Autor Wątek: Pytania do Komendanta Głównego L.Suskiego  (Przeczytany 120246 razy)

Offline Audytor_PSP

 • Początkujący
 • *
 • Wiadomości: 6
Pytania do Komendanta Głównego L.Suskiego
« dnia: Październik 04, 2017, 23:09:18 »
Trochę czasu minęło od powołania Pana Komendanta i wiele różnych deklaracji usłyszeliśmy.  Na prowincję nie docierają niestety informacje, co udało się zrealizować i jak Pan Komendant reformuje i naprawia Polską Straż Pożarną.

1 czerwca 2016 r Komendant Główny podpisał bardzo ciekawy dokument „Raport nt. działalności Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej oraz Szefa Obrony Cywilnej Kraju w latach 2008-2015” oczywiście wskazano w nim wiele problemów.  W punkcie 17 natomiast „ Wnioski oraz propozycje działań usprawniających”  znalazły się  34 zadania z wskazanymi osobami odpowiedzialnymi i terminami ich wykonania.  Wszystkie terminy już chyba minęły.  Może ktoś z kolegów  ma wiedzę  czy wszystkie polecenia zostały zrealizowane ?

Offline kolumb 112

 • Strażak Sam
 • *
 • Wiadomości: 276
Odp: Pytania do Komendanta Głównego L.Suskiego
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 04, 2017, 23:33:20 »
No tak zawsze zaczyna się w sposób profesjonalny zarządzanie organizacją. Tzw. BILANS OTWARCIA. Nawet nie wiedziałem, że taki dokument powstał ale to tylko dobrze świadczy o podejściu do zarządzania przez "nowe rozdanie" aczkolwiek teraz po dwóch latach to już nie nowe.
No nie ukrywam, że to bardzo ciekawe co w tym raporcie otwarcia było?

ŻARTS

 • Gość
Odp: Pytania do Komendanta Głównego L.Suskiego
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 04, 2017, 23:45:17 »
Ja wiem kto! Ja wiem kto! I na pewno, dowiesz się, że Państwowa Straż Pożarna już teraz właśnie, od przejęcia sterów jaśnie nam panującego, jest wzorcową służbą. Wszystko zostało naprawione! Zresztą nikt nie miał wątpliwości. Ja ich nie miałem. Tyle lat służby, te gwiazdki, to doswiadczenie. Generał nawet na emeryturze obmyślał plan naprawy. Teraz zajmujemy się załącznikiem nr 6. Najważniejszym w historii powrotem do normalności. Szczególnie gdy za cel postawiono sobie powrót do średniowiecza. Główna zasada "żeby wszystko się zgadzało należy obniżyć wymagania". Nie stać nas na poziom "C" to obniżymy do "B". No kto by na to wpadł. Proste? Proste! I to się liczy! Jednym rozkazem ludzie otworzyli oczy i nagle zamiast jechać na tankowanie, zakładają kartę "doskonalenie kierowców". Na więcej nas nie stać bo stary jęczy, że kasy na paliwo nie ma. Doskonalenie jazdy jest? Jest! Proste? Proste! Pozostałe sprawy zapewne nakreśli rzecznik KG na tym forum.
« Ostatnia zmiana: Październik 05, 2017, 00:21:18 wysłana przez ŻARTS »

Offline Audytor_PSP

 • Początkujący
 • *
 • Wiadomości: 6
Odp: Pytania do Komendanta Głównego L.Suskiego
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 05, 2017, 00:45:17 »
Może przybliżę na przykładzie tragicznego wypadku strażaków w Białymstoku.

str. 42 przedmiotowego dokumentu pkt.10

Przedstawić Komendantowi Głównemu PSP obowiązującą taktykę prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych.  Opisać czy wprowadzono zmiany w taktyce działań ratowniczo-gaśniczych w latach 2008-2015 uwzględniając problematykę związaną z pojazdami wyposażonymi w napęd hybrydowy, czynnik chłodniczy HFO=1234yf,  zasilanych paliwami alternatywnymi (LNG, CNG, H2)  Wskazać program szkolenia zawierające powyższą problematykę. Ponadto przedstawić wdrożone nowoczesne metody gaszenia pożarów np. gaszenia pożarów wewnętrznych mgłą wodną. Opisać szkolenie dyspozytorów PSP i poszczególnych grup specjalistycznych. Przygotować propozycje rozwiązań w zakresie ujednolicenia procedur ratowniczych w PSP/KSRG i wymienić propozycje nowych procedur. Opisać proces doskonalenia zawodowego w JRG PSP z wykorzystaniem komór dymowych i rozgorzeniowych.

Wyznaczam termin realizacji zadania do dnia  I kw.2017
Odpowiedzialnym czynię nadbryg. G. Mikołajczyk 

Problemy były zidentyfikowane  1 czerwca 2016 r.,  pytania same się nie nasunęły.  W związku z powyższym dlaczego 02 KG ma dziś problem w ocenie zdarzenia z Białegostoku i tyle to trwa ?

ŻARTS

 • Gość
Odp: Pytania do Komendanta Głównego L.Suskiego
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 05, 2017, 08:54:49 »
No to ja bym mu odpisał, że trochę mi głupio taktyki uczyć Generała. Niby ten zacytowany tekst brzmi profesjonalnie a tak naprawdę jest wołaniem o pomoc emeryta, który nagle wrócił do służby na polityczny rozkaz. Do tego jeszcze musi udowodnić, że straż była w ruinie a on ją postawił na nogi. Współczuję ale tak to wygląda u szaraczków z dołu.

Offline Audytor_PSP

 • Początkujący
 • *
 • Wiadomości: 6
Odp: Pytania do Komendanta Głównego L.Suskiego
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 05, 2017, 09:44:34 »
Rozumiem  Pan Komendant wracając z emerytury mógł słabo się orientować w zadaniu którego się podjął.  Po roku jednak powinien się podciągnąć i błyszczeć szczegółami oraz wdrażać rozwiązania zidentyfikowanych problemów.

str. 41 przedmiotowego dokumentu pkt.2

Przygotować w sposób zwięzły, rzetelny i merytoryczny raporty nt. działalności w latach 2008-2015 prowadzonej przez :

- Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej – Państwowego Instytutu Badawczego,
- Szkołę Główną Służby Pożarniczej,
- Centralną Szkołę Aspirantów PSP w Częstochowie,
- Szkołę Aspirantów PSP w Poznaniu,
- Szkołę Aspirantów PSP w Krakowie,
- Szkołę Podoficerską PSP w Bydgoszczy,
- oraz wszystkie Komendy Wojewódzkie PSP.

Opracować Raport na wzór raportu sporządzonego w KG PSP i przedstawić Komendantowi Głównemu PSP. Na podstawie raportów sporządzonych przez w/w jednostki PSP opracować wnioski (zawrzeć streszczenie problemów wraz z ich diagnozą i propozycją rozwiązań)

Wyznaczam termin realizacji zadania do dnia  I kw. 2017r.

Odpowiedzialnym czynię nadbryg. G. Mikołajczyk 

Offline sherlock2

 • Bywalec
 • *
 • Wiadomości: 56
Odp: Pytania do Komendanta Głównego L.Suskiego
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 05, 2017, 10:25:25 »
Panie Audytorze idziecie w szczegóły i wysokie tony a żeby je usłyszeć potrzebny jest słuch muzyczny a przekładając na nasze wiedza, wyobraźnia i wizja zmian. Będąc w tej formacji widzę, że niewielu pozostało już w niej strażaków umiejących powiązać logistykę, inżynierię bezpieczeństwa z taktyką w jedna całość i wyznaczyć kierunek sanacji. Za poprzedniej ekipy której spadem był pan gen. Mikolajczyk nie było dobrze, było źle. Niestety teraz nie jest lepiej a jest dodatkowo psucie złego (patrz rozp. KSRG).
Widziałem  efekty prac zleconych przez obecnego KG w postaci regulaminu rozwinięć. Chodził ten dokument w sieci  i moim zdaniem po drobnych korektach miał szansę być początkiem sanacji w obszarze edukacji i taktyki. I co???? Myślę, że obecny KG ze swoimi zastępcami nawet nie potrafił go ocenić pod względem merytorycznym, wrzucił do szuflady i zdarzył się Białystok. A może jak zapoczątkowany by został proces zmian nie doszłoby do takiego dramatu lub jego ryzyko zostało zminimalizowane? Ale tak naprawdę ciekawe dlaczego do tej pory nie ma analizy tego zdarzenia.

Offline SIUSIEK

 • VIP
 • *
 • Wiadomości: 2.939
 • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: Pytania do Komendanta Głównego L.Suskiego
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 05, 2017, 11:49:29 »
Temat tej dyskusji oczywisty..a brakuje pytań do Pana Komendanta.
- czy prawdą jest po wczorajszych Pana wypowiedziach w Tv że od stycznia 2018 roku strażacy dostaną trzykrotne podwyżki uposażeń? 13 zł z ustawy modernizacyjnej, 170 zł dla najmniej zarabiających czyli prawdopodobnie stażystów oraz podwyżek - nie wiadomo po ile z zapowiedzianych przez Ministra.

ŻARTS

 • Gość
Odp: Pytania do Komendanta Głównego L.Suskiego
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 05, 2017, 12:21:45 »
Ja mam pytanie dotyczące AF z monitoringu. Czy jest jakiś plan obciążania firm prowadzących monitoring za sytuację w której pracownicy danego obiektu lub ochrona jest na miejscu, a przed dojazdem straży brakuje informacji do SK o tym co się dzieje, czy zagrożenie pożarowe istnieje oraz jakie zostały podjęte decyzje zarządcy.. Proponuję 2000zł mandatu nakładanego każdorazowo w takim przypadku przez Policję. Jak tam się rozliczy firma prowadząca monitoring z zarządcą nieruchomości to juz ich sprawa.

Offline Audytor_PSP

 • Początkujący
 • *
 • Wiadomości: 6
Odp: Pytania do Komendanta Głównego L.Suskiego
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 05, 2017, 12:24:41 »
Tylko twoje pytanie jest źle adresowane. To nie Komendant Główny PSP rozdaje kasę na podwyżki, a Minister. Zresztą z tego, co się zorientowałem temat podwyżek tu już istnieje. Problem że jak już pensje będą zadowalające może zabraknąć tej straży w którą je wypłacają. Brak wizji i rozwiązań systemowych oraz postępujący demontaż struktur coraz częściej jest podnoszony również na tym forum.

I tu wypada znów przytoczyć przedmiotowy dokument

str. 41 przedmiotowego dokumentu pkt.3

Przeprowadzić analizę dokumentów określających cele krótko i długoterminowe,  misję, wizję organizacji oraz strategie rozwoju PSP. Dokonać ich weryfikacji i korekty w niezbędnym zakresie. Propozycję zmian przedstawić do akceptacji Komendanta Głównego PSP. W przypadku uzyskania akceptacji wdrożyć zmiany i zapoznać z nimi wszystkich pracowników KG PSP oraz dążyć do tworzenia warunków zapewniających ich realizację. Wypracować propozycję rozwiązań zapewniających kontynuację celów również w czasie zmian kierownictwa KG PSP. 

Wyznaczam termin realizacji zadania do dnia  II kw. 2017r.
Odpowiedzialnym czynię st.bryg. M.Jasiński

I po co na tym forum dyskusja o „sprzątaniu ulic”, „owadach błonkoskrzydłych”, „współpracy z PRM”, „rozstawianiu barierek”  itd. 
01 KG wszystko już ma zanalizowane, wprowadził zmiany. Nie wspomnę o ustawie o Krajowym Systemie Ratowniczym która powinna już być dawno uchwalona i miała być rewolucyjną integracją służb. 

Offline SIUSIEK

 • VIP
 • *
 • Wiadomości: 2.939
 • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: Pytania do Komendanta Głównego L.Suskiego
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 05, 2017, 12:36:31 »
Cytuj
Tylko twoje pytanie jest źle adresowane. To nie Komendant Główny PSP rozdaje kasę na podwyżki, a Minister. Zresztą z tego, co się zorientowałem temat podwyżek tu już istnieje. Problem że jak już pensje będą zadowalające może zabraknąć tej straży w którą je wypłacają. Brak wizji i rozwiązań systemowych oraz postępujący demontaż struktur coraz częściej jest podnoszony również na tym forum.
Oj zdziwiłbyś się. Wczoraj w jednej ze stacji telewizyjnych właśnie to Komendant mówił o podwyżkach. Tylko jak narazie on mówi, minister mówi a jakoś na posiedzeniu rządu nikt nic nie wspomniał.
A to słowa ministra z wczoraj i tym wszystkim wydaje mi się że rozwiał moje wszystkie wątpliwości..
Cytuj
Program Modernizacji Służb Mundurowych przewiduje rozwój i modernizację służb podległych MSWiA. Na ten cel trafi w sumie ponad 9,2 mld złotych, z czego do PSP trafi 957 mln. Środki pozwolą na rozbudowę infrastruktury, zakup nowego sprzętu oraz podwyżki. W styczniu tego roku strażacy otrzymali już średnio 200 zł podwyżki. Do 2020 r., wynagrodzenie strażaków wzrośnie łącznie o 609 zł
« Ostatnia zmiana: Październik 05, 2017, 12:41:15 wysłana przez SIUSIEK »

Offline Pułkownik_Moralność

 • Stary Wyga
 • *
 • Wiadomości: 195
Odp: Pytania do Komendanta Głównego L.Suskiego
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 05, 2017, 13:17:45 »
Czy nie jest Panu wstyd, że funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej dysponują NAJGORSZYM w skali europejskiej umundurowaniem? Pytam ponieważ w mediach przedstawiana jest opinia jakoby PSP była bardzo nowoczesną formacją. Patrząc na wygląd naszego całego umundurowania (oprócz galowego) można dojść do przekonania że jednak ten polukrowany obrazek nie pokrywa się z rzeczywistością.

zyraf

 • Gość
Odp: Pytania do Komendanta Głównego L.Suskiego
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 05, 2017, 14:43:32 »
Jeszcze trochę i może coś ruszy bo wstyd będzie działać razem z OSP które ma coraz lepsze umundurowanie...

Offline franklinn

 • Stary Wyga
 • *
 • Wiadomości: 126
Odp: Pytania do Komendanta Głównego L.Suskiego
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 05, 2017, 15:08:13 »
Jeszcze trochę i może coś ruszy bo wstyd będzie działać razem z OSP które ma coraz lepsze umundurowanie...

W moim rejonie chronionym, już w tym momencie PSP wygląda jak OSP jeszcze kilka ładnych lat temu. Można powiedzieć, że role się zamieniły  ;) Sprzętowo (samochody) oraz jeżeli chodzi o ŚOI - PSP jest głęboko w du... w porównaniu do ochotników. Dodam, że gminę chroni JRG z KM PSP.

Offline Eqinox

 • VIP
 • *
 • Wiadomości: 8.468
Odp: Pytania do Komendanta Głównego L.Suskiego
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 05, 2017, 17:28:56 »
Ja mam pytanie dotyczące AF z monitoringu. Czy jest jakiś plan obciążania firm prowadzących monitoring za sytuację w której pracownicy danego obiektu lub ochrona jest na miejscu, a przed dojazdem straży brakuje informacji do SK o tym co się dzieje, czy zagrożenie pożarowe istnieje oraz jakie zostały podjęte decyzje zarządcy.. Proponuję 2000zł mandatu nakładanego każdorazowo w takim przypadku przez Policję. Jak tam się rozliczy firma prowadząca monitoring z zarządcą nieruchomości to juz ich sprawa.
Pytam, nie żeby ci dopiec ale czy u Was nie nalicza się kosztów alarmu dla operatora monitoringu pożarowego? U nas już jest tak dość długo że koszty lecą na operatora a on rozlicza się z administratorem obiektu. Z tego co kojarzę (ale nie mam pewności) wynikło to z jakiejś kontroli NIKu.
« Ostatnia zmiana: Październik 05, 2017, 17:32:50 wysłana przez Eqinox »
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline sherlock2

 • Bywalec
 • *
 • Wiadomości: 56
Odp: Pytania do Komendanta Głównego L.Suskiego
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 05, 2017, 21:36:16 »
W kontekście przytoczonych zapisów dokumentu otwarcia wypada zatem zapytać czy KG wyciągnął konsekwencje w stosunku do siebie i bezpośrednio podległych mu zastępców ? Bo, że nie zostało zrobione NIC pod czym się podpisał KG i co zlecił, wie nawet ślepy i głuchy. Ba, były odejścia na „zasłużoną” emeryturę z kwiatami i awanse na wyższe stopnie służbowe. Czyli tak nagradza się nierealizowanie powierzonych zadań i obowiązków? Hm, … ciekawe.  Zły przykład idzie z góry, oj bardzo zły.

Czy nie jest Panu wstyd, że funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej dysponują NAJGORSZYM w skali europejskiej umundurowaniem? Pytam ponieważ w mediach przedstawiana jest opinia jakoby PSP była bardzo nowoczesną formacją. Patrząc na wygląd naszego całego umundurowania (oprócz galowego) można dojść do przekonania że jednak ten polukrowany obrazek nie pokrywa się z rzeczywistością.

A powyższe to nawet trudno komentować, bo gołym okiem widać, że obecne kierownictwo tylko administruje i nie ma żadnej wizji tej formacji.

Offline SIUSIEK

 • VIP
 • *
 • Wiadomości: 2.939
 • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: Pytania do Komendanta Głównego L.Suskiego
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 06, 2017, 11:31:24 »
Może kilka pytań do 01...
- jaki jest stan prac nad wprowadzeniem rekompensaty za ponadnormatywny czas służby w wysokości 100 % rzeczywistego uposażenia,
- jaki jest stan prac zespołu KG PSP ds. „nowelizacji rozporządzenia kwalifikacyjnego oraz zasad przyznawania dodatków służbowych”,
- jaki jest stan prac nad zmianą zasad przyznawania dodatków służbowych i motywacyjnych,
- czy w związku z trudną sytuacją finansową komend powiatowych, w tym dotkniętych skutkami silnych wiatrów zostały uruchomione środki z rezerwy celowej,
- jaki jest stan prac nad wprowadzeniem zmian w zakresie prawa funkcjonariusza do zachowania 100 uposażenia w przypadku choroby podczas zwolnień lekarskich trwających łącznie nie dłużej niż 30 dni w roku kalendarzowym,
- jaki jest stan prac nad  nowelizacją art. 15a,
- jaki jest stan prac nad wdrożeniem przepisu mundurowego,
- czy są  procedowane  zmiany legislacyjne w ustawie o PSP,
- czy wobec szumnie zapowiadanych przez Ministra SWiA oraz Komendanta Głównego dodatkowych podwyżek - bez uwzględnienia podwyżki wynikającej z ustawy modernizacyjnej - zostanie powołany zespół.

Offline sherlock2

 • Bywalec
 • *
 • Wiadomości: 56
Odp: Pytania do Komendanta Głównego L.Suskiego
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 10, 2017, 21:18:50 »
Dopóki kolega Audytor_PSP nie odkryje się z dalej z „Raportem otwarcia” nowej ekipy, takie zapytanie w formie interpelacji poselskiej. Co prawda jest ono adresowane do Pani Premier ale dotyczy naszego najwyższego przełożonego, więc ciekawy jestem odpowiedzi. Zarzuty są poważne bo dotyczą zaniechań przy powzięciu informacji o zagrożeniu życia i zdrowia. A może koledzy z pomorskiego powiedzą jak było i czy interpelacja jest zasadna???

http://orka.sejm.gov.pl/Home.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=52399DF3&view=1

