Pożarnictwo > Profilaktyka, prewencja

Odległość w pionie od obudowanej klatki schodowej

<< < (2/2)

r0cq:
Ciężko mi  sobie wyobrazić o jaką Ci dziure chodzi. Jeżeli rozmawiamy merytorycznie to określ co masz na mysli, bo tak to moja odpowiedź wygląda następująco: Jak dla mnie nijak ma się przepis dot. przeszklenia budynku a klatki schodowej w przypadku tego co prezentujesz. Według mnie idziesz z tym wszystkim w złą stronę. Temat nie opiera się wyłącznie na przepisach ale również na "teorii" rozwoju pożarów. Zwróć uwagę że efekt kominowy może Ci się stworzyć i tworzy się bardzo często jak masz dwie ściany tworzące między sobą "zamknięty" obszar dla ognia. Dlaczego więc ustawodawca nie określił wysokości w pionie? A dlaczego uznał że pasy miedzykondygnacyjne mają wymiar z reguły 0,8m? Piszesz, że łatwiej pożar przenosi się w pionie do góry - zgadzam się, ale zastanawiałeś się może dlaczego w przypadku podziału budynku w poziomie na strefy pożarowe w dalszym ciągu jest 0,8 m niepalne, a nie np. 2m w klasie co najmniej EI60, jak to ma miejscu w obrębie ściany? Pomijam rozwianie alternatywne w postaci wysunięcia.
:straz:

Twein:
"w dalszym ciągu jest 0,8 m niepalne, a nie np. 2m w klasie co najmniej EI60"
Tu przyznam Ci rację, źle to sobie wyobraziłem.

Przesyłam efekt końcowy. Niestety nie zgadzam się z koniecznością zastosowania pasa z góry na dół.
Dziękuję za konfrontację z Twoją opinią i mam nadzieję dać znać za kilka miesięcy co koniec końców wyszło.

[załącznik usunięty przez administratora]

COZA:
Dzień dobry,
poruszam wątek ponownie.

Mam taką sytuację, że wydzielona pożarowo klatka schodowa posiada okno bezklasowe , które przylega do okna do pomieszczenia tego samego budynku obok ( schemat w załączeniu )
Czy rozwiązanie jest zgodne z przepisami ?


Zastanawiam się czy między klatką schodową a resztą buynku powinienem zachowac pas z elewacji niepalnej o szer 2 m ?   Czy może zamurować okno do klatki schodowej ?   
Na chłopski rozum pożar z pomieszczenia może wejść do klatki schodowe

Twein:
Klatka schodowa z pierwszego postu była pod kątem względem mieszkań. Czy Twoja wystaje? Stanowi odrębną strefę? Czy jest po prostu wydzielona z jakiegoś ZLIV? Jaki paragraf Cię męczy konkretnie? Jeśli niczego nie przeoczyłem to nawet pasa 2m bym nie robił.

r0cq:

--- Cytat: COZA w Luty 23, 2023, 12:37:32 ---Dzień dobry,
poruszam wątek ponownie.

Mam taką sytuację, że wydzielona pożarowo klatka schodowa posiada okno bezklasowe , które przylega do okna do pomieszczenia tego samego budynku obok ( schemat w załączeniu )
Czy rozwiązanie jest zgodne z przepisami ?


Zastanawiam się czy między klatką schodową a resztą buynku powinienem zachowac pas z elewacji niepalnej o szer 2 m ?   Czy może zamurować okno do klatki schodowej ?   
Na chłopski rozum pożar z pomieszczenia może wejść do klatki schodowe

--- Koniec cytatu ---

@COZA
Wydzielona pożarowo klatka schodowa - masz na myśli obudowaną, zamykaną drzwiami ppoż. i oddymianą klatkę schodową, czy stanowiącą odrębną strefę pożarową?

Jeżeli to pierwsze, to nie musisz nic robić. @Twein na rację.
Jeżeli to drugie to pas o szerokości min. 2m EI 60 niepalny, bądź wysunięcie ściany ppoż. o 0,3 m.
:straz:

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej