Autor Wątek: Pomoc finansowa na zakup mieszkania. Proszę o opinie.  (Przeczytany 28995 razy)

Offline huncio

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 293
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania. Proszę o opinie.
« Odpowiedź #50 dnia: Styczeń 06, 2020, 14:58:03 »
Czy chcąc uzyskać pomoc mieszkaniową na zakup mieszkania:
1.  Mieszkanie musi spełniać 7 mkw na normę zaludnienia wg ustawy PSP? Czy na osobę? Czy żadnych norm? - przepis nic nie mówi o tym a we wzorze wniosku jest pytanie o metraż.
2. Do wniosku można przedłożyć  umowę przedwstępną. Co jeśli nie dojdzie do zakupu ?
 3. Czy przy odejściu na emeryturę jest jakaś inna procedura?
« Ostatnia zmiana: Styczeń 06, 2020, 15:06:00 wysłana przez huncio »

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.349
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania. Proszę o opinie.
« Odpowiedź #51 dnia: Styczeń 06, 2020, 21:02:13 »
Czy chcąc uzyskać pomoc mieszkaniową na zakup mieszkania:
1.  Mieszkanie musi spełniać 7 mkw na normę zaludnienia wg ustawy PSP? Czy na osobę? Czy żadnych norm? - przepis nic nie mówi o tym a we wzorze wniosku jest pytanie o metraż.
2. Do wniosku można przedłożyć  umowę przedwstępną. Co jeśli nie dojdzie do zakupu ?
 3. Czy przy odejściu na emeryturę jest jakaś inna procedura?
1) NIE
2) TAK
3) Albo jesteś w służbie albo nie... Nie ma innych procedur.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline beni998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 17
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania. Proszę o opinie.
« Odpowiedź #52 dnia: Styczeń 07, 2020, 12:09:23 »
A jak jest z mieszkaniowka i budowa domu?

Offline Spartan998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 282
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania. Proszę o opinie.
« Odpowiedź #53 dnia: Styczeń 07, 2020, 12:38:49 »
Otrzymałem pomoc finansową ( oczywiście nie bez problemów, przepychanki były z KP na argumenty) mimo, że posiadałem 1/2 kawalerki. Ale moja norma dla kawalera wynosiła 2 x 7 m kw. natomiast mój udział w nieruchomości wynosił tylko 6,8 m kw. Zatem brakowało 7,2 m kw. normy dla mnie. Kupiłem większe mieszkanie, po sugestii kolegi z pracy - napisałem raport o dofinansowanie. Otrzymałem ok 5 tys. PLN (2 normy). Historia z życia wzięta, nie będę ubierał w piękne słowa.

Offline qba90

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 158
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania. Proszę o opinie.
« Odpowiedź #54 dnia: Styczeń 10, 2020, 18:58:40 »
ile maksymalnie norm możemy dostać i ile wynosi pomoc za jedną normę?

Offline rocky323

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania. Proszę o opinie.
« Odpowiedź #55 dnia: Kwiecień 27, 2021, 15:30:13 »
Witam, kupuję niedługo dom, mam już spisaną umowę przedwstępną. Jak teraz powinna wynosić moja droga służbowa żeby otrzymać pomoc na zakup domu? Aktualnie pobieram dodatek za brak mieszkania. Czy raport pisać już po zakupie czy jeszcze przed zakupem?

Offline Spartan998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 282
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania. Proszę o opinie.
« Odpowiedź #56 dnia: Kwiecień 29, 2021, 09:43:19 »
Akt własności, odpis z ksiąg wieczystych, takie dokumenty musisz także złożyć - więc siłą rzeczy, raport składasz po zakupie.

Offline Yurczi

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 56
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania. Proszę o opinie.
« Odpowiedź #57 dnia: Kwiecień 29, 2021, 19:45:52 »
Co komenda to obyczaj.
Najlepiej będzie jak złożysz teraz wniosek o wypłatę środków razem z umową przedwstępną, a później jak będziesz miał akt własności to dostarczasz jako potwierdzenie transakcji i dostaniesz kasę. Zgodnie ze sztuką powinieneś złożyć wniosek jak masz zamiar kupić (a nie jak już jesteś właścicielem, bo wtedy się nie należy).

Offline seksyjny

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 218
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania. Proszę o opinie.
« Odpowiedź #58 dnia: Kwiecień 29, 2021, 20:02:54 »
Podłączam się do tematu: czy jeżeli lokal otrzymam jako darowiznę od rodziny to utracę równoważnik za brak lokalu ale jednocześnie utracę prawo do środków na zakup mieszkania tak? Dobrze ja rozumiem??

Offline Spartan998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 282
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania. Proszę o opinie.
« Odpowiedź #59 dnia: Kwiecień 29, 2021, 22:18:09 »
Podłączam się do tematu: czy jeżeli lokal otrzymam jako darowiznę od rodziny to utracę równoważnik za brak lokalu ale jednocześnie utracę prawo do środków na zakup mieszkania tak? Dobrze ja rozumiem??
Dobrze rozumiesz.

Offline Spartan998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 282
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania. Proszę o opinie.
« Odpowiedź #60 dnia: Kwiecień 29, 2021, 22:21:50 »
Co komenda to obyczaj.
Najlepiej będzie jak złożysz teraz wniosek o wypłatę środków razem z umową przedwstępną, a później jak będziesz miał akt własności to dostarczasz jako potwierdzenie transakcji i dostaniesz kasę. Zgodnie ze sztuką powinieneś złożyć wniosek jak masz zamiar kupić (a nie jak już jesteś właścicielem, bo wtedy się nie należy).
Około rok po zakupie mieszkania złożyłem wniosek, do wniosku kazali w ciągu 7 dni dostarczyć aktualny odpis z Ksiąg Wieczystych, nie wprowadzaj kogoś w błąd.

Offline Yurczi

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 56
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania. Proszę o opinie.
« Odpowiedź #61 dnia: Kwiecień 30, 2021, 13:57:50 »
Dlatego napisałem "co komenda to obyczaj". W moim przypadku nie dostałbym kasy gdybym złożył dokumenty rok po kupnie, kwestia interpretacji rozporządzenia. To że ty dostałeś nie jest żadnym merytorycznym argumentem.

,,Strażak mianowany na stałe składa wniosek o przyznanie pomocy finansowej, dołączając do niego dokumenty potwierdzające fakt ubiegania się przez strażaka lub jego małżonka, pozostającego z nim we wspólności majątkowej, o lokal mieszkalny lub dom w miejscowości pełnienia służby albo w miejscowości pobliskiej, a w szczególności:"

Czytaj więcej na Prawo.pl:
https://www.prawo.pl/akty/dz-u-2005-241-2034,17232764.html

Offline Spartan998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 282
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania. Proszę o opinie.
« Odpowiedź #62 dnia: Kwiecień 30, 2021, 20:37:19 »
Dlatego napisałem "co komenda to obyczaj". W moim przypadku nie dostałbym kasy gdybym złożył dokumenty rok po kupnie, kwestia interpretacji rozporządzenia. To że ty dostałeś nie jest żadnym merytorycznym argumentem.

,,Strażak mianowany na stałe składa wniosek o przyznanie pomocy finansowej, dołączając do niego dokumenty potwierdzające fakt ubiegania się przez strażaka lub jego małżonka, pozostającego z nim we wspólności majątkowej, o lokal mieszkalny lub dom w miejscowości pełnienia służby albo w miejscowości pobliskiej, a w szczególności:"

Czytaj więcej na Prawo.pl:
https://www.prawo.pl/akty/dz-u-2005-241-2034,17232764.html
U mnie była bardzo złożona sytuacja, ponieważ ja posiadałem już 1/2 kawalerki, ale to było niecałe 7 m kw., a jako kawalerowi przysługiwało mi 14 m kw, musiałem trochę kopać się z komendą, ponieważ mieli stanowisko jak kończyłem staż, że gdybym miał choćby 2 m kw, już nic mi się nie należy. Mylili się  ^_^

Offline witek1

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 59
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania. Proszę o opinie.
« Odpowiedź #63 dnia: Wrzesień 03, 2023, 10:22:55 »
Witam.
Proszę o pomoc a mianiwicie... czy podpisujac akt notarialny, w którym staje się  właścicielem mieszkania ale z odroczonym terminem posiadania tego mieszkania czyli np za dwa lata będę uprawniony do tego czasu do pobierania równoważnika za brak lokalu. I czy jeżeli w tym czasie kupię inne mieszkanie mogę ubiegać się o pomoc finansową na zakup tego mieszkania.
Dzięki

Offline LukasPSP

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 45
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania. Proszę o opinie.
« Odpowiedź #64 dnia: Październik 15, 2023, 20:02:09 »
Chciałbym zapytać ktoś może wie… Czy biorąc dofinansowanie z psp na zakup mieszkania/domu będzie mi także przyznany dodatek za dojazd ? 2:20h czas dojazdu w dwie strony. Czy muszę się zdeklarować, który dodatek wziąć? W kadrach nie pytam, bo wiem, że jak zawsze nie na rękę im
cokolwiek dawać….

