Autor Wątek: Wyjazdy do akcji  (Przeczytany 13095 razy)

Offline jgk

 • Weteran
 • *
 • Wiadomości: 567
Odp: Wyjazdy do akcji
« Odpowiedź #80 dnia: Sierpień 06, 2019, 19:52:33 »
Piszesz że nie czytam ze zrozumieniem.Czyżby. Boli że napisano że powstaje PSP bo OSP nie jest w stanie wyjechać.Takie są fakty, dlatego podjęto takie a nie inne decyzje. Patrząc na twoje argumenty dlaczego OSP  nie są w stanie wyjechać wynika że takich nowych PSP będzie musiało powstać dużo więcej bo z problemami o których piszesz boryka się z 75% jednostek.

Offline Feniks

 • Strażak Sam
 • *
 • Wiadomości: 359
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wyjazdy do akcji
« Odpowiedź #81 dnia: Sierpień 06, 2019, 20:28:35 »
Jeżeli ćwoki u władzy nic nie zrobią by poprawić sytuację OSP to będzie musiało. I to mnóstwo. I teraz wyjaśnij mi jak niby ma to być sfinansowane? Jak już wyliczyłem wcześniej - wszystkie OSP w powiecie kosztują budżet państwa jakieś 1,7mil u mnie - jak chcesz za to utrzymać ilość jednostek PSP które miałyby je zastąpić? Za te pieniądze można najwyżej opłacić pensje podziału bojowego. A gdzie pozostałe wydziały jednostek? A może dorzucisz podziałowi bojowemu jeszcze prowadzenie wszystkich papierów tak jak muszą to robić OSP? Bo pieniędzy na dodatkowe etaty nie starczy. Jak już pytałem skąd kasa na sprzęt, badania, budynki i całą resztę? W skali kraju to będą miliardy złotych! których nie ma... No bo ja jako obywatel żądam od władz takiego samego poziomu bezpieczeństwa jaki mam teraz.

Offline jgk

 • Weteran
 • *
 • Wiadomości: 567
Odp: Wyjazdy do akcji
« Odpowiedź #82 dnia: Sierpień 07, 2019, 15:20:16 »
No dobrze tyle jest wydawane na OSP tylko czy wszystkie jednostki działają w 100%, mam na myśli działają dzień w dzień  kilka razy na dobę przez cały rok? Na jakim poziomie wykorzystywany jest ich potencjał?
Co do sprzętu budynków itd to sobie poradzą przejmą to co  ma OSP i po problemie.A mają z czego 16 tyś jednostek OSP które posiadają  niewiele gorszy sprzęt niż PSP jest z czego wybierać.Dziś piszesz że nie ma na to kasy ale jak doszło by nieszczęścia które dotknęło by Ciebie lub twoją rodzinę to byś jednak domagał się natychmiastowego powstania PSP bo tak nie może być.

Offline Feniks

 • Strażak Sam
 • *
 • Wiadomości: 359
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wyjazdy do akcji
« Odpowiedź #83 dnia: Sierpień 07, 2019, 16:10:07 »
jgk mam wrażenie, że wogóle nie dociera do Ciebie to co ja piszę i tylko przedstawiasz ponownie obalone już przeze mnie wcześniej argumenty.
Nie - OSP to nie kompania karna i nie musi działać kilka razy na dobę, tylko wtedy kiedy może. A mogło by dużo więcej i dużo częściej gdyby nie chore prawo i przepisy i upośledzone osoby które je tworzą. A potencjał OSP nie jest wykorzystywany tylko właśnie marnowany i o tym jest cała ta dyskusja - że marnuje się ogromny potencjał ustanawiając głupie przepisy mające się nijak do realiów.

Wreszcie pisałem już nie raz - nie ma możliwości by ktokolwiek przejął mienie OSP! Jedynie samo OSP może się go zrzec! Nikt nie może ot tak go im zabrać i dać komuś innemu!
A poza tym 99% budynków OSP nie będzie się nadawało do wykorzystania przez PSP. Ba - śmiem twierdzić, że ponad 95% nawet nie da się przebudować tak by dało się je wykorzystać przez PSP! U mnie w okolicy znam tylko jedną jednostkę OSP której remiza - po władowaniu w nią grubych milionów - dałaby się przebudować na budynek użyteczny dla JRG PSP.
I na koniec - żadne krzyki, protesty, modły, wrzaski, petycje ani nieszczęścia nie spowodują nagłego pojawienia się pieniędzy w budżecie. Jak nie ma to nie ma - z pustego i Salomon nie naleje...

PS. PSP nie jest lekiem na całe zło i wstąpienie w szeregi tej formacji super mocy nie daje. Współczuję Ci Twoich kompleksów, ale nie próbuj zarażać nimi innych - jesteśmy odporni. Nie czujemy się gorsi będąc w OSP nie w PSP - wszak robimy dokładnie to samo.

Offline jgk

 • Weteran
 • *
 • Wiadomości: 567
Odp: Wyjazdy do akcji
« Odpowiedź #84 dnia: Sierpień 08, 2019, 18:54:56 »
OSP owszem to nie kompanie karne, jednak decydując się na działanie w ochronie przeciwpożarowej zgodziły się działąć na podstawie ustaw itd wiedzieli na co się piszą . A tam zapisy są jasne ,wytyczne wyjazd KSRG 5 min OSP 15min.Nie ma wzmianki że jednostka może być niedyspozycyjna.

Offline Feniks

 • Strażak Sam
 • *
 • Wiadomości: 359
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wyjazdy do akcji
« Odpowiedź #85 dnia: Sierpień 08, 2019, 19:31:40 »
Ustalenie wytycznych nierealnych z założenia nie spowoduje ich spełnienia. Od czasu powstania KSRG obniżono dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym, dostawiono w wielu miejscach mnóstwo dodatkowych znaków z ograniczeniem prędkości, wprowadzono wiele ograniczeń, rozwiązań prawnych i wymogów które uniemożliwiają OSP realizację tej wytycznej. Na dodatek państwo nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań - mianowicie należytego finansowania systemu. Więc uważam, że niech nas po rękach całują i Bogu dziękują, że to jedyny ich wymóg którego nie spełniamy jako ochotnicy...
Umowa o przynależności do KSRG jest umową trójstronną i wymaganie od OSP spełnienia wszystkich wymysłów dwóch pozostałych stron, które jednocześnie luźno traktują swoje skłania mnie do umacniania się w przekonaniu o słuszności mojego podejścia.

PS. Moja jednostka z reguły jest w stanie dotrzymać nawet tej durnej wytycznej, ale to jeszcze max do kilka miesięcy, bo potem odejdą nam z JOT ze względu na głupie wymogi kolejne osoby których przez inne durne wymysły nie mamy kim zastąpić. I kto będzie winny temu że nie będziemy w stanie spełnić wymogu? Bo napewno nie my jako OSP. Całą winę poniosą ustawodawcy, PSP i samorząd, bo gdyby nie ich chore wymysły mielibyśmy na miejsce każdego odchodzącego 2-3 nowych.

Offline jgk

 • Weteran
 • *
 • Wiadomości: 567
Odp: Wyjazdy do akcji
« Odpowiedź #86 dnia: Sierpień 09, 2019, 11:50:37 »
Więc dlaczego w wielu postach,argumentem do nie zamykania OSP  jest czas dojazdu do zdarzenia ,a Ty piszesz że te założenia są nie realne w wielu przypadkach.Zatem po co tyle OSP, skoro i tak nie są w stanie podołać założeniom i wyjechać według wytycznych aby być jak najszybciej.
Co mają znaki,ograniczenia o których piszesz wspólnego z pojazdem uprzywilejowanym. To że znak ogranicza prędkość do 40 nie oznacza że nie możesz jechać 60,warunek, masz pewność  że nie zagraża  to bezpieczeństwu.Nie powiesz mi że nie wiedziesz w drogę pod prąd jeśli do zdarzenia  masz 100m tylko będziesz jechał okrężną drogą wydłużając czas dojazdu tylko dlatego że jest znak zakazu wjazdu.
Co do finansowania systemu jak by państwo przestało utrzymywać 60 % jednostek z tych 16 tyś które są tylko utrzymywane, a nie ma z nich pożytku w ochronie przeciwpożarowej, to gwarantuje Ci że te które by zostały posiadały by wszystko co potrzeba od A do Z. Ale śmiem twierdzić że efektem tego były by ich  rezygnacje z działań , z racji ilości zdarzeń do ogarnięcia,bo wtedy nie byłoby  już gadki że OSP to ochotniczo działa i nie musi.
   
« Ostatnia zmiana: Sierpień 09, 2019, 12:03:19 wysłana przez jgk »

Offline Feniks

 • Strażak Sam
 • *
 • Wiadomości: 359
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wyjazdy do akcji
« Odpowiedź #87 dnia: Sierpień 09, 2019, 16:21:05 »
Zakładam czas wyjazdu OSP 2-krotnie przekraczający dopuszczalny - czyli 10min. Niech OSP ma do miejsca zdarzenia 5min - czyli po 15min jest na miejscu. Mniej więcej połowa powiatu jest dla PSP niedostępna w tym czasie dojazdu. Czyli OSP wciąż jest szybciej. Są miejsca gdzie PSP będzie jechać nawet 30min - to daje 15min różnicy. W przypadku niektórych zdarzeń 15min różnicy to wieczność.

A ograniczenia prędkości obowiązują mnie gdy jadę do remizy na alarm. Bo zanim będę mógł wyjechać na akcję muszę bezpiecznie dotrzeć do strażnicy. I tu chodzi o więcej czynników niż tylko samo ograniczenie. W wielu miejscowościach koszty zakupu działek czy domów są tak wysokie, lub utrudnienia prawne są tak ogromne, że młodzi druhowie chcąc się usamodzielnić muszą się wyprowadzać znacznie dalej od remizy niż gdy mieszkali z rodzicami. I efekt jest taki, że zamiast w 3min - są w remizie po 7-8... Ustawa sprzed 2lat o kształtowaniu ustroju rolnego wprowadziła prawdziwy pogrom w mojej okolicy w tym względzie... Połowa młodzieży z JOTu mieszka teraz w sąsiednich miejscowościach, bo u nas nie było (i wciąż nie ma) planu zagospodarowania przestrzennego a ostatnia aktualizacja map i sytuacji gruntów miała miejsce przed ponad 50 laty... Dalej problemy z pracą - kiedyś była możliwość znalezienia pracy w pobliżu miejsca zamieszkania (dojazd max 15km) - teraz większość ludzi w okolicy jeździ ze 3x dalej - takie osoby nie są w stanie dotrzeć na alarm gdy są w pracy. A nawet jak ktoś ma to szczęście i znalazł pracę bliżej to z reguły nie może z niej wyjść bo ją straci... Kiedyś mnóstwo osób pracowało w rodzinnych gospodarstwach rolnych - w tej chwili w wielu okolicach takowe już nie istnieją, a nawet jak są to pracuje się tam po godzinach pracy na etacie, a nie zamiast. Krótkowzroczni i chciwi prawodawcy nie liczą się z OSP i nie widzą ich problemów - liczą, że obiecają dodatek do emerytury przed wyborami a my jak muchy polecimy na lep, zapominając o wszystkim innym...

Wreszcie nawet przekierowanie pieniędzy do wybranych jednostek kosztem innych nie wystarczy - koszty stale rosną, a ilość pieniędzy wręcz maleje (ok - cyfry rosną, ale wolniej niż ceny - więc realnie moc zakupowa maleje). Załóżmy, że u mnie w powiecie likwidujemy mniejsze jednostki - zostawiamy 15 najlepiej wyposażonych. 1,7mil złotych dzielimy co roku pomiędzy nie - to daje około 115tyś rocznie na jednostkę - owszem, byłoby o wiele lepiej niż jest, ale dalej są to środki daleko niewystarczające. Zjadają nas koszty stałe (przeglądy i naprawy sprzętu, ubezpieczenia, opłaty itp) i rosnące ceny sprzętu. Zwłaszcza, że zmniejszenie ilości OSP zwiększyłoby ilość wyjazdów tym które by zostały.

Offline jgk

 • Weteran
 • *
 • Wiadomości: 567
Odp: Wyjazdy do akcji
« Odpowiedź #88 dnia: Sierpień 09, 2019, 17:48:47 »
Reasumując ludzi w OSP ubywa nie ma komu jeździć bo się wyprowadzają do np sąsiednich wiosek gdzie też jest OSP ale" NIMA" auta ale za to są ludzie miejscowi i ci którzy tam się przeprowadzili pobudowali ale jednak  lepiej dalej trzymać sprzęt w wylódnijącej się jednostce nie zawsze mobilnej niż przenieść go tam gdzie jednak będzie wykorzystywany.Takie właśnie są realia OSP, jak pies ogrodnika sam nie skorzysta ale innemu  też nie da.

Offline Feniks

 • Strażak Sam
 • *
 • Wiadomości: 359
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wyjazdy do akcji
« Odpowiedź #89 dnia: Sierpień 09, 2019, 18:55:52 »
To są miejscowości w których nigdy nie było OSP, nie ma i nie będzie. Na dodatek sam sobie przeczysz - dopiero co chciałeś łączyć OSP a teraz chcesz je dzielić? To są miejscowości sąsiednie względem mojej - w każdej jest 2-4 młodych - troszkę mało na OSP... I oni dopiero są na początku drogi - dopiero się uczą. I po raz kolejny powtarzam - NIKT nie ma prawa nakazać OSP oddać jej sprzętu innej jednostce! Poza tym czemu mielibyśmy oddawać sprzęt na który sami pozyskaliśmy środki chodząc po firmach i prosząc o sponsoring? Poza tym jesteśmy najmobilniejszą jednostką w rejonie. Komu mamy go oddać? Wreszcie identycznie sytuacja wygląda w wielu miejscowościach - jak już Ci się nudzi i chcesz komuś dogryźć to sugeruję leniwym urzędasom, którzy od pół wieku biorą pensję, a mapy i papiery działek nie są aktualizowane (choć leży to w ich obowiązkach i niektórzy z nich właśnie za to pensję biorą!), a nie OSP które robią co mogą by przetrwać - pomimo sejmu, senatu, urzędasów i wierchuszki PSP (głównie idzie mi KG który co rusz ma "pomysły").

Offline jgk

 • Weteran
 • *
 • Wiadomości: 567
Odp: Wyjazdy do akcji
« Odpowiedź #90 dnia: Sierpień 10, 2019, 21:43:02 »
Skoro macie podstawowy sprzęt potrzebny do działań to czego oczekujesz? To według Ciebie nie ma  i nie będzie OSP.Nie mam na myśli tworzenia kolejnej OSP i łączenia w nią innych, tylko uruchomieniu punktu ochrony przeciwpożarowej coś na wzór posterunku PSP.Wiesz co było by najlepsze w takim punkcie, ano fakt że jeśli  w danym miejscu by to nie wypaliło, przerzuca się sprzęt w inny bez dociekania czyj jest, dążąc do jego mobilności, a nie trzymaniu sprzętu po garażach w OSP, które może wyjadą albo wyjadą kiedy im to pasuje bo ktoś nie ma czasu. Jeśli nie mają czasu na wyjazdy to wycofać z SIS. A jeśli ten system nie wypali to już nic nie pomoże i pozostaje to co zrobili w tarnowskim czyli decyzja o budowie nowej PSP bo OSP nie daje rady zabezpieczyć terenu.Wielu twierdziło że  PSP nie da rady bez OSP ale życie pisze jednak inne scenariusze i okazuje się że jest na odwrót. OSP nigdy nie będzie w stanie dorównać PSP. W teorii i gadce na krótką metę mogą coś tam zdziałać   ale zapominacie że owo działanie musi być systematyczne rozłożone w czasie na kilkadziesiąt lat czego w OSP
nie da się zrobić wcześniej czy później przychodzi kryzys.Dlatego ważne jest takie przemieszczanie sprzętu aby był on wykorzystywany a społeczeństwo czuło się bezpieczne.
Co do oddawania sprzętu, jeśli stowarzyszenie będzie jego właścicielem to może nie zabiorą jak się postawią, ale resztę owszem mogą, tym bardziej po co  OSP sprzęt jeśli  jest nie mobilna.

Offline Feniks

 • Strażak Sam
 • *
 • Wiadomości: 359
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wyjazdy do akcji
« Odpowiedź #91 dnia: Sierpień 10, 2019, 22:08:27 »
Ależ Ty masz kompleksy... Na szczęście większość strażaków OSP ich nie ma  :straz:
A nasze OSP istnieje od ponad 100lat i jakoś ma się dobrze, a kryzys nie przychodzi tylko sprowadza go nam sejm, senat i PSP... I nie tylko nam ale OSP jako ogółowi.

Pytasz czego oczekuję? Oczekuję, że jak idę do UG z prośbą o pieniądze na badania lekarskie dla strażaków to że nie będę musiał 3h tłumaczyć, że te badania lekarskie są niezbędne. Oczekuję, że jak mam sprzęt to na niezbędny przegląd tego sprzętu UG da mi pieniądze celem ochrony ludności nie domagając się w zamian aby strażacy wycięli za darmo kilkanaście drzew, bo tylko wtedy pieniądze zamiast na firmę która by je wycięła UG da na straż. Domagam się by na każdy wymysł przychodzący z góry który wiąże się z kosztami - były jednostkom dawane pieniądze - a nie, byśmy musieli chodzić po ludziach i te pieniądze zdobywać. I mógłbym tak wyliczać i wyliczać...

I powtarzam po raz kolejny - skąd weźmiesz pieniądze na dodatkowe ponad tysiąc JRG? Twoje pomysły wogóle nie uwzględniają realiów (kradzieże - remizy trzeba zamieniać w twierdze; brak ludzi - skąd weźmiesz ich na taki posterunek; koszty - brak pieniędzy na to co jest a co dopiero o budowie kolejnych strażnic czy zakupy sprzętu; przepisy - nie ma przepisów pozwalających na realizację tego co wymyśliłeś; itp. itd.)

PS. Jeżeli już miałoby być tworzone nowe prawo i zmieniane przepisy - by dopuścić do realizacji Twoich pomysłów - to prościej zmienić je tak, by rozwiązać problemy na które się tu skarżymy i OSP będą dalej prężnie działać tak jak robią to od ponad stu lat.

Offline tomek2

 • Stary Wyga
 • *
 • Wiadomości: 163
Odp: Wyjazdy do akcji
« Odpowiedź #92 dnia: Sierpień 10, 2019, 22:36:40 »
Jgk moje osp ma ponad sto lat. Przetrwało dwie wojny światowe z sąsiadami nie liczę i daj Boże psp tyle lat w dobrym zdrowiu. Powiedz mi co było w zawodowej straży pozarnej, na ogół nieciekawie, ludzie z łapanki, uciekinierzy przed wojskiem. Dopiero przelom ustrojowy i powstanie psp spowodowaly to co teraz mamy. Ale nawet czytając to forum to miodów tam nie ma. Związki zawodowe żrą się między sobą. Podział z biurem też na bakier. Tak,że nie do końca jest się czym szczycić. Niech PSP szanuje nas i jakoś wspólnie będziemy działać.
Cudownie jest:powietrze jest! Dwie ręce mam,Dwie nogi mam.W chlebaku chleb, do chleba ser, do picia deszcz...

Offline jgk

 • Weteran
 • *
 • Wiadomości: 567
Odp: Wyjazdy do akcji
« Odpowiedź #93 dnia: Sierpień 11, 2019, 21:01:21 »
Doszukujcie się za każdym razem problemu w przepisach  prawie.To zostało stworzone, jest to między innymi KSRG w skład którego wchodzą jednostki OSP i tak naprawdę owy system sypie się właśnie z racji braku mobilności OSP.W czasach kiedy postawiono na OSP zamiast na PSP może miało to sens jednak w dzisiejszych okazuje się że to OSP są piętą achillesową.

Offline Feniks

 • Strażak Sam
 • *
 • Wiadomości: 359
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wyjazdy do akcji
« Odpowiedź #94 dnia: Sierpień 11, 2019, 22:08:06 »
Jak narazie to Ty jesteś takim samym orędownikiem zmian prawa jak my - aczkolwiek pod Twoją jedyną i słuszną wizję.  A system się sympie bo był od początku źle zaprojektowany, a teraz jeszcze zgraja idiotów rozwala go od środka, do spółki z równie rozgarniętymi architektami prawa i przepisów. Poza tym ja bym na to spojrzał od drugiej strony - tylko dzięki OSP ten system jeszcze jakoś działa, pytanie jak długo bo strategia podcinania gałęzi na której się siedzi musi w końcu przynieść efekt.

Offline oliwier

 • Weteran
 • *
 • Wiadomości: 965
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wyjazdy do akcji
« Odpowiedź #95 dnia: Sierpień 27, 2019, 15:21:46 »
Problem jest też w tradycji istnienia OSP i wielu nie potrafi znieść myśli że mogło by wiele jednostek zniknąć z krajobrazu Polskiej wsi.
Kiedyś znajomy lekarz zapytał mnie dlaczego nie ma ochotniczego pogotowia ratunkowego działającego podobnie do OSP?
I w sumie nie wiedziałem co mu odpowiedzieć.
Na logikę byłby to świetny pomysł nawet jeśli miałby zostać zrealizowany na bazie OSP.
KPP na poczatek, Zestaw R3, zwykła osobówka i podpisane porozumienie o wspodzialaniu z PRM. Tam gdzie mieszkają ratownicy medyczni lub osoby po studium medycznym było by to ogromne wsparcie a nadal chętni do niesienia pomocy mogli by się spełniać.
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline Radhezz

 • Semper Paratus
 • VIP
 • *
 • Wiadomości: 1.566
 • Płeć: Mężczyzna
 • OSP i nie tylko...
Odp: Wyjazdy do akcji
« Odpowiedź #96 dnia: Sierpień 27, 2019, 16:52:47 »
Kiedyś znajomy lekarz zapytał mnie dlaczego nie ma ochotniczego pogotowia ratunkowego działającego podobnie do OSP?
I w sumie nie wiedziałem co mu odpowiedzieć.
Na logikę byłby to świetny pomysł nawet jeśli miałby zostać zrealizowany na bazie OSP.
KPP na poczatek, Zestaw R3, zwykła osobówka i podpisane porozumienie o wspodzialaniu z PRM. Tam gdzie mieszkają ratownicy medyczni lub osoby po studium medycznym było by to ogromne wsparcie a nadal chętni do niesienia pomocy mogli by się spełniać.
Dobre pytanie. Aczkolwiek wydaje mi się że stan prawny raczej nie daje odpowiedniego "klimatu" do stworzenia czegoś takiego... A po drugie - medycy przeważnie już się nie wyrabiają z robotą u siebie, więc poza KPP mogłoby być ciężko. Zresztą czy to by nie zrodziło kolejnych patologii celem oszczędności na transportach i ZRM to też nie wiem... Ale byłoby to bardzo prawdopodobne.

Teoretycznie co za problem wziąć karetę do OSP i tak śmigać? No a praktyka jednak pokazuje co innego...
Kierowca CE. Niegdyś ambitny, a teraz tylko OSP i szeregowy rezerwy. I to też w wolnej chwili tyko.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline osp998Forum strazaka

 • Początkujący
 • *
 • Wiadomości: 3
 • Płeć: Mężczyzna
  • http://osp998.xaa.pl
Odp: Wyjazdy do akcji
« Odpowiedź #97 dnia: Wrzesień 07, 2019, 23:44:15 »
Z przykrością mogę stwierdzić że w wielu jednostkach są braki w Dowódcach czy kierowcach :) Sam doświadczam tego przykładu ;]
forum od strażaka dla strażaka http://osp998.xaa.pl :)