Autor Wątek: Kalkulator emerytury i uposażenia.  (Przeczytany 16907 razy)

Offline km2018

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Kalkulator emerytury i uposażenia.
« dnia: Czerwiec 12, 2019, 22:22:46 »
Aplikacja umożliwiająca obliczanie uposażenia oraz emeryturę dla strażaków oraz pozostałych służb.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.aplikacja.kalkulator_mundurowy

Offline maniek777

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 222
Odp: Kalkulator emerytury i uposażenia.
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 13, 2019, 21:47:17 »
jeszce jak mi ten kalkulatorek powie, jak bedą liczone lata cywilne dla tych 99-2013, ile % ile ew da komendant podwyżki na odejście itp to biorą :mellow:

Offline GordonShumway

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 446
Odp: Kalkulator emerytury i uposażenia.
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 14, 2019, 08:17:44 »
15a nigdy nie wprowadzą w życie. Bez złudzeń. Jak już to w drugą stronę czyli z min. 15 lat podwyższą do 25l.

Offline vade

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Kalkulator emerytury i uposażenia.
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 14, 2019, 11:01:56 »
15a nigdy nie wprowadzą w życie. Bez złudzeń. Jak już to w drugą stronę czyli z min. 15 lat podwyższą do 25l.
A skąd taka pewność odnośnie 15a?

Offline GordonShumway

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 446
Odp: Kalkulator emerytury i uposażenia.
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 16, 2019, 08:55:01 »
15a nigdy nie wprowadzą w życie. Bez złudzeń. Jak już to w drugą stronę czyli z min. 15 lat podwyższą do 25l.
A skąd taka pewność odnośnie 15a?
Pewność jest taka iż na nic nie ma kasy. Wprowadzając 15a z powrotem spowoduje ustawienie się kolejki do emerytury a chętnych do służby brak. Komisje odrzucają osoby, które mają problemy ze zdrowiem psychicznym i nie dają rady służyć. I teraz najlepsze to na co każdy liczy odchodząc tzw. max, zegar tyka i za chwile przestanie.

Offline vade

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Kalkulator emerytury i uposażenia.
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 17, 2019, 21:41:00 »
Czarne wizje  :gwiazdki:. Powyżej napisano,że 15a dotyczy między 1999 a 2013 to sporo ludzi, ale z tego co czytałem to 15a dotyczy 1999 a 2003 październik,a to już sporo mniej np. w naszej kom. to cztery osoby  w skali służb ogólnie nie jest tak dużo . Zobaczymy czas pokaże

Offline GordonShumway

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 446
Odp: Kalkulator emerytury i uposażenia.
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 19, 2019, 15:51:52 »
art 15a dotyczy wszystkich przyjętych do końca 98r, a że "u góry" są zamysły podzielenia ludzi na lepszych i gorszych to nic na to nie poradzę. Vade u ciebie są to może 4 osoby a u mnie jakieś 25 osób miedzy 99-03 i każdy z nich ma średnio 10 lat cywilnych.

Offline lord vader

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Kalkulator emerytury i uposażenia.
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 19, 2019, 19:25:10 »
taki pewny jakby od ciebie zależało jego wprowadzenie - mówił ci ktoś kiedyś że rutyna gubi

Offline GordonShumway

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 446
Odp: Kalkulator emerytury i uposażenia.
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 20, 2019, 12:07:49 »
Osobiście uważam, że art.15a jeżeli miał by być z powrotem wprowadzony to ZUS powinien przelać składki danego podatnika do ZER. Jak wiadomo ZUS nie ma co przelewać, więc sprawa prosta. Osoby mające wypracowane w cywilu lata, po osiągnięciu wieku 65/67 czy ile tam w sejmie uchwalą, powinien otrzymać emeryturę z ZUS-u z tytułu wypracowanych lat. ZER natomiast jak wiadomo wypłaci emeryturę za lata mundurowe. Myślę, że to by był sprawiedliwy system. Osobiście mam 3 lata cywilne przed wstąpieniem do służby, które mam wliczane do służby i to po 2.6% za każdy rok gdyż jestem przyjęty przed 99r, ale nic mi to nie daje gdyż mam już 75% ze służby. Jestem za tym aby każdy pełnił służbę do uzyskania 75%. I teraz czekam na ból dupy 3..2..1 start.

Offline Harmful

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 337
Odp: Kalkulator emerytury i uposażenia.
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 20, 2019, 12:32:47 »
Osobiście uważam, że art.15a jeżeli miał by być z powrotem wprowadzony to ZUS powinien przelać składki danego podatnika do ZER. Jak wiadomo ZUS nie ma co przelewać, więc sprawa prosta. Osoby mające wypracowane w cywilu lata, po osiągnięciu wieku 65/67 czy ile tam w sejmie uchwalą, powinien otrzymać emeryturę z ZUS-u z tytułu wypracowanych lat. ZER natomiast jak wiadomo wypłaci emeryturę za lata mundurowe. Myślę, że to by był sprawiedliwy system. Osobiście mam 3 lata cywilne przed wstąpieniem do służby, które mam wliczane do służby i to po 2.6% za każdy rok gdyż jestem przyjęty przed 99r, ale nic mi to nie daje gdyż mam już 75% ze służby. Jestem za tym aby każdy pełnił służbę do uzyskania 75%. I teraz czekam na ból dupy 3..2..1 start.

Często ludzie narzekają jak to jest źle i że uciekają ze straży jak najszybciej aby tylko 15 lat złapać. Prawda jest taka, że gadają głupoty. Gdyby im przyszło pracować w cywilu do 65 roku to mogliby narzekać, ale nie tutaj.
Gadki typu "Młodzi to głupi, że teraz przychodzą i będą robić do 55 roku życia" to skrajna przesada. Naprawdę lepiej przepracować te 30, 35 lat w straży niż gdzieś w cywilu, gdzie naprawdę jest ciężko.
Oczywiście wszyscy Ci, którzy pokończyli dobre studia lub po prostu mają fach w ręku nie spojrzą nawet w kierunku straży, ale cała reszta, którym "straż życie uratował" lepiej niech nie narzekają, bo to absurdalne i denerwuje cywili.
Ogólnie to nie jest najlepsze miejsce na tego typu rozmowy. Chciałem tylko kolego potwierdzić, że też uważam że do tych 75% należy dobić.

Offline 112psp

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 190
Odp: Kalkulator emerytury i uposażenia.
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 20, 2019, 13:17:25 »
Osobiście uważam, że art.15a jeżeli miał bym być z powrotem wprowadzony to ZUS powinien przelać składki danego podatnika do ZER. Jak wiadomo ZUS nie ma co przelewać, więc sprawa prosta. Osoby mające wypracowane w cywilu lata, po osiągnięciu wieku 65/67 czy ile tam w sejmie uchwalą, powinien otrzymać emeryturę z ZUS-u z tytułu wypracowanych lat. ZER natomiast jak wiadomo wypłaci emeryturę za lata mundurowe. Myślę, że to by był sprawiedliwy system. Osobiście mam 3 lata cywilne przed wstąpieniem do służby, które mam wliczane do służby i to po 2.6% za każdy rok gdyż jestem przyjęty przed 99r, ale nic mi to nie daje gdyż mam już 75% ze służby. Jestem za tym aby każdy pełnił służbę do uzyskania 75%. I teraz czekam na ból dupy 3..2..1 start.
Albo niech lata ze straży im przeniosą do zusu i niech dalej pracują w cywilu i w wieku 65 lat dostaną upragniona emeryturę .

Offline vade

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Kalkulator emerytury i uposażenia.
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 20, 2019, 17:59:48 »
art 15a dotyczy wszystkich przyjętych do końca 98r, a że "u góry" są zamysły podzielenia ludzi na lepszych i gorszych to nic na to nie poradzę. Vade u ciebie są to może 4 osoby a u mnie jakieś 25 osób miedzy 99-03 i każdy z nich ma średnio 10 lat cywilnych.
Zgadza się chodziło mi o objęcie art.15a osób 99-03.
25 osób w cztery lata? Spora rotacja. I to nabór z tzw. ulicy skoro już lata z cywila mieli,plus może kilku po aspirantce.To chyba duża jednostka?
 Dajmy na to że życie zawodowe ktoś zaczął w wieku 20lat przepracował 10 lat w cywilu i do PSP wstąpił w 2000r.czyli rok ur. to 1970.Mamy 2019r czyli 19 lat służby i 49lat życia. Do 25 lat służy brakuje 6 lat czyli wiek będzie 55l. Można to przesunąć do przyjęcia do PSP w 2003r. Wtedy wiek 57 lat. No szczerze to słabo widzę ratownika w wieku 57. W jednostkach tzw. mniej aktywnych no może się uchowa, ale w jednostkach gdzie wyjazdów jest od cholery, to dwóch takich ratowników na desancie hmmmm. Do tego dochodzą badania lekarskie, sprawnościówka. Z tego co piszesz u Ciebie może być sporo takich ratowników. Nie twierdzę, że wszyscy w tym wieku to dziadki ^_^,no ale wiadomo.I tu gdyby zliczyli te 10lat z cywila, za które i tak ma odprowadzone składki ZUS, mógłby odejść na emke wcześniej, robiąc miejsce młodszym.
Biorąc też pod uwagę ,że zniesiono limit 55l został tylko staż 25l to człowiek aktualnie zatrudniony w wieku 21 lat odchodzi na emke w wieku 46l.

Offline GordonShumway

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 446
Odp: Kalkulator emerytury i uposażenia.
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 21, 2019, 09:14:35 »
vade co tu dużo pisać, rotacja spora gdyż nałożyło się kilka czynników min. zmiana komendanta, sprawdzanie wykształcenia itp.  była pilna potrzeba przyjęcia ludzi, a że nie był to okres końca roku szkolnego to szedł nabór z ulicy. Jednostka największa w moim woj. Przychodząc do służby w wieku 25 lat możesz już mieć 10 lat pracy. Szkoła zawodowa już się liczy do stażu, praca i w międzyczasie szkoła średnia.

Offline Diabełcspsp

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 51
Odp: Kalkulator emerytury i uposażenia.
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 02, 2023, 13:48:11 »
A gdzie wpisać w ten kalkulator % za lata wyjazdowe

Offline Spartan998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 282
Odp: Kalkulator emerytury i uposażenia.
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 02, 2023, 14:43:36 »
A gdzie wpisać w ten kalkulator % za lata wyjazdowe
Dopisz sobie po prostu dłuższy staż pracy, aby ilość procentów była porównywalna do % wyjazdowych.

Offline radca

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 843
Odp: Kalkulator emerytury i uposażenia.
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 02, 2023, 18:33:31 »
Czy Wy wiecie kto te Wasze dane zbiera?
I w jakim celu?
Ktoś napisał aplikację. Kto?
Nie wiem ale dowie się że taki i taki użytkownik googla to funkcjonariusz służby mundurowej na jakim stanowisku jaki staż i doświadczenie.
Mam przynajmniej nadzieję że dla tej aplikacji nie używacie podstawowych kont.

Offline Spartan998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 282
Odp: Kalkulator emerytury i uposażenia.
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 02, 2023, 20:09:53 »
Czy Wy wiecie kto te Wasze dane zbiera?
I w jakim celu?
Ktoś napisał aplikację. Kto?
Nie wiem ale dowie się że taki i taki użytkownik googla to funkcjonariusz służby mundurowej na jakim stanowisku jaki staż i doświadczenie.
Mam przynajmniej nadzieję że dla tej aplikacji nie używacie podstawowych kont.
Nie wiem o jakiej aplikacji piszesz, ale ściągasz sobie Excel na kompa, wpisujesz dane niezbędne do wyliczeń i tyle.... nigdzie tego nie udostępniasz. Tabela jest na stronie KG PSP.

Offline StrazakS2

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Kalkulator emerytury i uposażenia.
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 02, 2023, 20:32:14 »
Jak już przy temacie emerytur jesteśmy to może ktoś mi wyjaśni jak wyliczyć podstawę emerytury dla przyjętych po raz pierwszy po 31 grudnia 2012 roku?

Art. 18f. 1. Podstawę wymiaru emerytury stanowi średnie uposażenie
funkcjonariusza należne przez okres kolejnych 10 lat kalendarzowych, wybranych
przez funkcjonariusza.

Art. 18f 3. W celu ustalenia podstawy wymiaru emerytury:
1) oblicza się sumę kwot uposażeń należnych funkcjonariuszowi w okresie
każdego roku z wybranych przez niego lat kalendarzowych;
2) oblicza się stosunek każdej z tych sum kwot do rocznej kwoty przeciętnego
uposażenia funkcjonariuszy obowiązującego w danym roku kalendarzowym
wyrażając go w procentach, z zaokrągleniem do setnych części procentu;
3) oblicza się średnią arytmetyczną tych procentów, która stanowi wskaźnik
wysokości podstawy wymiaru emerytury;
4) wskaźnik, o którym mowa w pkt 3, mnoży się przez kwotę przeciętnego
uposażenia obowiązującego w dniu zwolnienia funkcjonariusza ze służby.

W kalkulatorze udostępnionym na stronie ZER należy wpisać "Podstawa wymiaru - średnie uposażenie z kolejnych 10 lat służby"

To co w końcu jest tą podstawą wymiaru emerytury? Ktoś wie jak to interpretować?

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.348
Odp: Kalkulator emerytury i uposażenia.
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 02, 2023, 20:54:59 »
Jak już przy temacie emerytur jesteśmy to może ktoś mi wyjaśni jak wyliczyć podstawę emerytury dla przyjętych po raz pierwszy po 31 grudnia 2012 roku?

Art. 18f. 1. Podstawę wymiaru emerytury stanowi średnie uposażenie
funkcjonariusza należne przez okres kolejnych 10 lat kalendarzowych, wybranych
przez funkcjonariusza.

Art. 18f 3. W celu ustalenia podstawy wymiaru emerytury:
1) oblicza się sumę kwot uposażeń należnych funkcjonariuszowi w okresie
każdego roku z wybranych przez niego lat kalendarzowych;
2) oblicza się stosunek każdej z tych sum kwot do rocznej kwoty przeciętnego
uposażenia funkcjonariuszy obowiązującego w danym roku kalendarzowym
wyrażając go w procentach, z zaokrągleniem do setnych części procentu;
3) oblicza się średnią arytmetyczną tych procentów, która stanowi wskaźnik
wysokości podstawy wymiaru emerytury;

4) wskaźnik, o którym mowa w pkt 3, mnoży się przez kwotę przeciętnego
uposażenia obowiązującego w dniu zwolnienia funkcjonariusza ze służby.

W kalkulatorze udostępnionym na stronie ZER należy wpisać "Podstawa wymiaru - średnie uposażenie z kolejnych 10 lat służby"

To co w końcu jest tą podstawą wymiaru emerytury? Ktoś wie jak to interpretować?
Nie rozumiem co jest nie jasne?  :rofl: :rofl: :rofl:
https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/zaopatrzenie-emerytalne-funkcjonariuszy-policji-agencji-16795918/art-18-f
PS. nawet jak 10 lat będziesz 01 KM to emka będzie słaba  ja tak to intepretuje i to wynika z pogrubienia  :straz:
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline GordonShumway

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 446
Odp: Kalkulator emerytury i uposażenia.
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 02, 2023, 21:23:03 »
Daję max 10 lat i zmienią ten system naliczania. Żeby nie obudzili się z ręką w nocniku, jak zacznie brakować chętnych do służby a i ci co będą mieli po 15-20 lat służby będą się zwalniali. Kwestia czasu. Chyba, że zarobki będą godne funkcjonariusza państwa europejskiego, to będzie jakaś zachęta.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.348
Odp: Kalkulator emerytury i uposażenia.
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 02, 2023, 21:26:37 »
Daję max 10 lat i zmienią ten system naliczania. Żeby nie obudzili się z ręką w nocniku, jak zacznie brakować chętnych do służby a i ci co będą mieli po 15-20 lat służby będą się zwalniali. Kwestia czasu. Chyba, że zarobki będą godne funkcjonariusza państwa europejskiego, to będzie jakaś zachęta.
a co będzie za 10 lat? Pierwsze tego typu emki będą za lat 15 :straz:
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline radca

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 843
Odp: Kalkulator emerytury i uposażenia.
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 02, 2023, 21:39:27 »
Nie do końca tak.
Masz 10 lat dowolnych.
Byłeś 7 oficerem 120 porc średniej
Później byłeś komendantem miałeś powiedzmy 160 proc średniej przez 8 lat
 później dostałeś dowódcę JRG 140 proc
No to masz
8*160
I
2*140
Bo korzystniejsze są lata później.
I wychodzi wskaźnik 156 proc średni.
I to mnożymy przez uposażenie z roku odejścia.
Inaczej mówiąc system odzwierciedla twoje uposażenie "realne na tle służby" A nie minimalne

Tak mi wychodzi. To jest coś podobnego jak w ZUS. Znam przypadek jeszcze z czasów dekretu, że przez wiele lat ostatnio pensja minimalna, ale w czasach PRL duże wynagrodzenia i emerytura na poziomie ponad średnia krajowa.
Bo 10 najlepszych lat jest z dobrym wskaźnikiem procentowym


I moim zdaniem nadal nasz system będzie 10 razy lepszy niż cywilny.
Cywile mają średnio 50 proc ostatniej płacy. A my?!
« Ostatnia zmiana: Styczeń 02, 2023, 21:42:30 wysłana przez radca »

Offline StrazakS2

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Kalkulator emerytury i uposażenia.
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 02, 2023, 21:57:47 »
Eqinox.
Myślałem, że odpowiednio opisałem co jest niejasne, ale spróbuję jeszcze raz. Dzięki za odpowiedz.. Wkleiłeś link do artykułu, który przytoczyłem w swoim poście  -_-

Pisałem o kalkulatorze udostępnionym przez ZER gdzie Podstawa wymiaru to "średnie uposażenie z kolejnych 10 lat służby"
Wskaźnik, który obliczamy według art. 18f 3. daje zupełnie inne wartości szczególnie w warunkach zmieniającej się wysokości uposażenia. Owszem emerytura w żadnym wypadku nawet nie zbliży się do wartości emek osób przyjętych przed 2013. To już wiemy. Mimo to przy wspomnianym przez Ciebie stanowisku świadczenie obliczone według wskaźnika będzie zupełnie inne niż to wyliczone z "gołej" średniej tak jak to sugeruje kalkulator ZER. Nawet przy 4 grupie będzie inne -_- Przypominam, że bierzemy pod uwagę okres 10 lat. Wspomnij swoje uposażenie ze stycznia 2013 i zobacz jaki zmiany nastąpiły w kwocie i jak by się to miało do samej średniej i kwoty po zastosowaniu wskaźnika.

Dlatego ponawiam pytanie. Co jest wymiarem podstawy emerytury, który jak dla mnie jest zdefiniowany w dwóch miejscach (punkt 1 i 3 ), a kalkulator ZER sugeruje, że to goła średnia.
 
Widzę, że pojawiły się nowe odpowiedzi. Czyli stosujemy wskaźnik, a kalkulator ktoś zrobił pobieżnie i nie uwzględnił tego?

Offline radca

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 843
Odp: Kalkulator emerytury i uposażenia.
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 02, 2023, 22:19:09 »
Nie znam algorytmu kalkulatora. Czytam przepis i daję przykład w oparciu o przepis. ZER mógł czegoś nie zauważyć. Np że doliczyć trzeba dodatki o charakterze stałym?

Offline StrazakS2

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Kalkulator emerytury i uposażenia.
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 02, 2023, 22:48:44 »
W kalkulatorze wprowadza się  " wymiar podstawy emerytury - średnie uposażenie z kolejnych 10 lat służby", a kalkulator mnoży to razy 60% po 25 latach i dolicza 3% za każdy kolejny rok maks do 75%. Nie uwzględnia wskaźnika o którym mowa w punkcie 3.
Chyba, że należy tam wpisać obliczony wymiar podstawy według wskaźnika. Tylko wtedy to powinno być inaczej opisane, bo teraz wprowadza w błąd. No i do pomnożenia przez procenty to już nie potrzeba excela  :rofl: