjny bardzo rzadko ,grupa rodzi się w ciężkich bólach ,służbowy zapomnij ...dziadowski wiadomo. Pita widziałem pisałem już PB 8h różnica duża na korzyść 8h piszę z obserwacji swojego podwórka ... nie da rady tak musi być  jak ktoś z PB się odezwie o coś nie musisz służyć idź na budowę itd...

Offline janosik

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 392
  • OSP & PSP
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #130 dnia: Wrzesień 18, 2020, 15:55:46 »
Wracając do wątku: zakładając, że ten magiczny dodatek dostaną głównie ośmiogodzinni, to na podziale ich już nie zobaczymy, bo wtedy nie mając nadgodzin = ku chwale ojczyzny :gwiazdki: A jest wiele komend, że właśnie oni (lepiej lub gorzej) łatają braki na podziale.
A wiesz ile pieniędzy ma PSP na nadgodziny w tym roku?
225 000 000 zł  :wacko:

Ta kwota dla 97% strażakow nic nie mówi...Ty jak zwykle chwalisz się, że dużo wiesz, ale chyba radość sprawia ci, ja forumowicze piszą na zasadzie "no powiedz nam więcej...". To z łaski swojej dodaj coś bardziej konkretnego, bo pewnie nie jeden 01 kp w kraju też nie wie co znaczy taka kwota dla zwykłej kp :stop:

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #131 dnia: Wrzesień 18, 2020, 17:52:30 »
Ta kwota dla 97% strażakow nic nie mówi...Ty jak zwykle chwalisz się, że dużo wiesz, ale chyba radość sprawia ci, ja forumowicze piszą na zasadzie "no powiedz nam więcej...". To z łaski swojej dodaj coś bardziej konkretnego, bo pewnie nie jeden 01 kp w kraju też nie wie co znaczy taka kwota dla zwykłej kp :stop:
Sorry ale na twoje pytanie ile jest na poszczególną KP nie ma odpowiedzi uniwersalnej chyba, że podział kwoty 225 531 000 zł na liczbę etatów zmianowych 24 970. Jest kilka modeli podziału środków na nadgodziny które stosują poszczególne KW i co zabawne każdy uważa, że robi to najlepiej  :rofl: Mi się podoba nasz model  :szalony:
Dodatkowo w obliczeniach trzeba by odjąć etaty województwa łódzkiego bo oni bardzo mało generują i strasznie zaniżają statystykę. W większości województw poza Łodzią kwota zamyka się w 9000 +/-20% (na rok). Ale Łódź jest gigantycznie przeszacowana etatami... Np. Małopolska ma 3,3 mln mieszkańców a Łódzkie nie całe 2,5 mln... Wiesz gdzie jest więcej strażaków zmianowych? 
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.434
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #132 dnia: Wrzesień 18, 2020, 18:06:03 »
Prościej, gdyby nie uwzględniać odmienności łódzkiego przy obecnej średniej dla kraju wysokości kwoty za nadgodzine  to na okres dla etatów zmianowych wystarczyłoby kasy na ok 170- 175 nadgodzin na głowę. Reasumując kasy jest dość.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #133 dnia: Wrzesień 18, 2020, 21:10:12 »
Prościej, gdyby nie uwzględniać odmienności łódzkiego przy obecnej średniej dla kraju wysokości kwoty za nadgodzine  to na okres dla etatów zmianowych wystarczyłoby kasy na ok 170- 175 nadgodzin na głowę. Reasumując kasy jest dość.
Jak można nie uwzględniać odmienności Łódzkiego skoro ona wywraca średnia o jakieś 8-10 % na niekorzyść reszty Polski... Chociaż może na korzyść  :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: 
Dla przykładu najmniejsze pod względem liczby etatów województwo Podlaskie 838 etatów na zmianach ma 9,7 mln zł na nadgodziny (wcześniej wspomniane 9000 +20%  :rofl:) natomiast ponad dwa razy większa Łódź (1930 etatów zmianowych) ma nieco mniej niż 7 mln... Z czego na nadgodziny potrafi przeznaczyć mniej jak połowę  :rofl: I jeszcze płacówkę okroić  :szalony:
Aby było zabawniej to w 2019 zawnioskował poprzedni KW o jeszcze zwiększenie etatowe o ponad 40 etatów :rofl: 

« Ostatnia zmiana: Wrzesień 18, 2020, 21:20:45 wysłana przez Eqinox »
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Strażak wro

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 363
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #134 dnia: Wrzesień 21, 2020, 21:28:41 »
pieniędzy na nadgodziny w tym roku jest dużo. Naliczenia wg nowych zasad miały spowodować braki w budżetach kp/km. Po wypłacie za II połowę 2019 budżety się wyczyściły. Ale nadszedł COVID, system 24/24, wstrzymane urlopy, szkolenia, delegacje itp. Więc I półrocze 2020 okazało się oszczędnością i teraz środki "z nadgodzin" zasilają budżety bieżące. Taka sytuacja nie będzie jednak trwała wiecznie. Obawiam się, że w 2021 będzie brakowało. Brak podwyżek, dziura budżetowa, a problem się kumuluje - za II półrocze 2020 i pierwsze 2021 będzie płacone w 2021. Może już nie być tak "wesoło". Dodatek funkcyjny tematu nie rozwiąże, bo to nie funkcjonariusze na stanowiskach kierowniczych i jednoosobowych generują nadgodziny, tylko system zmianowy. Obawy, że teraz dzienni będą mieli 70% dodatku odłożyłbym na półkę - niestety - bo budżetu kp/km nie rozmnożysz grając w kasynie... i motywatora dla codziennych wciąż nie będzie - zero nadgodzin, dodatek bez zmian.
No ale, na szczęście, codzienni mogą na emeryturę jak PB też po 15/25 latach przejść, więc niech się cieszą, jak ktoś tu zaznaczył... myślę że wielu codziennych więcej ognia przez swoją służbę w PSP widziało niż ten "bystrzak", a na pewno więcej zdrowia straciło dla Formacji.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #135 dnia: Wrzesień 21, 2020, 21:49:23 »
pieniędzy na nadgodziny w tym roku jest dużo. Naliczenia wg nowych zasad miały spowodować braki w budżetach kp/km. Po wypłacie za II połowę 2019 budżety się wyczyściły. Ale nadszedł COVID, system 24/24, wstrzymane urlopy, szkolenia, delegacje itp. Więc I półrocze 2020 okazało się oszczędnością i teraz środki "z nadgodzin" zasilają budżety bieżące. Taka sytuacja nie będzie jednak trwała wiecznie. Obawiam się, że w 2021 będzie brakowało. Brak podwyżek, dziura budżetowa, a problem się kumuluje - za II półrocze 2020 i pierwsze 2021 będzie płacone w 2021. Może już nie być tak "wesoło". Dodatek funkcyjny tematu nie rozwiąże, bo to nie funkcjonariusze na stanowiskach kierowniczych i jednoosobowych generują nadgodziny, tylko system zmianowy. Obawy, że teraz dzienni będą mieli 70% dodatku odłożyłbym na półkę - niestety - bo budżetu kp/km nie rozmnożysz grając w kasynie... i motywatora dla codziennych wciąż nie będzie - zero nadgodzin, dodatek bez zmian.
No ale, na szczęście, codzienni mogą na emeryturę jak PB też po 15/25 latach przejść, więc niech się cieszą, jak ktoś tu zaznaczył... myślę że wielu codziennych więcej ognia przez swoją służbę w PSP widziało niż ten "bystrzak", a na pewno więcej zdrowia straciło dla Formacji.
Szkolenia i delegacji pójdą w niepamięć zostaną tylko urlopy a czy będzie ich tak dużo aby system przeciążyć?  Na ten moment wątpię. Także zapewne kasy wystarczy na nadgodziny. 
 
