Pożarnictwo > Ratownictwo Medyczne

Nowe rozp. o KSRG a ratownik medyczny

(1/13) > >>

ratolek:
Witam.
Ostatnio, 3 lipca 2017 weszło w życie rozp. MSWiA o KSRG. Są tam ujęte oprócz rzeczy antyterrorystycznych i zagrożeń biologicznych także dopasowanie ratownictwa medycznego w KSRG do ostatnich aktów dot. ratowników medycznych, tj. chodzi o zmianę ustawy o ratownictwie medycznym, która z dniem 1.01.2016 wprowadzała swiadczenia zdrowotne inne niż medyczne czynności ratunkowe udzielane przez ratownika medycznego, potem rozp . ministra zdrowia z 20 kwietnia 2016 r. o tym jakie to są świadczenia dokładnie czyli załącznik nr 3, a także rozp. MSWiA z 3.07.2017 r. o KSRG wprowadzający te przepisy do służby. W ów ostatnim rozp. oprócz karty kpp dodano kirm (karte indywidualna ratownika medycznego) oraz potwierdzono pojęcie medyczne działania ratownicze-czyli świadczenia zdrowotne inne niż medyczne czynności ratunkowe wykonywane samodzielnie przez ratownika medycznego.
No i to prowadzi do pytań.
Kto widział kirm wie o tym, żeby ją wypełnić potrzeba ratownikowi medycznemu:
mankietu do mierzenia ciśnienia krwii
słuchawek
glukometru
aparatu EKG + defibrylator manualny + wbudowany AED = Lifepack 15
zestawu do intubacji
wenflony

to podstawowe przyrządy do małoinwazyjnego zebrania podstawowych parametrów. Jest to pierwszy krok. Potem będą następne - leki.
Bo skoro dano Nam możliwości to należałoby je wykorzystać.
Czy u Was coś się dzieje? Jacyś przodownicy? Temat trudny ale potrzeba się do tego zabrać.

Pedros:
Jeśli tworzy się nowe przepisy i rozszerza uprawnienia to powinno za tym iść ustalenie listy sprzętu - tak jak w przypadku torby R1. Jeśli w niedługim czasie doczekamy się takiej listy to OK ale jeśli twórcy nowego rozporządzenia zapomną o dodatkowym sprzęcie to będzie jak zwykle wolna amerykanka. Czyli ratownik medyczny niby może więcej ale nie ma czym :)

rocky323:
Tylko jak będzie jeden ratownik medyczny w zastępie to ja tego nie widzę jak zrobić medyczne czynności ratunkowe (szeroko pojęte). Po drugie zobaczmy odsetek ile razy strażacy sami udzielaja pierwszej pomocy. Ja dość dawno studia ratownicze skończyłem i bez odpowiedniego przypomnienia wiele rzeczy nie pamiętam,   jak mnie na kursy wysla to spoko, ale wiele rzeczy się zapomina typu dawki leków itp,  w dodatku przy jednym ratowniku w zastepie ja będę musiał robić wszystko bo kolega leków za mnie nie przygotuje

ratolek:
Na wszystko jest rozwiązanie - jeden ratownik med. może sobie poradzić tylko wszystko musi być przed przećwiczone. W końcu powinno też być doświadczenie w rat. med. - parę dyżurków w miesiącu.

strazaczek76:
Ci co po służbie robią w sor-ach czy zrm-ach raczej nie powinni mieć problemów - gorzej z Tymi co nie robią i nie robili MCR.
 Na Mazowszu zastanawiamy sie jak to zrobić. Jest parę problemów do rozwiązania: np. Ubezpieczenia, szczepienia, strój, czas-służba czy poza służbą. gdzie??- zrm - sor. Wszyscy rat-med czy chętni? itp...ci co są na stanowiskach medycznych czy nie koniecznie??
Inny problem to kto i na jakiej podstawie kupi nam leki?? Już jest problem z NaCl 0,9% 250ml -recepta !!!
Po wejściu rozporządzenia "pogotowie" żąda od nas kart KPP - wcześniej niechętnie brali ;-).
A najważniejszy problem?? przekonać przełożonych ;-). Pożyjemy zobaczymy.
pozdrawiam pkrm

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej