Autor Wątek: odbiór nadgodzin  (Przeczytany 16882 razy)

Offline FUTERKOWE

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 35
odbiór nadgodzin
« dnia: Luty 08, 2019, 15:03:00 »
Panowie. Deklaruje odbiór wypracowanych nadgodzin. nie chce kasy. Czy 01 może się nie zgodzić i mi je wypłacić? czy odbieram w tedy kiedy mi pasuje czy wtedy kiedy chce 01?

Offline fireman_f

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 270
Odp: odbiór nadgodzin
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 08, 2019, 15:20:06 »
A nie lepiej iść pogadać na ten temat z 01 i 11? wiesz że to jest PSP i tutaj wszystko jest możliwe, może to się nie spodoba 01 lub 11 a może najzwyczajniej w świecie się z nimi dogadasz i powiedzą Ci że nie ma problemu.

Offline FUTERKOWE

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 35
Odp: odbiór nadgodzin
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 08, 2019, 16:34:48 »
byłem. zobaczyłem. przegrałem. Rozmawiałem z 01 i on nie widzi możliwości abym odebrał nadgodziny.

Offline firesam

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
Odp: odbiór nadgodzin
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 08, 2019, 16:41:42 »
Niestety w naszej formacji niektórym osobom zarządzanie pomyliło się z rządzeniem.

Offline mietek90

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 139
Odp: odbiór nadgodzin
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 08, 2019, 16:54:29 »
Kolego idź do radcy prawnego - porada około 100 zł i wiesz na czym stoisz. będziesz miał pewność swoich argumentów w rozmowie z 01 z szczęka mu opadnie. jeśli jesteś pewny swojego, że chcesz odebrać wolne to skorzystaj z pomocy papugi.

Offline Puap

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 73
Odp: odbiór nadgodzin
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 08, 2019, 17:05:59 »
Myślę że nie macie racji. Jeśli Ty odbierzesz nadgodziny to inni mogą przekroczyć limit wynagrodzenia ponad normatywnym czas służby. Pewnie to wie 01 i 11 i dlatego odmowa.

Offline firesam

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
Odp: odbiór nadgodzin
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 08, 2019, 17:11:09 »
Że tak się zapytam nieskromnie ile masz tych nadgodzin do odbioru?

Offline FUTERKOWE

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 35
Odp: odbiór nadgodzin
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 08, 2019, 17:28:11 »
Nieskromnie 248

Offline turbopompa

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 72
Odp: odbiór nadgodzin
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 08, 2019, 17:31:08 »
Ustawa o PSP
Art. 35, ust. 9
Czas służby strażaka może być przedłużony do 48 godzin tygodniowo, w okresie rozliczeniowym, o którym mowa w ust. 1, jeżeli jest to uzasadnione potrzebami służby. W takim przypadku strażakowi przyznaje się czas wolny od służby w tym samym wymiarze albo rekompensatę pieniężną.
Strażak sam sobie nie przyznaje także najpewniej 01 niestety może sobie zdecydować.
Co na to KP (kodeks pracy)... Ano niestety to samo... Pracodawca może udzielić czasu wolnego w tym samym wymiarze na wniosek pracownika.
Kiedy moim zdaniem obligatoryjny odbiór - wtedy kiedy w okresie rozliczeniowym (półrocze) przekroczona zostanie średnia liczba godzin służby ponad 48 tygodniowo, z zastrzeżeniem art.35 ust. 10 ustawy o PSP.
Odbiór nadgodzin na wniosek pracownika w terminie uzgodnionym z pracodawcą (KP) z zastrzezeniem oczywiście znanego szerokiego pojęcie "potrzeba służby". Godziny mogą być również oddane bez wniosku pracownika (KP).
Niestety część przepisów kp nie ma u nas zastosowania ze względu na system służby oraz regulację branżowymi przepisami.

To tak w skrócie. Nie jestem prawnikiem. Nie znam się. Ale temat już przerabialem.

