Autor Wątek: KURS KPP a szkolenia  (Przeczytany 1765 razy)

Offline Jj98

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
KURS KPP a szkolenia
« dnia: Grudzień 16, 2019, 16:06:13 »
Witam czy jako ratownik KPP oraz strażak mogę przeprowadzać szkolenia z pierwszej pomocy przedmedycznej w firmach lub innych instytucjach?

Offline ogniomiszcz

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 908
Odp: KURS KPP a szkolenia
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 16, 2019, 16:26:24 »
A ratownik medyczny może prowadzić szkolenia p-poż?

Offline Marcin92

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 28
Odp: KURS KPP a szkolenia
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 16, 2019, 16:51:35 »
Akurat temat pierwszej pomocy był poruszany na innym forum, i tam wynikało że nie ma żadnych przepisów kto może takie kursy przeprowadzać, gdyż każdy z nas jest zobligonay do jej udzielenia.
Według mnie możesz przeprowadzać kursy pierwszej pomocy.

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 576
Odp: KURS KPP a szkolenia
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 16, 2019, 17:47:30 »
w ustawie jest  taki  zapis [quote                                        ]Art. 8.

1. Podstawa programowa, o której mowa w art. 22 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.4)), uwzględnia edukację w zakresie udzielania pierwszej pomocy.
2. Zajęcia edukacyjne w zakresie udzielania pierwszej pomocy są realizowane z udziałem:
1)    lekarzy systemu,
2)    pielęgniarek systemu,
3)    ratowników medycznych
- którzy otrzymują wynagrodzenie według stawki godzinowej na podstawie umowy cywilnoprawnej.
3. Wysokość stawki godzinowej dla lekarzy systemu, pielęgniarek systemu oraz ratowników medycznych, biorących udział w zajęciach edukacyjnych w zakresie udzielania pierwszej pomocy ustala dyrektor szkoły w ramach posiadanych środków finansowych, z tym że wysokość tej stawki nie może być niższa niż wysokość stawki godzinowej dla nauczyciela posiadającego stopień nauczyciela kontraktowego oraz tytuł zawodowy magistra z przygotowaniem pedagogicznym, realizującego tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin, określony w art. 42 ust. 3 lp. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 i Nr 170, poz. 1218) ustalonej na podstawie przepisów, o których mowa w art. 30 ust. 5 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela.
4. Zajęcia edukacyjne w zakresie udzielania pierwszej pomocy mogą być realizowane przez nauczycieli posiadających odpowiednie przygotowanie.
5. Minister właściwy do spraw zdrowia, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw oświaty i wychowania, określi, w drodze rozporządzenia, zakres wiedzy i umiejętności niezbędnych do prowadzenia zajęć edukacyjnych w zakresie udzielania pierwszej pomocy, tryb ich nabywania oraz wzór zaświadczenia potwierdzającego posiadanie przygotowania do prowadzenia zajęć w zakresie udzielania pierwszej pomocy, mając na celu zapewnienie właściwej ich realizacji.
[/quote]
Teraz trzeba dotrzeć do rozporządzenia o którym mowa wyżej.

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.809
  • Płeć: Mężczyzna
    • JRG SGSP
Odp: KURS KPP a szkolenia
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 16, 2019, 17:54:50 »
Tylko, że  to jest ustawa o systemie oświaty i tyczy się miejsc takich jak publiczne i niepubliczne żłobki, przedszkola, szkoły podstawowe, szkoły ponadgimnazjalne, policealne, artystyczne oraz szkoły specjalne i placówki oświatowo-wychowawcze oraz opiekuńcze.

W firmach i instytucjach nie jest to usankcjonowane, ale wydaje się, że przez analogię można przyjąć, że wymienione w ustawie o oświacie kompetencje powinny być zachowane. Niemniej to tylko założenie a nie norma prawna.

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 576
Odp: KURS KPP a szkolenia
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 16, 2019, 19:23:00 »
Fakty są takie że  Nikt poza tą grupą osób nie otrzymał według ustawy uprawnień do nauczania pierwszej pomocy, a także nie ma ustawy, która nadawała by uprawnienia do nauczania pierwszej pomocy innym osobom.  Aby to można było robić trzeba posiadać 
Cytuj
ZAŚWIADCZENIE O UKOŃCZENIU SZKOLENIA DO PROWADZENIA ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH W ZAKRESIE UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY
dlaczego owe zaświadczenie mogą uzyskać tylko nauczyciele,pytanie do ustawodawcy..
 Po ukończeniu kursu KPP ratownik otrzymał prawo do wykonywania określonych czynności w ramach działań w strukturach systemu, przy/za pomocy sprzętu jakim może się posługiwać. W ramach odbytego szkolenia KPP  może on  pod nadzorem lekarza,pielęgniarki ,ratownika medycznego uczestniczyć w szkoleniu kursantów KPP pomagając w realizowaniu programu szkolenia jednak nie ma zapisu że może robić to w przypadku kursu PP. I to chyba  w sumie  tyle wedle prawa co  może ratownik KPP.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 16, 2019, 19:26:13 wysłana przez jgk »

Offline strażak-ratownik

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 54
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: KURS KPP a szkolenia
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 22, 2019, 14:50:26 »
Uwaga. Ważna zmiana w KPP od 2020 roku. Do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje ratownika tzw. Recertyfikacji może podejść osoba, która posiiada zaświadczenie, którego termin ważności upływa nie później niż na 3 miesiące od dnia egzaminu, o którym mowa w ust. 1, oraz jest zatrudniona w jednostkach współpracujących z systemem, o których mowa w art. 15 ust. 1 ustawy, lub pełni w nich służbę, lub jest ich członkiem. Po tym okresie ponowny pełny kurs. Dotyczy głównie OSP, WOPR..... Rozporządzenie MZ.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 22, 2019, 17:24:43 wysłana przez strażak-ratownik »

Offline ogniomiszcz

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 908
Odp: KURS KPP a szkolenia
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 22, 2019, 15:43:02 »
Masz jakiś konkretny przepis z którego to wynika? Jak jest usprawiedliwiona nieobecność to powinno być odstępstwo - np. uprawnienia rodzicielskie, czy długotrwałe L4.

Offline strażak-ratownik

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 54
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: KURS KPP a szkolenia
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 22, 2019, 17:17:57 »
« Ostatnia zmiana: Grudzień 22, 2019, 17:26:24 wysłana przez strażak-ratownik »

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 576
Odp: KURS KPP a szkolenia
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 22, 2019, 18:18:13 »
Ciekawi mnie jedna rzecz a mianowicie osoby w komisji takie jak lekarz,pielęgniarka czy ratownik medyczny muszą spełnić wymagania aby w niej zasiadać, natomiast ratownik chyba chodzi o osobę po KPP żadnych wymagań i może być w komisji..................

Offline strażak-ratownik

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 54
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: KURS KPP a szkolenia
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 23, 2019, 18:03:09 »
Chodzi tutaj o przedstawiciela podmiotu szkolącego. Wielokrotnie 3 członek komisji nie miał,  choć powinien, wiedzy w tym zakresie. Było to poruszane podczas legislacji jednak nie zostało uwzględnione.