Interpelacja nr 15283
do prezesa Rady Ministrów
w sprawie działań z zakresu zwalczania klęsk żywiołowych po 11/12 sierpnia 2017 r.
Zgłaszający: Marek Biernacki
Data wpływu: 01-09-2017
Warszawa, 1.09.2017 r.
Szanowna Pani Premier!
Jak Pani Premier doskonale wiadomo, na podstawie art. 137 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej Obrona Cywilna Kraju jest zobowiązana do współdziałania w zwalczaniu klęsk żywiołowych i zagrożeń środowiska oraz usuwaniu ich skutków.
Centralnym organem administracji rządowej w sprawach obrony cywilnej jest szef Obrony Cywilnej Kraju. Szef Obrony Cywilnej Kraju jest powoływany przez prezesa Rady Ministrów na wniosek ministra właściwego do spraw wewnętrznych. Obecnie jest nim komendant główny Państwowej Straży Pożarnej.
Jednocześnie podkreślić wypada, że od 1995 roku funkcjonuje w Polsce, zorganizowany przez Państwową Straż Pożarną, krajowy system ratowniczo-gaśniczy, którego podstawowym celem jest ochrona życia, zdrowia, mienia lub środowiska poprzez walkę z pożarami i innymi klęskami żywiołowymi. Tragiczne skutki anomalii pogodowych z 11/12 sierpnia 2017 roku z całą pewnością można określić jako klęskę żywiołową – niezależnie od tego, czy Rada Ministrów zdecydowała się formalnie wprowadzić przewidziany prawem stan nadzwyczajny. Nie ma wątpliwości, że sprawność działania organów państwa w sytuacjach kryzysowych, w szczególności tych związanych z klęskami żywiołowymi, ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa obywateli.
Obserwując ogromne zaangażowane strażaków Państwowej Straży Pożarnej i druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej po tragicznej nocy z 11/12 sierpnia 2017 roku, chciałbym otrzymać informację o przyczynach braku stosownych decyzji ze strony szefa Obrony Cywilnej Kraju, komendanta głównego PSP gen. Leszka Suskiego w początkowej fazie tych wydarzeń. Pan Generał we wczesnych godzinach popołudniowych 11 sierpnia posiadał dokładną wiedzę z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej o nadchodzących burzach z gradem, deszczem i potężnych wichurach, a już od godziny 14 był informowany przez oficerów ze stanowiska kierowania, że porywisty wiatr zaczął masowo zrywać dachy i łamać drzewa w województwie wielkopolskim.
W związku z powyższym zwracam się do Pani Premier z następującymi pytaniami:
1.   Dlaczego szef Obrony Cywilnej Kraju, posiadając dokładne informacje o sile i kierunku przemieszczających się wichur, nie wydał polecenia wojewodom pomorskiemu i kujawsko-pomorskiemu o natychmiastowym zwołaniu wojewódzkich sztabów kryzysowych w celu podjęcia niezbędnych kroków, w tym pilnego ostrzeżenia o nadchodzącym zagrożeniu i rozpoczęcia ewakuacji obozów i kempingów z terenów leśnych?
2.   Dlaczego komendant główny PSP po otrzymaniu ostrzeżenia meteorologicznego z IMGW nie wprowadził stanów podwyższonej gotowości operacyjnej w PSP na terenie zagrożonych województw?
3.   Dlaczego kierujący działaniami ratowniczymi na poziomie wojewódzkim, mając dokładną wiedzę o skali zniszczeń, od razu nie zgłosili wojewodzie potrzeby uruchomienia wojska?
Marek Biernacki
Poseł RP

Offline romiwe

 • Weteran
 • *
 • Wiadomości: 589
Odp: Pytania do Komendanta Głównego L.Suskiego
« Odpowiedź #18 dnia: Październik 12, 2017, 12:06:34 »
interpelacja słuszna .W dobie dobrej zmiany można byłoby zapytać 01 - zwanego Generałem po Chuberta wysyłał ludzi do kierowania akcjami jeżeli nie mieli o tym zielonego pojęcia.Nikt nie grzmi ?? Wszyscy siedzą cicho bo nie można się wypowiadać do Medii??? Nie można tylko konsekwencją będą zabierane dotacje lub pomięte te jednostki które się udzielały mówiąc prawdę .

Offline Eqinox

 • VIP
 • *
 • Wiadomości: 8.468
Odp: Pytania do Komendanta Głównego L.Suskiego
« Odpowiedź #19 dnia: Październik 12, 2017, 13:12:40 »
W dobie dobrej zmiany można byłoby zapytać 01 - zwanego Generałem po Chuberta wysyłał ludzi do kierowania akcjami jeżeli nie mieli o tym zielonego pojęcia.Nikt nie grzmi ?? Wszyscy siedzą cicho bo nie można się wypowiadać do Medii??? Nie można tylko konsekwencją będą zabierane dotacje lub pomięte te jednostki które się udzielały mówiąc prawdę .
Problem grzmienia, że nawet o tym nie słyszałem... Mógł byś trochę temat rozwinąć?
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Audytor_PSP

 • Początkujący
 • *
 • Wiadomości: 6
Odp: Pytania do Komendanta Głównego L.Suskiego
« Odpowiedź #20 dnia: Październik 12, 2017, 22:01:28 »
Do @sherlock2 To o czym piszesz również znalazło się w cytowanym raporcie nt. działalności KG

Cyt. strona 45 pkt. 24

Z analizy wynika brak zaangażowania większości komórek organizacyjnych w realizację zadań SOCK, np. poprzez regularny brak propozycji biur przy opracowywaniu różnych zadań m.in. realizację kluczowych projektów/pomysłów w zakresie ochrony ludności np. kierunków działań na poszczególne okresy planistyczne, opracowywanie normatywów itp. tworzenie nowych podstaw formalno-prawnych w zakresie Obrony Cywilnej/Ochrony Ludności. Cell Broadcast System, e-learning, system teleinformatyczny na potrzeby SOCK etc. Należy dokonać analizy przedmiotowego obszaru ze wskazaniem rekomendacji zmian przy nowelizacji regulaminu organizacyjnego.

Wyznaczam termin realizacji zadania do dnia IV kw. 2016r

Odpowiedzialnym czynię st.bryg. M. Jasiński

Czyli coś dzwoniło – bo Cell Broadcast System to nic innego jak powiadamianie SMS.
A wyszło jak zawsze, minął rok i się wydarzyło.   

Offline sherlock2

 • Bywalec
 • *
 • Wiadomości: 56
Odp: Pytania do Komendanta Głównego L.Suskiego
« Odpowiedź #21 dnia: Październik 13, 2017, 21:46:16 »
Coś dyskusja słabo idzie więc ja mam prostsze pytanie ale za to konkretne.
Z jakich środków finansowych „wykonano” wyrok Krajowej Izby Odwoławczej w sprawie przetargu realizowanego przez jedną z komend wojewódzkich PSP ?
20 tyś zł to nie jest mała kwota jak na realia budżetów komend PSP, szczególnie w aspekcie „rzeczówki”.
Czy względem osób odpowiedzialnych za taki stan rzeczy wyciągnięte zostały konsekwencje służbowe czy może standardowo przewidziane są one do awansów i nagród?

ftp://ftp.uzp.gov.pl/KIO/Wyroki/2017_1163.pdf


« Ostatnia zmiana: Październik 13, 2017, 21:49:30 wysłana przez sherlock2 »

Offline oliwier

 • VIP
 • *
 • Wiadomości: 1.350
Odp: Pytania do Komendanta Głównego L.Suskiego
« Odpowiedź #22 dnia: Październik 17, 2017, 16:12:14 »
Szanowny Panie Komendancie.
Kiedy zostanie rozwiązany problem z jednoosobowymi obsadami stanowisk kierowania?
Z roku na rok zwiększa się liczba zdarzeń a tegoroczne anomalie pogodowe spowodowały że stanowiska kierowania zostały maksymalnie obciążone dodatkową pracą ponad siły.
Szeptane po kątach informacje iż proponowana jest miana systemu pełnienia służby na 8 lub 12 h nic nie zmienia. To są miejsca gdzie musi być minimum dwuosobowa obsada etatowa.
Większa burza paraliżuje działania SK a wydarzenia takie jak "KSAWERY" pokazują że nikt nie da rady w pojedynkę zajmować się odbieraniem zgłoszeń, dysponowaniem, obsługą SWD, prowadzeniem korespondencji i tworzeniem raportów dla KCKR.
Jednoosobowa służba w zamkniętym pomieszczeniu doprowadzi kiedyś do tragedii gdy przez długi czas nikt nie zauważy że dyżurny np. dostał zawału serca a po sforsowaniu drzwi będzie już za późno na pomoc.
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline grzela

 • VIP
 • *
 • Wiadomości: 6.184
 • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Pytania do Komendanta Głównego L.Suskiego
« Odpowiedź #23 dnia: Październik 18, 2017, 07:16:09 »
Szanowny Panie Komendancie.
Kiedy zostanie rozwiązany problem z jednoosobowymi obsadami stanowisk kierowania?
Z roku na rok zwiększa się liczba zdarzeń a tegoroczne anomalie pogodowe spowodowały że stanowiska kierowania zostały maksymalnie obciążone dodatkową pracą ponad siły.
Szeptane po kątach informacje iż proponowana jest miana systemu pełnienia służby na 8 lub 12 h nic nie zmienia. To są miejsca gdzie musi być minimum dwuosobowa obsada etatowa.
Większa burza paraliżuje działania SK a wydarzenia takie jak "KSAWERY" pokazują że nikt nie da rady w pojedynkę zajmować się odbieraniem zgłoszeń, dysponowaniem, obsługą SWD, prowadzeniem korespondencji i tworzeniem raportów dla KCKR.
Jednoosobowa służba w zamkniętym pomieszczeniu doprowadzi kiedyś do tragedii gdy przez długi czas nikt nie zauważy że dyżurny np. dostał zawału serca a po sforsowaniu drzwi będzie już za późno na pomoc.

Jest pytanie jest odpowiedź:  :klol:

Cytuj
Stanowiska kierowania w takich sytuacjach przeżywają oblężenie zgłoszeniami. Od dawna podnoszona jest potrzeba ich wzmacniania etatowego. Czy potrzebują reorganizacji?
Po takich zdarzeniach oczywiście zadajemy sobie pytanie, czy jedna osoba na dyżurze jest wystarczająca. Mamy taką liczbę etatów, jaką mamy. Jeśli zapewnimy dyżurnemu na stanowisku kierowania pomoc strażaka z podziału bojowego, tracimy automatycznie osobę, która mogłaby wyjechać do zdarzenia. Pamiętajmy, że takie zdarzenia rzadko mają miejsce i jeśli jest potrzeba, można skierować  do pomocy strażaka z dyżuru domowego. W sierpniu nie mieliśmy problemów z obsadą stanowisk, raczej z niewydolnością linii telefonicznej, nieprecyzyjnymi zgłoszeniami – należałoby popracować nad uświadamianiem społeczeństwa, jak powinno się informować o zdarzeniu. Zgłoszenie o obozie w Suszku odbieraliśmy przez dwie minuty, po czym okazało się, że informacje, które przekazał nam CPR, były błędne, jeśli chodzi o lokalizację. Straciliśmy czas na dotarcie do poszkodowanych. Spotkały nas też nieoczekiwane problemy – w Komendzie Powiatowej PSP w Chojnicach na skutek wyładowań atmosferycznych zostały uszkodzone linie energetyczne. Nie było prądu, a w dodatku uszkodzeniu uległy urządzenia podtrzymujące zasilanie awaryjne. Usuwanie awarii trwało w sumie dwie godziny. Wspomagaliśmy się łącznością z CPR-ami za pomocą telefonii komórkowej i patrolu Policji, który przekazywał nam zgłoszenia odbierane w komendzie Policji. Nasi dyżurni zdali egzamin. Na marginesie, warto dążyć do tego, aby w stanowiskach kierowania zasiadali doświadczeni strażacy, z kilkunastoletnim stażem w podziale bojowym. Takie osoby mogą być dużym wsparciem dla kierującego działaniami ratowniczymi – znają obiekty, topografię terenu. Warto też popracować nad kształtowaniem wśród strażaków poczucia pewnej powinności – jeśli w kraju mamy nasilenie zdarzeń, powinni zgłaszać się do pomocy, nawet jeśli mają czas wolny po slużbie.. Tak robili lekarze na Śląsku po zawaleniu się hali w Chorzowie.

https://ppoz.pl/index.php/w-ogniu-pytan/1675-sila-w-nas

Offline simek92

 • VIP
 • *
 • Wiadomości: 1.142
 • KM PSP
Odp: Pytania do Komendanta Głównego L.Suskiego
« Odpowiedź #24 dnia: Październik 18, 2017, 09:01:49 »
Widzę, że co wywiad to coraz lepsze pomysły jaśnie nam panującego. Jeżeli mamy prowadzic działania po godzinach, to ja proponuję podstawic autobus pod KG i zebrac wszystkich pracujących tam funkcjonariuszy i dawaj do pomocy. Przecież to też Strażacy, chyba że może już o tym zapomnieli  :-\