Autor Wątek: Raport NIK dot. OSP  (Przeczytany 14734 razy)

Offline wolszczanin

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 265
    • OSP Nowy Targ
Raport NIK dot. OSP
« dnia: Lipiec 04, 2019, 07:54:31 »
Wstawiam tylko link  do raportu Najwyższej Izby Kontroli pod nazwą "Ochotnicza Straż Pożarna Ochotniczej Straży Pożarnej nierówna" - https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/osp-osp-nierowna.html. Zainteresowani przeczytają i ocenią sami.

Offline Peter134

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Raport NIK dot. OSP
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 04, 2019, 09:59:55 »
Onet: NIK: ochotnicy w straży bez uprawnień
Polsat news: "Strażacy ochotnicy mogą nawet szkodzić". Ochotnicza Straż Pożarna pod lupą NIK
Gazeta prawna: Ochotnicy w straży bez uprawnień. Zamiast pomagać, mogą nawet szkodzić
Dziennik: Strażak ochotnik pożaru nie ugasi. Alarmujące wyniki raportu NIK

Czekam na interwencję ZG ZOSP RP w sprawie tych tytułów.

I czyżby ten raport miał coś wspólnego z tym, że PSL upomina się o dodatek dla druhów?

Offline Sadecky

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Raport NIK dot. OSP
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 04, 2019, 11:10:01 »
Cytuj
NIK wykazała, że nie wszyscy te warunki spełniają. Kontrolerzy sprawdzili dokumentację 69 akcji ratowniczych przeprowadzonych przez OSP działających w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego i dokumentację 40 akcji jednostek spoza tego systemu. Okazało się, że najczęściej lekceważony był obowiązek dotyczący badań lekarskich - nie miało ich 18 ratowników OSP działających w ramach systemu i dwukrotnie więcej spoza  - 37. Podstawowego  przeszkolenia pożarniczego nie przeszło  3 ratowników działających w KSRG i pięciokrotnie więcej (16) spoza systemu.


Jak to była dokumentacja z której stwierdzili, że 16 osób nie ma szkolenia podstawowego ? Na  potwierdzeniu wyjazdu nikt bez szkoleń znaleźć się nie może bo nie ma go w systemie.

Offline wujo 2010

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.814
Odp: Raport NIK dot. OSP
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 04, 2019, 13:27:22 »
Wystarczy sprawdzić w SWD jakie osoby jeżdżą do zdarzeń . Niestety u nas pokutuje stwierdzenie jakoś to będzie .  :fiuu: 
Bądź uprzejmy i staraj się pomóc innym. Jeśli nie masz nic wartościowego do dodania w danym temacie, nie pisz, i tak zostanie to skasowane przez moderatorów :)

Offline eddie

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 138
    • Platforma Alarmowania Strażaków
Odp: Raport NIK dot. OSP
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 04, 2019, 14:17:01 »
Publicznie znany jest co najmniej jeden przypadek, że do akcji jezdzi osoba która ze względu na wiek już jezdzić nie może.
Więc nie zdziwiłbym się jakby kwiatków było więcej. Wystarczy że gość w operacyjnej ma OSP w du... i wpisuje każdego kogo mu podadzą bez sprawdzania.
Platforma Alarmowania Strażaków - www.pasosp.pl

Offline sorbent

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 504
Odp: Raport NIK dot. OSP
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 04, 2019, 16:31:48 »
Pierwsze pytanie - gdzie jest obowiązek, że osp ma przekazywać informacje na bieżąco dot. Badań lekarskich druhow osp?  Na inspekcjach się sprawdza ale to raz na trzy lata dla tych spoza ksrg. Skąd więc psp na mieć aktualne dane. Tak tylko pytam. To dowódca Zastepu z ram. Osp ma nie zabierać ludzi bez badań, a naczelnik dbać o to, aby do takich sytuacji nie dochodziło.

Offline roko123

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 153
Odp: Raport NIK dot. OSP
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 04, 2019, 19:09:15 »
Nie wiem jak w innych komendach ale u mnie podczas podawania ludzi ze zdarzenia do swd Ci którzy nie mają badan, szkoleń nie mogą być dodani, że uczestniczyli w działaniach. Czyli wychodzi, że nie wszystkie komendy pilnują swd jeśli chodzi o członków w swd.

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Raport NIK dot. OSP
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 04, 2019, 19:32:44 »
Nie wiem jak w innych komendach ale u mnie podczas podawania ludzi ze zdarzenia do swd Ci którzy nie mają badan, szkoleń nie mogą być dodani, że uczestniczyli w działaniach. Czyli wychodzi, że nie wszystkie komendy pilnują swd jeśli chodzi o członków w swd.
Dokładnie tak jest. U nas w ogóle nie podajemy składu osobowego (w sensie nazwisk bo liczebność tak) przy meldunku.

Offline sorbent

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 504
Odp: Raport NIK dot. OSP
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 04, 2019, 21:19:57 »
Nie wiem jak w innych komendach ale u mnie podczas podawania ludzi ze zdarzenia do swd Ci którzy nie mają badan, szkoleń nie mogą być dodani, że uczestniczyli w działaniach. Czyli wychodzi, że nie wszystkie komendy pilnują swd jeśli chodzi o członków w swd.
W swojej komendzie mam bazę swd ale skąd wiesz, na ile aktualna i gdzie jest obowiązek dla OSP podawania zmian np. Chorobowe druha, które go wyklucza z udziału w zdarzeniach.

Offline roko123

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 153
Odp: Raport NIK dot. OSP
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 04, 2019, 21:49:17 »
Nie wiem jak w innych komendach ale u mnie podczas podawania ludzi ze zdarzenia do swd Ci którzy nie mają badan, szkoleń nie mogą być dodani, że uczestniczyli w działaniach. Czyli wychodzi, że nie wszystkie komendy pilnują swd jeśli chodzi o członków w swd.
W swojej komendzie mam bazę swd ale skąd wiesz, na ile aktualna i gdzie jest obowiązek dla OSP podawania zmian np. Chorobowe druha, które go wyklucza z udziału w zdarzeniach.

Chorobowe może nie ale badania i szkolenia macie wpisane przy ludziach tak

Offline Sadecky

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Raport NIK dot. OSP
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 04, 2019, 22:16:58 »
Tak jak pisałem wcześniej. Nikt bez szkoleń nie będzie wpisany na kartę wyjazdową przy podawaniu druhów oraz w gminie( u nas Pani Magda z gminy  ma swój system i wie kto ma szkolenia, badania itp.) i nie będzie wpisana do listy o ekwiwalent. " Ale co kraj to obyczaj " :gwiazdki:

Offline peterek

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.258

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: Raport NIK dot. OSP
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 05, 2019, 06:45:56 »
Wystarczy sprawdzić w SWD jakie osoby jeżdżą do zdarzeń . Niestety u nas pokutuje stwierdzenie jakoś to będzie .  :fiuu:

wszystko do czasu
Brak badań i brak szkolenia to brak podstawy do wypłaty ekwiwalentu.
Poczekać tylko trzeba jak się wezmą za  OSP z spoza i nie będą dysponować .
wszystko do czasu wyborów ...
« Ostatnia zmiana: Lipiec 05, 2019, 13:30:54 wysłana przez romiwe »

Offline sorbent

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 504
Odp: Raport NIK dot. OSP
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 05, 2019, 11:54:11 »
Może to jest dobry czas na zastanowienie się, nad istota OSP, sensem istnienia tych, które od kilku lat nie jeżdżą do zdarzeń a są bytem papierowym. Są Strażą jedynie z nazwy. Oddzielmy OSP z JOT od tych, które tego nie mają i mieć nie chcą. Te stowarzyszenie wielokrotnie są po to, aby z różnych xrodel zdobywać pieniądze na utrzymanie sali wiejskiej a nie służby ratowniczej. Jest teraz moment, aby to rozgraniczyć. Zastanowić się też nad sensem kupowania nowych aut do OSP, które mają poniżej 10 wyjazdów w roku. Tam powinien trafiać sprzęt używany, który jest w pełni sprawny a nowy do psp lub tych jednostek, które naprawdę maja dużo wyjazdów. Lepiej mieć w powiecie mniej jednostek ale lepiej wyszkolonych i wyposazonych niż dużo martwych dusz. Ale niestety nikt tego nie zrobi, to są wyborcy a wybory już niedługo.

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Raport NIK dot. OSP
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 05, 2019, 14:47:29 »
wszystko do czasu
Brak badań i brak szkolenia to brak podstawy do wypłaty ekwiwalentu.
Poczekać tylko trzeba jak się wezmą za  OSP z spoza i nie będą dysponować .
wszystko do czasu wyborów ...
Akurt ja uważam, że to właśnie działa odwrotnie, czyli w ten sposób, że osp spoza nie dysponują więc oni nie robią szkoleń i badań.
Wcale się nie dziwię - tez mi by było szkoda czasu siedzieć miesiąc na szkoleniu i co 3 lata tracić dzień lub dwa na durne badania gdy nikt mnie do niczego nie dysponuje.
Później jak coś wypadnie i się system obsra to są takie kwiatki jak na zdjęciu:

