Służba > Prawo w służbie

Nietypowe pytanie - karalnosć w czasie służby.

(1/3) > >>

sowa80:
Witam serdecznie zamierzam otworzyć firmę fotograficzną  :tuba: , oraz wejść w spółkę dotyczącą mediów.  Wiąże się to z pewnym ryzykiem oskarżenia w sprawach skarbowych.  W przypadku firmy foto. (Np. gdy zapomnę wypełnić jakiegoś dokumentu.) Natomiast w przypadku spółki będę odpowiadał za treści publikowane przez reporterów jako redaktor  :komp:.  Szanse na błędy są niewielkie ale zawsze są. Co w przypadku gdybym.
1. Został oskarżony pełniąc służbę w PSP.  :straz:
2. Został skazany za przestępstwo skarbowe, lub został skazany za np. pomówienie opublikowane przez jednego z podległych mi dziennikarzy (nie wszystko będę w stanie kontrolować, a prawnie odpowiadam za wszystko).

Nie przewiduje żadnego ze scenariuszy jednak chciałbym wiedzieć jakie konsekwencje to będzie niosło. Pozdrawiam :)

strazak2017:
Za przestępstwo skarbowe lub umyślne pewnie pożegnasz się ze służbą.

j.o.blush:

--- Cytuj ---Za przestępstwo skarbowe lub umyślne pewnie pożegnasz się ze służbą.
--- Koniec cytatu ---
do obligatoryjnego zwolnienia przestępstwo musi być jeszcze ścigane z oskarżenia publicznego a o ile dobrze pamiętam pomówienie jest/ było ścigane na wniosek (a do niedawna gwałt też był ścigany na wniosek jak ciekawostka);
co do przestępstw skarbowych to (również o ile dobrze pamiętam) oblig jest przy przestępstwach skarbowych umyślnych, czyli popełnionych z zamiarem sprawcy (czy to bezpośrednim czy ewentualnym) który przed sądem trzeba udowodnić. Nieumyślność czynu spowodowana lekkomyślnością lub niedbalstwem nie daje podstaw do zastosowana art 43 ust 2 pkt 4.
A zastosowanie art. 43 ust. 3 pkt 2 (zwolnienie fakultatywne) - do zrobienia ale podejmując taką decyzję każdy komendant z tyłu głowy będzie miał jej ewentualną obronę w sądzie pracy czy administracyjnym.
Moja rada - rób biznes i się nie stresuj  ^_^

radca:
j.o.blush zapomniał o jednej ale podstawowej rzeczy:
art. 47 ust 2
2. Pozostawienie w służbie strażaka w przypadku, o którym mowa w art. 43
ust. 3 pkt 2, wymaga zgody Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.

Tak więc jakiekolwiek przestępstwo i brak zgody KG i jest po służbe.
POmysl o innym rozwiazaniu :)

j.o.blush:

--- Cytuj ---j.o.blush zapomniał o jednej ale podstawowej rzeczy:
art. 47 ust 2
--- Koniec cytatu ---
masz całkowitą rację, ale pisząc "każdy komendant" przemyślenie tematu obejmuje to również głównego
decyzja sądu czy to administracyjnego  ze względów formalnych czy pracy nie wymaga już zgody KG.
Konkluzja mojej wcześniejszej wypowiedzi miała być taka żebyśmy nie popadali w paranoję i zaprzestawali prowadzenia jakiejkolwiek  działalności czy to społecznej czy gospodarczej w obawie przed ewentualnym skazaniem. Nie znam statystyk ale wydaje mi się że najczęstszym/najłatwiejszym sposobem pożegnania się z mundurem jest prowadzenie pojazdu powyżej 0,5 promila.
pozdrawiaim
P.S.

--- Cytuj ---POmysl o innym rozwiazaniu :)
--- Koniec cytatu ---
oj kolego radca - za niedługo za takie wstawki zbyszek z. może wsadzać

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej