Pożarnictwo > Ratownictwo chemiczne

Miernik gazów z lokalizacją GPS, GSM, czujnikiem ruchu i upadku, komunikacją

(1/1)

Detektory:
Witam.
Chciałem Was zaciekawić pewną nowością na rynku.
Ze względu na regulamin nie chcę tu reklamować więc wybaczcie nie będę podawał nazwy producenta i dystrybutora.Od kwietnia będzie na Polskim rynku nowe urządzenie (a właściwie system mogący mieć w sobie wiele takich urządzeń), które łączy w sobie dużo elementów jak w tytule czyli:
- miernik gazów (1 lub 4 gazy i to nie tylko te standardowe: CO, H2S, O2 i LEL, ale też NH3, SO2, H2, Cl2, ClO2, HCN, CO2 i PID)
  wersja z pompką lub bez (pompka może być wyłączana)
- czujnik bezruchu
- czujnik upadku (tu jest ciekawa rzecz, że urządzenie działa w oparciu o opatentowany algorytm bazujący na 3 źródłach
   danych
- alarm SOS (czyli użytkownik może wezwać pomoc uruchamiając przycisk)
- check-in (czyli funkcja wymuszająca regularne zgłaszanie się)
- alarmy grupowe wysyłane przez operatora (np. ewakuacja zakładu, awaria)
- ATEX do strefy 2, 1 i 0.
- alarmowa komunikacja głosowa (przy alarmie operator może zadzwonić jak na zwykły telefon)
   rozmowy są rejestrowane
- komunikacja głosowa PTT (push-to-talk) czyli jak radio
- pełna analityka całego systemu: dane pomiarowe, alarmy, informacje o stanie urządzeń, kalibracje itd. (pełna inwigilacja)
- lokalizacja urządzenia w oparciu o GPS (na zewnątrz)
- lokalizacja urządzenia w oparciu o GSM i reflektory (wewnątrz budynków). Tu już nie jest tak kolorowo. Żeby to działało na
   obiekcie muszą być umiejscowione tzw. reflektory (beacon). To takie małe badziewie na baterie. Przykleja się na ścianę i już.
   Też ma ATEX do strefy 0. Urządzenie łączy się przez GSM i po prostu komunikuje się z reflektorem i dzięki temu wiadomo, że
   jest obok tego reflektora.

Zarówno lokalizacja GPS jak i wewnątrzbudynkowa jest przesyłana do portalu gdzie operator ma podgląd na wszystkie urządzenia. Alarm jest natychmiast przekazywany operatorowi, który może podjąć decyzje i wysłać pomoc.
Operatorem można być samodzielnie lub za pomocą dostawcy (obecnie tylko w języku angielskim, ale planowane jest rozszerzenie na kraje Europy, w tym Polskę).Urządzenie może być w kilku wersjach:
ATEX
- bez detekcji gazów (tylko czujnik ruchu, upadku itd.)
- 1 sensor gazów
- 4 sensory gazów
- 4 sensory gazów z pompką
BEZ ATEX
- bez detekcji gazówSystem nie jest doskonały głównie z powodu tego, że lokalizacja wewnątrz budynków musi odbywać się za pomocą reflektorów. Tym nie mniej szczególnie przy dużych zakładach, zakładowych strażach czy jednostkach ratunkowych jest bardzo dobry i umożliwia lokalizację pracowników i natychmiastową reakcję na alarm (gazowy, bezruch, upadek, ręczny czy brak zgłoszenia pracownika). Pracownicy narażeni na gazy mogą mieć wersję z sensorami, a pozostali zwykłe wersje.

System jest także ciekawym rozwiązaniem dla jednostek ratowniczych. Lokalizacja GSM pozwala na podgląd gdzie jest użytkownik. Gdy sygnał się urywa się system pokazuje ostatnią znaną lokalizację dalej odbierając dane GSM czyli alarmy i dane bez lokalizacji - chyba, że to teren zakładu i są zlokalizowane reflektory). Oczywiście nawet bez zasięgu urządzenia działa jak tradycyjny detektor wielogazowy, czujnik bezruchu czy czujnik upadku.

Ciekawy jestem Waszych opinii i ewentualnych pytań.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

Idź do wersji pełnej