Autor Wątek: Zabranie wolnych służb na poczet urlopu.  (Przeczytany 6296 razy)

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.455
Odp: Zabranie wolnych służb na poczet urlopu.
« Odpowiedź #25 dnia: Luty 10, 2019, 19:15:56 »
Poproś o swój harmonogram półroczny wtedy wszystkiego się dowiesz.

Offline peterek

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.260
Odp: Zabranie wolnych służb na poczet urlopu.
« Odpowiedź #26 dnia: Luty 10, 2019, 19:22:03 »
Cześć, to znowu ja, mam jeszcze jedno pytanie - czy istnieje możliwość, żeby dowództwo bez konsultacji z podległym strażakiem zmieniło służby w harmonogramie półrocznym? Pytam, bo przy planowaniu grafiku miesięcznego w dzień X miałem wolną służbę w harmonogramie a teraz widzę, że po korekcie grafiku mam tam wpisany urlop na służbie harmonogramowej, więc ktoś musiał coś zmienić.
sytuacja niedopuszczalna, to jest fałszowanie dokumentu. Nie musisz nikogo prosić o udostepnienie harmonogramu bo 7 dni przed 01.01.2019 musi on zostać "wydany" strażakom do wiadomości np. na tablicę ogłoszeń w jrg.
pozdrawiam

Offline mpolskie

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 355
Odp: Zabranie wolnych służb na poczet urlopu.
« Odpowiedź #27 dnia: Luty 10, 2019, 19:29:32 »
Dzięki, temat dla mnie wyczerpany, tak jak myślałem. :)

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.455
Odp: Zabranie wolnych służb na poczet urlopu.
« Odpowiedź #28 dnia: Luty 10, 2019, 19:38:40 »
Do podpisu, ( co załatwia problem podania do wiadomości) następnie wydział kadr lub do osób, które bezpośrednio zajmują się czasem służby. Jeśli w jego KP nie drukuje się indywidualnie strażakom harmonogramów i im udostępnia, tylko drukuje się zbiorczo dla zmiany to zapewne jest w kadrach lub u osób bezpośrednio zajmujących się czasem służby. Z tego, co pisze ewidentnie go nie ma, więc musi poprosić o udostepnienie.
 Panie peterek żyjemy w czasach RODO tablica itp. odpada, a jeśli to praktykujecie to ciszej o tym.

Offline peterek

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.260
Odp: Zabranie wolnych służb na poczet urlopu.
« Odpowiedź #29 dnia: Luty 10, 2019, 22:40:05 »
Panie pb11
   Kadry jednej z KW od wielu lat wymagają aby sporządzony harmonogram półroczny został umieszczony danej grupie strażaków w widocznym dla tej grupy miejscu (jakie tajemnice służbowe w oparciu o RODO zostają w związku z tym złamane ? imię i nazwisko strażaka ? dane w którym dniu podobno będzie w służbie ? stanowisko ?), z odpowiednią adnotacją na egzemplarzu złożonym w kadrach danej komendy. Jeden z moich kolegów miał b. duże problemy po kontroli problemowej w tamtym roku czasu służby i łamania "zasad", że dał strażakom w wersji elektronicznej a nie papierowej.
Jak ktoś chce to niech sobie robi 50 czy 100 osobnych plików w kompie dla każdego strażka z osobna - dla mnie to głupota i widocznie nie ma nic innego do roboty to sobie celebruje ECS.
  Powtarzam: harmonogram służb danego strażaka na określone półrocze ma być: zatwierdzony przez 01 lub ewentualnie 02 (b. rzadko jest to naczelnik/kierownik kadr), przekazany do wiadomości strażaków na 7 dni przed rozpoczęciem półrocza i strażak ma go mieć w każdej chwili do wglądu. Z tego co wiem biura kadr, d-cy nie pracują w soboty czy niedziele, w związku z tym te dwa miejsca odpadają. Nie ma nigdzie obowiązku aby strażak podpisywał, że zapoznał się z takim harmonogramem. Ale b. dobrym rozwiązaniem jest podpisanie swojej karty zbiorczej wydrukowanej po półroczu przez każdego strażaka. Strażak nie musi nikogo prosić o jego udostępnienie - on ma mieć możliwość posługiwania się nim w każdej chwili (jak chce to robić w domu to niech sobie zdjęcia porobi albo ksero).
pozdrawiam
    ps.
   Z tym RODO to nie przeginajmy. Może jeszcze grafiki miesięczne będą "zaszyfrowane" dla pracowników innych komórek w danej komendzie np. numerki zamiast nazwisk, stopni, a rozkaz dzienny będzie czytany rano po ksywkach ?       

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.455
Odp: Zabranie wolnych służb na poczet urlopu.
« Odpowiedź #30 dnia: Luty 10, 2019, 23:29:25 »
Twoja lub jakaś  KW to nie cały kraj i nie wyrocznia i często gęsto nawet w pismach nakazują coś, co absolutnie nie znajduje odzwierciedlenia w przepisach.

„§ 12. 1. Kierownik jednostki organizacyjnej ustala harmonogram służby w jednostce, obejmujący przyjęty okres rozliczeniowy, w którym, w sposób równomierny, określa się dni i godziny służby poszczególnych strażaków, zgodnie z normą czasu służby określoną w art. 35 ust. 1 ustawy, oraz dni i godziny wolne od służby. Liczba kolejnych godzin wolnych od służby określonych w harmonogramie nie może być większa niż 120. Ustalony harmonogram podaje się do wiadomości strażaków, nie później niż 7 dni przed rozpoczęciem danego okresu rozliczeniowego.

Gdzie w tym paragrafie istnieje zapis, że może zatwierdzać/ustalać naczelnik już 02 to naginanie, gdzie w przepisie stoi, że mam harmonogram udostępniać na bieżąco w każdej chwili 24h na dobę?  Jest tylko o podaniu do wiadomości na siedem dni przed. Najłatwiej potwierdzić to osobistym podpisem strażaka z datowaniem na zatwierdzonym przez kierownika harmonogramie, strażak jak chce może go sobie odkserować (ale tylko swój) i trzymać by na bieżąco kontrolować czy mu ktoś czegoś nie zmienia.
Nie ma niczego, co nakazywałoby komendantowi realizowania tego tak jak ty to widzisz tzn. wywieszania po tablicach i latania z papierami jak tylko tego zapragniesz.

Natomiast, co do RODO to podstawa to cel i rozliczność, potrafisz wskazać, jaki cel przyświeca udostępnianiu np. mojego harmonogramu wszystkim?  W tej chwili, aby właściwie realizować zapisy RODO to nawet w liście obecności musisz uważać, co piszesz, aby kogoś nie urazić ( patrz wyroki i sprawy zakładane przez ludzi, którzy po wejściu RODO poczuli się urażeni zdefiniowaniem w liście obecności rodzaju ich nieobecności).  Zresztą całkiem sporo komend właśnie z uwagi na RODO przeszło już na elektroniczne systemy potwierdzające obecność w pracy lub listy tylko z usprawiedliwioną nieobecnością.