Na PB niestety odbiór godzin to zupełnie martwy przepis, bo te godziny krążą tylko między strażakami - w innym temacie już opisywany efekt kuli śnieżnej.
W biurach jest łatwiej wybrać godziny o ile ma Cię kto zastępować. No chyba że komuś nie przeszkadza że robota stoi i wykona ja po powrocie.
« Ostatnia zmiana: Luty 08, 2019, 17:44:30 wysłana przez turbopompa »

Offline firesam

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
Odp: odbiór nadgodzin
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 08, 2019, 18:21:34 »
Walka z wiatrakami lepiej odpuścić . Przerabiałem to

Offline FUTERKOWE

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 35
Odp: odbiór nadgodzin
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 08, 2019, 19:06:34 »
kolejne pytanie odnośnie terminu. Czy sam okreslam termin odbioru czy 01 mi wrzuci gdzie mu pasuje

Offline mich

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 94
Odp: odbiór nadgodzin
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 08, 2019, 19:26:40 »
Przerabiałem to w ostatnim półroczu - Twój 01 musi dać Ci wolne jeśli napisałeś, że nadgodziny chcesz odebrać w czasie wolnym, a dwa to Ty wybierasz sobie terminy odbioru nadgodzin.

Offline peterek

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.258
Odp: odbiór nadgodzin
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 08, 2019, 19:51:56 »
Przerabiałem to w ostatnim półroczu - Twój 01 musi dać Ci wolne jeśli napisałeś, że nadgodziny chcesz odebrać w czasie wolnym, a dwa to Ty wybierasz sobie terminy odbioru nadgodzin.
ta..... "a świstak siedzi i zawija to wszystko w sreberko".
   01 nic nie musi, pn jest pracodawcą a nie Ty i on decyduje o tym kiedy, ile odbierzesz, ile Ci zapłaci itd...
PSP to nie jest kółko wzajemnej adoracji a komendanci to nie figuranci.
   Co zrobiłbyś na miejscu 01 (zamień się w myślach na chwilę z nim stołkami) gdyby twoi podwładni na PB nagle wszyscy naraz zdecydowali że odbierają 24 godziny w dniach 24 25 26 31 grudnia (oczywiście dotyczyłoby tylko tych co mają w harmonogramie półrocznym służbę w danych dniach ? A np. księgowa która wypracowała 80 nadgodzin wskazuje swojemu 01 że odbierze je od 16 do 31 grudnia ? A d-ca JRG z 120 nadgodzinami również weźmie kiedy chce gdy jego zastępca jest na kilkumiesięcznym zwolnieniu ? Itp, itd.......
pozdrawiam
ps.
1. temat wałkowany na forum w uprzednich miesiącach zainteresowani niech sobie znajdą
2. czy wiesz że minimum dwukrotnie od 01KG w poprzednich latach przychodziło polecenie wypłaty wszystkich wypracowanych nadgodzin. Idąc Twoją interpretacją to znaczy że 01KG namawiał swoich 01KM/P do łamania prawa ? 
   

Offline turbopompa

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 72
Odp: odbiór nadgodzin
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 08, 2019, 21:39:47 »
Odbiór godzin ponadnormatywnych jest czasem wolnym od służby. Czasu wolnego od służby udziela kierownik jednostki organizacyjnej, który jest jednocześnie właściwym do ustalania harmonogramow służby. Zobowiązany jest też do zapewnienia ciągłości służby zgodnie z jej potrzebami.
Stąd wniosek strażaka może być uwzgledniony, ale nie musi.
Bez szczególnej napinki - w kodeksie pracy jest podobnie. Pracodawca może przychylić się do wniosku, ale nie musi. Różnica z tego co pamiętam jest w ilości oddanego czasu wolnego jeśli pracodawca wyznacza okres odbioru nadgodzin - w PSP tego nie ma bo przepis wskazuje tylko równoważna ilość godzin ponadnormatywnych i udzielanego w zamian czasu wolnego.

Offline marwit

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 73
Odp: odbiór nadgodzin
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 08, 2019, 21:40:45 »
Co to są `uprzednie` miesiące?

Offline mich

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 94
Odp: odbiór nadgodzin
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 08, 2019, 21:53:42 »
peterek widzę że jesteś kolejny z serii wszystko wiedzących, marnujesz się w straży i powinieneś co najmniej  w rządzie zasiadać  razem z jeszcze jednym mądralą z tego forum - jak piszę Ci, że znam to z autopsji to po co starasz się być mądrzejszy (jeżeli napisałeś że chcesz odbiór nadgodzin to żeby wuj na wuju stawał musi Ci gość je oddać choćby nie wiem jak się marszczył). Po to właśnie wypisuje się oświadczenie czy chcesz pieniążki i czas wolny za nadgodziny na koniec okresu rozliczeniowego, żeby tworzący harmonogram na następne półrocze mogli zaplanować służby, które należy Ci oddać.

Offline turbopompa

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 72
Odp: odbiór nadgodzin
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 08, 2019, 22:07:51 »
@mich nie wiem co przerabiałeś, ale nawet kp czegoś takiego nie przewiduje. Podaj podstawę prawną tego co napisałeś. Chętnie się z nią zapoznam.

Offline vade

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: odbiór nadgodzin
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 08, 2019, 23:14:05 »
krótki temat na spotkaniu z naszym 01 i na pytanie dlaczego nie można odbierać nadgodzin (u nas ok 198 na strażaka)tylko trzeba brać kasę odp. brzmiała "bo tak" i 240 nie przekraczać

Offline peterek

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.258
Odp: odbiór nadgodzin
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 08, 2019, 23:59:30 »
peterek widzę że jesteś kolejny z serii wszystko wiedzących, marnujesz się w straży i powinieneś co najmniej  w rządzie zasiadać  razem z jeszcze jednym mądralą z tego forum - jak piszę Ci, że znam to z autopsji to po co starasz się być mądrzejszy (jeżeli napisałeś że chcesz odbiór nadgodzin to żeby wuj na wuju stawał musi Ci gość je oddać choćby nie wiem jak się marszczył). Po to właśnie wypisuje się oświadczenie czy chcesz pieniążki i czas wolny za nadgodziny na koniec okresu rozliczeniowego, żeby tworzący harmonogram na następne półrocze mogli zaplanować służby, które należy Ci oddać.

Błędna diagnoza. Do rządu nie wybieram się. Ale realizuję sobie :mellow: "misję" na tym forum podyktowaną dużym kontaktem w ostatnich latach z młodymi strażakami powołującymi się na takich jak Ty (cyt: " a na forum strażackim to jeden taki napisał że należy mi się .....wstaw dowolny temat służbowy i ja też tak chcę") bo mam taki kaprys i potrzebę wewnętrzną.
Piszesz o jakiś oświadczeniach ? To że Twój 01 tak to robi to jego sprawa, u mnie nazywa się to deklaracja. A jak oświadczysz ustnie swojemu d-cy jrg, że chcesz mieć wolne 10 , 15, 27 lutego to on ma obowiązek Ci dać ?
   Doświadczyłeś z autopsji ? Mogę domniemywać że Twój 01 ma piz...ę, a nie prawnika i boi się do KW zwrócić żeby go nie traktowali jak nieudacznika. Jak prześlesz mi na konto 75 zł to wyślę Ci opinię prawną którą zrobiliśmy w jogurcie na swój koszt z konkluzją na podstawie obowiązujących przepisów że i tak na końcu jest kierownik akceptujący lub nie zapłatę/oddanie.
Podałem Ci przykłady na obalenie Twojego twierdzenia. Nie odniesiesz się ? Miałeś kiedyś do czynienia z dużymi brakami kadrowymi na PB, problemami z bieżącym wybieraniem urlopów w określonych grupach strażaków, po jednej Wsł nie dla wszystkich w maksie zamiast średnio trzech ?
   A wyobraź sobie że zdarzała się w minionych latach w Polsce sytuacja, że 01KP/M zgłaszał do KW np. 7000 nadgodzin za dane półrocze, z tego do zapłaty zgłaszał 6000 godz. Po kilkunastu dniach przychodziło info od 01KW, że dostanie kasę tylko na 5000 nadgodzin. I to było jednoznaczne z tym że 1000 godz musieli odebrać strażacy którzy deklarowali zapłatę. Jak to w brew woli strażaka tak postępować ? 
pozdrawiam
ps.
Jedyne co możesz zakwestionować swojemu 01 to ilość przepracowanych godzin nadliczbowych, czyli że nie zgadza Ci się ich ilość.     

