Autor Wątek: D-cy jednostek od 7:30 do 22, a redukcja nadgodzin!  (Przeczytany 172596 razy)

Offline czakson

  • Im mniej wiesz, tym lepiej śpisz...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 384
Odp: D-cy jednostek od 7:30 do 22, a redukcja nadgodzin!
« Odpowiedź #125 dnia: Styczeń 05, 2018, 19:26:41 »
Cytuj
lub po prostu jako silnie zmęczeni doginaniem na drugim etacie, zalegali w łóżkach. A tu okazuje się , że dopiero okazja będzie na takie rzeczy po 21:00 kiedy to dowództwo pójdzie do domu.  :rofl:

Nie pracując na drugim etacie niczego byś nie zarobił w straży żeby godnie żyć. Taka prawda. Z resztą jeżeli zaliczam testy sprawnościowe na ocenę bardzo dobrą, na inspekcjach nie zawodzę to czemu mam sobie po 15:30 nie odpoczywać jak nie ma wyjazdów?  :huh:
« Ostatnia zmiana: Styczeń 05, 2018, 20:49:21 wysłana przez wujo 2010 »
Serca oddam kobiecie ! Honor tylko ojczyźnie !

Offline mirek1

  • Jeszcze nigdy w dziejach tak wielu nie mówiło tak wiele do tak wielu, mając do powiedzenia tak niewiele.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 941
  • "Tylko głupiec ma odpowiedź na wszystko."A.France
Odp: D-cy jednostek od 7:30 do 22, a redukcja nadgodzin!
« Odpowiedź #126 dnia: Styczeń 05, 2018, 19:56:27 »

Nie pracując na drugim etacie niczego byś nie zarobił w straży żeby godnie żyć. Taka prawda. Z resztą jeżeli zaliczam testy sprawnościowe na ocenę bardzo dobrą, na inspekcjach nie zawodzę to czemu mam sobie po 15:30 nie odpoczywać jak nie ma wyjazdów?  :huh:
Zgodnie z ramowym porządkiem dnia owszem możesz sobie zalegnąć w celu czuwania ale dopiero od godziny 22:00. a w godzinach między 16 a 22 to czas na uzupełnienie szkolenia , samokształcenie i czas na prace gospodarcze związane z bieżącym funkcjonowaniem jednostki. Twoje zmęczenie po pracy na drugim etacie to twój osobisty problem. Do służby masz przyjść wypoczęty i w pełni sprawny psychofizycznie. Zresztą komendant wydając Ci zgodę na dodatkowe zarobkowanie jasno określił w decyzji , że twoja druga praca ma nie kolidować z obowiązkami służbowymi. Przynajmniej u nas taki zapis jest na zgodzie .
« Ostatnia zmiana: Styczeń 05, 2018, 20:50:06 wysłana przez wujo 2010 »
Tylko dwie rzeczy są nieskończone : wszechświat i ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
                                      Albert Einstein

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.120
  • KM PSP
Odp: D-cy jednostek od 7:30 do 22, a redukcja nadgodzin!
« Odpowiedź #127 dnia: Styczeń 05, 2018, 21:01:10 »
@Mirek1 w takim razie wychodzi na to, że Ty jesteś ten nieskazitelny i nawet gdy dziecko płacze Ci całą noc i śpisz w ciągu niej przez dwie godziny to i tak się nawet nie położysz na pół godziny bo ucierpi na tym Twoje samokształcenie.

Offline mulat81

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 553
Odp: D-cy jednostek od 7:30 do 22, a redukcja nadgodzin!
« Odpowiedź #128 dnia: Styczeń 05, 2018, 21:16:39 »
@simek92 przypuszczam że koniec twego nicka to rok urodzenia , i naprawdę jesteś za młody żeby zrozumieć @Mirek,  i myślę że Twoje pokolenie juz nie zrozumie idei pożarnictwa ...niestety... nie mówię tu o braku umiejętności,  wiedzy która pewno jesteś  nabity... niechce nikogo obrażać, ale obecnie strażak zaczyna się robić zawodem .... jak kierowca, sprzątaczka,  urzędnik itp , i to nie jest Twoja wina, niestety przykład idzie z góry 😕. Obecnie zastanawiam nad celowością 11/12 wieczorami, i mam tyle samo za i przeciw, i proszę nie pisz o zmęczeniu po odrabianiu bo to strzelanie sobie w kolano , to nie jest ARGUMENT :zamknij:

Online Siedem

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 517
Odp: D-cy jednostek od 7:30 do 22, a redukcja nadgodzin!
« Odpowiedź #129 dnia: Styczeń 05, 2018, 21:19:38 »
Choroba koszarowa jest zaraźliwa. To stwierdzone. Nie mniej jednak na mojej JRG raczej panuje przekonanie, żeby oszczędzać się, gdy jest na to czas, bo niegdy nie wiadomo jaka będzie noc. I bardzo często jak popołudnie spokojne, to nocą lipa. Jestem na JRG o wyjazdowości tysiąca swoich przy obsadzie 9 osób. Są bardziej wyjazdowe JRG ale u mnie też można się spocić.

Offline hasici99

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 517
Odp: D-cy jednostek od 7:30 do 22, a redukcja nadgodzin!
« Odpowiedź #130 dnia: Styczeń 05, 2018, 21:34:59 »
Panowie mulat i mirek chyba zapomnieli jaki charakter ma służba na JRG... Zmęczenie strażaka nie jest związane tylko i wyłącznie z dodatkowym zarobkowaniem. Nie spotkałem się osobiście z przypadkiem żeby ktoś odsypiał na mojej zmianie dodatkową pracę. Ale widzę że bardzo was to boli że ktoś dodatkowo dorobi sobie do jałmużnej od ojczyzny.
Znam kilku strażaków z USA, Francji czy Łotwy. Nigdzie nie ma takiego idiotycznego podejścia jak u nas. Strażak ma być przede wszystkim wypoczęty i gotowy do podjęcia działań. A strażak, który rozpoczął służbę o 8:00 i od tego czasu szkolił się konserwował sprzęt, sprzątał, grabił, kosił, jeździł do zdarzeń w między czasie - o 22 jest po prostu wyje*any. A przed nim jeszcze 8 godzin, które może spędzić na pożarze.
Na szczęście na mojej JRG 11 i 12 to normalni ludzie, którzy wymagają ale jednocześnie rozumieją. Dlatego nie obawiam się tych zmian.

Offline mirek1

  • Jeszcze nigdy w dziejach tak wielu nie mówiło tak wiele do tak wielu, mając do powiedzenia tak niewiele.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 941
  • "Tylko głupiec ma odpowiedź na wszystko."A.France
Odp: D-cy jednostek od 7:30 do 22, a redukcja nadgodzin!
« Odpowiedź #131 dnia: Styczeń 05, 2018, 22:14:28 »
Panowie mulat i mirek chyba zapomnieli jaki charakter ma służba na JRG... Zmęczenie strażaka nie jest związane tylko i wyłącznie z dodatkowym zarobkowaniem. Nie spotkałem się osobiście z przypadkiem żeby ktoś odsypiał na mojej zmianie dodatkową pracę. Ale widzę że bardzo was to boli że ktoś dodatkowo dorobi sobie do jałmużnej od ojczyzny.

@hasici99 Wyobraź sobie, że nie zapomniałem jak jest na podziale , przepracowałem tam prawie 30 lat ale nie wyobrażam sobie aby mi strażak o 15:30 znikał w sypialni  :rofl: bo mu dziecko w nocy nie dało pospać, bo z trasy wrócił nad ranem bo dorabia jako szofer... itd. a reszta jego kolegów wykonywała różne prace czy też szkoliła się.  :szalony:
Organizowane ćwiczenia szkoleniowe nie są aż tak intensywne aby powodować u strażaków  straszne zmęczenie i strażak nie miał siły do udziału w normalnym toku służby.
Tylko dwie rzeczy są nieskończone : wszechświat i ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
                                      Albert Einstein

Offline szampan

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 479
Odp: D-cy jednostek od 7:30 do 22, a redukcja nadgodzin!
« Odpowiedź #132 dnia: Styczeń 05, 2018, 22:21:14 »
Śmieszy mnie to że my to tak dziadujemy bez dorabiania że szok normalnie trzeba w śmieciach grzebać . Mój kuzyn robi w zakładzie po 8 godz i ma 2400 na miesiąc  i jakoś żyje. Ja za niedługo uciekam po 15 latach i bez wlazenia w tyłek ok 1700 emki plus wariat 15 procent i jakoś wyjdzie ...A mój ojciec na działalności po 30 latach 1600 emerytury. Etos służby w psp i jej wyjątkowości się skończył.  Otrzezwiejcie panowie 

Offline vade

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: D-cy jednostek od 7:30 do 22, a redukcja nadgodzin!
« Odpowiedź #133 dnia: Styczeń 05, 2018, 22:40:57 »
u nas 11 czy 12 przed wyjściem do domu dają listę 13-mu  co ma być  zrobione po południu,pełen wachlarz prac  remonty,grabienia, malowanie sprzątanie, samochody itp. nawet ten od SODO idzie nabijać butle w ramach WF , jak nie zrobione to wiadomo zjebka, do południa rzecz jasna szczegółowe,zaprawa,szkolenia, wyjazdy(ok 2200/rok), zbiórki w celach przypomnienia kto tu rządzi, tak że co to zmieni czy 11 bedzie do 22-giej. Wszyscy piszą o tym że po dodatkowej pracy strażacy przychodzą na służbę wyje.....ni,u nas jest odwrotnie po służbie idziesz na fuche wyrąbany. Nie pytajcie gdzie tak jest, jest i tyle
« Ostatnia zmiana: Styczeń 05, 2018, 23:04:56 wysłana przez vade »

Offline turbopompa

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 72
Odp: D-cy jednostek od 7:30 do 22, a redukcja nadgodzin!
« Odpowiedź #134 dnia: Styczeń 06, 2018, 00:58:56 »
@mirek1 w mojej rodzinnej miejscowości jest strefa ekonomiczna - około 120 zakładów produkcyjnych i magazynowych gdzie pracuje kilkadziesiąt tysięcy ludzi. System dwuzmianowy jest tylko w jednym zakładzie, gdzie incydentalnie (przy dużej liczbie zamówień) na drugą zmianę przychodzi kilkanaście osób. Znam większość z tych zakładów tym bardziej, że spora część rodziny i znajomych pracuje w strefie. Łatwo wywnioskować, że pracując w systemie trzyzmianowy druga zmiana, która nie za bardzo umożliwia np. kontakt z dziećmi wypada raz (1 tydzień) na 3 tygodnie. Natomiast dowódca i zastępca JRG będą ładować raz na 2 tygodnie na takiej zmianie, a do tego dojdą dyżury domowe i jak to wcześniej ująłem dodatkowe atrakcje weekendowe (w przypadku mojej komendy stosunkowo częste). O nieetatowym operacyjnym już nawet nie wspominam. Także słabe porównanie przedstawiłeś i nie musisz mnie w tym względzie pouczać ponieważ pracowałem w cywilu przed PSP więc coś mogę na ten temat powiedzieć. Dodatkowo mój kumpel pracował na tzw. 4 zmianie, która nieoficjalnie nazywana była zapychaczem. Jak były braki na którejkolwiek z 3 zmian to czwarta przychodziła na zastępstwa. I nawet w tej sytuacji kumpel stwierdził, że w porównaniu do jego czwartej zmiany, system naprzemienny, który właśnie staje się faktem to syf i parodia i takie coś można było wymyślić jedynie w budżetówce. W kwestii właściwej organizacji dnia - pisałem o życiu rodzinnym, także nie wiem co miałeś na myśli. Może, że jeśli taki dowódca chodzi na druga zmianę to jego żona powinna zmienić harmonogram w pracy, a dzieci plan lekcji w szkole, bo tylko wtedy można się z nimi zobaczyć i spędzić razem czas  :wall: a dwa tygodnie w miesiącu to raczej sporo czasu.
@siusiek a co takiego można robić do 13? Może dorabiać jak stwierdził @adam.pul?  :rofl: A ilu znacie d-ców JRG, którzy dorabiają. Ja znam 7 dowódców i zastępców i żaden nie dorabia.
Słyszałem również, że przynajmniej będą mogli załatwić swoje sprawy  :szalony: Dobre sobie. Tak patrząc z własnego doświadczenia to w 2017 r. cały jeden raz musiałem załatwić sprawę do południa, także pół roku służby od 13.00 do 21.00 na załatwianie takich spraw to dla mnie byłoby zdecydowanie za dużo czasu.  :gwiazdki:
Właściwie dalej wygląda na to, że głos w temacie zabierają wszyscy poza dowódcami JRG :rofl:  :fiuu:
W przypadku mojej komendy w półroczu:
PB - 42 służby z normatywu + około 5 służb ponadnormatywnych = 47 służb (DD brak).
11 i 12 - 62 służby na rano i 62 służby wieczorne + 24 dni dyżuru domowego = 148.
Wynika z tego, że jednak 11 i 12 mają w porównaniu do PB prze..ne, a też najwięcej do powiedzenia mają Ci co tylko będą to obserwować przede wszystkim z PB  :rofl:  :wacko:
Cóż... Każdego szkoda. A 11 i 12 współczuję!
« Ostatnia zmiana: Styczeń 06, 2018, 01:02:24 wysłana przez turbopompa »

Offline mirek1

  • Jeszcze nigdy w dziejach tak wielu nie mówiło tak wiele do tak wielu, mając do powiedzenia tak niewiele.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 941
  • "Tylko głupiec ma odpowiedź na wszystko."A.France
Odp: D-cy jednostek od 7:30 do 22, a redukcja nadgodzin!
« Odpowiedź #135 dnia: Styczeń 06, 2018, 10:00:29 »
@turbopompa. U mnie również jest strefa ale tam 90% zakładów pracuje na 3 zmiany a prawie połowa przez 7 dni w tygodniu. Strefa strefie nierówna. U nas  średnia zarobków jest dużo wyższa niż w PSP. Byle operator wózka widłowego , czy tez monter na produkcji ma prawie 4500 pln brutto . ...
 Ale wracając do tematu teraz po wprowadzeniu dwuzmianowości, grupy operacyjne będą miały dyżury od 21 do 7 rano gdyż między 7 a 21 są dowódcy.Cieszyć się tylko mogą Ci strażacy z komend co trzymali dyżury operacyjne. Im realnie spadnie ilość godzin dyżuru. Dowódcy i zastępcy u mnie w komendzie już nie zostali ujęci w nowym grafiku dyżurów.A pozostałymi godzinami dyżurów równo obdzielono od komendanta po kwatermistrza.
A co do życia rodzinnego to to są również godziny poranne aby z dziećmi i żoną się zobaczyć i porozmawiać.  Tak jak pisałem wcześniej to tylko kwestia odpowiedniej organizacji dnia np. przed służba mogę odprowadzić dzieci do szkoły aby zona miała więcej czasu dla siebie, zrobić zakupy do domu.. itp.
Tylko dwie rzeczy są nieskończone : wszechświat i ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
                                      Albert Einstein

Offline rastafarai

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 219
Odp: D-cy jednostek od 7:30 do 22, a redukcja nadgodzin!
« Odpowiedź #136 dnia: Styczeń 06, 2018, 10:07:56 »
Nadzór nad doskonaleniem zawodowym padnie całkowicie. Do tej pory jeśli dajmy na to 11 obrabiał w ciągu dnia terminówki czy robił inne rzeczy choćby na polecenie 01 to 12 miał szansę wpaść na doskonalenie. W tej sytuacji nie będzie takiej możliwości bo będzie siedział sam w domu bo żona w robocie a dzieci w szkole. A doskonalenie popołudniu? Ch... dupa i kamieni kupa - regulamin organizacyjny przewiduje popołudniu czas do dyspozycji dowódcy zmiany który nie uwzględnia ćwiczeń i szkolenia tylko prace gospodarcze. Pora chyba myśleć nad zmianą zawodu. Nie do takiej straży przychodziłem i nie taka była moim marzeniem. Kiedy z dołu słychać "a po co" i że "wymyślamy" a z góry wieczny opie.....ol bo tu przecież dzieci które trzeba za rączkę prowadzić to na prawdę głęboko się trzeba zastanowić dokąd zmierzamy. Z dostępnością dowództwa popołudniu nie ma problemu bo jak coś się dzieje to w 5 minut ktoś z nas jest bo mamy do jrg rzut beretem. Ja tylko się zastanawiam kiedy żona mnie przy tym wszystkim z domu wyj...bie bo zapomni jak mąż wygląda...

Offline adam.pul

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 83
Odp: D-cy jednostek od 7:30 do 22, a redukcja nadgodzin!
« Odpowiedź #137 dnia: Styczeń 06, 2018, 10:21:16 »
Zgodzę się że najgorzej jak zaczyna ktoś grzebać w czymś, a nie ma takiej potrzeby. Jeśli dowódcy nie chcą pracować na dwie zmiany to nie powinni. Założę się że w komendzie X była jakaś chora sytuacja i jak zwykle zamiast w tej komendzie zrobić porządek to wrzucono wszystkich do jednego wora. Każdy z nas godzi się na jakiś system pracy i układa sobie pod niego życie i nic tak nie wku...a jak ktoś zaczyna to przewracać do góry nogami.

Offline turbopompa

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 72
Odp: D-cy jednostek od 7:30 do 22, a redukcja nadgodzin!
« Odpowiedź #138 dnia: Styczeń 06, 2018, 11:35:32 »
@mirek1 właśnie mi udowodniłeś, żę niewiele wiesz na temat zmianowego systemu pracy  :rofl:
Że niby od poniedziałku do niedzieli...  :zamknij: tak zgadza się! Zakłady w większości pracują na okrągło, co nie oznacza, że pracownicy chodzą na zmiany od poniedziałku do niedzieli. A to z prostej przyczyny. Bo nigdy nie zachowaliby tygodniowego czasu odpoczynku, co przekłada się na czas pracy, a z tego wynika, że w każdym tygodniu pracownik wyrabiałby 56 godzin a może maksymalnie 48 (40 normatywnych + 8 nadliczbowych). Fajna próba, acz nie udana. Przypominam, że pół mojej rodziny pracuje w systemie zmianowym więc proszę nie pisz tu takich durnot. Fakt nie rzadko przychodzą w weekendy, ale za to w tygodniu mają wolne. W I półroczu 2018 licząc średnio w systemie 3 zmianowym przypadnie 9 tygodni na drugiej (w sumie najgorszej z opinii wielu pracowników) zmianie. Licząc, nawet, że w każdym z tych tygodni przypadnie maks godzin pracy tj. 48 (6 dni roboczych - realne, acz niegospodarne, stosunkowo rzadko stosowane i nieopłacalne z punktu widzenia pracodawcy) to wychodzą 54 dni na 2 zmianie, a zgodnie z normatywem wyjdzie 45 dni. Jak się to ma do 62 dni 11 i 12? Jakieś 40% więcej.
4500 brutto no i fajnie. Tyle, że w cywilu to jest netto jakieś 3000 zł. 4,5 tyś. brutto fajnie wygląda, ale nie zasila portfela pracownika. No i świeżak tyle nie dostanie. Nie mniej również uważam, że płaca w PSP w ogóle nie jest konkurencyjna, już nawet nie mówiąc o godności płac... Chociaż liczyłem to ostatnio i na te wspomniane 47 służb na 2 grupie średnio miesięcznie w skali roku nikt nie miał mniej jak 2900 netto licząc tylko niewielkie nagrody na Dzień Strażaka i w listopadzie, mundurówkę, nagrodę roczna i nadgodziny. 47 razy na służbie to nie 125 razy w pracy w cywilu w skali pół roku. No ale jednak za narażanie dupska to i tak niewiele. Choć różnica płac nie wygląda już tak niebotycznie.
I znowu życie rodzinne. Słuchaj, czytaj nie wiem... Jeśli dla Ciebie spędzanie czasu z dziećmi to zaprowadzenie ich do szkoły, a z żoną ma polegać jedynie na jej odciążeniu to myślę, że to niezbyt fajny model rodziny. Dla mnie spędzenie czasu z dziećmi to wyjście na plac zabaw, do kina, na basen, na łyżwy, pojechanie na wycieczkę, czy nawet odrabianie z nimi lekcji itd. Także nie wiem co tu ma organizacja dnia  :gwiazdki:

No i DD. A to ciekawe... Ilu jest u Was funkcjonariuszy przewidzianych do DD z ramienia komendy? Bo z tego co wiem to maks 4 dni (72 godziny) na głowę może przypaść w tym 2 soboty, niedziele lub święta. Także skrócenie czasu DD do 10 godzin bo JRG są na miejscu niczego nie zmienia oprócz uśmiechu na twarzy pozostałych z komendy bo faktycznie godzinowo jest wiele mniej. W związku z powyższym u mnie dowódcy JRG nadal będą mieli DD. No i klops. I najważniejsze co zrobicie kiedy dowódca albo zastępca pójdą na urlop a razem mają go maks 78 dni? Będziecie przesuwać czas pracy pozostałych biurowych na popołudnie, żeby godziny DD się zgadzały? Czy może tą pulą (w co wątpię) podzielą się 01 i 02?
« Ostatnia zmiana: Styczeń 06, 2018, 12:10:14 wysłana przez turbopompa »

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.433
Odp: D-cy jednostek od 7:30 do 22, a redukcja nadgodzin!
« Odpowiedź #139 dnia: Styczeń 06, 2018, 12:13:30 »
Wprowadzenie zmianowego systemu dla dowódców ( mówię z własnej perspektywy) nie byłoby dla mnie żadnym problemem jednak warunkiem jest odpuszczenie sobie 11 godzinnej przerwy dobowej i nie narzucanie że chodzimy tygodniami , tylko dogadujemy się z moim zastępcą i tyle.   
W obecnym kształcie to faktycznie żonę i dzieci zobaczę co drugi tydzień ( w moim wypadku wyjście z domu żony z dziećmi o godz 7 a mój powrót  około 22. )   więc totalna kicha i tylko paru fascynatów (typowych  turbostrażaków )  i piewców  obecnej ekipy ewentualnie osób które same nie będą musiały w takim systemie pracować ( a z założenia nie cierpią swoich dowódców)  może twierdzić że będzie ok
« Ostatnia zmiana: Styczeń 06, 2018, 14:11:30 wysłana przez pb11 »

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: D-cy jednostek od 7:30 do 22, a redukcja nadgodzin!
« Odpowiedź #140 dnia: Styczeń 06, 2018, 12:27:19 »
Wprowadzenie zmianowego systemu dla dowódców ( mówię z własnej perspektywy) nie byłoby dla mnie żadnym problemem jednak warunkiem jest odpuszczenie sobie 11 godzinnej przerwy dobowej i nie narzucanie że chodzimy tygodniami , tylko dogadujemy się z moim zastępcą i tyle.   
W obecnym kształcie to faktycznie żonę i dzieci zobaczę co drugi tydzień ( w moim wypadku wyjście z domu godz 6 powrót około 22. )   więc totalna kicha i tylko paru fascynatów (typowych  turbostrażaków )  i piewców  obecnej ekipy ewentualnie osób które same nie będą musiały w takim systemie pracować ( a z założenia nie cierpią swoich dowódców)  może twierdzić że będzie ok
Ktoś narzucił jak dowódcy mają chodzić? Przedwczoraj się u mnie dowódcy zastanawiali jak styczeń zaplanować czy po tygodniu czy poniedziałek środa piątek jeden na popołudnie... A drugi wtorek czwartek.
Zdania wobec tego systemu są tak podzielone, że głowa mała :) Ale uzasadnienie tego pisma jest tak  głupie że ze śmiechu nie wytrzymałem. Zarządzenia i plany regulują jak wygada służba strażaka od 15 dowódca będzie miał niewiele do roboty np u mnie doskonalenie zawodowe jest od 9 do 13 więc jakie wzmocnienie nadzoru nad doskonaleniem zawodowym :D fikcja i mit. W skrócie było dwóch dowódców został jeden.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline turbopompa

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 72
Odp: D-cy jednostek od 7:30 do 22, a redukcja nadgodzin!
« Odpowiedź #141 dnia: Styczeń 06, 2018, 12:43:18 »
@Eqinox Generalnie mogą są darować zastanawianie się nad systemem. KP nie przeskoczysz w tym przypadku. A wskazuje jednoznacznie
Art. 132 § 1. Pracownikowi przysługuje w każdej dobie prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku, z zastrzeżeniem § 3 oraz art. 136 § 2 i art. 137.
Art. 133 §  2.    W przypadkach określonych w art. 132 § 2 oraz w przypadku zmiany pory wykonywania pracy przez pracownika w związku z jego przejściem na inną zmianę, zgodnie z ustalonym rozkładem czasu pracy, tygodniowy nieprzerwany odpoczynek może obejmować mniejszą liczbę godzin, nie może być jednak krótszy niż 24 godziny.

Jakby nie patrzeć raczej 11 i 12 nie będą mogli sobie płynnie ustalać harmonogramu na wybrane dni tygodnia nawet na własna prośbę.

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.433
Odp: D-cy jednostek od 7:30 do 22, a redukcja nadgodzin!
« Odpowiedź #142 dnia: Styczeń 06, 2018, 12:43:36 »
 
Cytuj
Przedwczoraj się u mnie dowódcy zastanawiali jak styczeń zaplanować czy po tygodniu czy poniedziałek środa piątek jeden na popołudnie... A drugi wtorek czwartek.
słowa klucz "zapewnienie w każdej dobie pracowniczej minimum  11 godz odpoczynku "

Offline peterek

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.258
Odp: D-cy jednostek od 7:30 do 22, a redukcja nadgodzin!
« Odpowiedź #143 dnia: Styczeń 06, 2018, 19:09:57 »
A wskazuje jednoznacznie Art. 132 § 1. Pracownikowi przysługuje w każdej dobie prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku, z zastrzeżeniem § 3 oraz art. 136 § 2 i art. 137.
Art. 133 §  2.    W przypadkach określonych w art. 132 § 2 oraz w przypadku zmiany pory wykonywania pracy przez pracownika w związku z jego przejściem na inną zmianę, zgodnie z ustalonym rozkładem czasu pracy, tygodniowy nieprzerwany odpoczynek może obejmować mniejszą liczbę godzin, nie może być jednak krótszy niż 24 godziny.
Jakby nie patrzeć raczej 11 i 12 nie będą mogli sobie płynnie ustalać harmonogramu na wybrane dni tygodnia nawet na własna prośbę.

może uściślijmy podane przez Ciebie przepisy:
1. jak zapewne wszyscy wiemy strażacy mają stosunek służbowy a nie stosunek pracy a to jest istotna baaaardzo różnica.
2. strażacy podziału bojowego non stop łamią (????) od kilkudziesięciu lat kodeks pracy ponieważ w danej dobie w skali kraju bardzo często pracują powyżej 16godz lub 24 godzin w przypadku np. dysponowania w ramach COO do klęsk żywiołowych lub długotrwałych akcji (w dużym skrócie).
4. d-cy jrg i zastępcy nie mają odnośnika do tzw. równoważnego czasu pracy ponieważ nie pracują na zmiany (w dużym skrócie).
3. wszystkim chętnym aby w psp obowiązywał pełny kodeks pracy jak w całej Polsce - nie idźmy tą drogą, bo się na końcu bardzo zdziwimy negatywnie.
 
Aktualne zapisy: Kodeks pracy
Art. 132. [Prawo do odpoczynku]
§ 1. Pracownikowi przysługuje w każdej dobie prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku, z zastrzeżeniem § 3 oraz art. 136 § 2 i art. 137.
§ 2. Przepis § 1 nie dotyczy:
1) pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy;
2) przypadków konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii.
§ 3. W przypadkach określonych w § 2 pracownikowi przysługuje, w okresie rozliczeniowym, równoważny okres odpoczynku.
Art. 136.[Dozór urządzeń]
§ 1. Przy pracach polegających na dozorze urządzeń lub związanych z częściowym pozostawaniem w pogotowiu do pracy może być stosowany system równoważnego czasu pracy, w którym jest dopuszczalne przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy, nie więcej jednak niż do 16 godzin, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 1 miesiąca.
§ 2. W systemie czasu pracy, o którym mowa w § 1, pracownikowi przysługuje, bezpośrednio po każdym okresie wykonywania pracy w przedłużonym dobowym wymiarze czasu pracy, odpoczynek przez czas odpowiadający co najmniej liczbie przepracowanych godzin, niezależnie od odpoczynku przewidzianego w art. 133.
Art. 137.[Zatrudnienie przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób]
Do pracowników zatrudnionych przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób, a także pracowników zakładowych straży pożarnych i zakładowych służb ratowniczych może być stosowany system równoważnego czasu pracy, w którym jest dopuszczalne przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy do 24 godzin, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 1 miesiąca. Przepisy art. 135 § 2 i 3 oraz art. 136 § 2 stosuje się odpowiednio.

na koniec odpowiedź dlaczego KG wydała to polecenie tylko na 3 miesiące:
Art. 135. [System równoważnego czasu pracy]
§ 1. Jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją, może być stosowany system równoważnego czasu pracy, w którym jest dopuszczalne przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy, nie więcej jednak niż do 12 godzin, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 1 miesiąca. Przedłużony dobowy wymiar czasu pracy jest równoważony krótszym dobowym wymiarem czasu pracy w niektórych dniach lub dniami wolnymi od pracy.
§ 2. W szczególnie uzasadnionych przypadkach okres rozliczeniowy, o którym mowa w § 1, może być przedłużony, nie więcej jednak niż do 3 miesięcy.
§ 3. Przy pracach uzależnionych od pory roku lub warunków atmosferycznych okres rozliczeniowy, o którym mowa w § 1, może być przedłużony, nie więcej jednak niż do 4 miesięcy.

wnioski/przemyślenia (wg mnie)
1. od czerwca lub lipca d-cy, z-cy na stałe tak będą pełnili służby jak zostanie znowelizowane nasze rozporządzenie o czasie służby w taki sposób aby zamknąć usta wszelkim ZZ z "S" na czele, a komendanci powiatowi/miejscy będą mieli g...no do powiedzenia przeciw. Wystarczy dla KG jeden wskaźnik porównujący - ilość wyjazdów d-ców (z-ców) w porównywalnym czasie w ub. roku do tego roku w godz. 15.30-7.30. Wszyscy wiemy już teraz jak gwałtownie w skali kraju zmieni się na plus w tym roku.   
2. oby przy tej zmianie przepisów dopuszczalne było pełnienie służby przez np. d-cę w jednym dniu np. od 7.00 do 21.00 a następnie cały dzień wolny i odwrotnie jak któryś będzie potrzebował pilnie wolnego lub urlopu.
3. skoro po przyszłych zmianach np. od lipca na stałe zwiększamy bezpieczeństwo obywateli jak to często mówi nasz minister w różnych wywiadach (bezpieczeństwo obywateli jest dla tzw."dobrej zmiany" b. ważne) to tylko czekać jak sobota i niedziela, święta też będzie w nadzorze d-cy JRG i z-cy lub kogoś innego z komendy.
4. po wprowadzeniu tych przepisów na stałe rola d-cy zmiany w większości JRG zostanie zmarginalizowana do niespotykanego poziomu od czasów powołania do życia PSP.
5. rola d-cy JRG w większości komend zostanie znacznie obniżona na rzecz swego zastępcy - tzw. dwuwładza.
6. życzyłbym sobie aby następnym krokiem był np. wprowadzenie takiego systemu pracy dla jednego z kwatermistrzów w komendzie.
7. w jogurtach o niskich stanach osobowych, obciążonych wyjazdami, posiadanie "dodatkowego" strażaka do "czarnej roboty" przy mieszkaniówce - czyli d-ca zmiany w OUO i na piętro z rotą do palącego się mieszkania - jest istotne dla każdego obiektywnie myślącego strażaka mającego pojęcie o taktyce i brakach osobowych w pierwszych minutach akcji.
pozdrawiam
ps.
może niewłaściwym jest łączenie tego wszystkiego z hasłem z odpraw KW z końca ubiegłego roku o: "co 10 wolna służba na podziale bojowym" co pamiętają już coraz bardziej nieliczni strażacy obecnie pełniący służbę ????? Cholera tam wie co chodzi po głowie naszego obecnego 01KG  :szalony: :szalony:     
4.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: D-cy jednostek od 7:30 do 22, a redukcja nadgodzin!
« Odpowiedź #144 dnia: Styczeń 06, 2018, 20:21:15 »
może niewłaściwym jest łączenie tego wszystkiego z hasłem z odpraw KW z końca ubiegłego roku o: "co 10 wolna służba na podziale bojowym" co pamiętają już coraz bardziej nieliczni strażacy obecnie pełniący służbę ????? Cholera tam wie co chodzi po głowie naszego obecnego 01KG  :szalony: :szalony:     
Co 10 wolna oznacza 216 godzin pracy PB a co z biurowymi? Co 10 weekend wolny? Jeśli nie to odebrać wszelkie przywileje strażackie!!!!!
Pomysł tak oderwany od rzeczywistości.... Że powiem tylko dwa słowa "ja pierdole...."
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Online Siedem

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 517
Odp: D-cy jednostek od 7:30 do 22, a redukcja nadgodzin!
« Odpowiedź #145 dnia: Styczeń 06, 2018, 20:23:23 »
Jeżeli wszystko ponad 160 byłoby zapłacone na 100% uposażenia to u mnie byłoby dużo chętnych.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: D-cy jednostek od 7:30 do 22, a redukcja nadgodzin!
« Odpowiedź #146 dnia: Styczeń 06, 2018, 20:25:38 »
Jeżeli wszystko ponad 160 byłoby zapłacone na 100% uposażenia to u mnie byłoby dużo chętnych.
To nie lepiej zatrudnić nowych ludzi? Skoro państwo płaci....
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline vade

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: D-cy jednostek od 7:30 do 22, a redukcja nadgodzin!
« Odpowiedź #147 dnia: Styczeń 06, 2018, 20:47:05 »
no to może stanowisko II zastępcy d-cy JRG?

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.466
Odp: D-cy jednostek od 7:30 do 22, a redukcja nadgodzin!
« Odpowiedź #148 dnia: Styczeń 06, 2018, 21:10:30 »
Cytuj
Co 10 wolna oznacza 216 godzin pracy PB a co z biurowymi? Co 10 weekend wolny? Jeśli nie to odebrać wszelkie przywileje strażackie!!!!!
Pomysł tak oderwany od rzeczywistości.... Że powiem tylko dwa słowa "ja pierdole...."
A wiesz że słyszę to z drugiego już źródła??

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: D-cy jednostek od 7:30 do 22, a redukcja nadgodzin!
« Odpowiedź #149 dnia: Styczeń 06, 2018, 21:20:55 »
A wiesz że słyszę to z drugiego już źródła??
Wiesz że nierealne jest wpowadzenie tego przepisu bo Polska podpisała pewien dokument który to uwali w chwil kilka :D Tak znienawidzone na forum ZZ pewnie wiedzą o jaką konwencję chodzi.... co 10 wolna to się kwalifikuje pod niewolnictwo...
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.