Autor Wątek: Oddanie krwi i tzw. opieka  (Przeczytany 16595 razy)

Offline Scyzoryk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 459
  • Medal ma zawsze 2 strony. Sztuką zauważyć je obie.
Odp: Oddanie krwi i tzw. opieka
« Odpowiedź #50 dnia: Listopad 30, 2020, 18:20:17 »
Hejka
Witajcie
Na pewno było to już nie raz ale chciałem dopytać jak najlepiej zrobić żeby nie stracić nadgodzin otóż nam przeziębionego syna 11 lat czy mogę wziąć opiekę na syna i kiedy w 4 zmianowym planie pracy.
Dzieki za odpowiedź.
Z tego co pamiętam, to na dziecko/dzieci do lat 14 (chyba) można wziąć do 60 dni opieki (zwolnienie lekarskie) w ciągu roku (płatne oczywiście 80%), a na dorosłego członka rodziny do 14 dni. Tą ilość dni oczywiście nie mnoży się przez ilość dzieci.
Ale odbiegamy od tematu.

Offline przemo07

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 11
Odp: Oddanie krwi i tzw. opieka
« Odpowiedź #51 dnia: Listopad 30, 2020, 18:49:21 »
Dziękuje

Offline Feuerwehrmann

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 668
Odp: Oddanie krwi i tzw. opieka
« Odpowiedź #52 dnia: Grudzień 01, 2020, 01:09:04 »
Można jeszcze na godziny

Cytuj
Oprócz powyższych urlopów rodzicowi przysługuje dodatkowo płatne zwolnienie od wykonywania zadań służbowych w wymiarze 16 godzin albo 2 dni roboczych.

No właśnie - 16 godzin albo 2 dni? 16h można od 8 do 24, a 2 dni to można dwa razy od 8 do 24. Jak to jest?


Albo z urlopem okolicznościowym z tytułu urodzenia dziecka. Jak rozumieć te 2 dni? Ktoś wyjaśni? :)
Zmienność decyzji świadczy o ciągłości procesu dowodzenia.

Offline KLAWY

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 467
Odp: Oddanie krwi i tzw. opieka
« Odpowiedź #53 dnia: Grudzień 01, 2020, 07:09:24 »
Czego kolega nie rozumie?
Przysługują 2 dni(doby) opieki do wykorzystania. Jeden dzień wolnego to bieżąca doba, więc podam na przypadku służby, która trwa 24h na przykładzie Poniedziałku.
Zaczynasz od 8 w Poniedziałek, korzystasz z wolnego 1 OPIEKA,  wolne przysługuje Ci na bieżącą dobbe - w Twoim  przypadku w tej dobie Poniedziałkowej pełnisz służbę 16h- i Tyle Ci Policzy, bo od 00 zaczyna się kolejna doba Wtorek i kolejne 8h służby - nie słyszałem by ktoś tak musiał przyjść - więc będzie  W8 ( 8 godzin wolnego) 2 Opieki tym  sposobem 2 x 16h dają 32h
Jakbyś się tego obawiał, że będziesz musiał jednak od północy pełnić służbę, to możesz tę opiekę w pełni wykorzystać na 1 CAŁĄ SŁUŻBĘ ( 2 doby ) czyli 16h+8h i to Ci policzy pełną służbę 24h.
Inaczej już nie umiem wyjaśnić,

Offline Feuerwehrmann

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 668
Odp: Oddanie krwi i tzw. opieka
« Odpowiedź #54 dnia: Grudzień 01, 2020, 12:39:13 »
OK, rozumiem. A jak z urlopem okolicznościowym z tytułu urodzenia dziecka? Tak samo? Dla strażaka PB może być 2x16? U mnie w komendzie interpretowane jest to jako 2x8 godzin co daje strażakowi JRG wolne tylko od 8 do 24.
Zmienność decyzji świadczy o ciągłości procesu dowodzenia.

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.434
Odp: Oddanie krwi i tzw. opieka
« Odpowiedź #55 dnia: Grudzień 01, 2020, 13:04:37 »
Zależy na kiedy wypiszesz jak w wolne w harmonogramie to 2x8 jak w zaplanowaną służbę to to co zejdzie.
Co do opieki na godziny to najmniejsza ilosc to 1 h

Offline Feuerwehrmann

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 668
Odp: Oddanie krwi i tzw. opieka
« Odpowiedź #56 dnia: Grudzień 01, 2020, 18:43:44 »
Zależy na kiedy wypiszesz jak w wolne w harmonogramie to 2x8 jak w zaplanowaną służbę to to co zejdzie.
Co do opieki na godziny to najmniejsza ilosc to 1 h

A jak to ma się do zapisu z ustawy o PSP, że dzień urlopu odpowiada 8 godzinom służby lub dyżuru? 2 dni urlopu okolicznościowego daje wobec tego 16h. Nie ma mowy o 2 dniach roboczych, co dla zaplanowanej w harmonogramie służby dawałoby 24 godziny.
Zmienność decyzji świadczy o ciągłości procesu dowodzenia.

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.434
Odp: Oddanie krwi i tzw. opieka
« Odpowiedź #57 dnia: Grudzień 01, 2020, 20:20:19 »
Zakładam że działamy maksymalnie na korzyść pracownika a potem najwyżej się tłumaczymy.
A tłumaczymy dlatego bo urlop z tytułu ślubu śmierci itp to nie urlop tylko potocznie tak się przyjęło.( tak zgodnie z paragrafem to powinno być 0,8 lub 16 za dzień  :mellow:)
« Ostatnia zmiana: Grudzień 01, 2020, 21:06:56 wysłana przez pb11 »

Offline Strażak wro

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 363
Odp: Oddanie krwi i tzw. opieka
« Odpowiedź #58 dnia: Grudzień 01, 2020, 21:01:51 »
znowu narażę się na krytykę, ale zdania nie zmieniam...
Korzyści z bycia HDK opisane są tutaj:
https://krwiodawcy.org/korzysci-z-hdk
Jeśli, za oddanie krwi w wolnym dniu (grafik miesięczny dla PB, sb-nd dla codziennych) otrzymujesz ekwiwalent: obiad, czekolada, zwrot kosztów dojazdu itp. to jest to HDK. Jeśli korzystasz z dziury grafik półroczny-grafik miesięczny to to już HDK nie jest, choć zgodnie z "prawem Ci się należy". Ale tego "H" już bym nie akcentował.... wybór należy do Ciebie  :rofl:

Offline KLAWY

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 467
Odp: Oddanie krwi i tzw. opieka
« Odpowiedź #59 dnia: Grudzień 02, 2020, 09:40:52 »
znowu narażę się na krytykę, ale zdania nie zmieniam...
Korzyści z bycia HDK opisane są tutaj:
https://krwiodawcy.org/korzysci-z-hdk
Jeśli, za oddanie krwi w wolnym dniu (grafik miesięczny dla PB, sb-nd dla codziennych) otrzymujesz ekwiwalent: obiad, czekolada, zwrot kosztów dojazdu itp. to jest to HDK. Jeśli korzystasz z dziury grafik półroczny-grafik miesięczny to to już HDK nie jest, choć zgodnie z "prawem Ci się należy". Ale tego "H" już bym nie akcentował.... wybór należy do Ciebie  :rofl:
I ja zdania NIE ZMIENIĘ , czy " korzystasz z dziury grafik półroczny-grafik miesięczny" czy nie , jesteś Honorowym Dawcą Krwi - duże "H"

Offline mpolskie

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 349
Odp: Oddanie krwi i tzw. opieka
« Odpowiedź #60 dnia: Grudzień 02, 2020, 10:40:10 »
Nie ogarniam jak w ogóle można się szczycić, że oddaję krew i jadę tego samego dnia do roboty bo taki jestem Super Honorowy... Prawo jasno daje możliwość uzyskania za ten czas godzin, więc dlaczego tego nie robić? Ja też znam takich HONOROWYCH co wszystkim wkoło przypominają jak to po krwi do pracy przychodzą, bo są super, ale już nic nie przeszkadza im HONOROWO brać dodatku za brak lokalu mieszkając na garnuszku u rodziców albo kręcić w oświadczeniach majątkowych, żeby nie wyszło ile na lewo się zarabia :) To oczywiście nie jest wycieczka osobista do nikogo w wątku, bo i nikogo nie znam, ale osoby, o których piszę znam ze swojej służby :)
Znam za to też takie, które jak najczęściej oddają krew i biorą za to godziny jak im prawo przysługuje, nie chwaląc się przy tym wszystkim dookoła, jacy to nie są HONOROWI - krew jednego i drugiego jest tak samo bezcenna, ale chyba nie muszę tłumaczyć, którzy są bardziej szanowani :)

Offline zgredek149

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Oddanie krwi i tzw. opieka
« Odpowiedź #61 dnia: Styczeń 21, 2021, 12:10:41 »
znowu narażę się na krytykę, ale zdania nie zmieniam...
Korzyści z bycia HDK opisane są tutaj:
https://krwiodawcy.org/korzysci-z-hdk
Jeśli, za oddanie krwi w wolnym dniu (grafik miesięczny dla PB, sb-nd dla codziennych) otrzymujesz ekwiwalent: obiad, czekolada, zwrot kosztów dojazdu itp. to jest to HDK. Jeśli korzystasz z dziury grafik półroczny-grafik miesięczny to to już HDK nie jest, choć zgodnie z "prawem Ci się należy". Ale tego "H" już bym nie akcentował.... wybór należy do Ciebie  :rofl:

Zgodnie z prawem? To jest gdzieś to zapisane? Skąd to prawo. Znam przypadki że nie uwzględnia się tych godzin jako nadliczbowe bo dowódca wychodzi z założenia że poszliśmy dobrowolnie oddać krew i nadgodzin nie ma
Ale gdy już pójdę do lekarza rodzinnego i wypisze mi dzień zwolnienia lekarskiego to już będą się należały. No chore rozumienie jak dla mnie. Albo w jedną albo w drugą stronę powinno to działać jednakowo

Offline Strażak wro

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 363
Odp: Oddanie krwi i tzw. opieka
« Odpowiedź #62 dnia: Luty 18, 2021, 12:55:42 »
Pomijając moje stanowisko w sprawie, zwracam uwagę na zmiany w przepisach (od 26.01.2021) związane ze stanem epidemii:
https://krwiodawcy.org/ustawa-przyjeta-przez-sejm

Offline bolo28

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Oddanie krwi i tzw. opieka
« Odpowiedź #63 dnia: Luty 20, 2021, 11:45:58 »
Nie ogarniam jak w ogóle można się szczycić, że oddaję krew i jadę tego samego dnia do roboty bo taki jestem Super Honorowy... Prawo jasno daje możliwość uzyskania za ten czas godzin, więc dlaczego tego nie robić? Ja też znam takich HONOROWYCH co wszystkim wkoło przypominają jak to po krwi do pracy przychodzą, bo są super, ale już nic nie przeszkadza im HONOROWO brać dodatku za brak lokalu mieszkając na garnuszku u rodziców albo kręcić w oświadczeniach majątkowych, żeby nie wyszło ile na lewo się zarabia :) To oczywiście nie jest wycieczka osobista do nikogo w wątku, bo i nikogo nie znam, ale osoby, o których piszę znam ze swojej służby :)
Znam za to też takie, które jak najczęściej oddają krew i biorą za to godziny jak im prawo przysługuje, nie chwaląc się przy tym wszystkim dookoła, jacy to nie są HONOROWI - krew jednego i drugiego jest tak samo bezcenna, ale chyba nie muszę tłumaczyć, którzy są bardziej szanowani :)
No to koledze wytłumaczę: Tak samo można się tym szczycić jak np. bezinteresownie naprawić sąsiadowi samochód. Oczywiście można za to wziąć pieniądze, bo się nalezą.... Osobiście mam powód do zadowolenia, kiedy zrobię coś bezinteresownie, za darmo, ale chyba jestem tylko naiwnym leszczem. Bo kolega rozumiem, w straży z powołania, żeby życie ratować......
« Ostatnia zmiana: Marzec 01, 2021, 23:23:14 wysłana przez bolo28 »