Autor Wątek: Choroby zawodowe - profilaktyka  (Przeczytany 27186 razy)

Offline peterek

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.258

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.466
Odp: Choroby zawodowe - profilaktyka
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 27, 2018, 19:37:00 »
Nic, tylko zachęcać do pobierania i zaznajamiania się z tematem.

Offline Pitero

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 39
Odp: Choroby zawodowe - profilaktyka
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 10, 2019, 10:00:55 »
Przeglądając dzisiaj internet natrafiłem na ciekawe zdjęcia z akcji pożaru składowiska opon. Co się rzuca w oczy oprócz wielkiego dymu? Oczywiście brak zastosowania aparatów ODO przez ratowników. Dlaczego sobie to robimy? Po co ta cała profilaktyka, akcje typu Zdrowy RAKtownik? Może chemikalia z pożaru składowiska opon są niegroźne dla prawdziwych firefighterów? Kilka masek przeciwpyłowych to chyba jednak za mało, żeby ochronić strażaka w takiej sytuacji. Czy tak trudno założyć aparat? Ostatnio spotkałem się osobiście z gaszeniem budynku bez zastosowania aparatów ODO, na szczęście u mnie w jednostce nie oszczędza się na powietrzu i stosujemy aparaty zawsze gdy istnieje jakiekolwiek zagrożenie dla ratownika.
Więcej zdjęć na stronie FB KM PSP Gorzów Wlkp : https://www.facebook.com/KMPSPGorzowWlkp/posts/1345534268931494

[załącznik usunięty przez administratora]

Offline Peter134

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Choroby zawodowe - profilaktyka
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 10, 2019, 10:36:20 »
Pitero robimy sobie to bo tak jest wygodnie dla systemu. Może mieli założone aparaty, ale fizyki nie oszukasz-butla ma skończoną pojemność. SPgaz jest jak yeti każdy o nim słyszał, ale mało kto go widział. Uzupełnianie w przypadku mojej jednostki to podróż do komendy 20km w jedną stronę.

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Choroby zawodowe - profilaktyka
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 10, 2019, 10:42:48 »
Pitero robimy sobie to bo tak jest wygodnie dla systemu. Może mieli założone aparaty, ale fizyki nie oszukasz-butla ma skończoną pojemność. SPgaz jest jak yeti każdy o nim słyszał, ale mało kto go widział. Uzupełnianie w przypadku mojej jednostki to podróż do komendy 20km w jedną stronę.
To trzeba pomyśleć o zakupie dodatkowych butli. Swoją drogą wolę jechać 20 km do jednostki niż wdychać syf. O akcji zdrowy raktownik niewielu strażaków jeszcze słyszało.

Offline r0cq

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 612
Odp: Choroby zawodowe - profilaktyka
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 10, 2019, 10:45:48 »
"Ostatnio spotkałem się osobiście z gaszeniem budynku bez zastosowania aparatów ODO". Odsunąłeś ich od działań? Wyjaśniłeś w czym problem? Opowiedziałeś o maseczkach, do czego służą i przed czym chronią? A może użyczyłeś im swoich aparatów/ butli o ile miałeś więcej na wyposażeniu? Jak podszedłeś do tematu? Można mówić, można trąbić, ale jeżeli nie podejmie się właściwych kroków w tym temacie to nici z tego. Wiem to z autopsji ze swojego terenu na którym działam.
Coraz częściej zauważa się błędne stosowanie maseczek przeciwpyłowych FFP2/FFP3. No ale jak różne portale o tym mówią nie tłumacząc zero/jedynkowo co do czego to tak to później wygląda, że lepiej założyć w/w maseczkę niż aparat powietrzny butlowy.

Jak dla mnie to w prezentowanym przez Ciebie zdarzeniu, KDR dał ciała, nie tylko z braku APB, ale również za dopuszczenie tego gościa w czerwonym hełmie w strefię zagrożenia.

PS. Peter134 napisałeś jak pisałem swój post więc się do niego ustosunkuję - co Ty za przeproszeniem pieprzysz?

Wysyła się podnośniki na drugi koniec Polski, a tu problem zadysponować SPgaz? Powinieneś pójść do KDR-a i zwrócić mu uwagę na problem. Jeżeli miałby Cię gdzieś to grzecznie go informujesz, że kończysz działania. Może to by mu przemówiło do rozsądku. 

Że też nikt się za to nie weźmie...  :wall:
I bardzo proszę o nie komentowanie w stylu "nie wiesz jak jest u nas na terenie,",etc. Wszystko zależy od Was, bo na starość lub w potrzebie nikt Wam nie pomoże! Tego jestem pewien!

:straz:
« Ostatnia zmiana: Lipiec 10, 2019, 10:49:48 wysłana przez r0cq »

Offline Pitero

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 39
Odp: Choroby zawodowe - profilaktyka
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 10, 2019, 11:18:13 »
"Ostatnio spotkałem się osobiście z gaszeniem budynku bez zastosowania aparatów ODO". Odsunąłeś ich od działań? Wyjaśniłeś w czym problem? Opowiedziałeś o maseczkach, do czego służą i przed czym chronią? A może użyczyłeś im swoich aparatów/ butli o ile miałeś więcej na wyposażeniu? Jak podszedłeś do tematu?

Dokładnie. Zastąpiłem ich w działaniach, a oni odsunęli się w kierunku strefy bezpiecznej. Nie wyjaśniłem problemu, ponieważ byłem zajęty akcją gaśniczą. Nie mam wiedzy czy posiadali odpowiedni sprzęt na samochodzie oraz czy posiadali ukończone przeszkolenie do używania aparatów ODO. Natomiast pożyczanie jakiegokolwiek sprzętu, jak dobrze wiemy, jest zazwyczaj mocno kłopotliwe, chociażby dlatego że w razie uszkodzenia nie jest łatwo odzyskać pełnej wartości sprzętu.
Na samochodzie jeżdżą u nas 4 aparaty i 4 butle zapasowe, napełniamy je w KP PSP oddalonej o 6km od naszej jednostki.  Na wyposażeniu KP PSP nie ma niestety SPgaz.

Warto by się zastanowić nad konkretnymi przyczynami niestosowania aparatów ODO, w/w przypadek jest dla mnie skandalicznym przykładem jak daleko jesteśmy w tyle z dbaniem o własne zdrowie i bezpieczeństwo. I co można zrobić, aby wyeliminować takie patologiczne zachowania. Bo jednak z edukacją chyba u nas słabo..

Offline robsen

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 99
Odp: Choroby zawodowe - profilaktyka
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 10, 2019, 12:55:40 »
Pierwsze z brzegu
https://www.youtube.com/watch?v=Fed_InhS230
https://www.youtube.com/watch?v=tdvQzaqNg-0
https://www.youtube.com/watch?v=8EnVDPqd6_E
https://www.youtube.com/watch?v=Fnj0NMhXFzc

Akurat przedstawione zdjęcie jest najmniejszym przewinieniem w sprawach BHP, na filmach z tej akcji ze zdjęcia widać wyraźnie że strażacy pracują od nawietrznej. Inna sprawa to potrzeba przebywania ratowników w tej strefie. Ale idąc dalej w tych warunkach widać KDR nie widział potrzeby zastosowania aparatów powietrznych. Chociaż moim zdaniem powinien roty wyposażyć w sprzęt nawet bez założonych masek właśnie na ewentualność zmiany kierunku wiatru.  Póki co jednak z tym wywoływaniem skandalu i ocenianiem KDR-a bym się  wstrzymał.

Offline TomcioFranuch

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Choroby zawodowe - profilaktyka
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 10, 2019, 13:26:30 »
Szczerze wam powiem, ja też spotykałem się z taką niedbałością jeśli chodzi o niezbędne zabezpieczenia. Rozumiem trochę dystansu, ale to może szkodzić nie tylko osobie, która maski nie ma...

Offline Peter134

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Choroby zawodowe - profilaktyka
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 10, 2019, 14:19:19 »
@r0cq nie mówię, że jest problem z zadysponowaniem, na myśli bardziej miałem, że nadal panuje niechęć do tego typu działań. W Polsce pokutuje-kiedyś tak się robiło i było dobrze po co to zmieniać. U nas na szczęście większość dowódców zmienia swoje myślenie, ale wiem o przypadkach, że dowódca(bodajże także naczelnik tej jednostki) powiedział przy pożarze samochodu, że po co im te aparaty przecież nigdzie nie wchodzą, a znowu będzie trzeba jechać do KP i napełniać.
Może więc się zastanowić czy faktycznie potrzebne jest trzecie  GBA w JRG, która stanem osobowym może obsadzić co najwyżej GBA+SD+GCBA i trzeba kombinować bo ludzi nie ma, a w garażu jeszcze SLRt, SCKn. Zamiast niepotrzebnych samochodów którymi i tak nikt nie jeździ kupić przyczepkę z butlami i sprężarką przynajmniej byłby z tego pożytek.

Offline r0cq

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 612
Odp: Choroby zawodowe - profilaktyka
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 10, 2019, 22:16:53 »
@robsen czy uwzględniając zamieszczone przez Ciebie linki do filmików mam przymknąć oko na KDR-a, który odpowiada za działania o których tutaj toczy się wątek (chodzi mi o zdjęcia @Pitero-a)?
Wybacz ale tego nie zrobię. Dlaczego? Bo uważam, że za tych ludzi odpowiada.
Nie stosowanie APB bo wieje z innej strony? Hmmm ciekawe, czyt. głupie tłumaczenie. Jeżeli KDR ma za dużo na głowie, to zawsze może "oddelegować" kogoś do przypilnowania działań w bezpieczny sposób.


Tak samo jak w przypadku wypadku samochodowego. Czy strażak/druh może działać w samej kurtce..., a może spodniach? Gdzie jest więcej zagrożeń? Na poziomie dolnych części ciała, czy może górnych? Zabezpieczenie strażaka należy interpretować zero jedynkowo - albo jest zabezpieczony odpowiednio w stosunku do działań, albo nie! I koniec kropka.

@Peter134 - o jakiej Ty niechęci piszesz? Chodzi Ci o to, że komuś się nie chce założyć APB? To załóż aparat i wyróżniaj się na tle innych! Później Ty się będziesz z nich śmiał!

Uświadom ludziom z którymi działasz co im grozi. Jeżeli nie przez rozmowę, to przez czyny - zobaczysz, po pewnym czasie zrozumieją. Jak zrozumieją to i SPgaz znajdzie się na miejscu zdarzenia.

:straz:

Offline robsen

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 99
Odp: Choroby zawodowe - profilaktyka
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 11, 2019, 07:26:41 »
Chciałem Wam tylko zwrócić uwagę, że to nie jest problem jednostkowy lecz systemowy dotyczy całego kraju i gro dowódców.
Moje zdanie przekazałem w tej konkretnej sytuacji dla mnie wiatr miałby znaczenie.
Pozdrawiam

Offline peterek

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.258