Autor Wątek: Pojazdy uprzywilejowane.  (Przeczytany 10373 razy)

Offline DusząisercemOSP

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 36
Pojazdy uprzywilejowane.
« dnia: Październik 24, 2019, 14:57:43 »
Witam. Mam pytanie dot. uprawnień do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych. Mam wkładkę wydaną na pojazdy uprzywilejowane wydaną na podstawie przepisów dotyczących OSP. Rozpocząłem pracę w Wojskowej Straży Pożarnej i pytanie brzmi czy ta wkładka jest ważna w wojsku ? Co głowa to inaczej interpretuje przepisy. Dodam że nadal jestem członkiem OSP i żołnierzem
« Ostatnia zmiana: Październik 24, 2019, 15:02:52 wysłana przez DusząisercemOSP »

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: Pojazdy uprzywilejowane.
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 24, 2019, 18:49:43 »
Wkładka zachowuje ważność. A to czy dowódca jednostki będzie chciał Ci wyrobić drugą, wydaną przez siebie to jego sprawa w zasadzie - na drodze obie się liczą tak samo.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline DusząisercemOSP

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 36
Odp: Pojazdy uprzywilejowane.
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 24, 2019, 21:34:41 »
Ale jest gdzieś taki zapis czy luźna interpretacja ?

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: Pojazdy uprzywilejowane.
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 24, 2019, 23:20:22 »
Ale jest gdzieś taki zapis czy luźna interpretacja ?
Była dyskusja na ten temat toczona na forum, tylko pod innym kątem - w sensie nie wojskowym - tylko czy wkładka z OSP może być używana np. na karetce, albo czy wkładka PSP liczy się też w OSP. I w świetle przepisów liczy się dokument na drodze, a nie kto i do jakich celów go wydał. Nawet w tym drugim przypadku jest opinia prawna z PSP gdzieś na stronie KG bodajże.

Tyle z "naszej" strony.

A w praktyce - sam pewnie wiesz jak jest w wojsku - ja np. świeże badania dla kierowców z cywila sobie mogłem wsadzić wiadomo gdzie, liczyły się tylko kwity wystawione przez wojskowych lekarzy. Za to dziwnym trafem samych uprawnień typu ADR, HDS nikt nie kwestionował :szalony:
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline DusząisercemOSP

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 36
Odp: Pojazdy uprzywilejowane.
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 24, 2019, 23:49:34 »
Tak rozumiem wszystko, tylko że przykładowo funkcjonariuszy  PSP nie obowiązuje kurs. Chodzi o art. 106. Wszystko sie rozchodzi ze z ust.1 pkt 4.
,,Kierować pojazdem uprzywilejowanym może osoba, która:
1)
ukończyła 21 lat;
2)
posiada prawo jazdy odpowiedniej do rodzaju pojazdu kategorii;
3)
uzyskała orzeczenie:
a) lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem uprzywilejowanym,
b) psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem uprzywilejowanym;
4)
ukończyła kurs dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi;
5)
posiada zezwolenie na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym w zakresie określonej kategorii prawa jazdy.
2.
Przepisu ust. 1 pkt 1 nie stosuje się do funkcjonariuszy, o których mowa w art. 8 minimalny wiek uprawnionego do kierowania pojazdami ust. 3.
3.
Przepisu ust. 1 pkt 4 nie stosuje się do funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Więziennej, Służby Celno-Skarbowej i Inspekcji Transportu Drogowego oraz do kierujących pojazdami ochotniczych straży pożarnej'' i właśnie nie chodzi o to kto wydaje już tylko kto jest zwolniony z kursu i tu jest cały problem. Bo zgodnie z tym artykułem to PSP, SW itd  nie muszą mieć kursu i wkładka jest ,,przechodna'' A np. Wojsko nie jest z tego zwolnione i tu pies pogrzebany... ja osobiście uważam że będąc aktywnym kierowca w osp spełniam warunek niezależnie od tego czym aktualnie bym jechał, rozumiem jeżeli bym np utracił członkostwo w osp wtedy traci ważność podstawa mojej wkladki

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: Pojazdy uprzywilejowane.
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 25, 2019, 09:52:18 »
Bo zgodnie z tym artykułem to PSP, SW itd  nie muszą mieć kursu i wkładka jest ,,przechodna'' A np. Wojsko nie jest z tego zwolnione i tu pies pogrzebany...
Wkładka z OSP też jest "przechodnia", bo można jej używać też nie prowadząc pojazdu OSP ;)

ja osobiście uważam że będąc aktywnym kierowca w osp spełniam warunek niezależnie od tego czym aktualnie bym jechał, rozumiem jeżeli bym np utracił członkostwo w osp wtedy traci ważność podstawa mojej wkladki
Ważność podstawy wydania może i traci, ale sama wkładka zachowuje ważność do końca okresu na który została wydana. Co więcej - do przedłużenia jej nie potrzebujesz kursu, a to już wynika z pewnego uproszczenia dotyczącego osób które uprawnienia stosowne posiadały przed wejściem przepisów wymagających kursów i zasady iż prawo nie działa wstecz.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Pojazdy uprzywilejowane.
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 25, 2019, 10:02:19 »
Tak temat poruszany w wątku  poszło o to że wkładka jest wkładką i można ją wykorzystywać  wszędzie tam gdzie są pojazdy uprzywilejowane bo się ją już posiada jednak art 109 temu zaprzecza.
Na wkładce jest zapis że jest ona ważna z legitymacją służbową lub prawem jazdy i dotyczy osób o których mowa w art109 ust 5 ustawy z dnia 5 stycznia 2011. Jak będziesz w OSP to wkładkę wyda starosta i będzie ona ważna z prawem jazdy po spełnieniu art 106 na potrzeby OSP ,w formacji mundurowej PSP  wkładkę wyda na podstawie art 106 organ w którym jesteś zatrudniony i będzie ona ważna z prawem jazdy lub legitymacją
Celowo napisałem na potrzeby OSP bo jest ciekawostka o której nie wszyscy wiedzą , mianowicie starosta wydając dokument ma narzuconą numerację której musi się trzymać.Numeracja jest inna niż w formacjach mundurowych przez co osobie będącej w temacie łatwo stwierdzić do jakich celów została ona wydana.
« Ostatnia zmiana: Październik 25, 2019, 10:07:18 wysłana przez jgk »

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: Pojazdy uprzywilejowane.
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 25, 2019, 23:12:47 »
Celowo napisałem na potrzeby OSP bo jest ciekawostka o której nie wszyscy wiedzą , mianowicie starosta wydając dokument ma narzuconą numerację której musi się trzymać.Numeracja jest inna niż w formacjach mundurowych przez co osobie będącej w temacie łatwo stwierdzić do jakich celów została ona wydana.
Wiesz że nie trzeba przeprowadzać śledztwa po numerkach, bo na wkładce jest napisane jaki organ ją wydał? :szalony: Co więcej - u mnie jest to zwyczajny numer kolejny zezwolenia, łamany przez rok, bez znaczenia czy wkładka należy do Zenka z OSP, Sławka z pogotowia, czy Tomka z gazowni, bo ostatecznie każdy z tej trójki może mieć kolejny numer.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Pojazdy uprzywilejowane.
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 26, 2019, 21:41:19 »
Widzisz a ja mam jeszcze zaraz za nr o którym piszesz dopisaną literkę.Niby nie wchodzi w skład  owego numeru ale jednak jest. 

Offline młody13

  • "Wolność nie jest dana raz na zawsze. Trzeba ją stale zdobywać na nowo...” Św. Jan Paweł II
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 824
Odp: Pojazdy uprzywilejowane.
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 26, 2019, 22:06:04 »

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: Pojazdy uprzywilejowane.
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 27, 2019, 08:49:18 »
Widzisz a ja mam jeszcze zaraz za nr o którym piszesz dopisaną literkę.Niby nie wchodzi w skład  owego numeru ale jednak jest.
To organ wydający jak chce to sobie może wymyślić dowolną numerację, pozostaje tylko pytanie po co, skoro w przepisach ustawy żadnych ograniczeń nie ma. Swoją drogą te urzędnicze interpretacje też są "słodkie" - mi w starostwie na pierwszej wkładce wykreślili C+E, mimo że ustawa stanowi, iż pozwolenie wydaje się na grupy kategorii, natomiast ograniczeniem w tym przypadku jest posiadana kategoria prawa jazdy.

W temacie kierowców OSP  https://www.facebook.com/ospstarebielsko/posts/2408148469401553  :wall:
To nie w temacie uprzywilejowania, ale też ciekawe... Nic tylko gratulować :fiuu:
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Pojazdy uprzywilejowane.
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 27, 2019, 14:32:05 »
Nie widzę nić dziwnego w tym co zrobiono ktoś zabezpieczył sobie d..ę .Zadano pytania na które odpowiedziano zgodnie z obowiązującymi na dzień dzisiejszy zasadami i przepisami no może w jednej  kwestii pilarek spalinowych, trzeba mieć odrębny kurs pilarza zakończony egzaminem państwowym.   

Offline DusząisercemOSP

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 36
Odp: Pojazdy uprzywilejowane.
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 27, 2019, 18:38:28 »
Tak temat poruszany w wątku  poszło o to że wkładka jest wkładką i można ją wykorzystywać  wszędzie tam gdzie są pojazdy uprzywilejowane bo się ją już posiada jednak art 109 temu zaprzecza.
Na wkładce jest zapis że jest ona ważna z legitymacją służbową lub prawem jazdy i dotyczy osób o których mowa w art109 ust 5 ustawy z dnia 5 stycznia 2011.
No właśnie kwestia Art 106 i 109 czy wkładka jest warunkowo wydana i dotyczy tylko pojazdów osp czy to jest tzw.  ,,albo albo'' w sensie albo spełniam warunek kursu albo warunek bycia członkiem osp. Podobny przykład dotyczy komendanta gminnego ochrony ppoż. na którego narzucone są jakieś wymagania np jeżeli chodzi o wykształcenie, ale jest też dalej zapis że można na to stanowisko zatrudnić kom.gmin.ZOSP A żeby tym zostać nie ma wymagań(sytuacja albo to albo to )

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Pojazdy uprzywilejowane.
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 28, 2019, 09:48:37 »
Nie zmienia to faktu ze ustawa mówi jasno i wyraźnie że wkładkę  można pozyskać na trzy sposoby. 1) Lekarz, psycholog, kurs na uprzywilejowane 2) lekarz, psycholog, kurs z straży jeśli będzie się kierowcą w OSP  3) wkładka wydawana służbom mundurowym PSP,Policja itd. Tu nasuwa się pytanie dotyczące policji,i innych służb mundurowych poza PSP  a mianowicie czy owe służby mają wewnętrzne kursy odpowiadające kursowi kierowcy konserwatora  jaki kończy się w OSP I PSP?


Nawiązując jeszcze do postu kolegi młody13 nasuwa mi się jeszcze jedno a mianowicie osoby nie posiadające komory powinny mieć zakaz brania udziału w akcjach a nie że mogą brać ale bez pracy w aparatach.Dlaczego tak uważam ano dlatego że wielu chłopaków nie przeszło komory na kursie podstawowym przez co nie ukończyli kursu i zablokowano im możliwość brania udziału w akcjach a skoro  miało to miejsce to znaczy że osoba bez komory nie może brać udziału w akcjach  i dopuszczenie osób którym komora się skończyła jest nieuczciwe do osób które jej nie przeszły na kursie podstawowym bo przecież mogli ich dopuścić do działań bez niej.

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Pojazdy uprzywilejowane.
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 30, 2019, 16:14:32 »
A ja zapytam z innej strony - a jakież to skomplikowane kwestie prowadzenia pojazdu uprzywilejowanego powinny uniemożliwiać kierowcy OSP prowadzenie innych pojazdów uprzywilejowanych, że trzeba jakiś koniecznych rozróżnień? Wg mnie podstawy prawne są inne, bo inne przepisy dotyczą różnych formacji - i tyle.


Odnośnie tego pisma z linku od młody13:

Szczerze? Kretynizm nie z tej ziemi. Po pierwsze komora dymowa jest G warta i nic nie wnosi - podobne ćwiczenie mogę sobie zorganizować we własnym zakresie (zresztą - gdy do naszej jednostki przyszły pierwsze aparaty to takie ćwiczenia sobie zorganizowaliśmy). Po drugie - u mnie tego warunku nie spełnia 90% JOTu - czyli wszyscy co mieli podstawowe ponad 5lat temu. Po trzecie - tu właśnie jest miejsce do wykazania się dla związku. No chyba, że PSP zorganizuje mi w tydzień możliwość odbycia takiej komory dla ponad 30 osób a z tego co się orientuję to w skali powiatu potrzeba by ponad 400miejsc... Albo niech sobie radzą bez OSP...

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Pojazdy uprzywilejowane.
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 30, 2019, 19:12:06 »
Ty podchodzisz tak, inni inaczej.Jeśli skończy się wkładka pojedziesz ? Wielu zaryzykuje bo  czym różni się jazda z wkładką i bez niej w sumie niczym prowadzisz auto tak samo.Tyle że wedle przepisów nie możesz,  co do komory ta sama sytuacja nie minął termin masz uprawnienia minął wedle przepisów nie możesz , podobnie KPP masz na max  3 lata.I teraz wszystko zależy od osób  zajmujących się papierologią i pilnowaniem ważności czasookresów kursów.I najważniejsze pytanie kto beknie jeśli coś pójdzie nie tak.

Offline młody13

  • "Wolność nie jest dana raz na zawsze. Trzeba ją stale zdobywać na nowo...” Św. Jan Paweł II
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 824
Odp: Pojazdy uprzywilejowane.
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 30, 2019, 20:37:24 »
Ty podchodzisz tak, inni inaczej.Jeśli skończy się wkładka pojedziesz ? Wielu zaryzykuje bo  czym różni się jazda z wkładką i bez niej w sumie niczym prowadzisz auto tak samo.Tyle że wedle przepisów nie możesz,  co do komory ta sama sytuacja nie minął termin masz uprawnienia minął wedle przepisów nie możesz , podobnie KPP masz na max  3 lata.I teraz wszystko zależy od osób  zajmujących się papierologią i pilnowaniem ważności czasookresów kursów.I najważniejsze pytanie kto beknie jeśli coś pójdzie nie tak.

Kasa - czy wiecie że za każde szkolenie w komorze ktoś musi zapłacić .Po drugie ktoś ją zbudował zatrudnił instruktorów to musi na siebie zarobić .

Offline DusząisercemOSP

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 36
Odp: Pojazdy uprzywilejowane.
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 30, 2019, 21:19:51 »
Feniks związek tworzą jednostki OSP w głównej mierze, problemy jednostek w gminie załatwiać powinien szczebel gminny czyli i tak zostaje to na was zrzucone, chyba że nie daliście delegatów do szczebla gminnego. Nie jestem zwolennikiem ZOSP bo dla mnie to jest twór który komplikuje starania poszczególnych jednostek OSP, które same o coś walczą, z doświadczenia wiem że delegaci mają w gdzieś swoje jednostki bo uważają się za organ nadrzędny. Nie pamiętam żeby w mojej jednostce coś jakikolwiek szczebel ZOSP pomógł. Jak coś chcecie, sami to zróbcie A nie zwalajcie winy na innych bo tak nigdy nikt do niczego nie dojdzie... takie są realia na dzień dzisiejszy. Może u was jest inaczej ale nie sądzę. Poza tym temat tego nie dotyczył więc uważam że dyskusja na temat powinna zostać zamknięta.

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Pojazdy uprzywilejowane.
« Odpowiedź #18 dnia: Październik 31, 2019, 20:19:58 »
Tak się składa że PSP ma obowiązek przeprowadzania szkoleń kursów w zakresach w których mogą to robić dla OSP i to bezpłatnie.
Dlatego za taką komorę nikt nie płaci a nie słyszałem aby miało to miejsce przynajmniej u mnie w momencie kiedy stworzono coś na potrzeby funkcjonowania czegoś i to za publiczne pieniądze.Problemem jaki w większości się wyłania to brak możliwości odbycia komory nie pasujące wszystkim terminy, oraz  wystarczy popatrzeć na statystyki z których wynika że jest 230 tyś ochotników którzy powinni przejść ją raz na 5 lat i bodaj 11 tyś strażaków w PSP którzy przechodzą ją corocznie. A obiektów jest tyle ile jest.

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: Pojazdy uprzywilejowane.
« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 01, 2019, 11:23:49 »
Z jakiego aktu prawnego, obowiązującego, OSP wynika obowiązek testu w komorze dymowej co 5 lat?
Ja takiego nie znalazłem więc to są nadal pobożne życzenia PSP.