Autor Wątek: Działania ZZ na szkodę pracowników niezrzeszonych  (Przeczytany 27077 razy)

Fireman88

  • Gość
Działania ZZ na szkodę pracowników niezrzeszonych
« dnia: Styczeń 16, 2017, 10:30:26 »
Witam,
Krótko przedstawiam sytuację.

ZZ w KM/KP poproszony o opinie w sprawie awansów negatywnie opiniuje tylko kandydatury niezrzeszonych pracowników. Do tego adresuje do Komendanta pismo z propozycjami do awansów gdzie wymienieni są wszyscy funkcjonariusze którzy spełniają warunki aby dostać wyższe stanowisko z wyjątkiem tych niezrzeszonych.
W nieoficjalnych, kuluarowych rozmowach wyjaśnieniem tej sytuacji jest brak członkostwa w ZZ.

Czy funkcjonariusze niezrzeszeni mają jakieś narzędzia aby temu przeciwdziałać?

Offline Sepi

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 32
Odp: Działania ZZ na szkodę pracowników niezrzeszonych
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 16, 2017, 13:56:00 »
Witam i jestem zdziwiony sytuacją.
Związek nie jest od opiniowania awansów strażaków i nie do tego żadnych podstaw prawnych. To jakiś kosmos i nie dajcie się zwariować i przewodniczącemu zz i komendantowi, jeżeli takiego człowieka komendantem można nazwać, bardziej marionetką.

Fireman88

  • Gość
Odp: Działania ZZ na szkodę pracowników niezrzeszonych
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 16, 2017, 14:22:10 »
Dziękuję za szybką reakcję.
Czyli rozumiem, że ZZ nie mają żadnych podstaw prawnych by opiniować czy ewentualnie sprzeciwiać się awansom.
Żeby była jasność chodzi tu o stanowiska podoficerskie/aspiranckie - bez szału:)

Offline adrianek998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 78
Odp: Działania ZZ na szkodę pracowników niezrzeszonych
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 16, 2017, 14:51:21 »
myślę że jednak maja taka podstawę

Offline ogniomiszcz

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.134
Odp: Działania ZZ na szkodę pracowników niezrzeszonych
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 16, 2017, 19:12:15 »
myślę że jednak maja taka podstawę
to ją podaj

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.433
Odp: Działania ZZ na szkodę pracowników niezrzeszonych
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 16, 2017, 20:04:46 »
Nie mają ( negocjujesz układ zbiorowy) a wy jeśli czujecie się pokrzywdzeni lecicie z procedurą antydyskryminacyjną.
O ile wszystkiego nie podkoloryzowałeś ( nie oskarżam Cię tylko już wiele takich historii słyszałem, które potem niewiele miały wspólnego z prawdą więc się czasem nie unoś).
Pytanie kto zawinił?(związki poniosło , komendant pływa uzasadniając swoją niemoc, czy ewentualnie ktoś koloryzuje).
Ale jeśli to prawda to absolutna patologia, nadająca się do piętnowania.

Fireman88

  • Gość
Odp: Działania ZZ na szkodę pracowników niezrzeszonych
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 16, 2017, 22:38:28 »
A więc tak:

1. Komendanta bym nie obwiniał - przynajmniej na razie.
- Człowiek jest na swoim stanowisku od niedawna,
- Nie wiem czy owe pismo było jego pomysłem czy raczej przewodniczący mu je podsunął,
- Nie znam na razie opinii komendanta na temat tego pisma.

2. ZZ w mojej komendzie działają od niedawna. Jak na razie dosyć mocno miotają się z różnymi pomysłami, bardzo często pokazując że nie bardzo mają pojęcie o funkcjonowaniu tej instytucji. Oczywiście nie ujmuję im zasług, jednak bardzo wyraźnie dają znać przy każdej okazji, że pracownicy niezrzeszeni ich nie interesują. Myślę że to raczej przejaw "niedojrzałości" tej organizacji w moim zakładzie pracy z racji niedługiego stażu.

