Autor Wątek: Kiedy nalezy zwrocic dodatek mieszkaniowy?  (Przeczytany 4754 razy)

Offline piotraudi

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 51
Kiedy nalezy zwrocic dodatek mieszkaniowy?
« dnia: Wrzesień 02, 2019, 11:41:16 »
Witam. Panowie niedlugo odchodze do innej formacji mundurowej wzwiazku z tym mam pytanie dotyczace  zwrotu dodatku mieszkaniowego ktory otrzymalem przy kupnie mieszkania zostaly mi naliczone wowczas 3 normy mieszkaniowe ok7tys zl teraz przy odejsciu ze sluzby musze je zwrocic?

Offline Bąbel

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 63
Odp: Kiedy nalezy zwrocic dodatek mieszkaniowy?
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 02, 2019, 12:19:26 »
cytuje przepis:
Ustawa o psp:
Przyznana pomoc finansowa podlega zwrotowi w przypadku:
1) jej nienależnego pobrania;
2) zwolnienia strażaka ze służby przed upływem 10 lat od dnia jej rozpoczęcia, chyba że strażak nabył uprawnienia do emerytury lub renty.

i dalej w  rozp.
 W przypadku, o którym mowa w art. 80 ust. 3 pkt 2 ustawy, wysokość kwotę pomocy finansowej podlegającej zwrotowi, która została ustalona w sposób określony w ust. 1, obniża się o 1/10 za każdy pełny rok służby.
Najlepiej podejść zapytać się w kwatermistrzostwie  ^_^ ^_^

Offline piotraudi

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 51
Odp: Kiedy nalezy zwrocic dodatek mieszkaniowy?
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 02, 2019, 14:18:14 »
2) zwolnienia strażaka ze służby przed upływem 10 lat od dnia jej rozpoczęcia, chyba że strażak nabył uprawnienia do emerytury lub renty.

Chodzi o 10lat rozpoczecia sluzby wogole w PSP czy 10lat od chwili dostania tego dodatku
W kwatermistrzostwie wole sie nie pytac bo i tak powiedza mi ze musze oddac chyba ze przedstawie im paragrfy wowczas zaczyna sie rozmowa

Offline Bąbel

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 63
Odp: Kiedy nalezy zwrocic dodatek mieszkaniowy?
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 02, 2019, 14:44:54 »
1. To nie jest dodatek mieszkaniowy tylko pomoc finansowa na uzyskanie lokalu mieszkalnego.(chyba że rozmawiamy o czymś całkiem innym, ale nie kojarzę takiego "dodatku" :))
2. Tak jak jest napisane w ustawie powyżej 10 lat służby nie musisz zwracać nic. Jeden rok służby = pomniejszenie kwoty o 1/10 przyznanej na decyzji, zgodnie z normami na dzień decyzji.
Bywają takie sytuacje, że ktoś po np. 5 latach zwalnia się lub z innych przyczyn ustaje stosunek służbowy wtedy musi zwrócić połowę pomocy, chyba że nabył prawo do jakiejś renty wtedy również nie musi nic zwracać.

P.S. jestem prawie na 100% pewny że jeżeli nie będziesz musiał zwracać to na pewno nikt nie będzie ci kazał tego zrobić bo musiałoby to być określone jakąś decyzją z wyjaśnieniami. Argumenty "bo tak" raczej nie przechodzą :)
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 02, 2019, 14:48:03 wysłana przez Bąbel »

Offline piotraudi

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 51
Odp: Kiedy nalezy zwrocic dodatek mieszkaniowy?
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 02, 2019, 22:00:02 »
Tak zgadza sie to jest pomoc na uzyskanie lokalu
 A co jezeli mam 13lat sluzby a dodatek mieszkaniowy dostalem 3 lata temu?

Offline b3tomek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 466
Odp: Kiedy nalezy zwrocic dodatek mieszkaniowy?
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 02, 2019, 22:32:36 »
Zabierasz stopień że sobą do innej formacji ? Czy zaczynasz od zera tak z ciekawości ?

Offline piotraudi

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 51
Odp: Kiedy nalezy zwrocic dodatek mieszkaniowy?
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 10, 2019, 22:46:47 »
Stopien zabieram ze soba

Offline b3tomek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 466
Odp: Kiedy nalezy zwrocic dodatek mieszkaniowy?
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 11, 2019, 22:14:20 »
Wiem że w Policji sierżant jest sierarzat w wojsku  a jak się mają stopnie z PSP przypisane w MON ? Na sierżanta trzeba mieć aspiranta ?

Offline piotraudi

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 51
Odp: Kiedy nalezy zwrocic dodatek mieszkaniowy?
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 07, 2019, 21:53:23 »
w komendzie nie potrafią mi narazie odpowiedzieć czy bede musiał zwracać czy nie!
ponieważ w ustawie pisze o 10 latach ale nic nie pisze co w przypadku gdy ktoś po kilku latach służby przeniósł sie z mon do psp
precyzując nie wiedza czy liczyć lata mojej pracy tylko w psp czy  nalezy liczyć takze lata przed psp   
ktoś coś wie???

Offline piotraudi

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 51
Odp: Kiedy nalezy zwrocic dodatek mieszkaniowy?
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 12, 2019, 11:43:44 »

U mnie w komendzie zastanawiają sie z radcą prawnym czy musze zwrócić czesć pomocy finansowej na zakup mieszkania czy nie
bo niby w ustawie PSP jest napisane kiedy powinienem zwrócić w calości lub częściowo ale nic nie pisze jak to liczyć gdy przed pracą PSP przepracowałem kilka lat w innej formacji czy te lata liczą sie tak jak ciągłość służby ktoś coś wie???

Offline piotraudi

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 51
Odp: Kiedy nalezy zwrocic dodatek mieszkaniowy?
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 25, 2019, 19:33:40 »
Dzies dowiedziałem się że zdaniem radcy prawnego w jednostce muszę oddać prawie całą pomoc na zakup mieszkania ponieważ uważa że rok sluzby liczy się po 3 letnim okresie próbnym a nie od czasu rozpoczęcia sluzby w PSP co o tym sądzicie???