Autor Wątek: Studia podyplomowe SPK  (Przeczytany 246484 razy)

Offline admirał

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: Studia podyplomowe SPK
« Odpowiedź #500 dnia: Luty 07, 2023, 16:43:14 »
A ja myślę, że osoby ze starym SPO posiadający tech. poż. nie powinny iść na SPK tylko powinni dostać automatycznie uprawnienia do kierowania działaniami. Patrząc na ilość godzin i program jaki był w tamtym czasie na SPO, przewyższa obecny SPK.

Offline Bogumil14

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Studia podyplomowe SPK
« Odpowiedź #501 dnia: Luty 09, 2023, 09:20:48 »
Jest jeden wielki bałagan niestety. I wiadomo kto się dostaje. Jestem na stanowisku adekwatnym do otrzymania stopnia oficerskiego, aktualnie w korpusie aspiranckiem. Ukończone IBP I i II stopnia. Mój 01 wielokrotnie wnioskował o SPK. I co dalej ?? Idzie osoba z podziału, która ukończyła jakąś turystykę bądź szkołę strzyżenia owiec, ze stanowiska dowódca zastępu.

Offline qba90

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 158
Odp: Studia podyplomowe SPK
« Odpowiedź #502 dnia: Luty 15, 2023, 10:24:33 »
Nasze kierownictwo powinno pochylić się nad jedną sprawą - kierowanie na SPK ludzi tylko z tych komend, gdzie brakuje osób z kwalifikacjami do obsadzenia danego stanowiska. Jeżeli są osoby spełniające takowy wymóg bez konieczności dokształcania to one powinny zajmować te stanowiska. Ludzie nie chcą mimo możliwości chodzić na studia zaoczne inżynierskie 4 letnie, bo się "nie opłaca", a później wszyscy magicznie chcą na podyplomówki. Jeżeli jeden może poświęcić swój czas, pieniądze, rodzinę na naukę, a później czeka, aż chłop ze stażem dwa lata większym od niego dostanie się na podyplomówkę żeby objąć stanowisko no to coś tu nie gra. I siedzi taki gość na p.o. rok, drugi... Albo zdobywanie kwalifikacji coś daje albo nie... Zamiast takiego systemu to już na prawdę lepiej zlikwidować te wszystkie szkoły i niech każdy zaczyna od zera.

Powinny być to odgórne wytyczne.

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Studia podyplomowe SPK
« Odpowiedź #503 dnia: Luty 15, 2023, 12:53:39 »
Zdajecie sobie sprawę, że idący na SPK często mogą pochwalić się doktoratem, a mgr czy mgr inż. To niemalże standard? Kierowanie takich ludzi na czteroletnie studia inżynierskie jest nie dość, że marnotrawstwem środków publicznych, to można też mówić o ich uwstecznianiu.
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline seksyjny

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 216
Odp: Studia podyplomowe SPK
« Odpowiedź #504 dnia: Luty 15, 2023, 13:44:43 »
Zdajecie sobie sprawę, że idący na SPK często mogą pochwalić się doktoratem, a mgr czy mgr inż. To niemalże standard? Kierowanie takich ludzi na czteroletnie studia inżynierskie jest nie dość, że marnotrawstwem środków publicznych, to można też mówić o ich uwstecznianiu.
Być może. Ale niestety ja takiego nie poznałem a znam kilku co to skończyli i cały ich dorobek naukowy to licencjat z jakiejś podrzędnej akademii albo wyższej szkoły pedagogiki i tańca.

Offline qba90

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 158
Odp: Studia podyplomowe SPK
« Odpowiedź #505 dnia: Luty 15, 2023, 13:48:26 »
lang nie napisałem tego, aby polemizować w tym zakresie tylko, aby te zasady były określone - jaka jest celowość szkolenia kogoś, ponoszenia kosztów z tym związanych skoro masz wykwalifikowanego pracownika już - to jest bezzasadne (na zaocznych magisterskich też studiują panowie począwszy od mł. kpt po mł. bryg., a nawet ludzie z doktoratem!) :)

Offline anunaki2000

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Studia podyplomowe SPK
« Odpowiedź #506 dnia: Luty 19, 2023, 23:19:02 »
Może ktoś wie jak się potoczyło zapytanie Pani Poseł do Ministra w sprawie o tych co nie zdali SPK-6.



Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Studia podyplomowe SPK
« Odpowiedź #507 dnia: Luty 20, 2023, 17:08:12 »
Może ktoś wie jak się potoczyło zapytanie Pani Poseł do Ministra w sprawie o tych co nie zdali SPK-6.
Można to śledzić na stronie sejmu w zakładce Pani Poseł:
https://www.sejm.gov.pl/sejm9.nsf/posel.xsp?id=416&type=A
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline mpolskie

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 349
Odp: Studia podyplomowe SPK
« Odpowiedź #508 dnia: Luty 22, 2023, 17:33:54 »
To była ironia i rada na przyszłość - dla mnie, jeśli przed egzaminem znane były progi zaliczeniowe, to po oblaniu pisanie do posłów o pomoc to śmiech na sali i honor by mi na to nie pozwolił :D

Ale z drugiej strony to uwypukla problem kierowania po znajomości na SPK/SPO - znam przypadki osób, które były tak pewne siebie, że sądziły, że skoro udało się je wcisnąć, żeby dostać skierowanie, to znaczy z automatu, że egzamin końcowy jest już zdany  :rofl:  Absolutnie nie mówię, że tak było w tym przypadku - bo tego nie wiem i nie mogę tego powiedzieć.
« Ostatnia zmiana: Luty 22, 2023, 17:37:15 wysłana przez mpolskie »

Offline qba90

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 158
Odp: Studia podyplomowe SPK
« Odpowiedź #509 dnia: Luty 22, 2023, 20:02:46 »
Mowa o zdawalności.
A ja się powtórzę jeżeli czyta nas kierownictwo, że gdzie sens wysyłać ludzi na SPK mając wyszkolonych i z kwalifikacjami ludzi na jednostkach? Dodatkowe generowanie niepotrzebnych kosztów z szacunkiem dla wszystkich ubiegających się. Każdy miał te samą ścieżkę lub bardzo podobną...

Offline Bogumil14

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Studia podyplomowe SPK
« Odpowiedź #510 dnia: Luty 23, 2023, 21:31:38 »
Ja jestem po IBP dla osób cywilnych na z-cy dowódcy zmiany i na SPK poszedł z jednostki chłopak z dowódcy zastępu po jakimś zarządzaniu. Zwątpiłem już w to dawno. Pozdrawiam wszystkich 🙂

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Studia podyplomowe SPK
« Odpowiedź #511 dnia: Luty 23, 2023, 21:41:06 »
Ja jestem po IBP dla osób cywilnych na z-cy dowódcy zmiany i na SPK poszedł z jednostki chłopak z dowódcy zastępu po jakimś zarządzaniu. Zwątpiłem już w to dawno. Pozdrawiam wszystkich 🙂
Czyli kierunek studiów pokazuje predyspozycję strażaków? Bez żartów! To, że masz IBP cywilne znaczy dla mnie tyle samo co to, że ktoś skończył zarządzanie...
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline qba90

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 158
Odp: Studia podyplomowe SPK
« Odpowiedź #512 dnia: Luty 24, 2023, 12:57:04 »
Skoro napisał, że jest z-cą dowódcy zmiany i ma ukończone bardziej prestiżowe studia to chyba ma predyspozycje tak? Czy większe trzeba mieć teraz na dowódcę zastępu? Już skończcie o tych predyspozycjach, bo najwięcej mówią o tym te osoby które chcą wszystko na skróty.

Powtórzę po raz trzeci - na SPK powinny być wysyłane tylko osoby wtedy kiedy nie ma innych osób z kwalifikacjami na jednostce do objęcia danego stanowiska. Wiąże się to z tym, że ktoś był na tyle kumaty aby dostać się na szkoły dzienne i je skończyć, a fach łapać w trakcie lub został skierowany na zaoczne przez przełożonego co też związane jest z predyspozycjami lub powinno być.

Jeżeli ktoś to podważa to jest po prostu po tej stronie barykady zwanej "na skróty".

Offline Harmful

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 335
Odp: Studia podyplomowe SPK
« Odpowiedź #513 dnia: Luty 24, 2023, 16:30:17 »
Skoro napisał, że jest z-cą dowódcy zmiany i ma ukończone bardziej prestiżowe studia to chyba ma predyspozycje tak? Czy większe trzeba mieć teraz na dowódcę zastępu? Już skończcie o tych predyspozycjach, bo najwięcej mówią o tym te osoby które chcą wszystko na skróty.

Powtórzę po raz trzeci - na SPK powinny być wysyłane tylko osoby wtedy kiedy nie ma innych osób z kwalifikacjami na jednostce do objęcia danego stanowiska. Wiąże się to z tym, że ktoś był na tyle kumaty aby dostać się na szkoły dzienne i je skończyć, a fach łapać w trakcie lub został skierowany na zaoczne przez przełożonego co też związane jest z predyspozycjami lub powinno być.

Jeżeli ktoś to podważa to jest po prostu po tej stronie barykady zwanej "na skróty".

Nie jestem po stronie barykady "na skróty", ale można mieć w komendzie magistra inżyniera pożarnictwa, który nie za bardzo się sprawdza i można mieć aspiranta z wykształceniem wyższym, który dobrze rokuje, ale nie opłaca mu się robić inżyniera pożarnictwa (finansowo i czasowo), a komendant chce go na operacyjniaka. Dlatego takie osoby powinny robić SPK.
Zresztą, nowy przepis kwalifikacyjny pokazuje jasno, że w KP na SPK powinny iść osoby które mają zostać operacyjnym lub komendantem. Wszystkie inne stanowiska można obsadzić aspirantami lub oficerami po SPO.

Offline qba90

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 158
Odp: Studia podyplomowe SPK
« Odpowiedź #514 dnia: Luty 24, 2023, 19:42:20 »
Zgadzam się, to trochę inny przykład niż podział. Warunek jednak powinien być taki, że ten gość z mgr inż. pożarnictwa będzie mógł zajmować adekwatne, inne stanowisko do swojego wykształcenia. Jak ma siedzieć strzelam na d-cy sekcji przez 10 lat, bo ktoś widzi w kimś innym większe predyspozycje (co umówmy się nie zawsze musi być obiektywne) to faktycznie zlikwidować dzienne i każdy start od 0.

Dlatego tak ważne żeby dla ludzi określić jasne zasady naboru na to SPK, przykład:
- człowiek z operacyjnej/do operacyjnej na 8h - pierwszeństwo załóżmy ze względu na brak chętnych
- człowiek z podziału ok pod warunkiem braku innych ludzi z kwalifikacjami
itd.

Obecnie z jednostek powpisywane po 10 osób na listy i każdy lament i żal. Kiedy się dostanie jeden z drugim, bo oni już mają taki staż, że się po prostu należy.

Offline darek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 319
Odp: Studia podyplomowe SPK
« Odpowiedź #515 dnia: Luty 25, 2023, 19:30:35 »
Ja jestem po IBP dla osób cywilnych na z-cy dowódcy zmiany i na SPK poszedł z jednostki chłopak z dowódcy zastępu po jakimś zarządzaniu. Zwątpiłem już w to dawno. Pozdrawiam wszystkich 🙂
Czyli kierunek studiów pokazuje predyspozycję strażaków? Bez żartów! To, że masz IBP cywilne znaczy dla mnie tyle samo co to, że ktoś skończył zarządzanie...
A co, Szanowny Kolego, powiesz o innych JOP-ach ... takich np zakładówkach? gdzie pracują cywile a wymogi na stanowiskach mają zgodne z PSP? A nawet wyższe (w przypadku Komendanta)? też użyjesz tego pięknego porównania? Jakie uczelnie powinni ukończyć?

Offline SJK

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 11
Odp: Studia podyplomowe SPK
« Odpowiedź #516 dnia: Marzec 03, 2023, 09:49:04 »
Szanowni.
Czy doszły Was słuchy, że studia podyplomowe SPK mają przestać istnieć?
pozdrawiam

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Studia podyplomowe SPK
« Odpowiedź #517 dnia: Marzec 03, 2023, 16:43:36 »
Szanowni.
Czy doszły Was słuchy, że studia podyplomowe SPK mają przestać istnieć?
pozdrawiam
Tak ale pozwól, że sparafrazuje ten cytat:
Wszystkich nie wyrzucą, policję polityczną muszą mieć, czy jak tamta kurwa będzie się nazywać. No co? Jezuitów zatrudnią?
Wszystkiego nie zmienią swoich oficerów muszą mieć: SPO, SPK czy jak tam ta k***a będzie się nazywać. No co? Dziennych dzieciaków zatrudnią? :rofl: 
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline mlasppsp

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 64
Odp: Studia podyplomowe SPK
« Odpowiedź #518 dnia: Marzec 03, 2023, 19:23:23 »
Szanowni.
Czy doszły Was słuchy, że studia podyplomowe SPK mają przestać istnieć?
pozdrawiam
Cytuję jeszcze raz co kolegów już wszystkich wysłali? Pozdrawiam moderację.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Studia podyplomowe SPK
« Odpowiedź #519 dnia: Marzec 03, 2023, 19:53:43 »
Szanowni.
Czy doszły Was słuchy, że studia podyplomowe SPK mają przestać istnieć?
pozdrawiam
Cytuję jeszcze raz co kolegów już wszystkich wysłali? Pozdrawiam moderację.
wyleci ten wpis na 200% tak jak mój  :rofl:
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline qba90

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 158
Odp: Studia podyplomowe SPK
« Odpowiedź #520 dnia: Marzec 03, 2023, 20:14:36 »
Panowie niestety ale macie rację. Twór SPO/SPK jest właśnie tak skonstruowany. Brakuje jasnych zasad naboru, pomija się awanse w grupach osób z kwalifikacjami i wysyła inne na SPO/SPK żeby dopiero one mogły obejmować te stanowiska.
Niech to istnieje, ale niech będą jasne i klarowne zasady naboru. Nie wysyłać tam gdzie są ludzie, którzy już na coś zapracowali ciężej.
Jednak najzdrowiej to zlikwidować i ruszać na dzienne lub zaoczne.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Studia podyplomowe SPK
« Odpowiedź #521 dnia: Marzec 03, 2023, 20:24:30 »
Dzienne kształcenie jest potrzebne PSP jak świni siodło.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline qba90

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 158
Odp: Studia podyplomowe SPK
« Odpowiedź #522 dnia: Marzec 03, 2023, 21:31:06 »
W tym też jest racja. Wystarczy zaocznie.
Ale chyba przyznasz, że wszyscy powinni kształcić się jednakowo, a nie jedni np. w 4 lata, a drudzy w rok? Albo wszyscy 4 lata albo wszyscy rok :)

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Studia podyplomowe SPK
« Odpowiedź #523 dnia: Marzec 03, 2023, 21:33:25 »
Ale chyba przyznasz, że wszyscy powinni kształcić się jednakowo, a nie jedni np. w 4 lata, a drudzy w rok? Albo wszyscy 4 lata albo wszyscy rok :)
Każdy powinien mieć równe szanse... I równe zasady...
W 100% się zgadzam z każdą mądrą ideą :straz:
Swoją drogą czy ktoś kiedyś sprawdził ile kosztuje dzienne kształcenie w PSP  :kwit: :kwit: :milcz: :milcz:
My rozmawiamy o pieniądzach niewyobrażalnych...
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Mroovka

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 882
Odp: Studia podyplomowe SPK
« Odpowiedź #524 dnia: Marzec 03, 2023, 21:56:09 »
Jak już nasze kierownictwo jest tak zapatrzone na USA i Kanadę (vide karetki, "znaczy się" ambulanse w PSP), to może i ścieżkę awansów oraz kształcenie zaczerpnąć z tych jakże cywilizowanych krajów  :cooo:
Si vis pacem, para bellum