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.349
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania. Proszę o opinie.
« Odpowiedź #65 dnia: Październik 15, 2023, 20:04:30 »
Chciałbym zapytać ktoś może wie… Czy biorąc dofinansowanie z psp na zakup mieszkania/domu będzie mi także przyznany dodatek za dojazd ? 2:20h czas dojazdu w dwie strony. Czy muszę się zdeklarować, który dodatek wziąć? W kadrach nie pytam, bo wiem, że jak zawsze nie na rękę im
cokolwiek dawać….
NIE
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline LukasPSP

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 45
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania. Proszę o opinie.
« Odpowiedź #66 dnia: Październik 15, 2023, 22:47:44 »
Chciałbym zapytać ktoś może wie… Czy biorąc dofinansowanie z psp na zakup mieszkania/domu będzie mi także przyznany dodatek za dojazd ? 2:20h czas dojazdu w dwie strony. Czy muszę się zdeklarować, który dodatek wziąć? W kadrach nie pytam, bo wiem, że jak zawsze nie na rękę im
cokolwiek dawać….
NIE

Nie - w sensie, że z dwóch nie mogę skorzystać ? Czyli dopłata do zakupu i za dojazdy?

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.349
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania. Proszę o opinie.
« Odpowiedź #67 dnia: Październik 16, 2023, 06:17:16 »
Nie bo nie istnieje coś takiego jak dodatek za dojazd w PSP.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline LukasPSP

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 45
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania. Proszę o opinie.
« Odpowiedź #68 dnia: Październik 16, 2023, 07:51:52 »
Nie bo nie istnieje coś takiego jak dodatek za dojazd w PSP.

Wiem, że nie ma…Dodatek za brak posiadanego lokalu w miejscowości pobliskiej, gdzie dojazd przekracza 120min, dodatek potocznie zwany „za dojazdy” ?

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.349
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania. Proszę o opinie.
« Odpowiedź #69 dnia: Październik 16, 2023, 07:55:13 »
Czy chodziło Ci o rownowaznik za brak lokalu mieszkalnego? Bo jeśli tak to przeczytaj jakie są przesłanki jego odebrania. Chyba nawet w tym wątku naprowadziłem ludzi gdzie to znaleźć
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline LukasPSP

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 45
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania. Proszę o opinie.
« Odpowiedź #70 dnia: Październik 16, 2023, 08:57:08 »
Czy chodziło Ci o rownowaznik za brak lokalu mieszkalnego? Bo jeśli tak to przeczytaj jakie są przesłanki jego odebrania. Chyba nawet w tym wątku naprowadziłem ludzi gdzie to znaleźć

Wiem jakie są przesłanki, pytanie mam tylko jedno czy biorąc ten dodatek gdy nie bede mieszkał w miejscowości pobliskiej mogę się starać o dofinansowanie do zakupu mieszkania ? Bo doszły mnie słuchy, że jedno wyklucza drugie a w kadrach jak to w kadrach albo nie wiedzą albo nie chcą by ktoś skorzystał z dofinansowania :)

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania. Proszę o opinie.
« Odpowiedź #71 dnia: Październik 16, 2023, 09:14:54 »
Chyba coś źle rozumiem. Chcesz uzyskać pomoc finansową od PSP a zakup lokalu, który nie znajduje się w miejscowości pełnienia służby lub pobliskiej??

Offline adivano

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 178
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania. Proszę o opinie.
« Odpowiedź #72 dnia: Październik 16, 2023, 11:03:58 »
z tego ci mi wiadomo to podchodzi to pod paragraf  :kwit:

Offline LukasPSP

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 45
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania. Proszę o opinie.
« Odpowiedź #73 dnia: Październik 16, 2023, 12:29:17 »
Chyba coś źle rozumiem. Chcesz uzyskać pomoc finansową od PSP a zakup lokalu, który nie znajduje się w miejscowości pełnienia służby lub pobliskiej??

Dobra doczytałem ustawę, faktycznie źle ja zarozumiałem :) dojazd powyżej 120minut to nie miejscowość pobliska :)

Paragraf na co na zadane pytanie?  :rofl:

Offline mpolskie

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 355
Odp: Pomoc finansowa na zakup mieszkania. Proszę o opinie.
« Odpowiedź #74 dnia: Październik 16, 2023, 16:13:46 »
Chodzi o to, że jeśli dom nie jest w miejscowości pobliskiej to nie przysługuje Ci dodatek na zakup lokalu, a jeśli zostałby wypłacony to niezgodnie z przepisami.