Autor Wątek: przerwy między służbą a dyżurem domowym  (Przeczytany 23159 razy)

Offline kana

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 68
Odp: przerwy między służbą a dyżurem domowym
« Odpowiedź #25 dnia: Październik 07, 2019, 14:36:49 »
Zapis jest niezwłocznie w mojej komendzie. Chce właśnie pokazać ze dyżur domowy z przepisami które mamy to jakaś fikcja

Offline tuitam

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 32
Odp: przerwy między służbą a dyżurem domowym
« Odpowiedź #26 dnia: Październik 07, 2019, 15:13:21 »
A może orientuje się ktos jak wyglądają dyżury domowe u 8śmio godzinnych, którzy ogarniają SCDŁki, a te są praktycznie w każdym województwie ...  najczęściej są to informatycy KW, najczęściej jest ich 3-4. I mają wpisywane "dyżur domowy", który tak na serio jest obsługą samochodu SCDŁ (nie mówiąc że i tak są cały rok pod telefonem jak coś się informatycznego zrypie) i tak np przy składzie 3osobowym, mają 1/3 miesiąca... Ma ktoś wiedzę co wtedy ? Bo 1/3 roku na dyżurze, a jest jeszcze 5cio dniowy tryb pracy... jak na to przepisy ?

Offline vade

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: przerwy między służbą a dyżurem domowym
« Odpowiedź #27 dnia: Październik 07, 2019, 20:01:10 »
https://www.ppoz.pl/zajrzyj-do-srodka/listy-i-polemiki/801-dyzur-domowy-kiedys-i-dzis

Co to znaczy niezwłocznie? Bo to że ja mam dyżur domowy to nie znaczy,że mój samochód, autobus, pociąg itd też maja dyżur. W wcześniejszym temacie o dyżurach domowych opisywałem kilka przykładów.
http://www.strazak.pl/index.php/topic,2030.440.html

Następny genialny pomysł to wyznaczanie dyżuru domowego za gościa, którego już ściągnięto na służbę z dyżuru. U nas wygląda to tak że sa planowane dyżury dd na cały miesiąc, i np. rano czy w trakcie służby ściągają strażaka z dd na służbę bo jest taka potrzeba i NALEŻY wyznaczyć   kolejnego na dyżur, który w tym dniu ma ws. I nagle ni z gruchy ni z pietruchy dowiadujesz sie,że masz dyżur. Druga sprawa   rozpoczynasz, albo kończysz urlop ws i jeb ws masz z dyżurem to też jest często praktykowane.
Ogólnie nadal twierdzę ,że dd to jedno z większych skurwysyństw jakie nas dotyczą, dd powinien być płatny i tak jak mówiłem nie mówcie mi ,że jak sie przyjmowałeś to wiedziałeś, albo jak ci nie pasuje to zmień prace, bo po pierwsze jak się przyjmowałem to nie było dd, ws była co 10 służbę i to nie koniecznie, a telefon komórkowy miało ze trzech biznesmenów w Polsce, ba nawet stacjonarny był wielkim osiągnięciem, a po drugie to zacznijmy sie szanować nie te czasy, że szantażowano nas utratą 30 zł dodatku, albo zabrali ci 100 nagrody.

Offline kana

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 68
Odp: przerwy między służbą a dyżurem domowym
« Odpowiedź #28 dnia: Październik 07, 2019, 20:20:23 »
Vade wszystko co piszesz to racja.

Wychodzi na to że dalej nie znamy odpowiedzi na pytania z pierwszego posta. Ile przerwy po dyżurze przed służbą?
 I co oznacza zapis z ustawy ze po dyżurze przerwa 24h?

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: przerwy między służbą a dyżurem domowym
« Odpowiedź #29 dnia: Październik 07, 2019, 20:23:44 »
Niczego nie muszę udowadniać. Oświadczasz że mieszkasz załóżmy w miejscowości w której jest jrg. Ustawa o psp nakazuje Ci złożyć oświadczenie raz w roku lub gdy wpływa to na któryś z równoważnikow. Dalej. Dostajesz duzyr domowy i nie uzganiasz z komendantem innego miejsca w którym przebywasz na duzyrze. Więc jak będzie można ustalić w ile możesz się stawić w komendzie na wezwania a mieszkasz w innym miejscu niż oświadczyłes czyli na kamczatce to nie wstawisz się w mniej więcej jakimś rozsądnym czasie. Nje jesteś więc dyspozycyjny a ten parametr jest brany pod uwagę przy ustalaniu wysokości dodatku sluzbowego. Patrz par. 5 ust. 1 pkt 1 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 27 lutego 2008 r. w sprawie uposażenia strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Z dwa razy się nie stawisz i uwalam Ci dodatek sluzbowy o 20procent i udowodnij mi że nie mam racji.
Nie można w żaden sposób powiązać oświadczenia mieszkaniowego z dyżurem domowy to raz, dwa to że mam obowiązek być w stałym kontakcie nie oznacza że ma być to kontakt wzrokowy! Proszę o wskazanie paragrafu ponieważ ten:
Gdzie jest zapis? W par. 13 ust. 2 piszą że strażak ma być w miejscu zamieszkania lub w innym miejscu uzgodnionym.z kierownikiem jednostki organizacyjne. Wątpliwe jest by komendant zgodził się na duzyrowanie w odległości 1000km od jednostki
Obecnie ma takie brzmienie:  W czasie dyżuru domowego strażak pozostaje w stałej łączności z kierownikiem jednostki organizacyjnej.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline turbopompa

