Autor Wątek: Nowy wzór ubrania specjalnego  (Przeczytany 91611 razy)

Offline fireman_f

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 270
Odp: Nowy wzór ubrania specjalnego
« Odpowiedź #50 dnia: Luty 02, 2019, 21:35:55 »
Ja posiadam od jakiegoś czasu ubrania Scantexu i bardzo sobie chwalę, co prawda nie mam porównania do tak zachwalanego przez wszystkich Ballyclare ale i tak uważam że komfort jest o niebo lepszy niż starego typu ubrań.

Offline Emi

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 86
  • PSP
Odp: Nowy wzór ubrania specjalnego
« Odpowiedź #51 dnia: Luty 02, 2019, 22:33:41 »
Ciekawe jak w latach '90 strażacy opiniowali zmianę ubrań MORO na dotychczasowe ubrania specjalne ?? :fiuu:  :szalony:


Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Nowy wzór ubrania specjalnego
« Odpowiedź #52 dnia: Luty 03, 2019, 09:38:21 »
Czyli @Sepi chcesz w ubraniu koszarowym jezdzic na akcje jako ubrabie lekkie a potem w nim chodzic po koszarach i robic sobie np. obiad?

Offline Pułkownik_Moralność

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 195
Odp: Nowy wzór ubrania specjalnego
« Odpowiedź #53 dnia: Luty 03, 2019, 11:18:25 »
Dokładnie Fistach. W tym przypadku nie wypada nic innego jak tylko życzyć smacznego ;)

Offline Sepi

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 32
Odp: Nowy wzór ubrania specjalnego
« Odpowiedź #54 dnia: Luty 03, 2019, 18:10:08 »
Nic takiego nie powiedziałem. Powiedziałem, że lekkie powinno być uzupełniane ciężkim. Żadna poważna straż pożarna ( Niemcy, Anglicy, Francuzi czy Amerykanie ) nie mają dwóch ubrań, żeby się przebierać raz do takiego zdarzenia - pożar wewnętrzny, raz do drugiego - MZ. Lekkie ubrania do pożarów zewnętrznych mają te jednostki, które są do tego wyspecjalizowane ( Francuzi, Amerykanie), a ubrania do pożarów wewnętrznych są odpowiednio wykonane. Poza tym nikt się nie czepia, jak podczas MZ maja tylko spodnie, hełm i koszulkę - u nas to się skończy raportem karnym.   
Po powrocie do koszar, po ubrudzeniu (pożar, krew i inne ) oba ubrania powinny zostać zmienione na nowe, ale tak się nie stanie przy obecnych normatywach jak i modelach ubrań. Wiem, ze niektórzy są zachwyceni "serszeniami", bo jak cały czas pracowali w US za tysiąc złotych, to jest to faktyczny przeskok.   
Czy nie można zlikwidować ubrania koszarowego, służbowego i dowódczo-sztabowego i z nich zrobić ubranie zastępujące te wcześniej wymienione modele? Można i należy tak zrobić a środki finansowe wziąć z nich. Można na co dzień chodzić w koszulkach i koszulach polo z materiałów oddychających, spodnie mieć z nomexu lub tym podobnego materiału.  W okresie jesienno-zimowym założyć polar czy inny softschel - o odpowiednich parametrach. I tak duża ilość z nas tak chodzi. Jak nie zmienimy podejścia do naszych przełożonych, że są to środki ochrony a nie mundury - to nic z tego nie będzie. Będzie "koszarówka" z "plastiku", która nie oddycha i ja mający na sobie nowy US za cztery tys., gotujący się w tym zestawie. Ale będzie mundur - czy każdy z nas gasząc pożar w "szerszeniu" czy poprzednim US wykonanym z tej samej klasy materiałów zrobi to inaczej. Nie - każdy z nas da z siebie wszystko, żeby było jak najlepiej.           
Oczywiście widzę krzyk o obniżenie "mundurówki", ale z ręką na sercu ilu z nas ma kompletne umundurowanie i środki otrzymane w ramach  "mundurówki" przeznacza na uzupełnienie sortów? - tylko proszę się nie wyrywać z tym lasem podciągniętych rąk. Wiem, że temat  jest trudny i dopóki pensje nie wzrosną to tak będzie - ale to jest temat na inny motyw. Co do "koszarówek", jak ich nie wymienimy, to cały cyrk z wymianą ubrań jest tylko zmianą tynku od głównej ulicy na kamienicy - tak jak to robiono w komunie. A w środku pozostał brud. Popatrzcie, czy w Waszych koszarach są ciągi czyste i brudne, czy dowódcy pozwolą Wam chodzić w bieliźnie termoaktywnej po koszarach, czy w w trakcie upałów pod 30  pozwolą Wam chodzić w przewiewnym obuwiu i krótkich spodenkach a nie w "plastkiwych" "koszarówkach" - nie, bo się boją przełożonych, którzy jak nie wiedzą jak rozwiązać ważne sprawy służby, to się przyczepią mundurów.  Od kolegów z Małopolski wiem, że w  te upały jeden z "bossów" kazał jeździć po jrg i sprawdzać jak chodzą po jrg, po 15.30 - czy mają pełne "koszarówki" i nie chodzą w lekkich butach. Jak jest inaczej to od razu działka finansowa. Byłem, ciekawy jak Mazowsze rozwiąże temat zakupu odzieży termoaktywej w ub. roku, ale temat zniknął.     
     

Offline StaryStazysta

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 20
Odp: Nowy wzór ubrania specjalnego
« Odpowiedź #55 dnia: Luty 03, 2019, 19:56:50 »
Chciałbym się tylko zapytać kto jeszcze zakłada ubranie koszarowe pod ubranie specjalne? Jeśli ktoś lubi utrudniać sobie życie to proszę bardzo. Ubranie specjalnie spełnia wszelakie normy ,ale bez dodatkowych ubrań pod spodem.
Kiedyś ktoś na kursie próbował wmówić nam ( nowemu narybkowi PSP ) ,że ubranie koszarowe jest o tyle korzystne pod US,że tworzy dodatkowe warstwy izolacyjne pod kurtką. Bzdura totalna . Nie dość ,że UK jest nieoddychalne , palne to jeszcze krępuje ruchy. Rozumiem ,że po akcji idziemy w przepoconych i zabrudzonych ciuchach do góry na obiad? Dlaczego w naszych szeregach nie mówi się o tym że UK pod US może prowadzić do przegrzania organizmu? Ja uważam ,że nowe ubrania to kroczek ( na pewno nie spory krok) w dobrą stronę. Nie rozumiem tylko dlaczego wymyślano coś co już jest wymyślone i to od dawna na świecie. Niepotrzebnie wydano 10 mln zł na projekt ,gdzie można było te środki przeznaczyć na ubrania lub na lepsze ŚOI , chociażby na porządne ergonomiczne i wygodne rękawice. Dopóki będzie się liczyć w zdecydowanej większości cena , dopóty będą takie różne kwiatki wyskakiwać jak np rękawice Eco. Jak już tutaj ludziska pisali. Zaadoptować na nasze potrzeby jakiś nowy wzór ubrania koszarowego z innych służb np z SOP-u . Dodatkowo dodać kombinezon roboczy do wszelakich prac na jednostce. Zapewnić każdemu strażakowi drugie US ( np na służbie 10 i tyle zapasowych US +2  w razie W ) ,by w przypadku prania, ubrudzenia wydzielinami, chemią lub uszkodzenia mógł od razu zapewnić dalszą gotowość bez kombinacji. Na każdej jednostce pralka przemysłowa i miejsce do wysuszenia. Do każdego US powinna być obligatoryjnie wydawana bielizna termoaktywna trudnopalna. Co do raportów za niepełny ubiór. Z tego co wiem kdr decyduje o ubiorze strażaków podczas akcji i ma możliwość wydać polecenie o zdjęciu kurtki . Z osobistego doświadczenia wiem,że "kadeery" to stosują bynajmniej w moich stronach bez karnych raportów. Tak samo nie ma problemu latem w krótkich spodenkach i lekkim obuwiu po 15.30 jak i nawet z lekkim obuwiem w upały przed 15.30. Co region to obyczaj, chociaż "władca" jest jeden . Podsumowując to wszystko. U nas w firmie to chyba wolą kupić nowe auta ( co śmieszne , na których i tak się potem oszczędza podczas eksploatacji), aniżeli najpierw zadbać o kadrę, godne zarobki , komfort pracy i ich bezpieczeństwo. Bez jakiejkolwiek większej reformy to będzie kiepsko za parę, paręnaście lat.

Offline Gosciu

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 256
Odp: Nowy wzór ubrania specjalnego
« Odpowiedź #56 dnia: Luty 03, 2019, 20:03:27 »
Sepi mazowsze z tego co wiem już dostaje termoaktywną firmy brubeck z napisem na plecach STRAŻ.
Ja osobiście na lato już dawno za swoje kupuje koszulki termoaktywne i nie miałem zakazu noszenia. Zdarzają się też ludzcy dowódcy JRG i pozwalają przy upałach chodzić w spodenkach, niestety nie jest to nadal powszechne w naszym pięknym kraju.

Offline Sepi

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 32
Odp: Nowy wzór ubrania specjalnego
« Odpowiedź #57 dnia: Luty 03, 2019, 22:19:32 »
Zgadzam się,  że terma pod US, tylko jeden problem służby. Jak będą ją nosić po koszarach. Jak góra Wwy nie będzie robić z tego problemu to ok. Jak będą dymić to co terma pod koszar a na niego szerszenia. To wyrzuca do rowu całą ideę prży dzisieszych koszarach. Chyba że będą się przebierać do wyjazdu z koszara w termę i dopiero do szerszenia.  Temat trudny do rozwiązania przy dzisiejszym normatywie wyposażenie  i czasami dziwnym pseudomundurowym podejściu. Poza tym tak chodzić tak czysto po męska w koszarach w tych opiętych gatkach. Może to się komuś podoba, mnie nie. Wolałbym spodniesieniu koszarowe z nomex z kieszeniami bocznymi, które spełniają warunki lekkiego, w lecie krótkie spodenki. Do tego dwie pary butów koszarowe ch przewiewnych na lato i pełne na zimę.  Buty muszą być butami bhp, z nóżkami,  ponieważ zapominamy jakie roboty wykonujemy na garażu,  a coś może spaść na nogi. Koszulka termo i na jesień - zima polare lub stopniowo bluza a na nią polar e.  Oczywiście wszystko oddychające. To się da zrobić już teraz, tylko trzeba poszukać na rynku. Takie koszarowe produkuje jedna firma z sąsiedniego kraju i na nie chłopaki zakładają US. Wiem bo widziałem to w jednej z KP, gdzie zamiast kamizelki kupione im polary do koszar.  Oczywiście był krzyk u nieszczęsny mundur, ale fajnie to wyglądałoa ale z tego wzgledu dla spokoju wycofano się z tego pomyslu. Ten koszar spokojnie wytrzymuje w dobrym stanie 5-lat przy średnio 1700 wyjazdach na 45 strażakach w jrg. Bywają lata bardziej tłustew wyjazdy. Więc jest to obciążenie na strażaka  znacznie powyżej naszej średniej. Dochodzi jeszcze efekt kosztów, nie wiem czy ktoś to policzył ale kompletny koszar to ok.400 zł który wytrzymuje ok 1,5 roku, mam mieć dwa takie, to daje 1000 zł. Również dowodczo- sztabów,  to koszt ok. 600 zł z kurtka. Samo to jakieś 400. Daje to 1000 zł.  Służbowe to koszt ok. 1200 zł.( mundur krótki,  sweter, buty koszule, kurtka krótka, beret). Dodajcie walizkę, co da jakieś 1400 zł.  Dodatkowo dostajemy mundurówkę. Samo się układa, tak, żeby zrobić takie koszarowe, żeby służyło za służbowe. Stron służbowa tylko musi mie coś między nogami, aby podjaćdecyzje. Wiem tylko trzeba byłoby zmniejszyć mundurókęo ok. 1000 zł, ale tu będzie problem. Trzeba sobie odpowiedzieć: Czy chcę dobre i bezpieczne ubranie czy szafę pełną rzeczy, które zakładam raz-dwa w trakcie służby  lub nawet ich raz nie założę. Jak nie zrobią nic z pieniędzmi dla ludzi,  to zawsze będzie opór przed obniżeniem mundurówki, którą traktujemy jak 14 pensję. Będziemy się kręcić wokoło - nie ma kasy na nowe koszarówki, całą termę, pieniądze na wypłaty są za niskie i będziemy trwali w maraźmie. Dodatkowo trzeba stworzyć ciągi czyste i brudne w koszarach, dać więcej ubrań np. koszulki np. 4, dać trzecie koszarowe. A gdzie np. szafy z ozonowanie, gdzie drugi szerszeń na zmianę po przemoknięci lub dobrym pożarze wewnętrznym. Dużo wody w Wiśle upłynie nim dojdziemy normalności.

Offline fireman_f

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 270
Odp: Nowy wzór ubrania specjalnego
« Odpowiedź #58 dnia: Luty 04, 2019, 08:23:40 »
Sepi na początek może zacznij pisać mniej bełkotliwie bo bardzo ciężko zrozumieć o co Ci chodzi i nie pisze tego złośliwie bo być może masz coś mądrego do powiedzenia w temacie ale trudno to wywnioskować z tego natłoku słów. Druga sprawa z tego co piszesz wynika ciągle ze ubranie koszarowe chcesz używać jako lekkie do działań co już niektórzy koledzy ci wyjaśnili ze jest skrajnie głupim pomysłem.

A teraz pytanie do użytkowników termo np z brubecka, a zwłaszcza do tych co to używają już na służbie, latacie z tym cały dzień na sobie (koszulka plus getry czy np sama koszulka bo getry uważacie za zbędne?) czy macie powieszone na wieszaki i tylko do akcji zakładacie szybko pod ubranie specjalne?
« Ostatnia zmiana: Luty 04, 2019, 12:29:31 wysłana przez fireman_f »

Offline rastafarai

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 219
Odp: Nowy wzór ubrania specjalnego
« Odpowiedź #59 dnia: Luty 04, 2019, 10:02:06 »
Już 2 lata temu tak stosowalem. Czasem koszulke mialem caly czas a spodnie przebieralem, czasem przebieralem calosc, w zimę czesto całą termo miałem ubrana i zrzucalem tylko koszarowke. Kilka razy przecwiczyc zakladanie i nie ma problemu w ubieraniu. Po akcji niejednokrotnie termo leciala do prania i wchodzil drugi komplet. Przy calkowitym przebieraniu sie w bielizne i tak w aucie zwykle bylem pierwszy.

Offline peterek

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.258
Odp: Nowy wzór ubrania specjalnego
« Odpowiedź #60 dnia: Luty 15, 2019, 17:55:39 »
cyt ze strony ZZ
"Omówiono proces wymiany ubrań specjalnych. Po otrzymaniu przez KSP sygnałów z różnych części Polski o wadach i złej jakości ubrań przekazano informacje bezpośrednio Komendantowi Głównemu Państwowej Straży Pożarnej. Z informacji członków Prezydium Komenda Główna podjęła działania sprawdzające w powyższym zakresie. Przewodniczący KSP zobligował członków Prezydium do monitorowania sytuacji i przekazywaniu informacji w zakresie jakości środków ochrony indywidualnej. Za niewłaściwą uznano również praktykę stosowaną w niektórych komendach, gdzie ubrania specjalne nowego wzoru zalegają na magazynach. Uniemożliwia to wyrobienie opinii docelowych użytkowników pod kątem przygotowania kolejnych zakupów ubrań. Dodatkowo poruszono sprawę problemów z określeniem rodzajów działań do jakich można używać poszczególnych elementów ubrania specjalnego. Z informacji spływających do Prezydium wynika, że w niektórych województwach przełożeni zabraniają np. używać przy akcjach związanych z ratownictwem technicznym tzw. kurtki lekkiej. W przekonaniu członków Prezydium są to błędne interpretacje dlatego postanowiono wystąpić do Komendantowi Głównego PSP o skierowanie do jednostek organizacyjnych pisma z jednoznacznymi wytycznymi w tym zakresie;"
pozdrawiam

Offline Pułkownik_Moralność

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 195
Odp: Nowy wzór ubrania specjalnego
« Odpowiedź #61 dnia: Luty 15, 2019, 19:14:00 »
A co z nowymi koszarówkami oraz oficjalnym uznaniem bielizny termoaktywnej? Czeka nas kolejne 50 lat oczekiwań?

Offline czakson

  • Im mniej wiesz, tym lepiej śpisz...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 384
Odp: Nowy wzór ubrania specjalnego
« Odpowiedź #62 dnia: Luty 21, 2019, 20:49:55 »
No to Panowie pierwszy większy pożar i pierwsze pranie... firma SUBOR niestety poległa... nie chce wiedzieć co będzie po kolejnych praniach. Żeby nie chcialo być tak że komenda będzie musiała zmieniać ubrania funkcjonariuszom kilka razy do roku :D
Serca oddam kobiecie ! Honor tylko ojczyźnie !

Offline 998ognik

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 26
Odp: Nowy wzór ubrania specjalnego
« Odpowiedź #63 dnia: Luty 21, 2019, 22:19:39 »
Potwierdzam na własnym przykładzie dwa prania plus suszenie i jest lipa straszna.Chodzi się w nich jak by człowiek plandekę miał na sobie takie są sztywne.

Offline Emi

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 86
  • PSP
Odp: Nowy wzór ubrania specjalnego
« Odpowiedź #64 dnia: Luty 21, 2019, 22:39:21 »

Komuś się coś już takiego przydarzyło ?


Cytując portal Remiza.pl

"Ubranie w pewnej jednostce PSP po dwóch praniach w ciągu dwóch miesięcy. Po prawej przed, a po lewej po praniu."

[załącznik usunięty przez administratora]
« Ostatnia zmiana: Luty 21, 2019, 22:43:33 wysłana przez Emi »

Offline strażak biurkowy

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 515
Odp: Nowy wzór ubrania specjalnego
« Odpowiedź #65 dnia: Luty 21, 2019, 23:47:13 »
należałoby opisać warunki prania dla pełnego obrazu, samo foto niewiele mówi.
I gdzie są oznaczenia PSP? też się sprały razem z taśmą rzep do mocowania? -_-
« Ostatnia zmiana: Luty 21, 2019, 23:50:49 wysłana przez strażak biurkowy »

Offline Emi

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 86
  • PSP
Odp: Nowy wzór ubrania specjalnego
« Odpowiedź #66 dnia: Luty 22, 2019, 00:07:05 »
Nie da się ukryć, że powstała nagonka w środowisku na temat funkcjonowania nowych ubrań ochronnych, lecz warto zadać sobie pytanie jak należy dbać o ten ubiór.
Rozmawiając kiedyś z człowiekiem będącym na bieżąco w owym temacie wspominał on o specjalistycznych firmach zajmującym się czyszczeniem. Po akcji ładuje się to do wszystko woròw, wysyła do firmy i wszystko wraca czyste i w nienaruszonym stanie. 
Jakoś moge sobie to wyobrazić w jednostkach OSP, ale w PSP raczej to ciężkie do zrealizowania z powodu pracochłonnosci tego zabiegu, bo nikt nie będzie czekał x czasu aż to wróci do strazaka.
Oczywiście znalezienie firmy która sie tego podejmie to zupełna inna para kaloszy, więc można tylko gdybac.
Moim skromnym zdaniem powinna być załączona jakąś specyfikacja, która jasno określi jak tanio i samodzielnie czyścić te ubranie, aby nie tracilo swoich właściwości

Offline strażak biurkowy

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 515
Odp: Nowy wzór ubrania specjalnego
« Odpowiedź #67 dnia: Luty 22, 2019, 00:23:55 »
Przecież każda firma ma obowiązek dostarczyć przepis konserwacji, prania swojego ubrania.

Offline mariuszp

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 747
Odp: Nowy wzór ubrania specjalnego
« Odpowiedź #68 dnia: Luty 22, 2019, 07:33:18 »
Nie da się ukryć, że powstała nagonka w środowisku na temat funkcjonowania nowych ubrań ochronnych, lecz warto zadać sobie pytanie jak należy dbać o ten ubiór.
Rozmawiając kiedyś z człowiekiem będącym na bieżąco w owym temacie wspominał on o specjalistycznych firmach zajmującym się czyszczeniem. Po akcji ładuje się to do wszystko woròw, wysyła do firmy i wszystko wraca czyste i w nienaruszonym stanie. 
Jakoś moge sobie to wyobrazić w jednostkach OSP, ale w PSP raczej to ciężkie do zrealizowania z powodu pracochłonnosci tego zabiegu, bo nikt nie będzie czekał x czasu aż to wróci do strazaka.
Oczywiście znalezienie firmy która sie tego podejmie to zupełna inna para kaloszy, więc można tylko gdybac.
Moim skromnym zdaniem powinna być załączona jakąś specyfikacja, która jasno określi jak tanio i samodzielnie czyścić te ubranie, aby nie tracilo swoich właściwości

Kolego , ktoś ci naopowiadał trochę bajek , sytuacja gdzie firma zabiera do czyszczenia prania konserwacji jest wtedy kiedy straż nie jest właścicielem ubrania tylko je wynajmuje ( leasinguje) jest to standard w Anglii w duzych jednostkach w Niemczech , Francji Hiszpanii - jest to zabieg kosztowny ale bardzo komfortowy dla straży ponieważ strażak zawsze ma w dyspozycji świeże ( uprane) ubranie - co ciekawe są równiez konserwowane hełmy i buty , JEST to nie do przeprowadzenia w polskich realiach bo mamy inne przepisy prawne . ale np korzystają z tego duże zakłady przemysłowe w Polsce

Offline zeroberto

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 178
Odp: Nowy wzór ubrania specjalnego
« Odpowiedź #69 dnia: Luty 23, 2019, 15:52:39 »
[...]która jasno określi jak tanio i samodzielnie czyścić te ubranie, aby nie tracilo swoich właściwości
To nie chodzi o to żeby było tanio.. chodzi o to żeby sprzedać odpowiednie pralki, impregnaty i milion innych bajerów..
"Nie boję się armii lwów prowadzonej przez owce, boję się armii owiec prowadzonej przez lwy"

Offline mlody112

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Nowy wzór ubrania specjalnego
« Odpowiedź #70 dnia: Luty 24, 2019, 20:37:49 »
Mam ubranie xenon pl i różne rozmiary tzn dół inny góra  inna,  nie było z tym problemów przy zamówieniu. Ważne żeby rozmiar dobrać taki jaki jest czyli rzeczywisty pomiar, nie dodawać sobie dodatkowych cm bo będzie źle dopasowany. Co do prania 😀 to praktycznie co służbę od nowości jakieś 6 prań temp. 40°C zwykły proszek tzn ten najtańszy zakupiony przez kwatermistrza 😁 ubranie nie kurczy się i najważniejsze wygląda jak nowe !

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.466
Odp: Nowy wzór ubrania specjalnego
« Odpowiedź #71 dnia: Luty 24, 2019, 20:56:12 »
Cytuj
To nie chodzi o to żeby było tanio.. chodzi o to żeby sprzedać odpowiednie pralki, impregnaty i milion innych bajerów.
który producent ubrań sprzedaje pralki i proszki??? Spisek, spisek, wszędzie spisek...

Offline mariuszp

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 747
Odp: Nowy wzór ubrania specjalnego
« Odpowiedź #72 dnia: Luty 25, 2019, 07:36:28 »
Cytuj
To nie chodzi o to żeby było tanio.. chodzi o to żeby sprzedać odpowiednie pralki, impregnaty i milion innych bajerów.
który producent ubrań sprzedaje pralki i proszki??? Spisek, spisek, wszędzie spisek...

Wczoraj napisał do mnie jeden ze strażaków w czym ma prać ubranie (jakim proszku płynie) ? odesłałem go do żony :) nie dajmy się zwariować na każdym ubraniu jest przepis prania , symbol wirowania , prasowania lub nie i tyle a jeżeli ubranie się po praniu kurczy/rozsypuje to albo źle prane albo uszyte byle jak

Offline marwit

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 73
Odp: Nowy wzór ubrania specjalnego
« Odpowiedź #73 dnia: Luty 25, 2019, 22:30:20 »
Chyba z byle czego? Pomyśl

Offline mariuszp

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 747
Odp: Nowy wzór ubrania specjalnego
« Odpowiedź #74 dnia: Luty 27, 2019, 09:48:00 »
Chyba z byle czego? Pomyśl

przede wszystkim byle jak , posprawdzajcie swoje ubrania i zobaczcie czy macie zszyte u dołu membrany? jak macie to jak chcecie ich inspekcje zrobić , sprowadzicie przeszycia wewnątrz ubrań czy pojedyncze czy potrójne , dodatki typu naszywki na kolanach i tu fakt z byle czego w wielu przypadkach ,