Autor Wątek: Mocowanie prądownicy  (Przeczytany 8147 razy)

Offline OSP1978

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 105
Mocowanie prądownicy
« dnia: Listopad 05, 2017, 14:30:51 »
Dzień dobry Druhowie. Część jednostek w Polsce korzysta z rozwiązania mocowania prądownicy (nazwijmy ją typu Turbo) opartej na rurze PCV w odpowiedni sposób wyciętej. W PL robił to chyba Szczęśniak a w Niemczech jest to dosyć szeroko stosowane rozwiązanie. Chciałbym się dowiedzieć od was Druhowie, którzy takie rozwiązanie stosują u siebie w pojazdach (firmowe lub zrobione metodą chałupniczą) jak się ono sprawdza, czy jest wystarczająco wytrzymałe do utrzymania prądownicy, nie wyłamuje się, jakie materiał najlepiej się do tego nadaje, może jakaś rura zrobiona z mocniejszego pcv lub czegoś innego itp. Bardzo proszę o uwagi. Chciałbym coś takiego zrobić u siebie w jednostce ale najpierw chciałbym poznać Wasze na ten temat opinie. Miłego dnia życzę i oczekuję ożywionej, merytorycznej dyskusji. Pozdrawiam  :straz:

Offline wujo 2010

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.814
Odp: Mocowanie prądownicy
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 05, 2017, 17:01:17 »
Najprościej użyć pokrywy lub przełącznika 75/52 - przykręcić lub przynitować .
« Ostatnia zmiana: Listopad 05, 2017, 17:04:22 wysłana przez wujo 2010 »
Bądź uprzejmy i staraj się pomóc innym. Jeśli nie masz nic wartościowego do dodania w danym temacie, nie pisz, i tak zostanie to skasowane przez moderatorów :)

Offline mariuszp

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 747
Odp: Mocowanie prądownicy
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 05, 2017, 18:53:13 »

Offline piotr92strazak

  • Cel: PSP
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.162
Odp: Mocowanie prądownicy
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 05, 2017, 18:56:19 »
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor

Offline OSP1978

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 105
Odp: Mocowanie prądownicy
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 06, 2017, 13:41:19 »
Wujo - nie dzięki. Takie mamy. Przestały nas zadawalać, szukamy czegoś innego. Skłaniamy się w stronę rozwiązania ala niemieckiego opisanego przez mnie. Dlatego szukam opinii właśnie na temat takiego rozwiązania.  :straz:

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Mocowanie prądownicy
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 06, 2017, 13:55:38 »
My mamy od Szczęśniaka. Działa, jest ok. Czasem się pasek mocujący spod mocowania wysunie ale jego zamocowanie to nie jest problem. Pewna niedogodność, że prądownice są trochę róże i czasem nie pasują dokładnie ale daje rade to używać. Nam tak zrobili na wszystkie prądownice - turbo i proste. 
Mocowanie jest jak to
Rura trochę grubsza ścianka niż typowe kanalizacyjne ale wydaje mi się, że kanalizacyjna wystarczy. Wygląda jak wycięta szlifierką kontową.
blokowanie prądownicy jest na pasek zaciągany.

Offline OSP1978

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 105
Odp: Mocowanie prądownicy
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 07, 2017, 15:46:10 »
Dzięki Sylwek. A jeszcze jedno czy mógłbyś wstawić jakieś zdjęcia? Z góry dzięki  :straz:

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Mocowanie prądownicy
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 08, 2017, 11:55:46 »

Offline gregory_pl

  • strażak
  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Mocowanie prądownicy
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 08, 2017, 13:17:54 »
Foto maxa z wątku "Uchwyty do pilarki spalinowej."

Offline OSP1978

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 105
Odp: Mocowanie prądownicy
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 08, 2017, 18:52:41 »
Spoko. Takie widziałem, ale może u Sylwka jest jakiś inny ich układ, itp. Z ciekawości chciałbym zobaczyć.  :straz:

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Mocowanie prądownicy
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 09, 2017, 08:59:40 »

Offline OSP1978

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 105
Odp: Mocowanie prądownicy
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 09, 2017, 10:25:41 »
Dzięki Sylwestra.  Temat zostawiam otwarty gdyby nadeszły jakieś nowe pomysł :straz:

Offline laciok

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 571
Odp: Mocowanie prądownicy
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 09, 2017, 14:28:31 »
Lepszym mocowaniem wydaje mi się obecne rozwiązanie Szczęśniaka w stylu rozciętego profila zamkniętego gdzie wsówa się prądownice.
« Ostatnia zmiana: Listopad 09, 2017, 15:07:09 wysłana przez laciok »

Offline OSP1978

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 105
Odp: Mocowanie prądownicy
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 09, 2017, 17:18:10 »
Nad tym też się zastanawiałem bo to rozwiązanie również oszczędza sporo miejsca jest dosyć łatwe do wykonania. Ale tak mi się wydaje, że jeśli masz prądownice o takich samych parametrach (litry, itp.) to można umieścić je w takiej szynie. Jednakże kiedy tak nie jest to będzie przekładanie żeby wybrać odpowiednią. Miałem okazję obejrzeć takie rozwiązanie w Niemczech i tam dodatkowo był podział - szyna na 52 i szyna na 75. Nawet nawet. Nie wiem jednak jak dodatkowo zachowują się te prądownice w trakcie jazdy - czy sprzęt nie lata za bardzo.  :straz:

Offline taz_org

  • aspirant
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 320
  • SKKP
    • Fotografia dronowa i badania termowizyjne
Odp: Mocowanie prądownicy
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 02, 2021, 23:23:28 »
Odgrzewam.

A czy ktoś może podzielić się rozwiązaniem z opcją kątownika z nacięciem na rączkę?

Czy to rozwiązanie jest lepsze czy gorsze porównując z rurą?