Pożarnictwo > Profilaktyka, prewencja

Przejścia PPOŻ a pusta rurka instalacyjna

<< < (2/2)

r0cq:
@chrissipy
Według mojej wiedzy, to prawo budowlane w sprawach ochrony przeciwpożarowej powołuje się na różnego typu akty prawne właśnie z tego zakresu. I to raczej tyle w tym temacie. 
Przepisy "mówią" jasno i wyraźnie, że przepusty instalacyjne w elementach oddzielenia przeciwpożarowego powinny mieć klasę odporności ogniowej (EI) wymaganą dla tych elementów. Istnieje jeden wyjątek, kiedy nie trzeba instalować przepustów, co jest paradoksem w stosunku do wymagań co do przejść przez przegrody pomieszczenia zamkniętego, które też muszą mieć zabezpieczone przepusty instalacyjne. Ale nie o tym temat.

Niezależnie jednak od tego, robiąc przejście w postaci niezabezpieczonej odpowiednio rurki stwarzasz świadomie ryzyko przeniesienia się pożaru do innego pomieszczenia. Domyślam się, że ciężko będzie Ci wytłumaczyć to inwestorowi, jednakże nie masz raczej żadnego, innego racjonalnego wyjścia.

@raf998
Państwowa Straż Pożarna jak zapewne wiesz jest uprawniona do zajmowania stanowiska w sprawie zgodności wykonania danego obiektu z projektem budowlanym. W projekcie budowlanym znajdują się m.in. wymagania dot. warunków ochrony przeciwpożarowej, które powinny zawierać informacje o występowaniu pomieszczeń zamkniętych/ wydzielonych pożarowo i rodzaju dla nich zabezpieczeń.  Inwestor ma za zadanie doprowadzić obiekt do zgodności z przepisami i przedstawić między innymi niezbędne prokoły badań, protokoły zabezpieczeń przejść, itd.) - prawo budowlane art. 57.  Dlatego też powinno się wszystkie miejsca przejść oznaczać tabliczką informacyjną o klasie i rodzaju danego przejścia. Oczywiście potwierdzone to powinno zostać stosownym oznaczeniem, a nastepnie w protokole podpisem. Jak to mówią w razie pożaru "ktoś za to musi beknąć". Brak zabezpieczenia przejść lub ich naruszenie może (nie musi) być przyczyną negatywnego stanowiska - brak wykonania obiektu zgodnie z przedłożonym projektem.
:straz:

myg-mat:
Witam, oczywiscie ze mozesz osadzic taka rure z pcv. Sa kolnierzy pecznejacych w systemach promat lub hilty. Robisz to wedlug aprobaty technicznej do klasy sciany i masz sprawe zalatwiona. Powszechne rozwiazanie jak z powodow technologicznych przebieg instalacji musi sie zmieniac

chrissipy:
@myg-mat
Też właśnie pomyślałem o kołnierzu pęczniejącym.  Ale czy w takim przypadku zamiast rurki trudnopalnej nie należy zastosować zwykłej palnej? Podczas pożaru stopi się ona natychmiast o kołnierz od razu zakryje otwór. 
Jeśli zastosujemy rurkę trudnopalną, ten proces znacznie się wydłuży.

myg-mat:
Trudnopalna? Tu chyba chodzie o reakcje na ogien;). Ogolnie producenci badaja bierne zabezpieczenia ma rury niepalne i palne z tworzyw sztucznych. Nie kombinuj bierz aptobate technicza i dobierz rure (średnicę, material) do badanego rozwiazania. Dla mnie trudnopalna to ciagle palna wiec nie widze problemow. W aprobacie technicznej masz wszystko jasno opisane.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej