Autor Wątek: "...lepiej 24/48..." czy "...lepiej 24/72..."  (Przeczytany 25363 razy)

Offline judoga

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 99
"...lepiej 24/48..." czy "...lepiej 24/72..."
« dnia: Wrzesień 07, 2006, 18:00:06 »
Mam do was pytanie dotyczące waszych odczuć co do systemy pracy ( nie podejmuje polemiki nad sprawą : kto kogo przekonał w waszym JRG - ZZS , ZPP , ZZF , komendant..itp. - do zmiany ) ale interesują mnie wasze prywatne opinie , odczucia po przepracowaniu kilku a może kilkudziesięciu m-cy, wasze "ZA" lub "PRZECIW"  na ten temat . Niechcę też tutaj rozmyślań nad tym że strażak tylko patrzy za wolnym czasem po służbie żeby....coś tam , coś tam .

Przytoczę tutaj agrunent jednego z moich kumpli z podziału "... 24/72 jest lepszy bo przynajmiej mogę sobie zaplanować rok z góry..." ,  a następny powiedział "... w tym systemie (24/48) mam więcej wolnego..." .

Już trochę czasu przepracowałem w systemie ( 14 lat ) 24/48 , i trochę nie jestem przekonany co do 24/72 - jeżeli uważacie inaczej - proszę o dyskusję .
Przyjemność życia łączy się z wysiłkiem jakiego ono wymaga.

Offline neonerpin

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 97
Odp: "...lepiej 24/48..." czy "...lepiej 24/72..."
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 07, 2006, 18:41:55 »
Proszę bardzo..
Jestem za 24/48 i jedna wolna. Dlaczego..?? W końcu usystematyzowałby się czas pracy, ponadto zwiększyłby się stan osobowy na zmianach, a co za tym idzie i poziom bezpieczeństwa ludzi (cywilów) jak  i mój i moich kolegów w trakcie działań ratowniczo-gaśniczych. Dymanie przy dużym obiekcie jedną rotą + kierowcą  przy pomocy zastępów OSP które rzadko posiadają aparaty ODO (o przeszkoleniu nie wspomnę) nie należy do najprzyjemniejszych działań. Proszę mi nie wyjeżdżać o możliwościach dysponowania kolejnych JRG do pomocy bo w przypadku mojej jednostki wiąże się to z koniecznością
’’posiłkowania’’ się siłami z sąsiednich powiatów. Czynnikiem mało komfortowym takich praktyk jest czas dojazdu tych „posiłków”. Dlatego.. większe obsady osobowe na zmianach a za nadgodziny kasa. UCZCIWA KASA. Zaraz ktoś pojedzie „przepisy unijne”. Więc…, jest wiele dziedzin i wiele gałęzi gospodarki które w o wiele większym stopniu są sprzeczne z tymi jakże „słusznymi” przepisami ale sztuka układania się - to sztuka kompromisu. To tylko tak moim skromnym zdaniem. Pozdrawiam     

Offline zbyszekkostrzyn

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 130
Odp: "...lepiej 24/48..." czy "...lepiej 24/72..."
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 07, 2006, 19:25:45 »
Osobiście wole stary system 24/48
Pozdrawiam
 ^_^

Offline seba1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 122
Odp: "...lepiej 24/48..." czy "...lepiej 24/72..."
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 07, 2006, 19:40:01 »
 całkowicie za 24/48/ 10 wolna i ........................ UCZCIWA KASA ZA NADGODZINY !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Offline czaruś 1

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: "...lepiej 24/48..." czy "...lepiej 24/72..."
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 07, 2006, 21:45:47 »
24/48-to już znam, i chyba przy tym bym został.I tyle godzin ile normalny szanujący się czlowiek powinien pracować,więcej etatów a nie 200 godzin . Płatne nadgodziny OK,ale Nie dla pieniędzy człowiek żyje.

ELkomendante

  • Gość
Odp: "...lepiej 24/48..." czy "...lepiej 24/72..."
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 07, 2006, 22:35:06 »
Jestem za 24/48 i płatne nadgodziny, Przypuszczam ze system 24/72 pasowałby  KG gdyż nie musieliby dawać nam podwyżek argumentując ze mamy dużo wolnego a jak mało zarabiacie to sobie doróbcie, czyli zero podwyżek w najbliższym czasie lub znikome.
Gra jest warta świeczki, bo w najbliższych latach nasze pensje powinny się zbliżyć do unijnych. Obecnie zarabiamy u nas  1/10 tyle, co strażak w unii a chciałby, chociaż 1/4.

Offline paczmen

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 98
    • OSP Lutomiersk
Odp: "...lepiej 24/48..." czy "...lepiej 24/72..."
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 07, 2006, 22:50:54 »
Pracuje w Zakladowej Sluzbie Ratowniczej w systemie 12/24(dzien) 12/48(noc). Na kwartal przypadaja bodajze 4 sluzby wolne + 8 godz. Slyszalem ze Lodzkie jednostki tez maja przejsc na ten system. Jak dla mnie ok.

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: "...lepiej 24/48..." czy "...lepiej 24/72..."
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 07, 2006, 22:52:07 »
Koledzy - sprawa jedna jest oczywista > po zmianie ustawy o PSP zmniejszył się wymiar godzin służby do 40 tygodniowo w rozliczeniu półrocznym. Z tego wynika, że winien się zmienić system służby. Możliwośći jest kilka, nie wróci jednak 24/48 z 10-tą wolną > tych wolnych musi być więcej.  :wub:
Kolejna sprawa > przynajmniej do końca 2007 r. nie ma co liczyć na kasę za godziny ponadwymiarowe - tanie państwo. Z podwyżki uposażeń ucieszyliby się wszyscy, jeżeli takowa będzie w wysokości odczuwalnej (już nie mówię o satysfakcjonującej). :angry:
Dla służby najlepszy byłby system 12/24/12/48 > co 12 godzin są wypoczęci ludzie. Czy jest on również najlepszy dla strażków, to już sprawa dyskusyjna. Przede wszystkim częstsze dojazdy do służby. Wolnego tyle samo co w 24/72 czy jakimś innym > wynika to z wymiaru czasu służby - przynajmniej teoretycznie, bo utrzymanie minimalnych obsad pozostaje w sprzeczności z wymiarem czasu służby. Na dodatkowe etaty też nie ma co specjalnie liczyć - brak kasy. I mamy kwadraturę koła. :huh:
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline grom@

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 128
Odp: "...lepiej 24/48..." czy "...lepiej 24/72..."
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 08, 2006, 09:50:08 »
Ja też jestem za 24/48 i kasa za nadgodziny. Większa obsada na zmianie = większe bezpieczeństwo ratowników i poszkodowanych.
 

Offline fireman5

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 317
Odp: "...lepiej 24/48..." czy "...lepiej 24/72..."
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 08, 2006, 12:20:40 »
Większa obsada na zmianie = większe bezpieczeństwo ratowników i poszkodowanych.

Tylko system 12/ 24 - 12/48 może to zagwarantować. Tak pracują inne służby w naszym kraju i tak powinna pracować PSP. Dwunastogodzinny system pracy gwarantuje optymalne wykorzystanie sił pracownika oraz gwarantuje 40-o godzinny tydzień pracy.

pozdro

Offline solosar

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 107
Odp: "...lepiej 24/48..." czy "...lepiej 24/72..."
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 08, 2006, 18:48:04 »
:)
« Ostatnia zmiana: Marzec 31, 2016, 22:17:36 wysłana przez solosar »

Offline fireman5

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 317
Odp: "...lepiej 24/48..." czy "...lepiej 24/72..."
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 08, 2006, 19:54:38 »
moze i system 12-to godzinny pozwala utrzymac 40 godz w tygodniu i wieksza ilosc ludzi na zmianie, ale czy nie uwazasz, ze jak czlowiek pracuje juz kilka lat po 24 godz, nie jest do tego przyzwyczajony?

Do wszystkiego można się przyzwyczaić........popracujesz parę lat w 12 i też się przyzwyczaisz. Moim zdaniem to żaden argument w dyskusji o systemie służby.

pozdro

Offline elangatus

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 32
Odp: "...lepiej 24/48..." czy "...lepiej 24/72..."
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 08, 2006, 20:44:05 »
Witam
Myślę ze system 24 na 72 jest systemem najlepszym . Nie trzeba zbyt czesto dojeżdzać do roboty, mozna dorobic , jednocześnie prawie wszyscy sa w pracy. Minusy to że z jedna zmianą wcale sie nie widzisz. Jezeli chodzi o szkolenie też nie jest najgorzej. Utrzymanie 40 godz tygodnia to też niezbyt duży problem .

Offline Rober

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 35
Odp: "...lepiej 24/48..." czy "...lepiej 24/72..."
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 08, 2006, 21:31:52 »
 Najefektywniejszy jest system 12/24 na 12/48 i ten należy wprowadzić , jeżeli się znajdzie kasa to powinien funkcjonować system 24/48 i płatne wolne służby . Kto ma wolne, a nie ma dodatkowego etatu to pracuje w firmie. Obecne stany na zmianach w małych jednostkach wołają o pomstę do nieba , to zagraża bezpieczeństwu nas w akcji ale i w ogóle istnieniu PSP.
Jeżeli mają być tak małe stany na zmianach to może się zastanowić nad tym aby w powiatach poniżej 50 tyś. mieszkańców  w ogóle nie było PSP i będzie miała KG święty spokój .”01” nie  będzie musiał przemęczać Pana Chmielarza w wdrażaniu czegokolwiek .

Offline Stachu_

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: "...lepiej 24/48..." czy "...lepiej 24/72..."
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 09, 2006, 10:26:25 »
Witam.
Moim zdaniem system 24/48 bez płacenia nadgodzin po prostu nie wchodzi w grę. Przy 40 godzinnym tygodniu pracy w tym systemie wypadają 3 wolne służby + urlop 14 służb rocznie co średnio daje 4-5 wolnych służb w m-cu. Z tego wynika, że potencjalny strażak "opuszcza" 50% służb (cykl szkoleniowy), a co za tym idzie stan zmiany musi oscylować w granicach 50% bo jak nie to urlop bądź nadgodziny przechodzą na następny rok/okres rozliczeniowy (matematyka nie kłamie).
System pracy 24/72 byłby najlepszy z punktu widzenia strażaka, a 12/24 12/48 najlepszy z punktu widzenia służby.
A jeżeli chodzi o nadgodziny to nikt nam uczciwie nie zapłaci.
Podsumowując każdy system ma plusy i minusy, najlepszy dla mnie to 24/48 z zapłaconymi nadgodzinami (przyzwoicie). Do pozostałych dwóch po prostu nie jesteśmy przygotowani.
Pozdrawiam.

Offline biwak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 98
Odp: "...lepiej 24/48..." czy "...lepiej 24/72..."
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 11, 2006, 18:30:17 »
.[/quote]

Tylko system 12/ 24 - 12/48 może to zagwarantować. Tak pracują inne służby w naszym kraju i tak powinna pracować PSP. Dwunastogodzinny system pracy gwarantuje optymalne wykorzystanie sił pracownika oraz gwarantuje 40-o godzinny tydzień pracy.

pozdro
[/quote]

biurowych nikt o zdanie tutaj nie pytła więc zamilknij na wieki

24/72  funkcjonuje i ma się dobrze, tylko nikt 4 zmianie nie dał odpowiednich stanowisk np d-ca zmiany
dostałem podwyżke o 30%, 01 się do nas uśmiecha i rozmawia jak z ludzmi, nie ma różnic pomiędzy biurem a PB tylko.... cholera co robi ta kroplówka przy moim łóżku.

Offline fireman5

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 317
Odp: "...lepiej 24/48..." czy "...lepiej 24/72..."
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 11, 2006, 19:08:52 »
biurowych nikt o zdanie tutaj nie pytła więc zamilknij na wieki
24/72  funkcjonuje i ma się dobrze, tylko nikt 4 zmianie nie dał odpowiednich stanowisk np d-ca zmiany

 ^_^  ^_^  ^_^  ^_^  ^_^ tylko tak mogę skomentować Twoją wypowiedź panie Biwak. Tak się składa, iż pracuję w Twoim "uwielbianym" systemie 24/72 i mogę Cię zapewnić że nic to nic specjalnego.

pozdro

ps.
Pssst.....nie mówcie nikomu pan Biwak to jasnowidz............. :wacko:

Offline strazakg

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 396
Odp: "...lepiej 24/48..." czy "...lepiej 24/72..."
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 12, 2006, 12:34:35 »
A ja myśle, że praca nawet po 8 godzin byłaby fajna pod warunkiem, że będziemy zarabiac tyle, że wystarczy na godziwe życie. Ale w tej sytuacji to najlepszym systemem dla mie było by 24 na 72.

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: "...lepiej 24/48..." czy "...lepiej 24/72..."
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 12, 2006, 13:45:01 »
Patrząc z perspektywy czasu potrzebnego na dodatkowe zatrudnienie, to w systemie 12/24/12/48 jest pomiedzy służbami dziennymi są trzy dni wolne przerwane 12 godz. służbą nocną > jak ktoś chce może też dorobić.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline klon

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
Odp: "...lepiej 24/48..." czy "...lepiej 24/72..."
« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 18, 2006, 20:50:44 »
24/48 i płatne za nadgodziny tak powinna wygladac słuzba. Bycie strazakiem nie jest bezpieczną słuzbą/ statystyki same mówia za siebie/  i to powinno sie docenić.
Mam pytanie  czy KG jest strażakiem  ??? czy to złowiek który chce to wszystko rozwalic.

Offline seba1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 122
Odp: "...lepiej 24/48..." czy "...lepiej 24/72..."
« Odpowiedź #20 dnia: Wrzesień 18, 2006, 21:04:59 »
Mam pytanie  czy KG jest strażakiem  ??? czy to złowiek który chce to wszystko rozwalic.

Tak jest strażakiem i summiennie wykonuje polecenia PISu dotyczace taniego państwa

Offline fireman5

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 317
Odp: "...lepiej 24/48..." czy "...lepiej 24/72..."
« Odpowiedź #21 dnia: Wrzesień 18, 2006, 21:15:20 »
24/48 i płatne za nadgodziny tak powinna wygladac słuzba. Bycie strazakiem nie jest bezpieczną słuzbą/ statystyki same mówia za siebie/  i to powinno sie docenić

Niestety ale słuzba powinna wyglądać całkiem inaczej..............nie płatne nadgodziny a ich brak + godziwe wynagrodzenie. System 12/24 - 12/48. A co do statystyk i niebezpiecznej służby.........są bardziej niebezpieczne zawody.

pozdro

Offline mirek1

  • Jeszcze nigdy w dziejach tak wielu nie mówiło tak wiele do tak wielu, mając do powiedzenia tak niewiele.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 941
  • "Tylko głupiec ma odpowiedź na wszystko."A.France
Odp: "...lepiej 24/48..." czy "...lepiej 24/72..."
« Odpowiedź #22 dnia: Wrzesień 19, 2006, 14:52:30 »
Zgadzam się w tym temacie z niektórymi forumowiczami co do systemu czterozmianowego, może jest on i dobry, ale żeby za tym poszły jeszcze etaty / d- zastępu , sekcji, zmiany/ , ale niestety w mojej komendzie na czwartej zmianie te funkcje są "społecznie"- na d- ce zmiany spuszczono zastępcę  d-cy jrg tnąc mu dodatek do poziomu pozostałych dowódców zmian / w razie nieobecności d-cy jrg pełni jego obowiązki przechodząc na system 8 godzin/ , a dowódca zastępu  przeniesiony  na 4 zmianę , brak etetów st.operatorów itp. I napewno nie będzie takich w nowym regulaminie organizacyjnym KP- tłumaczenie  k-ta proste jest do bólu -brak kasy.
System 4 zmianowy bez względu na rozpiskę godzinową/ 24/72 czy 12/24/48 / powinien nieść ze sobą etetyzację stanowisk ,taką jak jest na pozostałych zmianach.
Wprowadzenie obecnie tego systemu jest niczym li tylko waleniem ludzi po kieszeni.
TANIE PAŃSTWO!!!!
Na marginesie chce dodać ,iż przy okazji zmiany systemu wcale nie wzrosła ilość ludzi pełniących służbę jak nas było 5 osób tak jest i teraz. A do każdego systemu można się przyzwyczaić .
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 19, 2006, 17:18:17 wysłana przez mirek1 »
Tylko dwie rzeczy są nieskończone : wszechświat i ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
                                      Albert Einstein

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: "...lepiej 24/48..." czy "...lepiej 24/72..."
« Odpowiedź #23 dnia: Wrzesień 22, 2006, 18:24:04 »
Nawiązując do ostaniego posta - i nie miało spowodować zwiększenia ilości ludzi na zmianie (przynajmniej na razie). Spowodowało tylko (i aż tyle), że wreszcie na zmianie jest 80% stanu osobowego zmiany. Wreszcie mozna przeprowadzić szkolenie, ćwiczenia czy tez po prostu popatrzec na niektórych ze zmiany częściej niz dwa razy w miesiącu.
Niestety niektórzy z nas zapominają o obiektywizmie i ich pogląd o jedynym słusznym systemie pracy skalany jest czystym egozimem. Oczywiście, że najlepszym systemem jest system 24/48 z "co trzecia wolna" lub też 24/48 z nadgodzinami ale niestety zwązki zawodowe w swej nadgorliwości zrobiły nam wielka krzywdę. Wywalczyły 40 godzinny tydzień pracy co niestety w obecnej sytuacji sprawia, że najlepszy sytem pracy dla nas to system czterozmianowy (nie ma znaczenia czy 12 czy 24 godzinny). Należało trwać przy tamtym (starym) czasie pracy i stopniowo wywalczać przywileje za "nadnormatywną" robotę. Teraz dojdzie do tego, że mozemy pożegnać się w najbliższym czasie ze znaczącymi podwyżkami bo ktoś powie - "panowie, pracujecie o kupę czasu krócej i wy chcecie podwyżek?"

Offline fireman5

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 317
Odp: "...lepiej 24/48..." czy "...lepiej 24/72..."
« Odpowiedź #24 dnia: Wrzesień 22, 2006, 19:39:50 »
Niestety niektórzy z nas zapominają o obiektywizmie i ich pogląd o jedynym słusznym systemie pracy skalany jest czystym egozimem. Oczywiście, że najlepszym systemem jest system 24/48 z "co trzecia wolna" lub też 24/48 z nadgodzinami ale niestety zwązki zawodowe w swej nadgorliwości zrobiły nam wielka krzywdę. Wywalczyły 40 godzinny tydzień pracy co niestety w obecnej sytuacji sprawia, że najlepszy sytem pracy dla nas to system czterozmianowy (nie ma znaczenia czy 12 czy 24 godzinny). Należało trwać przy tamtym (starym) czasie pracy i stopniowo wywalczać przywileje za "nadnormatywną" robotę. Teraz dojdzie do tego, że mozemy pożegnać się w najbliższym czasie ze znaczącymi podwyżkami bo ktoś powie - "panowie, pracujecie o kupę czasu krócej i wy chcecie podwyżek?"

ZZ zrobiły krzywdę? Komu? To, że strażak pracuje teraz średnio 40 h/tydz to krzywda? Człowieku co ty piszesz? Trwać przy tamtym systemie...........dlaczego? Ja Ci powiem dlaczego........bo był on wyjątkowo korzystny dla strony służbowej. Żadnych problemów.......3 zmiany, żadnych nadgodzin, zadnych rozliczeń godzin pracy, w każdej chwili można gościa bezkarnie przytrzymać drugą służbę. A teraz co..........trzeba robić grafiki, oddawać nadgodziny, martwić się o stany osobowe.
A co do Twojego stwierdzenia "Teraz dojdzie do tego, że mozemy pożegnać się w najbliższym czasie ze znaczącymi podwyżkami bo ktoś powie - "panowie, pracujecie o kupę czasu krócej i wy chcecie podwyżek?" to uważaj aby ktoś nie stwierdził, iż pracownicy 8 godzinni cały czas pracowali (40h/tydz) a zarabiali więcej niż pracownicy z systemu zmianowego to w ramach reorganizacji obnizymy im wynagrodzenie do poziomu "podziału bojowego" lub podziałowi podniesiemy do poziomu "biura".

pozdro

ps.
Aha zapomniałem jeszcze zapytać...........co masz na myśli......"stopniowo wywalczać przywileje za "nadnormatywną" robotę" pisząc o przywilejach? Może mieliśmy dostawac darmowe bony na zakup lodówki lub telewizora? A może chodzi ci o to, iz ZZ powinny walczyć o pieniądze........bo z nadgodzin i 40 h tygodnia korzysta tylko podział bojowy.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 22, 2006, 19:45:10 wysłana przez fireman5 »