czyli chłopaki wyjechali w popeerelowskich hełmach z lat 70 w poniemieckich ciuchach kupionych za skladkowe z demobilu i, czego nie wiem ale zgaduję, bez szkoleń i badań, żeby pomagać sąsiadom. Pewnie mieli pelną swiadomość że jak coś się stanie to nie dostaną żadnego odszkodowania i nikt im w niczym nie pomoże bo tak działa system.
Teraz, jak nagle jakaś instytucja wykryła podobną sytuację to pół Polski wypisuje, że w osp są dziady, nie umieją ratować i są zagrożeniem.
Wiem, że sa różne sytuacje i rozne instytucja i może przesadziłem trochę ale więcej szacunku dla ochotników poproszę bo są potrzebni na każdym poziomie. Tylko system sobie wymyślił jako standard szkolenie i wyposażenie jak dla jednostki KSRG co ma 200 wyjazdów na rok a reszty nie chce widzieć i nie bardzo potrafi sensownie zagospodarować.

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Raport NIK dot. OSP
« Odpowiedź #15 dnia: Lipiec 05, 2019, 20:57:16 »
Zasadnicze pytanie do panów Naczelników dlaczego piastując  funkcje dopuszczacie do sytuacji o których napisano?pozwalając na to nie wywiązujecie się ze swoich obowiązków dotyczących nadzorowania JOT. To Wy jesteście  odpowiedzialni za funkcjonowanie podziału bojowego, ludzi i sprzętu.To na waszych barkach spoczywa obowiązek nadzorowania ważności badań,szkoleń i sprawości urządzeń, pojazdów itd. Jeśli tego nie robicie to nie powinniście być naczelnikami.

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Raport NIK dot. OSP
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 05, 2019, 22:01:56 »
wszystko do czasu
Brak badań i brak szkolenia to brak podstawy do wypłaty ekwiwalentu.
Poczekać tylko trzeba jak się wezmą za  OSP z spoza i nie będą dysponować .
wszystko do czasu wyborów ...

Akurat ja uważam, że to właśnie działa odwrotnie, czyli w ten sposób, że osp spoza nie dysponują więc oni nie robią szkoleń i badań.
Wcale się nie dziwię - tez mi by było szkoda czasu siedzieć miesiąc na szkoleniu i co 3 lata tracić dzień lub dwa na durne badania gdy nikt mnie do niczego nie dysponuje.


Potwierdzam i popieram - dopóki będzie dysponowanie na zasadzie "siły głębokich rezerw" to ludzie nie będą podchodzić poważnie do tematu, żeby wyjechać do akcji dwa, trzy razy w roku i to jeszcze jak się uda, bo potrzebne są zapchajdziury przy powodzi.

Tak samo jestem zdziwiony tym, że do akcji oficjalnie jeżdżą Druhowie bez badań i szkoleń? U nas w SWD nie ma prawa być
strażaka, który nie ma szkolenia i aktualnych badań - a jak go nie ma to nie może być dodany oficjalnie do akcji, a w rezultacie nikt na SK nie podbije wniosku o ekwiwalent. Czyli wychodzi na to, że jednak PSP nie ogarnia tematu  :fiuu:

Offline cieć :)

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 101
Odp: Raport NIK dot. OSP
« Odpowiedź #17 dnia: Lipiec 05, 2019, 22:23:31 »
Zasadnicze pytanie do panów Naczelników dlaczego piastując  funkcje dopuszczacie do sytuacji o których napisano?pozwalając na to nie wywiązujecie się ze swoich obowiązków dotyczących nadzorowania JOT. To Wy jesteście  odpowiedzialni za funkcjonowanie podziału bojowego, ludzi i sprzętu.To na waszych barkach spoczywa obowiązek nadzorowania ważności badań,szkoleń i sprawości urządzeń, pojazdów itd. Jeśli tego nie robicie to nie powinniście być naczelnikami.
Trochę się Kolego zagalopowałeś i to bardzo nie ładnie. Naczelnik może być wzorowy ale wystarczy, że jeden z drugim szeregowym druhem będzie miał więcej serca niż rozumu i nawet wiedząc że niema aktualnych badań lub jakiś biorący udział w zawodach a nie mający kursu pojedzie do działań bo chce pomóc. Dowódca zastępu może nie wiedzieć komu się badania skończyły lub w przypływie adrenaliny w czasie wyjazdu zapomni. Przecież Naczelnik nie stoi zawsze w bramie i nie sprawdza wszystkich w wozie. Zdaje się że przy wyjeździ do działań to Dowódca wozu odpowiada za to kto z nim jedzie.

Offline sorbent

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 504
Odp: Raport NIK dot. OSP
« Odpowiedź #18 dnia: Lipiec 05, 2019, 22:25:16 »
A skąd kolego wiesz, kto tak naprawdę był na aucie przy samodzielnych działaniach. Zdjęcie co przyusylaja? Pytam poważnie. Też mam nazwiska w swd, tylko przy samodzielnych działaniach zawsze komplet, przy wspólnych 4 zazwyczaj, 5  to już od święta. A podają nazwiska 6. Jak weryfikuje? Serio pytam.

Offline Sadecky

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Raport NIK dot. OSP
« Odpowiedź #19 dnia: Lipiec 06, 2019, 09:16:29 »
Cytuj
Może to jest dobry czas na zastanowienie się, nad istota OSP, sensem istnienia tych, które od kilku lat nie jeżdżą do zdarzeń a są bytem papierowym. Są Strażą jedynie z nazwy. Oddzielmy OSP z JOT od tych, które tego nie mają i mieć nie chcą. Te stowarzyszenie wielokrotnie są po to, aby z różnych xrodel zdobywać pieniądze na utrzymanie sali wiejskiej a nie służby ratowniczej. Jest teraz moment, aby to rozgraniczyć. Zastanowić się też nad sensem kupowania nowych aut do OSP, które mają poniżej 10 wyjazdów w roku. Tam powinien trafiać sprzęt używany, który jest w pełni sprawny a nowy do psp lub tych jednostek, które naprawdę maja dużo wyjazdów. Lepiej mieć w powiecie mniej jednostek ale lepiej wyszkolonych i wyposazonych niż dużo martwych dusz. Ale niestety nikt tego nie zrobi, to są wyborcy a wybory już niedługo.


Kolego napiszę wprost, jednostki te są utrzymywane, że względów politycznych. Dla wójtów i burmistrzów to duża grupa wyborców. Nie jednokrotnie zdarza się że cała wieś jest związana z jednostką .

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Raport NIK dot. OSP
« Odpowiedź #20 dnia: Lipiec 06, 2019, 09:43:25 »
Zasadnicze pytanie do panów Naczelników dlaczego piastując  funkcje dopuszczacie do sytuacji o których napisano?pozwalając na to nie wywiązujecie się ze swoich obowiązków dotyczących nadzorowania JOT. To Wy jesteście  odpowiedzialni za funkcjonowanie podziału bojowego, ludzi i sprzętu.To na waszych barkach spoczywa obowiązek nadzorowania ważności badań,szkoleń i sprawości urządzeń, pojazdów itd. Jeśli tego nie robicie to nie powinniście być naczelnikami.
Jak są gminy gdzie masz 35 000 zł rocznie na 13 jednostek to możesz być najlepszym naczelnikiem na świecie a i tak nic nie zrobisz.

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Raport NIK dot. OSP
« Odpowiedź #21 dnia: Lipiec 06, 2019, 21:25:39 »
Nie chce nic krakać ale chyba po tym raporcie nastąpi koniec dla wielu OSP, a dobra zmiana zaciera ręce bo jest okazja przejąc nadzór nad wszystkimi stowarzyszeniami OSP. Ale nie się co dziwić skoro w waszych wypowiedziach potwierdza się  patologia jaką wykazała kontrola NIK .
Skoro nie ma pieniędzy na podstawowy niezbędny sprzęt, nie ma ludzi nie ma szkoleń, ubezpieczenia itd to takich  jednostek  OSP być nie powinno .A wtedy nie będzie takich kwiatków o jakich słyszymy. Skoro na dziś dzień system radzi sobie bez owych jednostek to pytanie samo się ciśnie na usta czy są potrzebne?
cieć :) chyba to jednak TY zagalopowałeś się w swojej wypowiedzi.Skoro naczelnik jest odpowiedzialny za funkcjonowanie JOT i dowodzi nim, nadzoruje jego funkcjonowanie , jednoosobowo bo tak mówi przepis to nie ma czegoś takiego że dowódcy nie wiedzą kto może jeździć kto nie.Ma obowiązek zabronić wyjazdów osobom nie spełniającym wymogów ba nie ma prawa być ich w podziale bojowym. Doszukiwanie się że ktoś chce nieść pomoc i dlatego jedzie jest dziecinadą.Skoro tak bardzo chce, niech dopełni formalności i jeździ zgodnie z przepisami.

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: Raport NIK dot. OSP
« Odpowiedź #22 dnia: Lipiec 07, 2019, 09:46:31 »
Jak są gminy gdzie masz 35 000 zł rocznie na 13 jednostek to możesz być najlepszym naczelnikiem na świecie a i tak nic nie zrobisz.
Nadrzędne pytanie to po co te 13 jednostek w gminie? Znam kilka gmin gdzie są po dwie jednostki i działa to wyśmienicie.
Tylko jak wspomniał ktoś wcześniej - elektorat wyborczy nie wybacza, więc zmian nie będzie. Jednostki będące de facto męską wersją koła gospodyń wiejskich nadal będą udawać OSP.

Offline klepi

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 122
Odp: Raport NIK dot. OSP
« Odpowiedź #23 dnia: Lipiec 07, 2019, 11:43:20 »
Witam
Raport sam w sobie jest zrobiony mało rzetelnie. Zrobiono go w oparciu o 109 wyjazdów, zakładając że na miejscu zdarzenia były 3 zastępy wychodzi że raport NIK (pewnie ktoś kilkadziesiąt albo kilkaset tysięcy za niego wziął)  został sporządzony w oparciu o 36 akcje ratownicze.

Raport co prawda odnosi się do OSP ale ja się pytam jakim sposobem osoby bez przeszkolenia lub badan znalazły się w oficjalnym raporcie po akcji wystawianym przez PSP. Dlaczego nikt w nim nie wspomniał, że taka sytuacja kładzie bardzo złe światło na działania Wydziałów Operacyjnych tych komend PSP. ( Ja osobiście dzięki temu raportowi dowiedziałem się czemu 3 miesiące temu  Wydział Operacyjny mojej KP  kazał zrobić mi tabelkę z szkoleniami, badaniami i wiekiem członków JOT)

I jeszcze kilka słów do obecnej sytuacji OSP ( osobiście jestem naczelnikiem jednostki spoza systemu , członkiem zarządu gminnego i powiatowego)

Do tych którzy narzekają na złe wyposażenie jednostek spoza systemu,  osobiście od 10 lat staram się doposażyć moją jednostkę w potrzebny sprzęt ale jeszcze kilka lat temu nie było żadnej dotacji dla takich jednostek. Nie było szans dostać jakąkolwiek dotację bo wszystko szło na system. Teraz trochę się to zmieniło ale przy aktualnych cenach i tak strasznie ciężko cokolwiek wymodzić. (Przykład ; dostałem dotacje w tym roku z MSWiA 5200 zł, według ich wyliczenia komplet Ubrania specjalnego kosztował mnie będzie 3600 + hełm 800+ buty 500+ rękawice 300+kominiarka 200 = 5400, na stanie mam GBA I GCBA na 12 osób, aby każdemu zakupić nowy komplet potrzebuje 65 tys. ) bez komentarza.
Do tych co chcą zamykać jednostki na ten moment nazwijmy je " nie rentowne" , byłbym z tym bardzo ostrożny bo sytuacja wszystkich jednostek jest bardzo dynamiczna i Ci co teraz mają problemy mogą stać się wiodącą jednostką i odwrotnie. (u mnie w gminnie dokładnie tak się stało jednostka która już nie funkcjonowała po kilku latach ogarnia sporo akcji a jednostka z systemu nie daje rady wyjechać bo ludzie z wioski rzucili gospodarki, poszli do pracy na etat i jest jak jest) a do tego sytuacja zagrożeń się zmienia błyskawicznie  i na ten moment wydaje się że będzie coraz więcej wyjazdów a jak wszyscy wiemy ludzi chętnych coraz mniej.

Na koniec proponuje szanujmy się nawzajem, wszyscy jesteśmy ochotnikami.
pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Lipiec 07, 2019, 12:06:56 wysłana przez klepi »

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Raport NIK dot. OSP
« Odpowiedź #24 dnia: Lipiec 07, 2019, 12:25:23 »
Raport co prawda odnosi się do OSP ale ja się pytam jakim sposobem osoby bez przeszkolenia lub badan znalazły się w oficjalnym raporcie po akcji wystawianym przez PSP. Dlaczego nikt w nim nie wspomniał, że taka sytuacja kładzie bardzo złe światło na działania Wydziałów Operacyjnych tych komend PSP. ( Ja osobiście dzięki temu raportowi dowiedziałem się czemu 3 miesiące temu  Wydział Operacyjny mojej KP  kazał zrobić mi tabelkę z szkoleniami, badaniami i wiekiem członków JOT)
Skąd ty bierzesz informację że te dane NIK pozyskał z PSP? Dane kolego ochotniku otrzymał z gmin na podstawie wpłat ekwiwalentów w zestawieniu z ewidencją wyszkolenia  :fiuu:
Wyszło że w akcjach brali udział ludzie bez szkolenia/badania/ubezpieczenia bo brali za to pieniądze.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.