Autor Wątek: D-cy jednostek od 7:30 do 22, a redukcja nadgodzin!  (Przeczytany 172714 razy)

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: D-cy jednostek od 7:30 do 22, a redukcja nadgodzin!
« Odpowiedź #300 dnia: Marzec 31, 2018, 10:19:58 »
Po 8 kwietnia...U mnie komendanci są przychylnie nastawieni i gdyby od nich to zależało na 100 % przedłużyliby.
U mnie 01 negatywnie dowódcy też i to o dziwo 100% gdzie wcześniej nie byli jednomyślni.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Drukmistrz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 95
Odp: D-cy jednostek od 7:30 do 22, a redukcja nadgodzin!
« Odpowiedź #301 dnia: Marzec 31, 2018, 11:01:54 »
W świętokrzyskim cisza o wprowadzeniu po 6 kwietnia. Dowódca mówił, że mu nic w tym temacie nie wiadomo i że d-cy są nastawieni negatywnie. Ciekawe co tylko odpiszą  komendanci.
Po 8 kwietnia...U mnie komendanci są przychylnie nastawieni i gdyby od nich to zależało na 100 % przedłużyliby.
A jakie to województwo? To chyba ewenement jakiś.

Offline turbopompa

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 72
Odp: D-cy jednostek od 7:30 do 22, a redukcja nadgodzin!
« Odpowiedź #302 dnia: Marzec 31, 2018, 12:24:39 »
Pismo BK-I-110/52-1/18 z 30.03.2018 r. - system naprzemienny przedłużono do 1 czerwca 2018 r. KM/KP III, IV i V kat. w województwach: lubuskim, mazowieckim, śląskim i zachodniopomorskim "w celu dokładnienszego zdiagnozowania potrzeb naprzemiennego toku pełnienia służby".
Fax wyszedł z KG po 12.00 w piątek także pewnie nie wszyscy zainteresowani wiedzą...

Offline lolo80

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: D-cy jednostek od 7:30 do 22, a redukcja nadgodzin!
« Odpowiedź #303 dnia: Marzec 31, 2018, 12:37:14 »
Osobiście uważam, że taki "tryb" służby 11 i 12 jest słuszną drogą. Oczywiście zaraz pojawią się głosy krytyki, ale przez ostatni okres takiego sposobu służby przyniósł on w mojej komendzie więcej dobrych rozwiązań niż praca na "1 zmianę"

Offline turbopompa

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 72
Odp: D-cy jednostek od 7:30 do 22, a redukcja nadgodzin!
« Odpowiedź #304 dnia: Marzec 31, 2018, 12:55:23 »
Słuszną drogą idąc w jakim kierunku? Dotyczy Cię bezpośrednio system naprzemienny?

Offline Feuerwehrmann

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 668
Odp: D-cy jednostek od 7:30 do 22, a redukcja nadgodzin!
« Odpowiedź #305 dnia: Marzec 31, 2018, 12:56:20 »
Osobiście uważam, że taki "tryb" służby 11 i 12 jest słuszną drogą. Oczywiście zaraz pojawią się głosy krytyki, ale przez ostatni okres takiego sposobu służby przyniósł on w mojej komendzie więcej dobrych rozwiązań niż praca na "1 zmianę"

A jakie to dobre rozwiązania przyniósł naprzemienny tok służby w Twojej komendzie?
Zmienność decyzji świadczy o ciągłości procesu dowodzenia.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: D-cy jednostek od 7:30 do 22, a redukcja nadgodzin!
« Odpowiedź #306 dnia: Marzec 31, 2018, 13:11:35 »
A jakie to dobre rozwiązania przyniósł naprzemienny tok służby w Twojej komendzie?
Jak to wchodziło to zdania było podzielone 50/50 a teraz 100% jest przeciwko... Bo to rozwala wszystko łącznie z dyżurami domowymi kierownictwa...  Dowódca nie pojedzie poza swój rejon działania bo jest dyżur domowy a on kończy robotę za godzinę... Wczesniej tak nie było a teraz jest bardzo duża różnica czy wrócisz do domu o 17 czy o 23....
I ja dowódcom się nie dziwię.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline turbopompa

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 72
Odp: D-cy jednostek od 7:30 do 22, a redukcja nadgodzin!
« Odpowiedź #307 dnia: Marzec 31, 2018, 13:25:18 »
A to dyżur domowy jeszcze istnieje?  :rofl: Z moich obserwacji stały dyżur mają 11 i 12  :szalony:

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: D-cy jednostek od 7:30 do 22, a redukcja nadgodzin!
« Odpowiedź #308 dnia: Marzec 31, 2018, 13:28:09 »
A to dyżur domowy jeszcze istnieje?  :rofl: Z moich obserwacji stały dyżur mają 11 i 12  :szalony:
Funkcja 11 i 12 pomału staje się karą...
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline turbopompa

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 72
Odp: D-cy jednostek od 7:30 do 22, a redukcja nadgodzin!
« Odpowiedź #309 dnia: Marzec 31, 2018, 13:34:17 »
Odnośnie samego dyżuru... od 7.00 do 21.00 to norma, przed 7.00 ten co na rano już nie śpi więc się go wzywa, a późną nocą ten z popołudnia przecież jeszcze nie śpi  :rofl: w weekend to w standardzie. 11 lub 12 pod telefonem... :gwiazdki:

Offline Siedem

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 517
Odp: D-cy jednostek od 7:30 do 22, a redukcja nadgodzin!
« Odpowiedź #310 dnia: Marzec 31, 2018, 13:47:29 »
Nie ma to znaczenia komu się co podoba i czy coś to rozwala. Badane jest w ilu sytuacjach zachowano naprzemiennoŝć i było to możliwe oraz z czego wynikała sytuacja, że na popołudnie nikogo nie było.

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: D-cy jednostek od 7:30 do 22, a redukcja nadgodzin!
« Odpowiedź #311 dnia: Marzec 31, 2018, 13:48:56 »
Zaleta tego systemu jest jedna - dodatkowa osoba w JRG przez większą część doby.
Być może ktoś widzi w tym jeszcze jedną zaletę - rozwalenie współpracy między 11 i 12.
Dla mnie to największa wada tego systemu. 11 i 12 się mijają. Decyzje się rozpływają i pojawiają się nieścisłości.

Pisma z KG oczywiście jeszcze nie widziałem i mam nadzieję, że KW zatrzyma się w przypadku Warszawy bo wyróżniono kilka jednostek i wprowadzono bałagan największy w kraju, czyli część jednostek pracuje po staremu, część w nowym systemie, komenda po staremu - a już sprawdzano i potwierdzano, że różne systemy pracy nie sprzyjają współpracy.

Nie ma to znaczenia komu się co podoba i czy coś to rozwala. Badane jest w ilu sytuacjach zachowano naprzemiennoŝć i było to możliwe oraz z czego wynikała sytuacja, że na popołudnie nikogo nie było.

Jakie badanie? ? Ktoś coś badał albo zadał pytanie?
Ktoś czekał na wnioski po teście systemu?
Choćby cały kraj powiedział, że system jest do dupy to i tak ktoś wprowadzający ma pomysł na ten system i go wprowadzi - pytanie tylko jakich argumentów użyje jako tych dobrych dla PSP.

« Ostatnia zmiana: Kwiecień 01, 2018, 07:04:11 wysłana przez Butel »

Offline Siedem

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 517
Odp: D-cy jednostek od 7:30 do 22, a redukcja nadgodzin!
« Odpowiedź #312 dnia: Marzec 31, 2018, 13:59:14 »
A to jest taki wymóg, że jednostka nadrzędna musi się tłumaczyć jednostce podrzędnej ze swich decyzji i sposobów realizacji swoich założeń?

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: D-cy jednostek od 7:30 do 22, a redukcja nadgodzin!
« Odpowiedź #313 dnia: Marzec 31, 2018, 14:05:07 »
U mnie dwóch sluzylo poniżej 40% dni... A jak dojda miesiące letnie to zejada pewnie do 20%...
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Feuerwehrmann

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 668
Odp: D-cy jednostek od 7:30 do 22, a redukcja nadgodzin!
« Odpowiedź #314 dnia: Marzec 31, 2018, 14:06:26 »
Zaobserwowane "plusy" systemu naprzemiennego:
- oddelegowanie 11 bądź 12 do różnych zadań typu odprawy, rady pedagogiczne, a nawet zdjęcia w OSP i inne dziadostwo powodują, że w jednostce nie ma żadnego dowódcy,
- papiery same się nie zrobią, więc się człowiek nie rozdwoi i nie ma możliwości np. nadzoru nad szkoleniem,
- konieczność przekazywania sobie informacji, a nie wszystko zawsze się przekaże. Nie brakuje takich, co próbują to wykorzystać i badają grunt. Jak nie udało się czegoś załatwić z jednym, to można przyjść po 15 i spróbować załatwić z drugim.
- ćwiczenia na obiektach - ciężkie do zrealizowania w jedną osobę, żeby mieć oczy na wszystko i zachować jednolity sposób przeprowadzenia ćwiczenia,
- w przypadku braku jednego z dowódców i zastępstwa przez innego 8-godzinnego, to jemu kumuluje się robota na dwóch stanowiskach.

Zaleta tego systemu jest jedna - dodatkowa osoba w JRG przez większą część doby.

To zaleta dla PB - w niektórych miejscach możliwość zastępstwa przez dowódcę i odbioru nadgodzin ;)
« Ostatnia zmiana: Marzec 31, 2018, 14:21:01 wysłana przez Feuerwehrmann »
Zmienność decyzji świadczy o ciągłości procesu dowodzenia.

Offline turbopompa

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 72
Odp: D-cy jednostek od 7:30 do 22, a redukcja nadgodzin!
« Odpowiedź #315 dnia: Marzec 31, 2018, 15:27:39 »
Jaki odbiór nadgodzin??? :gwiazdki: przecież odbiór jest "planowaną" nieobecnością a 11 i 12 ma zastępować tylko w razie "W". Nie mogą być przewidziani do stanu minimalnego. :wall:

Offline Feuerwehrmann

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 668
Odp: D-cy jednostek od 7:30 do 22, a redukcja nadgodzin!
« Odpowiedź #316 dnia: Marzec 31, 2018, 15:43:07 »
Tak, tak, a zdjęcia kibli w OSP są elementem inspekcji 😉
Zmienność decyzji świadczy o ciągłości procesu dowodzenia.

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.433
Odp: D-cy jednostek od 7:30 do 22, a redukcja nadgodzin!
« Odpowiedź #317 dnia: Marzec 31, 2018, 15:49:47 »
A to dyżur domowy jeszcze istnieje?  :rofl: Z moich obserwacji stały dyżur mają 11 i 12  :szalony:
Funkcja 11 i 12 pomału staje się karą...

Niestety ale smutna prawda, szczególnie w małych KP w których to dowódca JRG już dawno przestał być tym do czego go mianowano. Zazwyczaj po reorganizacji w 2006 przesuwano na JRG realizację zadań innych wydziałów i uczyniono z dowódców zwykłych pracowników biurowych, zwłaszcza że zgodnie z obowiązującą doktryną pół powiatu może się spalić byle terminowe pismo dotyczące zazwyczaj dupy Maryny dotarło na czas. Zadania dotyczące stricte działalności jednostki realizowane są jako ostatnie w kolejności o ile zostanie na nie czas?.
Zresztą zdaje się że jest to dostrzegane przez ludzi ( problemy z przejściem D-cy zmiany lub z-cy d-cy zmiany na 8 h)  czego nie można powiedzieć  o przełożonych, którzy angażując dowódców do innych zadań  w znacznym stopniu uniemożliwiają im wypełnianie podstawowej moim zdaniem dla nich roli,  polegającej na dbaniu o  w szeroko pojętym znaczeniu  prawidłowe funkcjonowanie JRG.

Offline turbopompa

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 72
Odp: D-cy jednostek od 7:30 do 22, a redukcja nadgodzin!
« Odpowiedź #318 dnia: Marzec 31, 2018, 15:53:49 »
To jak 11 i 12 mają służby na podziale w ramach stanu minimalnego to już sam nie wiem jak się to ma do dodatkowego strażaka w małych jednostkach (oczywiście w ramach systemu naprzemiennego - przecież zasadniczo przez niektórych to jest wskazane jako duży plus)... :fiuu:

Offline mietek90

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 139
Odp: D-cy jednostek od 7:30 do 22, a redukcja nadgodzin!
« Odpowiedź #319 dnia: Marzec 31, 2018, 16:37:19 »
Jaki  odbiór nadgodzin ????  z tego co mówi mój 13, to kiedy jest 11 albo 12  jest do 21, to 13 jest bardziej " spokojniejszy" ,  bo jak pierdyknie coś większego to 11 / 12 albo jest na miejscu na równo z  nami, albo szybko dojedzie z jakiejś narady OSP itp. Taka spychologia, jest 11/ 12 niech decyduje.... A co do ludzi z PB  - więcej tych niezadowolonych,  mi  obecność 11 / 12 nie przeszkadza, można czasem spokojnie pogadać o tym i owym z jednym czy drugim, tak po ludzku.....
Wesołych dla Wszystkich.

Offline Feuerwehrmann

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 668
Odp: D-cy jednostek od 7:30 do 22, a redukcja nadgodzin!
« Odpowiedź #320 dnia: Marzec 31, 2018, 17:01:03 »
z tego co mówi mój 13, to kiedy jest 11 albo 12  jest do 21, to 13 jest bardziej " spokojniejszy" ,  bo jak pierdyknie coś większego to 11 / 12 albo jest na miejscu na równo z  nami, albo szybko dojedzie z jakiejś narady OSP itp. Taka spychologia, jest 11/ 12 niech decyduje...

Tym samym sprowadzamy rolę 13 do wypełniacza KPB na 10 grupie.

mi  obecność 11 / 12 nie przeszkadza, można czasem spokojnie pogadać o tym i owym z jednym czy drugim, tak po ludzku.....

A to zmieniają oblicze w zależności od pory dnia i systemu pracy? 🙂 Przy wcześniejszym systemie nie można było z nimi spokojnie pogadac o tym i o tamtym? Czy masz na myśli to, ze siadają wieczorem z resztą na swietlicy i rozmawiają o dupie Maryni? 🙂
Zmienność decyzji świadczy o ciągłości procesu dowodzenia.

Offline mietek90

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 139
Odp: D-cy jednostek od 7:30 do 22, a redukcja nadgodzin!
« Odpowiedź #321 dnia: Marzec 31, 2018, 17:32:08 »
Panie Feuerwehrmann szukasz pan sensacji ?  :rofl:
do 15 chodzą w sukienkach, butach na obcasie  itp. a mi to nie odpowiada, dziwnie się przy nich wtedy czuję, i po 15 kiedy pełnią służbę ubrani tak jak należy, wtedy mogę z nimi pogadać   :szalony:  a tak na serio do 15 też można pogadać. żadnej przemiany na dobrego / złego nie przechodzą, a po 15 czasem jest więcej czasu by spokojnie pogadać - więc nie szukaj sensacji - bo się nie doszukasz.  a co do 13 - taki los im zgotowali, ale skoro 11 / 12  jest na miejscu  a dzieje się coś większego to chyba normalne, że bierze odpowiedzialność na siebie.  jednym może to pasować, innym nie.  Co dwie mądre głowy przy akcji to  nie jedna........
 moim zdaniem to, że 11 / 12 ma być/jest  do 21 to bat na nich - mają wszak większą  możliwość nadzorowania swoich ludzi a co za tym idzie - w momencie   kiedy coś będzie nie tak   - ktoś może im  ( 11 / 12 ) zarzucić  , że nie dopilnowali swoich obowiązków itp. , a mieli  więcej czasu by  pilnować / nadzorować / czuwać / mieć oko itp - zwał jak zwał.

leszno

  • Gość
Odp: D-cy jednostek od 7:30 do 22, a redukcja nadgodzin!
« Odpowiedź #322 dnia: Marzec 31, 2018, 17:36:16 »
Obym nie wykrakał ale mi się wydaje że system naprzemienny 11 i 12 jest wstępem do wprowadzenia w przyszlości 12-ek na Pb.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: D-cy jednostek od 7:30 do 22, a redukcja nadgodzin!
« Odpowiedź #323 dnia: Marzec 31, 2018, 17:44:53 »
Obym nie wykrakał ale mi się wydaje że system naprzemienny 11 i 12 jest wstępem do wprowadzenia w przyszlości 12-ek na Pb.
Jeszcze z tego wątku zróbcie śmietnik pisząc o tych głupotach.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline mietek90

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 139
Odp: D-cy jednostek od 7:30 do 22, a redukcja nadgodzin!
« Odpowiedź #324 dnia: Marzec 31, 2018, 17:49:20 »
zgadzam się  z  Leszno.