Autor Wątek: Dodatkowe % do emy a komisja lekarska  (Przeczytany 7691 razy)

leszno

  • Gość
Dodatkowe % do emy a komisja lekarska
« dnia: Czerwiec 05, 2017, 18:17:13 »
Czy dla osób na starych warunkach nadal można doliczyć np 5% przy pełnej emie za  utrate zdrowia w związku ze służbą na koisji lekarskiej do 2 lat od czasu przejścia na emę jak było kedyś?

Offline Venom

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 45
Odp: Dodatkowe % do emy a komisja lekarska
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 05, 2017, 21:15:02 »
Nadal można i o ile dobrze pamiętam to nie więcej jak max 3 lata po odejściu.

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Dodatkowe % do emy a komisja lekarska
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 06, 2017, 15:45:28 »
venom nie wprowadzaj ludzi w błąd!!!!! Odeszłes na eme bez inwalidztwa to masz prawo w ciągu roku zgłosic do ZERu prawo o ponowna komisję!!!!. ZER jeśli nie zrobi tego w ciągu pół roku to sprawa jest po ptakach. Przerabiałem to niestety!!!! Opóznienie przedstawienia sie przed komisja skutkuje, że już nic nie zrobisz. Pozdrawiam kadrowych, którzy mimo wiedzy wprowadzają ludzi w błąd!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Offline Grzechu102

  • Strażnik...
  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Dodatkowe % do emy a komisja lekarska
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 06, 2017, 17:31:56 »
officer nie wprowadzaj ludzi w błąd!!!
Kolega 30.04.15r. odchodził na emeryturę - Art. 43.2.5 ustawy o PSP, czyli na swój wniosek, mając wypracowane 75%.
W marcu 2017 r. był na Komisji lekarskiej, na której otrzymał 15% (z zapisem, że choroba istnieje od 30.04.15 r.) , czyli emerytura wzrosła do 80%. W czerwcu otrzymał spłatę 5% za okres od 1.05.15 r.

Nie należy zwlekać z Komisją, ponieważ niektóre choroby ulegają tzw. "przedawnieniu" już po 1 roku od odejścia...
Zatem najlepiej na Komisję trafić od razu po Komisji, w różnych województwach jest inny czas oczekiwania, średnio ok 6 miesięcy...

Ze strażackim pozdrowieniem,

emeryt...

« Ostatnia zmiana: Czerwiec 06, 2017, 17:38:03 wysłana przez Grzechu102 »

Offline Venom

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 45
Odp: Dodatkowe % do emy a komisja lekarska
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 07, 2017, 15:13:11 »
Fakt. Przepraszam pomyliłem z naliczaniem cywila przyjętych przed 99r. Max do roku, pózniej "po ptakach".

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Dodatkowe % do emy a komisja lekarska
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 08, 2017, 13:21:42 »
grzechu najpierw naczarno piszesz, że wprowadzam w błąd a potem piszesz o chorobie, która po roku ulega przedawnieniu. Zdecyduj się na coś i nie podawaj przykładu kolegi, bo jak nawet z twoich kilku wyrazów nie ma odpowiedzi - jak kolega miał całą ścieżkę. Byc może prawidłowo złożył dokumenty do ZER- przyp. do 1 roku po dacie odejścia na emę, a to że na komisję stanął później mogło być spowodowane, że np. nie mógł być w terminie tj. mógł przebywać w szpitalu etc. W tym przypadku możliwe było, że trwało to niecałe 2 lata.
Dowiedz sie dokładniej jak wyglądało a potem pisz na czarno
pozdrawiam

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.348
Odp: Dodatkowe % do emy a komisja lekarska
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 08, 2017, 13:27:41 »
grzechu najpierw naczarno piszesz,
Ty też piszesz na czarno ale jego czarny jest czarniejszy  :rofl:
jak kolega miał całą ścieżkę. Byc może prawidłowo złożył dokumenty do ZER- przyp. do 1 roku po dacie odejścia na emę, a to że na komisję stanął później mogło być spowodowane, że np. nie mógł być w terminie tj. mógł przebywać w szpitalu etc. W tym przypadku możliwe było, że trwało to niecałe 2 lata.
Zabawy z komisją lekarską potrafił trwać znacznie dłużej. Wszystko zależy od ścieżki jaka się danej osobie trafiła. Znam przypadek funkcjonariusza który po operacji kręgosłupa którego cała zabawa z ZER, komisjami i odwołaniami do sądów powoływaniem biegłych trwała bardzo długo. 
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Grzechu102

  • Strażnik...
  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Dodatkowe % do emy a komisja lekarska
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 09, 2017, 22:25:25 »
Kolego officer!!!

Jasno i wyraźnie podałem prosty i zrozumiały przykład.

Po 1. Strażak odszedł na zaopatrzenie emerytalne (potocznie - na emeryturę), na własną prośbę - mając wypracowane stażem służby + wyjazdy = 75%.
Do 3 lat ma prawo stanąć na Komisji, która orzeka lub nie orzeka istniejących chorób w związku ze służbą.
Kolega będąc ok 2 lata na emeryturze stanął na Komisji, która przyznała mu 15% i co najważniejsze uznała % z dniem odejścia..., czyli w związku ze służbą.

Po 2. Do ZER-u Orzeczenie przesyła Komisja... Strażak nie zgłasza się do ZER-u w sprawie Komisji...

Po 3. Podałem wskazówkę, aby nie czekać z Komisją 2 lata, bowiem są choroby, które po dłuższym okresie mogą być nieuznane, jako mające związek ze służbą. Nie znam całego katalogu chorób strażaków. Dlatego lepiej i pewniej niezwłocznie po odejściu na emeryturę załatwiać sobie termin Komisji...

Prościej się nie da.

Ze strażackim pozdrowieniem,
Grzegorz emeryt

Offline sikacz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 54
Odp: Dodatkowe % do emy a komisja lekarska
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 04, 2022, 11:44:35 »
Kolego officer!!!


Po 3. Podałem wskazówkę, aby nie czekać z Komisją 2 lata, bowiem są choroby, które po dłuższym okresie mogą być nieuznane, jako mające związek ze służbą. Nie znam całego katalogu chorób strażaków. Dlatego lepiej i pewniej niezwłocznie po odejściu na emeryturę załatwiać sobie termin Komisji...

Prościej się nie da.

Ze strażackim pozdrowieniem,
Grzegorz emeryt
no i właśnie w jaki sposób załatwić sobie termin komisji, mam to załatwiać przez ZER?

Offline Scyzoryk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 460
  • Medal ma zawsze 2 strony. Sztuką zauważyć je obie.
Odp: Dodatkowe % do emy a komisja lekarska
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 04, 2022, 15:16:16 »
A to nie jest tak, że przy odejściu ze służby na komisję kieruje Cię komenda, w której służyłeś, a Ty dostajesz tylko za jakiś czas informację z Komisji o terminie stawiennictwa?

Offline sikacz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 54
Odp: Dodatkowe % do emy a komisja lekarska
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 04, 2022, 15:58:02 »
A to nie jest tak, że przy odejściu ze służby na komisję kieruje Cię komenda, w której służyłeś, a Ty dostajesz tylko za jakiś czas informację z Komisji o terminie stawiennictwa?
u mnie nic takiego się nie zdarzyło

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.923
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: Dodatkowe % do emy a komisja lekarska
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 04, 2022, 16:36:22 »
A to nie jest tak, że przy odejściu ze służby na komisję kieruje Cię komenda, w której służyłeś, a Ty dostajesz tylko za jakiś czas informację z Komisji o terminie stawiennictwa?
Proponuję żebyś zapytał w kadrach bo to one wszystko załatwiają łącznie ze skierowaniem na komisję.

Offline Scyzoryk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 460
  • Medal ma zawsze 2 strony. Sztuką zauważyć je obie.
Odp: Dodatkowe % do emy a komisja lekarska
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 04, 2022, 17:01:38 »
Nie wiem jak teraz, ale jeszcze 2-3 lata temu u mnie tak to działało. Gość odchodził na emkę, a kadry m.in. wysyłały go na komisję lekarską (skierowanie wysyłane do komisji). Na podst. skierowania komisja wyznaczała termin i informowała zainteresowanego. Jeżeli się nie stawił (i nie miał sensownego wytłumaczenia np. że był w szpitalu) to do komendy przychodziła informacja, że iksiński nie stawił się na komisję. Czy takie info szło też do ZERu - tego nie wiem.

Offline loki206

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Dodatkowe % do emy a komisja lekarska
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 04, 2022, 17:49:09 »
Mam pytanie do takiej sytuacji.
W PSP od 2001, w 2012 problemy z spirometrią, prywatnie zaczynam leczyć płuca diagnoza astma ( jest w wykazie chorób zawodowych). To teraz jak bym chciał na emke, jest szansa na +15% do wysłużonych %?

Offline młody13

  • "Wolność nie jest dana raz na zawsze. Trzeba ją stale zdobywać na nowo...” Św. Jan Paweł II
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 828
Odp: Dodatkowe % do emy a komisja lekarska
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 04, 2022, 20:06:17 »
Mam pytanie do takiej sytuacji.
W PSP od 2001, w 2012 problemy z spirometrią, prywatnie zaczynam leczyć płuca diagnoza astma ( jest w wykazie chorób zawodowych). To teraz jak bym chciał na emke, jest szansa na +15% do wysłużonych %?

Temat ciężki . Kolega próbował w tym temacie , wszystko zależy od tego czy w ankietach mają czy ktoś palił papierosy . W corocznych  badaniach okresowych , jak tak to lipa  .  :kwit:

Offline krytyk

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 38
Odp: Dodatkowe % do emy a komisja lekarska
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 04, 2022, 20:55:42 »
Nie wiem jak teraz, ale jeszcze 2-3 lata temu u mnie tak to działało. Gość odchodził na emkę, a kadry m.in. wysyłały go na komisję lekarską (skierowanie wysyłane do komisji). Na podst. skierowania komisja wyznaczała termin i informowała zainteresowanego. Jeżeli się nie stawił (i nie miał sensownego wytłumaczenia np. że był w szpitalu) to do komendy przychodziła informacja, że iksiński nie stawił się na komisję. Czy takie info szło też do ZERu - tego nie wiem.
Znam różne przypadki: w wielu przypadkach komenda kierowała emeryta na komisję już w momencie rozliczania ,,papierów" emerytalnych, ale też odmówiono wystawienia skierowania :kwit: (na jakiej podstawie nie jest mi znane). Natomiast zwracam uwagę, iż niektóre komisje wymagają ,,stażu chorobowego" przed samym momentem stawienia się delikwenta na komisję - od 1 do 3 lat (w zależności od schorzenia) jak niesie wieść gminna. Zadając pytanie w czasie komisji  odpowiedziano mi, iż trzeba w nieprzekraczalnym terminie do 18 miesięcy po odejściu na emkę wystąpić do ZER MSWiA o skierowanie na komisję lekarską. Zalecają, aby to złożyć w ciągu 1 roku.

Offline Arek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Dodatkowe % do emy a komisja lekarska
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 02, 2022, 10:26:03 »
Witam mam pytanie co do ubezpieczenia dla emerytów.
Czy możecie jakieś mi polecić ? bo PZU niestety nie płaci za pobyt w szpitalu za nasze choroby zawodowe.

Offline vade

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Dodatkowe % do emy a komisja lekarska
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 02, 2022, 18:43:51 »
Fakt. Przepraszam pomyliłem z naliczaniem cywila przyjętych przed 99r. Max do roku, pózniej "po ptakach".
Jak naliczanie cywila? Jak przechodzisz na emke będąc przyjętym przed 99 to do ZERu idzie komplet dokumentów, świadectw pracy, zaświadczeń itd. Jak jest wszystko ok. to zaliczają cywila. W jakim przypadku trzeba się stawiać na komisję w w/w sprawie?