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Strażak wro

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 363
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #136 dnia: Wrzesień 21, 2020, 22:08:35 »
Eqinox, Ja (moje zdanie) mam jednak wątpliwość. Urlopy w II połowie roku są bardziej intensywne, zwłaszcza w tym roku - trzeba z nich schodzić. Szkolenia i delegacje - masz rację - większość jest teraz online. Czyli zmierzenie się z nowymi zasadami obliczania nadgodzin zostało przełożone na 2021. A wizja przyszłego roku ciekawa nie jest. Brak funduszu nagród - nagrody z "oszczędności". Brak zwiększenia budżetu, mimo wzrostu stażu i naturalnych awansów, przy już napiętej średniej.
A kto zasila budżet? Sytuacja w Kraju ciekawa nie jest. Wiele branż "idzie na przeżycie" co zmniejsza dochód budżetu. Spodziewany i oczekiwany w obliczeniach. Cysterny wstydu tematu nie załatwią, ich kierowców wciąż nie wsadzono. Można pieniędzy dodrukować ale to oznacza pędzącą inflację, która już jest wysoka.
Mamy w Kraju sytuację kryzysową i prędzej lub później trzeba się z tym zmierzyć. A że PSP jest finansowane z budżetu Państwa, to finansowanie to jest ściśle powiązane z gospodarką Kraju.
Może wizja wyborów wcześniejszych jest formą ucieczki od odpowiedzialności za najbliższe lata RP. Bo nie o futerka tu poszło....

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #137 dnia: Wrzesień 21, 2020, 22:13:53 »
@Strazak wro byłeś w PSP jak wybuch kryzys światowy? To miał być koniec świata i gospodarki jaką znamy...
Mija już 12 lat i co?
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline slawek.nowak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 83
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #138 dnia: Wrzesień 21, 2020, 22:18:12 »
@Strazak wro byłeś w PSP jak wybuch kryzys światowy?

Wybuchł

Offline Strażak wro

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 363
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #139 dnia: Wrzesień 21, 2020, 22:27:10 »
tak, jestem w PSP ponad 12 lat i....jak mówię strażakowi, ile zarobi, gdy będzie strażakiem, to spada z drążka

Aktualnie, wciąż w "koniec świata" nie wierzę - może się mylę. Ale znam się trochę na gospodarce, tworzeniu budżetu i oglądam nie tylko TVP. Choć oglądając reklamy McDonald zatrzymuję się na stacji i wiem, że jem świeżą wołowinę i bułki z mąki z polskich pól...

Obawiam się, że budżet 2021 tego nie uniesie. Budżet 2020 też miałby problem ale wyszedł COVID. Na 2021 będzie kumulacja.
ps.
od 23 lat nie dostałem zł za nadgodziny w służbie

Offline Scyzoryk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 459
  • Medal ma zawsze 2 strony. Sztuką zauważyć je obie.
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #140 dnia: Wrzesień 22, 2020, 07:42:48 »
od 23 lat nie dostałem zł za nadgodziny w służbie
Też bym chciał za taki okres dostać, ale przypomnij mi, bo nie pamiętam - od kiedy nadgodziny są płatne?

Offline Strażak wro

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 363
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #141 dnia: Wrzesień 22, 2020, 09:31:26 »
Scyzoryk, nie musisz ironizować... jak pracowałem na PB, płatne nie były, a i nie odbierałem ich w naturze - takie były czasy. W systemie codziennym nigdy nadgodzin nie wpisywałem, poza wyjazdami grupy, kiedy było to z automatu wpisywane. Jeśli muszę wyjść wcześniej, wychodzę. Jeśli muszę zostać dłużej, zostaję. Mój przełożony wie, ile czasu "wolnego" poświęcam na rzecz służby i śmiem sądzić, że bilans jest mocno dodatni, na rzecz służby.
Brak wypłaty nadgodzin, w moim przypadku, a zwiększenie dodatku (jakie daje funkcyjny) może być uczciwym rozwiązaniem. Tak uważam... możecie krytykować. Inna sprawa, to stan budżetu komendy, który zapewne i tak nie pozwoli podnieść kwoty nowego dodatku - więc co z tego, że jego maksymalny pułap jest wyższy...

Offline Scyzoryk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 459
  • Medal ma zawsze 2 strony. Sztuką zauważyć je obie.
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #142 dnia: Wrzesień 22, 2020, 12:15:12 »

Brak wypłaty nadgodzin, w moim przypadku, a zwiększenie dodatku (jakie daje funkcyjny) może być uczciwym rozwiązaniem.
Tutaj się z Tobą zgadzam w 100%, ale słowem kluczowym jest słowo może. Sądzę, że bez zwiększenia budżetów komendy, osoby mogące dostać ten dodatek , dostaną może ze 100zł i będą wykorzystywani na maxa (popołudnia, weekendy, święta, itp). Będzie to też idealne narzędzie dla 01, żeby służbę niewygodnych osób uczynić jak najbardziej upierdliwą i przyspieszyć ich decyzję o odejściu na EM-kę

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #143 dnia: Wrzesień 22, 2020, 13:21:52 »
To w końcu cieszycie się ze ŚM i dodatku funkcyjnego czy nie, bo jak ja odniosłem się negatywnie do tych wynagrodzeń to stwierdzono, że jestem "wstydliwym wytworem" dla wykładowców SGSP.

Offline Scyzoryk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 459
  • Medal ma zawsze 2 strony. Sztuką zauważyć je obie.
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #144 dnia: Wrzesień 22, 2020, 14:01:48 »
To w końcu cieszycie się ze ŚM i dodatku funkcyjnego czy nie, bo jak ja odniosłem się negatywnie do tych wynagrodzeń to stwierdzono, że jestem "wstydliwym wytworem" dla wykładowców SGSP.
Officer, jak na razie, to jest jak w "czeskim filmie" - nikt nic nie wie. Poczekajmy na rozporządzenie, potem na budżety komend, konkretne decyzje i dopiero będzie wiadomo, kto się cieszy, a kto wprost przeciwnie. Mówi się, że dodatek ten może być też w systemie zmianowym. Jeżeli tak i chłopaki w zamian za utratę nadgodzin dostaną grosze (w porównaniu z kasą za nadgodziny), to myślisz, że się będą cieszyć? na chwilę obecną to my (nic nie znaczący strażacy) możemy jedynie zewrzeć poślady i czekać na szczegóły. Ci którzy mogą mieć wpływ na zapisy rozporządzenia (KG, ZZ?) mają teraz mało czasu na konkretne działania i rozmowy. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że jak przy większości spraw, dziecko nie zostanie wylane z kąpielą.

Offline Strażak wro

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 363
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #145 dnia: Wrzesień 22, 2020, 14:34:32 »
Mądrze powiedziane - wejdzie w życie to zobaczymy...
Nie sądzę by był narzędziem do szkodzenia strażakowi, ale i obawiam się czy da "rzeczywistą" możliwość wyróżnienia tych, którzy na to zasługują. Nawet dwustopniowo - najpierw przepis pozwalający podnieść dodatek, w kolejnym roku zwiększenie budżetu Komendy, by z tego skorzystać. I tu zaczynam wątpić w sens mojego rozważania... ale może moje obawy są nieuzasadnione i czeka nas świetlista przyszłość  :rolleyes:

Offline in_flames

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 341
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #146 dnia: Wrzesień 22, 2020, 21:06:24 »
Cytując stronę Floriana:
Cytuj
świadczenie motywacyjne dla funkcjonariuszy, którzy osiągnęli staż służby wynoszący co najmniej 25 lat (25 lat – 1500 zł; 28,5 roku – 2500 zł) będzie płacone „z dołu” do 10 dnia miesiąca po miesiącu, za który przysługuje tj. np. w przypadku przysługiwania ww. świadczenia od 1 października 2020 r. jego płatność będzie miała miejsce do 10 listopada 2020 r, itd. Warto podkreślić, że środki na wypłatę świadczeń motywacyjnych nie będą pochodzić z funduszu uposażeń funkcjonariuszy w poszczególnych jednostkach oraganizacyjnych PSP, a będą przekazywane na konkretnych funkcjonariuszy uprawnionych do świadczenia przez Zakład Emerytalno – Rentowy MSWiA (ZER MSWiA). Obecnie trwają prace techniczne, które umożliwią wdrożenie ww. mechanizmu. Płatnikiem świadczenia jest Komendant Powiatowy/Miejski PSP. Świadczenie motywacyjne nie będzie wliczało się do podstawy emerytalnej, a co za tym idzie okres jego pobierania nie powiększy świadczenia pobieranego po odejściu z PSP.

dodatek funkcyjny w założeniu do 70% uposażenia zasadniczego ma obejmować stanowiska, które związane są z kierowaniem zespołami ludzkimi oraz stanowiska jednoosobowe. Z uwagi na ograniczenia jakie są związane z jego pobieraniem (m.in. brak przysługiwania rekompensaty za ponadnormatywny czas służby) funkcjonariusz, który będzie zamował stanowisko uprawnione do otrzymywania ww. dodatku na etapie obecnych założeń będzie miał możliwość (nie obowiązek) jego pobierania, przy czym nie przewiduje się możliwości skorzystania w późniejszym okresie służby z tego dodatku przez funkcjonariusza, który wcześniej odmówił jego pobierania. Przyznawanie dodatków funkcyjnych (zamiast dotychczasowego dodtaku służbowego) musi się odbywać w ramach posiadanego przez jednostkę organizacyjną budżetu. Kierownictwo KG PSP zapewniło Zarząd Krajowy, że po opracowaniu projektu stosownego rozporządzenia Związek Zawodowy Strażaków „Florian” będzie włączony w prace nad jego ostatecznym kształtem.

Budżety komend takie same, czyli w zasadzie mniejsze bo np:
Cytuj
w założeniach budżetowych na rok 2021 przewidziane są podwyżki dla pracowników cywlinych – średnio 200 zł/etat przy czym nie przewidziano żadnych dodatkowych środków na ich sfinansowanie – wysoce prawdopodobna będzie więc konieczność pokrywania wzrostu wynagrodzeń pracowników cywilnych PSP z oszczędności na funduszu uposażeń funkcjonariuszy (z wakatów);

W ogóle wiele punktów poruszonych na spotkaniu w obecnym kształcie nie daje nadziei na to, że bedzie lepiej...

Offline Strażak wro

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 363
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #147 dnia: Wrzesień 22, 2020, 21:35:06 »
reasumując in_flames:
ŚM jest narzędziem by zachęcić doświadczonych strażaków (zmianowych i codziennych) do pozostania w służbie i wykorzystania ich doświadczenia. Zamiast szukać "dodatkowej roboty" po 25 latach służby, potencjalny emeryt dostaje dodatek z ZERu (ZER ma oszczędność bo płaci mniej niż emerytura) i dalej wnosi coś do PSP. I oby to zachęcało, bo ostatni kadra odmłodzona... komendantów to nie dotyczy, bo jak przyjdzie decyzja o odwołaniu to trudno znaleźć sobie miejsce - ostatnie mianowane stanowisko. To jest więc dodatek, który jest korzystny, moim zdaniem, bez wątpienia. Nikt na tym nie traci, bo nie wpływa na średnią płacę w komendzie.
Więcej wątpliwości związane jest z dodatkiem funkcyjnym. Kierujesz zespołem ludzi (naczelnik) albo masz stanowisko jednoosobowe. Ten dodatek, wydaje mi się, dotyczy codziennych. Jeśli max służbowego to 50% uposażenia (wiadomo czego) a funkcyjny to max 70% uposażenia, nie oznacza to, niestety 20% podwyżki dodatku. Zwłaszcza przy niezmienionym budżecie. A szkoda, bo brak nadgodzin płatnych na tych stanowiskach jest raczej standardem, więc mogłoby to być rekompensatą i zachętą do awansowania w strukturach PSP - wątek przejścia z systemu zmianowego na codzienny omawiany był już wielokrotnie. I mimo pojedynczych stwierdzeń, uważam że nie jest to finansowo opłacalny awans obecnie....

Offline slawek.nowak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 83
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #148 dnia: Wrzesień 22, 2020, 22:09:45 »
Zapis ustawy mówi że nie tylko będzie brak płatnych nadgodzin ale tez nie będzie można ich odebrać. Tym bardziej. A to niby jest tak dumnie zapowiadany system motywacyjny dla strażaków systemu codziennego przez KG w grudniu tamtego roku.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Specjalny dodatek dla mundurowych
« Odpowiedź #149 dnia: Wrzesień 22, 2020, 22:36:19 »
Zapis ustawy mówi że nie tylko będzie brak płatnych nadgodzin ale tez nie będzie można ich odebrać. Tym bardziej. A to niby jest tak dumnie zapowiadany system motywacyjny dla strażaków systemu codziennego przez KG w grudniu tamtego roku.
Ale tydzień pracy trwa dalej 40h :) Więc chodzisz jak chcesz  :rofl: :rofl: :rofl:
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.