Autor Wątek: Zaopatrzenie Wodne  (Przeczytany 8267 razy)

Offline luis

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Zaopatrzenie Wodne
« dnia: Marzec 26, 2019, 22:18:53 »
Ostatnimi czasy zacząłem interesować się zaopatrzeniem wodnym podczas działań gaśniczych. Przeczytałem parę artykułów poświęconych na ten temat. Zastanawiam się, dlaczego w niektórych planach dostarczenia wody na dalekie odległości stosuje się zbiornik (sztuczny) wodny obok cieku wodnego (rzeka, jezioro). Rozumiem, jeśli nie ma dojazdu dobrego (skarpa) by postawić motopompę np. 16/8 i podawać wodę do zbiornika (basenu) np. za pomocą pomp pływających. Ale jeśli jest dobry dojazd (miejsce) do postawienia motopompy 16/8 to, dlaczego stosuję się baseny przy akwenach?

[załącznik usunięty przez administratora]

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Zaopatrzenie Wodne
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 27, 2019, 08:02:19 »
Tutaj masz zasilanie pompami pływającymi które mają niskie ciśnienie pracy. Zgodnie z teorią na nasadzie ssawnej kolejnej pompy podnoszącej ciśnienie powinno być minimum 1.5 bar, które będzie niagarom ciężko osiągnąć. W tym konkretnie planie masz 3 pompy pływające czyli żeby zasilić  motopompę musiałbyś posiadać zbieracz 3x75/110, którego w Polsce praktycznie nikt nie ma. Dlatego (to tylko podejrzenia bo nie jestem autorem tego) podejrzewam tłoczą do zbiornika i jednym ssawnym motopompa zasysa wodę ze zbiornika i tłoczy dalej.

Offline luis

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Zaopatrzenie Wodne
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 27, 2019, 08:32:58 »
Schemat jest tylko dla przykładu.
Chodzi mi o to dlaczego bezpośrednio nie jest brana woda z naturalnego zbiornik?

Offline radk177

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 282
Odp: Zaopatrzenie Wodne
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 27, 2019, 09:50:22 »
Podejrzewam że jest to podyktowane siłami natury. Dziś rzeka jest a jutro może wyschnąć. W przypadku zaopatrzenia wodnego musi być pewność że ta woda jest. Zbiornik jest pewnego rodzaju gwarantowanym źródłem. Drugim problem jest czystość wody płynącej w zależności od opadów. Bez deszczu woda płynie klarownie i spokojnie a w czasie ulewy wygląda jak muł rzeczny. Pomyśl że zaciagasz to do pompy lub instalacji

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Zaopatrzenie Wodne
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 27, 2019, 14:53:21 »
Schemat jest tylko dla przykładu.
Chodzi mi o to dlaczego bezpośrednio nie jest brana woda z naturalnego zbiornik?

Powodem może być to co Ci napisałem ale również skoro masz pompy pływające to czemu ich nie wykorzystać? Pamiętaj, że zasysając wodę motopompą tracisz na jej wydajności na tłoczeniu.

Offline nowy998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 229
Odp: Zaopatrzenie Wodne
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 28, 2019, 08:22:44 »
Prosta sprawa, zbiornik o dużej powierzchni ale płytki, piaszczyste dno lub inne zanieczyszczenia, smok ssawny pomimo krótkiego podwiązania na pływaku będzie zaciągał zanieczyszczenia wpływające na uszkadzanie (zużywanie) elementów pompy. Zastosowanie pomp pływających i pośredniego zbiornika ograniczy w pewien sposób tą niekorzystną sytuację.

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Zaopatrzenie Wodne
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 28, 2019, 09:29:15 »
Dlatego dobrym rozwiązaniem jest też zastosowanie smoków pływających. Temat raczkujący ale kilka jednostek w moim powiecie już używa i jak na razie opinie są pozytywne.
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Zaopatrzenie Wodne
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 05, 2019, 12:09:33 »
Układ z rysunku jest bardzo wysilony i raczej nie uda się napędzić tego działka zakładaną wydajnością. Kilka set litrów zabraknie do 2400 l/min na działku.
Nie potrzebne są również zbieracze 3x75 ponieważ no nie uda się tego zrobić na M16/8.
Musi być większa pompa więc albo autopompa z wozu bojowego a jak "M" to 40/8  więc są 2 nasady ssące 110 czyli teoretycznie przez 2 zbieracze można podłączyć 4 linie zasilające W75
Niema określonego ciśnienia po stronie ssącej pompy w przetłaczaniu - mówi się o różnych wartościach wynikających z wielu różnych czynników.
W przetłaczaniu w kolejnych pompach utrzymujących Ciśnienie 4 bar by nie schodzić poniżej pewnej wydajności. Ale tak naprawdę w układzie jak na rysunku przy PCW pompy pływające mają w sumie dostarczać ilość wody przewyższającą wydatek co tu było by bez problemu zachowane. 

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Zaopatrzenie Wodne
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 05, 2019, 12:24:36 »
Nie da sie zrobic na 16/8 ale po pewnym czasie mozna dolaczyc druga pompe i podpiac pod zbieracz.

Generalnie wartosc po stronie ssawnej, wedlug literatury niemieckiej, nie powinna schodzic ponizej 1.5 bar i na tyn sie opieralem to piszac.