Pożarnictwo > Ratownictwo Medyczne

Tlenoterapia

<< < (2/4) > >>

czakson:

--- Cytat: piotr92strazak w Wrzesień 08, 2018, 20:56:32 ---Co ciekawe dziś rozmawiałem z ratownikiem medycznym a zarazem strażakiem PSP i mówił że przy resuscytacji ustawiamy przepływ 6-9 l/min

--- Koniec cytatu ---

Troszkę mało :) mnie też zawsze uczono że 12-15 I tak też stosuje jeżeli chodzi o KPP, bo nie mamy pulsoksymetru, choć i ten nie zawsze jest wyznacznikiem. Odnośnie tego że tlen nie zawsze pomaga też się zgadzam :)

Marcin92:
Twoi ratownicy widać że trochę się muszę jeszcze pouczyć. Tlen w długotrwałym podawaniu jest szkodliwy, np cierpią oczy ( w szczegóły nie będę wchodził), 6-9 litra do resuscytacji za mało.
Z praktycznego punktu widzenia można przyjąć żeby otworzyć na 25 przepływ, napełnić rezerwuar i trochę zmniejszyć, ale z praktyki wiem że często się zapomina zmniejszyć i później tlen bardzo szybko niepotrzebnie ucieka

strazak ochotnik:
Podczas RKO 15l/min, ponieważ w zatrzymaniu krążenia zawsze dążymy do osiągnięcia jak największej saturacji.

W zatruciach wziewnych u osoby przytomnej podaż tlenu na maske zaczynamy od 12-15l/min, tak aby rezerwuar się szybko wypełnił. Następnie możemy stopniowo zmniejszać przepływ, lecz musimy pamiętać, że możemy to robić do takiego stopnia, aby rezerwuar był ciągle wypełniony tlenem. Zazwyczaj 6l/min na maske jest wystarszające dla osoby dorosłej. Utrzymywanie stałej wartości 15l/min nie spowoduje polepszenia rokowania poszkodowanego, ponieważ tlen, który nie zmieści się do rezerwuaru "pójdzie" w atmosfere, czyli 15l/min nie pomoże, a jedynie może spowodować zbyt szybkie zużycie tlenu w butli.

Co do szkodliwości to prawda, że tlen szkodzi, ale tak jak ktoś wcześniej wspomniał przy długotrwałej podaży np. na OIOM-ach itp.

rafal.bula:
Szkodzi czy nie szkodzi - nasze procedury są w tym zakresie jednoznaczne.

bulon:
utrzymujcie napełniony i naprężony worek rezerwuwaru i będzie dobrze

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej