Pożarnictwo > Taktyka działań ratowniczych

Zaopatrzenie Wodne

<< < (2/2)

nowy998:
Prosta sprawa, zbiornik o dużej powierzchni ale płytki, piaszczyste dno lub inne zanieczyszczenia, smok ssawny pomimo krótkiego podwiązania na pływaku będzie zaciągał zanieczyszczenia wpływające na uszkadzanie (zużywanie) elementów pompy. Zastosowanie pomp pływających i pośredniego zbiornika ograniczy w pewien sposób tą niekorzystną sytuację.

oliwier:
Dlatego dobrym rozwiązaniem jest też zastosowanie smoków pływających. Temat raczkujący ale kilka jednostek w moim powiecie już używa i jak na razie opinie są pozytywne.

MIKO:
Układ z rysunku jest bardzo wysilony i raczej nie uda się napędzić tego działka zakładaną wydajnością. Kilka set litrów zabraknie do 2400 l/min na działku.
Nie potrzebne są również zbieracze 3x75 ponieważ no nie uda się tego zrobić na M16/8.
Musi być większa pompa więc albo autopompa z wozu bojowego a jak "M" to 40/8  więc są 2 nasady ssące 110 czyli teoretycznie przez 2 zbieracze można podłączyć 4 linie zasilające W75
Niema określonego ciśnienia po stronie ssącej pompy w przetłaczaniu - mówi się o różnych wartościach wynikających z wielu różnych czynników.
W przetłaczaniu w kolejnych pompach utrzymujących Ciśnienie 4 bar by nie schodzić poniżej pewnej wydajności. Ale tak naprawdę w układzie jak na rysunku przy PCW pompy pływające mają w sumie dostarczać ilość wody przewyższającą wydatek co tu było by bez problemu zachowane. 

Fistach:
Nie da sie zrobic na 16/8 ale po pewnym czasie mozna dolaczyc druga pompe i podpiac pod zbieracz.

Generalnie wartosc po stronie ssawnej, wedlug literatury niemieckiej, nie powinna schodzic ponizej 1.5 bar i na tyn sie opieralem to piszac.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej