Autor Wątek: Plac składowy przy ścianach zewnętrznych tartaku  (Przeczytany 1971 razy)

Offline Petrus24

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 86
Plac składowy przy ścianach zewnętrznych tartaku
« dnia: Maj 21, 2019, 23:06:34 »
Witam, mam tartak o powierzchni 800 m2, budynek jednokondygnacyjny o gęstości obciążenia ogniowego do 500 MJ/m2, ponieważ jest mało miejsca w budynku inwestor chce zrobić przy budynku plac (otwarty, bez zadaszenia) o powierzchni około 300 m2 do składowania drewna do obróbki, jedyna lokalizacja jaka jest możliwa to przy ścianach zewnętrznych budynku. Pytanie czy taki plac można w tym miejscu zlokalizować i czy są jakieś inne wymagania dla tego typu placów, budynek już istnieje i funkcjonuje a plac jeszcze nie. Ilość drewna na placu nie przekroczy 500 MJ/m2. Ściany zewnętrzne budynku przy których plac ma być zlokalizowany nie są ścianami ppoż. W odległości około 15 m od planowanego placu jest inny budynek jednokondygnacyjny, produkcyjny. Budynki są na jednej działce. Dla zobrazowania załączam rzut.

[załącznik usunięty przez administratora]

Offline r0cq

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 612
Odp: Plac składowy przy ścianach zewnętrznych tartaku
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 22, 2019, 22:57:26 »
Myślałem, że ktoś napisze swoje stanowisko w tej sprawie, no ale...  :szalony:

Otwarte składowisko, ze względu na usytuowanie, należy traktować jak budynek PM. Tyle o składowiskach w WT.

Tartak o którym piszesz uwzględniając przeznaczenie i sposób użytkowania też prawdopodobnie jest traktowany jako PM.

Teraz warto zauważyć, że odległości między ścianami zewnętrznymi budynków (gdzie składowisko ma ściany? A jeżeli nie ma to zakładam czysto hipotetycznie, że posiada? Hmmm a jakie? Rozprzestrzeniające ogień, czy nierozprzestrzeniające ? I tak dalej…) położonych na jednej działce budowlanej nie ustala się, z zastrzeżeniem § 249 ust. 6, jeżeli łączna powierzchnia wewnętrzna tych budynków nie przekracza najmniejszej dopuszczalnej powierzchni strefy pożarowej wymaganej dla każdego ze znajdujących się na tej działce rodzajów budynków. W tym przypadku mamy do czynienia wyłącznie z PM.

Czy budynek o którym nic nie piszesz (ten który zlokalizowany jest na tej samej działce) na pewno nie załapie się do przedmiotowej strefy pożarowej? Czy 15 metrów będzie wystarczające? Czy ściany/ dach są rozprzestrzeniające ogień? Jak wygląda przeszklenie ściany? etc. Czy w nim nie występuje pomieszczenie zagrożone wybuchem?

Oblicz gęstość obciążenia ogniowego dla całej strefy pożarowej. I określ dla niej wymagania. Czy aby na pewno nie będzie więcej niż 500 MJ/m2? Oblicz/ oszacuj dokładnie, bo to wiąże ze sobą bardzo dużo konsekwencji.


Pamiętaj, że usytuowanie strefy pożarowej o której piszę należy indywidualnie rozpatrywać pod względem usytuowania w stosunku do odległości granic działki oraz oddzielnie co do wymagań przeciwpożarowych. Zwróć uwagę również na przepisy zawarte w rozporządzeniu MSWiA z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, które co nie co mówią o składowaniu materiałów palnych w stosunku do działki sąsiedniej.

Zaznaczyłem w swojej wypowiedzi tylko część problemów jakie występują w niniejszym przypadku. Temat skomplikowany, ale bardzo ciekawy, który ciężko rozwiązać na łamach forum.

Być może ktoś inaczej to widzi? Chętnie wymieniłbym się poglądami. Zapraszam do dyskusji  :tuba:
:straz: