Autor Wątek: Czas służby, okres rozliczeniowy  (Przeczytany 7717 razy)

Offline connaissance

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 82
Odp: Czas służby, okres rozliczeniowy
« Odpowiedź #25 dnia: Marzec 07, 2019, 11:53:14 »
Cytuj
Ale użyłem go myśląc o swojej jednostce, gdzie prowadzona jest tak nieudolna polityka kadrowa, że brakuje u nas na ten moment 6 osób

Nie wiem tylko czym jesteście sfrustrowani. Wykorzystywanie zaległych urlopów poprzez wpisywanie je w wolne służby popieram jak najbardziej. Zadaj sobie sam pytanie po co chcesz magazynować niepotrzebnie zaległy urlop skoro co rok masz na nowo 312 godzin?
 
A co do tych wolnych etatów to już sami musicie dojść do porozumienia. Wolne etaty generują wam nadgodziny. Jeżeli chcecie mieć ich w miarę sporo, to taki stan z brakiem tych 6 osób jest korzystny zarówno dla was jak i dla komendy - wy macie nadgodziny a komendzie taniej wychodzi je wam zapłacić niż utrzymać te dodatkowe 6 etatów. Rozwiązanie drugie, chcecie mieć jak najmniej nadgodzin, wtedy komendant musi przeprowadzić nabór na nowych pracowników.

Sytuacje na jednostkach są różne ale wynikają z tych samych problemów:)
"Ludzie to debile i kretyni zresztą. Frajer jest po to żeby go skubać" - nie bądź frajerem.

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.929
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: Czas służby, okres rozliczeniowy
« Odpowiedź #26 dnia: Marzec 07, 2019, 13:42:33 »
Widzisz, czyli w kwestii liczenia nadgodzin się zgadzamy, bo dobrze wiem, że tak to się liczy. Może źle się wyraziłem używając kolokwialnie stwierdzenia "wałki zgodne z przepisami" - tutaj rzeczywiście może i masz rację. Ale użyłem go myśląc o swojej jednostce, gdzie prowadzona jest tak nieudolna polityka kadrowa, że brakuje u nas na ten moment 6 osób, na koniec zeszłego okresu nadgodziny pod maksa, zaległego urlopu średnio ok. 50-60 dni, a dowództwo stosując się do pisma zalecającego wykorzystanie wszystkich zaległych urlopów do września właśnie taki wybrało sposób - układanie grafiku tak, żeby zamiast wolnych służb wpisywać urlopy. Po prostu podział jest zwyczajnie sfrustrowany tą sytuacją. Czyli podsumowując - wałkiem jest dla mnie zamiast wolnych służb wpisywanie zaległego urlopu. A tylko jedna zmiana ma u nas łącznie ponad 330dni... Czyli jak dowództwo "zamienia" to w godziny nadliczbowe, to wychodzi nam ponad 2500 tych godzin. Czyli z samego tylko urlopu robi się prawie maks nadgodzin :)

Ale nie odbiegajmy od tematu, o sytuacji w naszej jednostce można by książkę napisać, na szczęście działamy, żeby coś zmienić :)
Temat ciekawy a i wiadomości też. Powiedz mi szczerze skoro w te niby wolne z harmonogramu szef wstawia Ci nakładajace się na wolne urlop i z tego urlopu schodzisz to w jaki sposób potem masz urlop o ile zaplanowany a mniemam że tak, bierzesz go zgodnie z tym że masz 13 dodatkowego i 26 wypoczynkowego ?
Jeśli możesz napisz na priv jaka jednostka i jaka komenda a wyślę pismo do wojewódzkiego...

Offline mpolskie

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 355
Odp: Czas służby, okres rozliczeniowy
« Odpowiedź #27 dnia: Marzec 07, 2019, 15:30:22 »
SIUSIEK, urlop nie nakłada się na wolną służbę, całość jest robiona tak, żeby program wszystko "łyknął", a więc grafik miesięczny jest robiony tak, żeby na wolnych z harmonogramu być w robocie a na służbach zgodnych z harmonogramem pisany jest urlop. Kierownictwo głupie nie jest i dobrze wiedzą, że jakby na wolnym wpisali urlop od razu była by kontrola u nas. Zaplanowany urlop to totalna fikcja u nas w jednostce, z powodu typowych problemów, brak ludzi itp...
Dzięki za chęć pomocy, ale związki u nas ruszyły z naszymi problemami i sprawy, które nas nurtują już są konsultowane z przedstawicielami na poziomie wojewódzkim :)

O sprawie tych naszych wolnych służb pisałem szerzej w tym temacie, nie róbmy tu offtopu. http://www.strazak.pl/index.php/topic,29291.0.html

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.929
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: Czas służby, okres rozliczeniowy
« Odpowiedź #28 dnia: Marzec 07, 2019, 15:35:50 »
Ściągają Wam dni urlopowe co miesiąc i macie całe urlopy? To nie tylko 01 ale i 11, 12, 13 są do uwalenia. Daj znać co robią związki...małopolska?

Offline peterek

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.260
Odp: Czas służby, okres rozliczeniowy
« Odpowiedź #29 dnia: Marzec 07, 2019, 15:36:20 »
temat wałkowany wielokrotnie ale kilka podstaw warto przytoczyć, może to pomorze niektórym w wyjściu z błędu że jest dymany;
  1. opracowany i podany z odpowiednim wyprzedzeniem strażakom harmonogram służb na dane półrocze jest niezmienny (są nieliczne wyjątki) i stanowi podstawę do rozliczana czasu służby strażaka.
  2. np. w miesiącu lutym brak wypełnienia w górnej rubryce programu ECS na dni 6/7 , 12/13 , 18/18 lutego wcale nie musi odpowiadać wolnemu czasowi tego strażaka zaplanowanego w grafiku miesięcznym służb na miesiąc luty przez jego dowódcę.
  3. w dniu np. 6/7-go bez sensu jest wpisywanie strażakowi w grafik miesięczny służb że jest na urlopie, bo i tak dalej ma tyle dni urlopu nadal jak miał przed takim zapisem. Kategorycznie zabronione jest "ściąganie" wówczas z liczby dni urlopu danego strażaka w takiej sytuacji. Kto nie wierzy niech zadzwoni do kadr w KW na zdolnym slonsku to może mu powiedzą jak się takie niezgodne z przepisami postępowanie skończyło dla kadrowej i d-cy pod względem finansowym.
  4. urlop zaległy za 2018 rok musi być wykorzystany do 30.09.2019 - jednolitej dla wszystkich pracujących w Polsce, strażacy nie są tu żadnym wyjątkiem. Naturalnym jest, że d-ca czyli komendant dąży do likwidacji zaległych urlopów w pierwszych miesiącach czyli styczeń luty, marzec, a nie czeka do września. Niewłaściwym jest dopuszczanie do sytuacji, gdy np. w pierwszych miesiącach roku urlop będą dostawali strażacy bez zaległego urlopu za 2018 a, a ci co mają zaległy chodzą do służby. Oczywiście istotna jest tutaj sprawa w jakiej grupie strażaków (kierowcy, "zwykli", pion "dowódczy")   są zaległe urlopy oraz czy w danej grupie jest długotrwałe chorobowe lub np. urlop wychowawczy. Niedopuszczalnym jest udzielanie urlopu z bieżącego roku, gdy strażak ma urlop zaległy.
  5. to że macie 6 czy 9 wakatów na JRG to nie jest spowodowane tym, że wasz 01 idzie wam na rękę i daje możliwość wypracowywania nadgodzin. Najważniejsza "korzyść" dla danego komendanta (przy sytuacji im więcej wakatów i dłużej trwających) jest w paragrafach płacowych, a co za tym idzie w nagrodowych - to tak w dużym skrócie. Nasi 01 w ostatnich latach byli b. mocno obligowani przez górę czyli KG do likwidacji wakatów, przeprowadzania naborów, a na koniec roku jak nadal wykazywali wakaty musieli pisać wyjaśnienia do KW dlaczego tak robią. U nas np. ze dwa lata temu nasz 01 miał zgodę od 01KW na utrzymanie wakatu na koniec roku w związku z katastrofą przekroczenia średniej płacy w komendzie.
 6. "przegięcie" w za dużej liczbie urlopów zaległych i bieżących przyznanych w danym półroczu w jrg przy niskich stanach osobowych, chorobowym długotrwałym, wakatach, a tym samym brak udzielania większości bieżących wolnych służb może skutkować na koniec czerwca b. wysokimi nadgodzinami lub odpukać przekroczeniem ich dopuszczalnej liczby. Ale jak przekroczysz to z automatu możesz się spodziewać interwencji KG i "problemów".
pozdrawiam     
 
   

Offline mpolskie

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 355
Odp: Czas służby, okres rozliczeniowy
« Odpowiedź #30 dnia: Marzec 07, 2019, 15:56:50 »
SIUSIEK, rzeczywiście, może nie doprecyzowałem-dopiero w tym roku zaczął się ten proceder, stąd dopiero liczba urlopów maleje. Już w tym wątku, który przytoczyłem potwierdzono, że dowództwo może tak robić.

Offline youngfireman

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 264
Odp: Czas służby, okres rozliczeniowy
« Odpowiedź #31 dnia: Marzec 07, 2019, 15:58:13 »
Temat nadgodzin wraca jak bumerang...niestety większość nie rozumie lub nie chce zrozumieć problematyki, która w sumie opiera się ja JEDNYM rozporządzeniu. Nagminnie mylone są pojęcia Harmonogram półroczny - święty i niezmienny, z którym każdy strażak powinien być zapoznany co najmniej 7 dni przed początkiem okresu rozliczeniowego oraz grafik miesięczny, czyli prosto rzecz ujmując przeniesienie Harmonogramu na aktualne możliwości danej JRG. Proste i czytelne. Nadgodziny biorą się przede wszystkim ze stanu minimalnego JRG im bliżej 60-66% stanu osobowego zmiany służbowej tym trudniej jest oscylować w wartościach poniżej 100 w okresie rozliczeniowym. Do tego dochodzą zwolnienia L4, delegacje (w niektórych KM/P PSP liczone w setkach godzin w półroczu), itd. W moim przypadku przy praktycznie 100% zatrudnieniu bez wakatów nie jesteś w stanie zejść poniżej 11-12 tys nadgodzin w JRG.
Kwestia wydawania zaległych urlopów jest stara jak świat. Większość strażaków pomimo tworzenia rocznych planów urlopów o ich wykorzystywaniu przypomina sobie w okresie lipiec-sierpień, gdzie reszta miesięcy opiera się na próbach egzekwowania planów przez Dowódców lub szefów zmian. 30 wrzesień jest data, której powinniśmy się trzymać, bo inaczej odwlekamy tylko dla potomnych duuuużo większy problem z czasem służby, a na przełożonych kręcimy potoczny bat.