Offline witek112

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 20
Odp: odbiór nadgodzin
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 09, 2019, 09:50:15 »
Piszesz raport do KM KP . Proszę o odbiór nadgodzin które wypracowałeś w  II półroczu 2018. w liczbie  248. I to nie jest zadna walka z wiatrakami tylko to się nalezy !!!

Offline 998ognik

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 26
Odp: odbiór nadgodzin
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 09, 2019, 10:04:44 »
Komendant może nie zgodzić się na odbiór tłumacząc się zachowaniem ciągłości służby.Znam komendę co połowa Jrg wyraziła chęć odbioru i figa z makiem.

Offline witek112

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 20
Odp: odbiór nadgodzin
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 09, 2019, 10:19:14 »
Dobrze to niech zapełnią etaty na następne półrocze! a Kolega odbierze te godziny w II półroczu 2019r. i bedą już 100 % płatne

Offline turbopompa

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 72
Odp: odbiór nadgodzin
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 09, 2019, 10:50:09 »
Dalej nie widzę podstawy prawnej...
Rekompensata albo odbiór do decyzji 01.
@witek112 Ty to już w ogóle pojechałeś po całości... Nie dość że odbierze to jeszcze będzie miał jednocześnie 100% platne  :rofl:
Z tego co pamiętam to odbiór robi się w bieżącym okresie rozliczeniowym lub w nastepnym po tym w którym godziny ponadnormatywne zostały wypracowane. Ustawa o PSP art. 35 ust. 9, 10, 10a.
Jeśli się myle, proszę o korektę i inną podstawę prawną, a nie rzucanie haseł że się należy bo to niczego nie zmienia.

Offline rastafarai

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 219
Odp: odbiór nadgodzin
« Odpowiedź #23 dnia: Luty 09, 2019, 11:06:16 »
90% tych co tu pisze to czas służby zna tylko ze strony "jestem na zmianie x, czyli w kalendarzyku jak jest taki kolor to moja zmiana".
Zapełni wakaty? A co jeśli ich już nie ma a po zaplanowaniu półrocza średnio na strażaka wyjdzie 170 nadgodzin? Dodaj do tego L4, urlopy ojcowskie, szkolenia, delegacje i bach średnia leci na ponad 200. Co pół roku to samo. Jak jeden powie że chce odebrać to w maju nie masz ludzi na zapewnienie stanu minimalnego. Dla przykładu pewna KM w kraju stan minimalny 19 a etatów na zmianę 32. W innej części kraju ten sam stan minimalny a etatów, uwaga... 26... Tak to wygląda niestety. W tej pierwszej bez problemu da się odbierać, w drugiej zapomnij bo lecisz z maksem non stop.

Offline witek112

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 20
Odp: odbiór nadgodzin
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 09, 2019, 11:20:48 »
Mówię o tym że jak kolega zadeklaruje odbiór nadgodzin a nie będzie możliwości odbioru ich ze względu na: szkolenia, L4 i inne przypadki to przechodzą na następny okres rozliczeniowy. Ja tak miałem!