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 72
Odp: przerwy między służbą a dyżurem domowym
« Odpowiedź #30 dnia: Październik 07, 2019, 21:34:30 »
@kana
Art. 1515 kp

Przy czym odrazu nadmienię, że przepis wskazuje na dyżur i dyżur pełniony w domu, czyli nasz dyżur domowy.
Z założenia i nazwy dyżur domowy nie odbywa się 1000 km od domu, z resztą w tym przypadku nie miałby sensu ze względu na pozostawanie w gotowości do wykonywania pracy, a trudno o taką gotowość kiedy czas dojazdu to 10 godzin.

Offline kana

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 68
Odp: przerwy między służbą a dyżurem domowym
« Odpowiedź #31 dnia: Październik 07, 2019, 23:55:03 »
Kwestia gdzie mam byc podczas dyżuru nie jest w temacie. Według mnie jesli w naszym strazackim rozporządzeniu jest napisane ze wystarczy byc w kontakcie to wystarczy w kontakcie a nie szukanie w kodeksie pracy ktory zazwyczaj nas obowiązuje jak "potrzeba". 
Prośbe mam taką. Trzymajmy się tematu bo chciałbym uzyskać odpowiedź.

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.433
Odp: przerwy między służbą a dyżurem domowym
« Odpowiedź #32 dnia: Październik 08, 2019, 08:25:59 »
Więc odpowiedź kolego brzmi że 24 h masz mieć wolnego po 24 godzinnej służbie, jakakolwiek przerwa znosi ten wymóg i w zasadzie wszystko w temacie.
Natomiast co do 11 h. wypoczynku dobowego i max 16 h godzin pracy to odnosi sie to do pracy a ty pełnisz służbę. Jest to zasadnicza różnica mimo że wielu chciałoby by jej nie było, no chyba że akurat wynikają z niej jakieś korzyści dla nich.

Offline 998ognik

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 26
Odp: przerwy między służbą a dyżurem domowym
« Odpowiedź #33 dnia: Październik 08, 2019, 08:27:10 »
Stała łączność może być tylko wtedy jak dadzą ci tel służbowy :)

Offline kana

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 68
Odp: przerwy między służbą a dyżurem domowym
« Odpowiedź #34 dnia: Październik 08, 2019, 09:02:02 »
Czyli przed służbą na dyżurze mogę pracować 23godziny i po godzinie przerwy iść na służb natomiast po służbie mam mieć 2r wolnego. Logika w psp zawsze gora:)

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.433
Odp: przerwy między służbą a dyżurem domowym
« Odpowiedź #35 dnia: Październik 08, 2019, 09:45:43 »
Tam gdzie zaczyna się mundur tam kończy się logika i dotyczy to wszystkich służb, PSP nie jest tu w jakiś szczególny sposób uprzywilejowana.
Jednak chyba każdy podejmując służbę wie na co się pisze.

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.911
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: przerwy między służbą a dyżurem domowym
« Odpowiedź #36 dnia: Październik 08, 2019, 17:49:40 »
Więc odpowiedź kolego brzmi że 24 h masz mieć wolnego po 24 godzinnej służbie, jakakolwiek przerwa znosi ten wymóg i w zasadzie wszystko w temacie.
Natomiast co do 11 h. wypoczynku dobowego i max 16 h godzin pracy to odnosi sie to do pracy a ty pełnisz służbę. Jest to zasadnicza różnica mimo że wielu chciałoby by jej nie było, no chyba że akurat wynikają z niej jakieś korzyści dla nich.
W rozumieniu kodeksu pracy w stosunku do naszej służby strażak nie jest pracownikiem... to wyrok sądu i tyle. zaległe nadgodziny, dyżury itp.

Offline turbopompa

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 72
Odp: przerwy między służbą a dyżurem domowym
« Odpowiedź #37 dnia: Październik 08, 2019, 20:27:44 »
Kodeks pracy obowiązuje nas mimo, że jesteśmy w służbie, w wyraźnie oznaczonych regulacjach.
Pójdę dalej. Czas służby jest stworzony na podstawie przepisów z kp, które dotyczą również cywili, więc nie jest niczym nadzwyczajnym.
 
To co kana zapisał:
 
Zastanawia mnie zapis w ustawie o PSP ze po służbie i dyzurze należy sie 24h wolnego. O jaki dyzur chodzi?
brzmi tak:
"5.    Zmianowy rozkład czasu służby strażaka polega na wykonywaniu zadań służbowych i pełnieniu dyżurów, trwających nie dłużej niż 24 godziny, po których następują co najmniej 24 godziny wolne od służby." Nie ma tu wymienionego przez Ciebie słowa "służba" tylko wykonywanie zadań służbowych i dyżur.


@kana
Jakbyś przeczytał co Ci dałem na tacy i trochę się wysilił zorientowałbyś się, że nasz przepis jest modyfikacją równoważnego systemu czasu pracy (art. 135-137), dyżuru (art.  1515) oraz norm i ogólnego wymiaru czasu pracy (art.  129) obowiązującego cywili zgodnie z kp a to co nazywasz "służbą"  nasze przepisy branżowe nazywają "dyżurem" (nie mylić z dyżurem domowym oddzielnie uregulowanym).
Czyżby strażacy nie byli tacy pokrzywdzeni służbą??  :rofl: O ludzie...  :zamknij: cywile też mogą mieć przedłużony czas pracy i niepłatne dyżury domowe :o  :wacko:
Dlaczego twierdzę, że jest tak samo/analogicznie jak w kp? Pewnie dlatego, że najbardziej podstawowym dobowym wymiarem czasu pracy jest 8 godzin (w systemie równoważnym 12/16/24 godziny). Pracownik na polecenie pracodawcy pozostaje w wyznaczonym miejscu i czasie w dyspozycji do podjęcia pracy na tzw. dyżurze (czyli tak jak my na służbie). Ponieważ dyżur nie stanowi ustawowego odpoczynku zaliczany jest do godzin pracy. Następnie pracownik dostaje wolne w wymiarze czasowym tegoż dyżuru. Natomiast w odniesieniu do czasu równoważnego tyle ile przepracowałeś tyle co najmniej masz czasu wolnego od pracy. Czyli jak u nas. Idziesz na 24 godz. na pb na dyżur w czasie, którego wykonujesz zadania służbowe. Nie wykonujesz cały czas zadań służbowych, bo np. śpisz, a że jesteś na dyżurze w gotowości do podjęcia działań to masz za te spanko płacone. A po służbie masz równoważnie co najmniej 24 godziny wolnego.
Idąc jeszcze dalej:
"2.    W przypadkach, o których mowa w ust. 1, poza wykonywaniem zadań służbowych związanych z akcją ratowniczą, ćwiczeniami lub utrzymywaniem gotowości operacyjnej, strażak pozostaje w miejscu pełnienia służby w gotowości do podjęcia działań bądź wykonuje inne zadania służbowe. Na wykonanie innych zadań służbowych przeznacza się nie więcej niż 12 godzin, w tym nie więcej niż 4 godziny w porze nocnej, to jest pomiędzy godzinami 21.00 a 7.00."... Czyli co? Czyli mieszanka równoważnego czasu pracy - 12 godzin, i art. 132:
"§  1. Pracownikowi przysługuje w każdej dobie prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku, z zastrzeżeniem § 3 oraz art. 136 § 2 i art. 137.
§  2. Przepis § 1 nie dotyczy:
1) pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy;
2) przypadków konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii.
§  3. W przypadkach określonych w § 2 pracownikowi przysługuje, w okresie rozliczeniowym, równoważny okres odpoczynku."

Ale najlepiej napisać, że nie w temacie niż trochę pomyśleć.

W kwestii normatywnego czasu służby wszystko mamy tak jak cywile w kp, a i nawet moim zdaniem bardziej korzystnie dla strażaka. Chyba nie ma nic lepszego niż 24/48 - 7 dni dyżuru/służby, 4 dni dyżuru domowego i jakieś 19 dni wolnego w miesiącu. No chyba, że 24/72. Jakiś płacz o coś? Że służba, że brak logiki?  :fiuu:
« Ostatnia zmiana: Październik 08, 2019, 20:52:22 wysłana przez turbopompa »

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.911
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: przerwy między służbą a dyżurem domowym
« Odpowiedź #38 dnia: Październik 09, 2019, 06:40:38 »
Cytuj
"5.    Zmianowy rozkład czasu służby strażaka polega na wykonywaniu zadań służbowych i pełnieniu dyżurów, trwających nie dłużej niż 24 godziny, po których następują co najmniej 24 godziny wolne od służby." Nie ma tu wymienionego przez Ciebie słowa "służba" tylko wykonywanie zadań służbowych i dyżur. 

W trakcie np. służby strażaka z 3 zmiany strażak z 1 ma dyżur.

Offline kana

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 68
Odp: przerwy między służbą a dyżurem domowym
« Odpowiedź #39 dnia: Październik 09, 2019, 07:00:58 »
Turbopompa to nie jest tak ze nie przeczytalem tego co wylozyles ba tacy. Czytalem te artykuły z kp. Może nke zrozumiałem tak jak tlumaczysz.
Napisałeś ze  "w odniesieniu do czasu równoważnego tyle ile przepracowałeś tyle co najmniej masz czasu wolnego od pracy" więc po dyżurze domowym na ktorym byłem w pracy np 4godziny mam miec 4 godziny wolne przed dalsza służbą?

Offline turbopompa

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 72
Odp: przerwy między służbą a dyżurem domowym
« Odpowiedź #40 dnia: Październik 09, 2019, 22:23:53 »
@kana

Nie. Te godziny zostaną Ci oddane albo zrekompensowane. Wskazałem tylko analogię do kodeksu pracy naszego normatywnego czasu służby. Ściągnięcie kogoś z dyżuru niestety takim nie jest bo z przepisów wynika, że dyżur domowy wyznaczany jest w czasie wolnym od służby, a zatem zawsze będzie ponadnormatywnym czasem służby.

Nie wnikając już dlaczego po co na co skąd i z jakiego przepisu u mnie jest tak, że dd jest wyłącznie w czasie wolnym od służby na swojej zmianie. I problem znika.

Offline kana

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 68
Odp: przerwy między służbą a dyżurem domowym
« Odpowiedź #41 dnia: Październik 09, 2019, 22:27:14 »
Jest nas 17 na zmianie do służby przychodzi 11, dyżurów mamy mieć 4 osoby - nie da rady na wolnym tego zrobić

Offline turbopompa

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 72
Odp: przerwy między służbą a dyżurem domowym
« Odpowiedź #42 dnia: Październik 09, 2019, 22:40:33 »
Bo ktoś istotnie przegina z ilością dyżurów dowowych  na zmianie. Wykorzystaliście kiedyś 4 jednoczasowo? Z innej beczki dlaczego się nie da? Niestety da się tak zrobić.
Dodam tylko dla przemyślenia tematu, że zatwierdzenie grafiku miesięcznego z dd przed służba jest dla mnie jawnym nadużyciem. Z tego względu, że z góry zakłada się przedłużenie czasu służby ponad przewidziane dla systemu zmianowego 24 godziny, co jest przewidziane wyłącznie na nadzwyczajne sytuacje, a nie podlega planowaniu.

Offline peterek

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.258
Odp: przerwy między służbą a dyżurem domowym
« Odpowiedź #43 dnia: Październik 09, 2019, 23:16:05 »
Dodam tylko dla przemyślenia tematu, że zatwierdzenie grafiku miesięcznego z dd przed służba jest dla mnie jawnym nadużyciem. Z tego względu, że z góry zakłada się przedłużenie czasu służby ponad przewidziane dla systemu zmianowego 24 godziny, co jest przewidziane wyłącznie na nadzwyczajne sytuacje, a nie podlega planowaniu.
No, nie za bardzo Cię rozumiem ?? Nie powinno się planować kto i w jaki dzień będzie pełnił dyżur domowy ? Możesz rozwinąć swój post ?
pozdrawiam

Offline turbopompa

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 72
Odp: przerwy między służbą a dyżurem domowym
« Odpowiedź #44 dnia: Październik 09, 2019, 23:30:58 »
Nie, nie. Planuje się dd  w grafiku miesięcznym. Chodzi o sytuację kiedy zaplanowano dd przed służba. Hipotetycznie: mam dziś dd i ściągają mnie o północy na służbę. Zostaje do rana, a że mam służbę normatywną jutro to zostaje tak właściwie na 32 godziny? Takie coś nie może być planowane. Stąd było pytanie kany ile przerwy mu się należy przed służba jeśli zostanie ściągnięty z dd.

Kiedy dd planowany jest na ws na własnej zmianie taka sytuacja nie nastapi., A przynajmniej nie wynikająca z grafiku, czyli taka jaką przewiduje rozporządzenie w sprawie pełnienia służby przez strażaków.
« Ostatnia zmiana: Październik 09, 2019, 23:34:39 wysłana przez turbopompa »

Offline Scyzoryk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 459
  • Medal ma zawsze 2 strony. Sztuką zauważyć je obie.
Odp: przerwy między służbą a dyżurem domowym
« Odpowiedź #45 dnia: Październik 10, 2019, 12:43:20 »
Hipotetycznie: mam dziś dd i ściągają mnie o północy na służbę. Zostaje do rana, a że mam służbę normatywną jutro to zostaje tak właściwie na 32 godziny?
U nas jest tak, że jak ściągają Cię o północy to zostajesz do północy, (czyli 24 godz.) a od północy do rana ściągają kogoś z wolnej służby. Jeżeli nikogo nie znajdą (jeszcze się nie zdarzyło - ale hipotetycznie), to ściągają o północy kolejną osobę z dd (już z innej zmiany) i też na 24 godz. W końcu znajdzie się ktoś, kto może przyjść na 8 godz, od północy do 8 rano. A jeżeli nie, to nie ma problemu uzupełnić zmianę kimś 8-mio godzinnym.

Offline szampan

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 479
Odp: przerwy między służbą a dyżurem domowym
« Odpowiedź #46 dnia: Październik 10, 2019, 15:03:11 »
U nas zawsze dyżur dzień przed wolną służbą max 3 w miesiącu ale w 99% są to 2 dyżury na miesiąc. Raczej rzadko ściągają bo u nas niepisana zasada że najpierw próbują ściągnąć z ws w danym dniu. Jeśli nie da rady to dyżur ale tutaj też nie ma problemu bo każdy na początku miesiąca wie kiedy ma dyżur kartka wisi na tablicy ogłoszeń u szefa i jeśli coś planuje w dniu dyżuru to można się z kolegą zamienić i oficjalnie to napisać na tej kartce . Dowódcy są spoko i idą na rękę w tych sprawach to też trzeba być człowiekiem i tak się dogadać na zmianie żeby zawsze w razie wezwania ktoś się wstawił.

Offline turbopompa

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 72
Odp: przerwy między służbą a dyżurem domowym
« Odpowiedź #47 dnia: Październik 10, 2019, 19:38:14 »
No i właśnie. Ludzkie podejście. Jeśli zostaje się na 24 od północy to jeszcze spoko, chodź i tak znowu kogoś trzeba ściągać od północy do rana więc jak dla mnie dość dziwne podejście, choć może się u Was sprawdza. U mnie służba jest zawsze od 8.00 do 8.00. Jak ktoś jest ściągnięty od północy to zostaje tylko do 8.00 na swojej zmianie. Tak samo ze służby 24 nikt nas nie wysyła na szkolenia czy delegacje, co jest normą w sąsiednich jednostkach i czasem się zdarzy, że ktoś pełni służbę 24 a następnie jedzie jeszcze na +/-8  godzin szkolenia, warsztatów czy innych pomysłów...
Jeżeli chodzi o ściąganie z dd - kilka razy w kazdym miesiącu się zdarza. Także jakbyśmy mieli dd przed służba to tych "pokrzywdzonych" zaproszeniem do służby zrobiłoby się dwa razy więcej zgodnie z zastosowanym u Was systemem. A kilkanaście osób to już bardzo dużo no i spore grafikowe zamieszanie.

Offline kana

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 68
Odp: przerwy między służbą a dyżurem domowym
« Odpowiedź #48 dnia: Październik 10, 2019, 20:52:18 »
Pytanie było właśnie z powodu tego że u mnie dyżur jest przed służbą. Kiedyś ściagli cały dyżur (cwiczenia coo) od 16 i według kadrowcow osoby z dyzuru mogą skończyć dyżur o 3 w nocy i rano przyjść na całą służbę.

Offline szampan

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 479
Odp: przerwy między służbą a dyżurem domowym
« Odpowiedź #49 dnia: Październik 11, 2019, 00:01:14 »
To jak taki mądry ten kadrowiec to ja po 8 rano na służbie po takim dyżurze pierwszy bym był do potknięcia na schodach i pisania kwitów o wypadku w służbie nie wspominając o notatce że spowodowane to mogłobyć moim przemęczeniem...a jak wiesz kwity z wypadków idą do kw i myślę że ichniejszy kadrowiec naprostowałby twojego