3. Założyłem temat oczywiście jako "nieujęty" w owym piśmie.
Nie zabolał mnie fakt, iż mogłoby to wpłynąć na mój ewentualny awans, gdyż wymienione tam zostały nazwiska prawie połowy załogi, a jak wiemy jest raczej niemożliwe nie tylko ze względów finansowych, ale dla niektórych nie ma po prostu wakatów na owych stanowiskach.
Nie zapisałem się do owej organizacji nie dlatego żebym był jej przeciwnikiem, ale od początku jej istnienia nie ma jasno ustalonych celów, przepływ informacji kuleje (narzekają sami związkowcy), no i z tego co zaobserwowałem to zamiast zjednoczyć ludzi buduje kolejne konflikty wśród załogi - zarówno tej zrzeszonej jak i nie. Do tego dochodzi elementarny brak znajomości wielu podstawowych przepisów czy podstaw działania instytucji jaką jest Straż Pożarna.

Dlatego zadałem pytanie w jaki sposób przeciwdziałać tak prowadzonym ZZ, gdyż niedorzecznym jest dla mnie aby starszy operator sprzętu specjalnego, który nie potrafi obsłużyć autopompy na GBA(proszę nie piszcie że to niemożliwe), decydował kto ma awansować, iść do szkoły czy w inny sposób poszerzać kwalifikacje.


Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Działania ZZ na szkodę pracowników niezrzeszonych
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 16, 2017, 22:47:12 »
1. Jesteś pewny, że takowe pismo istnieje i jakiej jest treści. Bo mówię sytuacja jest z mojego puntu widzenia aż nieprawdopodobna.
2. CO na to d-ca JRG?
3. Awansowanie połowy załogi jest możliwe tylko przy bardzo dużych odejściach na emki. 
4. To, że pracownicy niezrzeszeni w sprawach indywidualnych są poza ich kręgiem zainteresowań to akurat logiczne, bo tak stanowi statut organizacji którą sobie założyli.
5. Zbiorowej metody nie ma, jest tylko indywidualna ale bardzo niebezpieczna dla młodych strażaków bo domyślam się, że cyfra 88 to twój rok urodzenia a nie symbol nazistowskiego pozdrowienia.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Fireman88

  • Gość
Odp: Działania ZZ na szkodę pracowników niezrzeszonych
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 16, 2017, 23:05:22 »
1. Pismo istnieje na 100%
2. Niestety o nieobecnych mówi się tylko dobrze więc się powstrzymam od wypowiedzi. Raczej myśli już o emeryturze.
3. Masowe odejścia się nie zapowiadają.
4. Mowa o sprawach dotyczących ogółu - w ustawie o związkach zawodowych piszą o dobru pracowników a nie członków związku.
5. Tak, 88 to mój rok urodzenia, staż dopiero 6 lat. Jednakże z wielką nieprzyjemnością muszę stwierdzić, że moje wyobrażenie o tej instytucji (ludziach i sposobie organizacji) przekoziołkowało już kilkukrotnie i zwróciło się przeciwległym kierunku.

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Działania ZZ na szkodę pracowników niezrzeszonych
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 17, 2017, 08:07:18 »
... 4. Mowa o sprawach dotyczących ogółu - w ustawie o związkach zawodowych piszą o dobru pracowników a nie członków związku...
Ustawa o zz > Art. 7. 1. W zakresie praw i interesów zbiorowych związki zawodowe reprezentują wszystkich pracowników, niezależnie od ich przynależności związkowej.
2. W sprawach indywidualnych stosunków pracy związki zawodowe reprezentują prawa i interesy swoich członków. Na wniosek pracownika niezrzeszonego związek zawodowy może podjąć się obrony jego praw i interesów wobec pracodawcy.
Czytać należy cały zapis, a nie wybiórczo to co pasuje ...
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Fireman88

  • Gość
Odp: Działania ZZ na szkodę pracowników niezrzeszonych
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 17, 2017, 08:56:40 »
Piotr998
Oczywiście masz rację. Tylko problem nie polega na promowaniu do awansów, szkół i odznaczeń swoich członków, tylko robieniu "pod górkę" pracownikom niezrzeszonym.

Zadam więc pytanie w inny sposób:
- Czy zwykli strażacy, z niedużym stażem pracy, na niewyróżniających się  stanowiskach służbowych w korpusie podoficerów i aspirantów, bez znajomości i przynależności związkowych, mają szansę w jakikolwiek sposób przeciwdziałać działaniom ZZ, które w ich mniemaniu są działaniami na ich szkodę? Bo podejrzewam że skarga do regionalnej sekcji ZZ nic nie zmieni.
- Czy jedyną formą aby zaznaczyć swoją obecność jest założenie innych ZZ w tej samej komendzie? Czy to w ogóle coś da? