Autor Wątek: Warszawa: powrót z 40h do 48h w zamian za dodatkowe peniądze  (Przeczytany 9939 razy)

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
Odp: Warszawa: powrót z 40h do 48h w zamian za dodatkowe peniądze
« Odpowiedź #25 dnia: Sierpień 02, 2006, 11:09:37 »
strazak79:
po pierwsze cały czas mówimy o kwocie 200 zł ale brutto., po drugie rozumiem Cie ale pomyśl troche przyszłościowo bo kiedyś ten staż też Ci się skończy i troche zmienisz punkt widzenia. Aha i troche przesadzasz z tym że tylko stażyści to sa Ci zapieprzający fizycznie, a cała reszta ma czyste rączki..... bo młodym i zapieprzającym fizycznie to można być na unitarce czy na jakiejś szkole a nie na jrg, więc nie porównuj tego. A to że ktoś jest młodszym a ktoś starszym to nautralna kolej rzeczy, zresztą, ciekawe co powiesz za kilka lat jak do Ciebie przyjda młodzi.... i znowu punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.

strażak79

  • Gość
Odp: Warszawa: powrót z 40h do 48h w zamian za dodatkowe peniądze
« Odpowiedź #26 dnia: Sierpień 02, 2006, 12:21:07 »
Masz rację Emer może troszkę przesadziłem ale miałem na myśli moją zmianę gdzie jest duża dysproporcja stażu służby.
Nas stażystów jest w tej chwili 7 osób a gro kolegów wybiera się już na emerytury i wychodzą z założenia że oni już nie muszą nic robić bo się w życiu narobili.
Mam szacunek do starszych bo dużo się od nich uczę ale do szału doprowadza mnie sytuacja gdy po całym dniu przy palacych się trawach lub lasach wracamy (GCBA w składzie: kierowca-stażysta, ratownik - stażysta, dowódca- aspirant zaraz po szkole) w nocy albo nad ranem do JRG a oni w tym czasie się byczyli bo byli na SRT lub GBA, które spradycznie mają wyjazd, to nikt z nich palcem nie kiwnie aby pomóc umyć odcinki i samochody. A jak rano są problemy ze zdaniem służby bo coś jest nie doczyszczone albo rejony niedokładnie posprzatane, to pretensje że się "młodzi" nie wyrabiają.

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
Odp: Warszawa: powrót z 40h do 48h w zamian za dodatkowe peniądze
« Odpowiedź #27 dnia: Sierpień 02, 2006, 14:22:27 »
Strażak79: powiem Ci jak jest u mnie, nie ważne czy stażysta, czy dow. zastepu czy dow. zmiany, jak przychodzi robota robia wszyscy, czy to piątek na szmacie czy zwiajnie odcinków po akcji, bez wzgledu na stopiń, wiadomo że czasami robi się więcej niz starsi ale to normalne.
A co do kasy za nadgodziny, wiesz.. to nie taka prosta sprawa i pomyśl sobie czy aby czasem jak się zgodzimy nie wkopiemy się w błędne koło. p

pozdrawiam

Offline edek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Warszawa: powrót z 40h do 48h w zamian za dodatkowe peniądze
« Odpowiedź #28 dnia: Sierpień 02, 2006, 14:22:44 »
No i nie wytrzymałem. O czym Wy tu wypisujecie? Każdy powinien prawo znać, a strażak-funkcjonariusz P S P jeszcze bardziej. A tam stoi czarno na białym, że w Polsce obowiązuje średnio 40 godz. tydzień pracy, plus możliwość 8 godz. nadliczbowych. To max i basta. Czy się to komuś podoba czy nie, na terytorium RP wszystkich obowiązuje prawo zapisane w Kodeksie Pracy. Wszystko co nie jest zgodne z KP jest nieważne. Dodatkowe pieniądze czemu nie, ale to nie jest rozwiązanie problemu. Bo moi drodzy nasz problem to braki etatowe w podziale. Kogo kole gra w ping ponga na podziale, niech wyliczy efektywność pracy biurowej w PSP, te zakupy, fryzierów, kawki i gazetki, nie mówiąc już o połówkach. I na koniec prośba: ignorujcie prowokatorów, to nie strażacy, to komendanci i ich dupeczki !!!

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
Odp: Warszawa: powrót z 40h do 48h w zamian za dodatkowe peniądze
« Odpowiedź #29 dnia: Sierpień 02, 2006, 14:54:19 »
I na koniec prośba: ignorujcie prowokatorów, to nie strażacy, to komendanci i ich dupeczki !!!

Powiedz wprost kogo masz na mysli...?!

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Warszawa: powrót z 40h do 48h w zamian za dodatkowe peniądze
« Odpowiedź #30 dnia: Sierpień 02, 2006, 21:26:38 »
Edek, spokojnie, szkoda zdrowia. Rzeczywiście każdy powinien znać prawo, szczególnie jeżeli się w tym temacie wypowiada. Kodeks pracy nie obowiązuje grup zawodowych, które mają własna pragmatykę służbową np. PSP z zastrzeżeniem spraw nie uregulowanych w tej pragmatyce. Ustawa o PSP reguluje czas służby strażaka i kodeks pracy nie ma tu zastosowania. Gdyby zastosować wprost kodeks pracy to miałbyś nadgodziny płatne 50 i 100% i inne. Niektórzy z wierchuszki przebąkuja o zmianie art. 35 ustawy o PSP w sposób umożliwiąjący płacenie za "nadgodziny" i przy tej okazji można byłoby zmienić zapis o dopuszczalnych 8 godzinach dodatkowej służby tygodniowo.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline intruder

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 264
  • wszystko jest trudne zanim stanie się proste
Odp: Warszawa: powrót z 40h do 48h w zamian za dodatkowe peniądze
« Odpowiedź #31 dnia: Sierpień 03, 2006, 00:02:00 »
zabiore głos jako  ,,dupeczka, aczkolwiek jestem hetero ha ha ha .
edek - jątrzysz i tyle!!!
pracowałem i na zmianach i na 8 iróznie mi sie uładało , mi nie przeszkadza pinglownie, pikarzyki , bilardy , cymbergaj, dart i inne takie  na zmianie - luzować sie trzeba ale nie pitol o efektywności pracy w biurze , tylko idz tam do roboty np do wydz kwatermistrzowskiego i pobrykaj w przetargi, policz kalesony w magazynie (jak co to taka przenośnia), załatw gratisowe lub b.tanie przeglady lub naprawy dla sprzętu - powodzenia. a moze operacyjna  no tak tam jest super chłopaki bawią sie co sobotai niedziela z ochotnikami w - coś; ćwiczenia zawody jakies szkolenia no !!!- po prostu bajka- o kontrolach nie wspominam bo to ,,kara,, i dla kontrolujacych i kontrolowanych . odbieranie nadgodzin? to odrebna historia - pytanie podstawowe- kiedy?- no bo harmonogramy sie walą. u mnie w komendzie każdy ( przesadziłem wiekszość) by chciała nawet za mniejszą kasę  na podział...i taka jest prawda o pragmatyce służby. moze nie wszedzie tak jest ale u mnie tak.

Offline edek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Warszawa: powrót z 40h do 48h w zamian za dodatkowe peniądze
« Odpowiedź #32 dnia: Sierpień 03, 2006, 09:44:43 »
Witam.
Do Emer. Ja za nich nie będę się podpisywał, ale jeśli kogoś uraziłem to bardzo szczerze przepraszam.
Do Piotra. Nie przekonałeś mnie. KP obowiązuje wszystkich. Gdyby było inaczej to każda formacja (służba zdrowia, edukacja, produkcja, handel, itd,itp) wypracowałaby swoją pragmatykę i odrębne zasady max pracy i minimalnej płacy. A tak przecież nie jest. Strażak pod tym względem nie jest ani lepszy ani gorszy. Czy Policjant, pomimo swojej pragmatyki pracuje (czyt. służy) 48 godz. albo 59 godz. tygodniowo ??? NIE. Rozwiązania prawne inne niż określone w KP są oczywiście dopuszczalne, ale przy założeniu, że są korzystniejsze dla pracownika. Dla przykładu: gdy pracownikowi przysługuje urlop w wymiarze 26 dni roboczych, to pracodawca może mu udzielić urlopu dłuższego, ale absolutnie nie krótszego, określonego w KP. Gdyby pracodawca miał możliwość przedłużenia czasu pracy to w Biedronce od dawna ludzie zarabiali by przykładowo 800 zł. za 100 godz. tyg. W naszym prawie Kodeksy są przepisami nadrzędnymi w stosunku do np. rozporządzeń resortowych i innych aktów wykonawczych. Powtórzę się. Nasz problem to braki etatowe, reszta to bałagan pozwalający na utrzymanie stołków naszym decydentom. Czy jeśli, np. szkole, brakuje nauczycieli to dyr. przedłuża im czas pracy, nie, bo łata dziury nadgodzinami za które oczywiście płaci !!! Kończę to przynudzanie prośbą, żebyśmy takimi tematami na forum nie zajmowali się. To jest problem naszych pracodawców. My pilnujmy naszego interesu tj. pieniędzy, bo dla nich pracujemy (nie mylić nas z OSP) i, a może przede wszystkim, naszego bezpieczeństwa, które już balansuje na granicy tragedii. Jeśli ktoś zna przepis określający minimalną obsadę na GBA to niech to ujawni. Dziś pozdrawiam strażaków myślących inaczej.

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Warszawa: powrót z 40h do 48h w zamian za dodatkowe peniądze
« Odpowiedź #33 dnia: Sierpień 03, 2006, 21:15:12 »
Edek, nie będę próbował Ciebie przekonywać > zapoznaj się jednak z zapisem USTAWY z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy Art. 5. Jeżeli stosunek pracy określonej kategorii pracowników regulują przepisy szczególne, przepisy kodeksu stosuje się w zakresie nie uregulowanym tymi przepisami. Zapis ten jest chyba jednoznaczny i dla Ciebie.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline rademenes99

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 85
  • Milczenie jest złotem, mowa żródłem nieporozumień.
Odp: Warszawa: powrót z 40h do 48h w zamian za dodatkowe peniądze
« Odpowiedź #34 dnia: Sierpień 04, 2006, 10:48:30 »
Koledzy
Pracuje w województwie Ślaskim, u nas ten problem rozwiazali odgórnie bez żadnej propozycji..pracujemy 48h tygodniowo, żeby odebrac nadgodziny przy zachowaniu stanów nie mam mowy, na zebraniu związków Komendant Wojewódzki powiedział szczerze; nie ma pieniędzy aby zapłacić nadgodziny - bo tego domagały się związki!!! Jesteście w tym dobrym położeniu że ktos wogóle Wam coś proponuje...nas się traktuje bezosobowo, nawet nikt nie zaproponował 200 zł brutto.
Skoro walimy nadgodziny prawdopodobnie za frico, to dla mnie osobiście dobre było by i te 2 stówy.
Wydaje mi się że jednak związki w stolicy maja jakąś siłe, bo na śląsku to szkoda gadać...
Pozdrawiam
Ekspert to człowiek który przestał myśleć - on wie ;).

Offline intruder

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 264
  • wszystko jest trudne zanim stanie się proste
Odp: Warszawa: powrót z 40h do 48h w zamian za dodatkowe peniądze
« Odpowiedź #35 dnia: Sierpień 04, 2006, 12:32:34 »
w sląskim to chyba nie chodzi o siłę przebicia a raczej o możliwości, przynajmniej z tego co wiem sprawa na spokaniu ze zwiazkami była uczciwie i rzetelnie przedstawiona. kumpel mi opowiadał ,zę pojechal do piwnicy z kierowcą i przodownikiem roty a w jednostce zostal dyspozytor i kierowca - takie miał stany. nie ma co nawet komentować .

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: Warszawa: powrót z 40h do 48h w zamian za dodatkowe peniądze
« Odpowiedź #36 dnia: Sierpień 04, 2006, 19:09:47 »
nie czytalem zadnego postu poza pierwszym
ale te pieniądze raz ze smieszne (mimo iz lepiej miec cos niz nic tak jak w zeszlym polroczu tego roku i niedlugo w tym roku rowniez bo przy ustalonych przez KW minimach poprostu w momencie dodatkowych sluzb w km plus chorych nie da sie pracowac 40h/tyg i utrzymac mimimalnych stanow)
a dwa ze przy 48 godzinnym systemie pracy nie bedzie wcale 32 godz dodatkowych w ciagu miesiąca bo ładne wyliczenia nam albo km albo kg zrobila i wliczyla do czasu sluzby w tym polroczu swieta itp
przez co pracujemy 1008godzin czyyyli mamy 20 lub nawet 21 wolnych sluzb w tym polroczu
wyliczając "normalnie" ilosc tygodni razy 40 godzin mamy dokladnie 17sluzb plus 4godziny wolnego w połroczu
a wyliczajac 48godzin razy ilosc tygodni mamy 8słuzb wolnych plus 10godzin
jest różnica??

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Warszawa: powrót z 40h do 48h w zamian za dodatkowe peniądze
« Odpowiedź #37 dnia: Sierpień 04, 2006, 19:15:32 »
Najśmnieszniejsze w tym wszystkim jest to, że przy ostatniej nowelizacji ustawy o PSP była bardzo duża szansa na załatwienie sprawy. W art. 35 miał się pojawić zapis, że za godziny dodatkowej służby będzie wypłacany ekwiwalent w wysokości 1/170 uposażenia danego strażaka - bez limitu godzin. Niestety, silny sprzeciw ówczesnego kierownictwa MSWiA i KG PSP, przy cichym poparciu kilku związkowców doprowadził do bagna, które mamy obecnie. Ministra i komendantów już nie ma, a strażacy nadal j... dodatkowe służby.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe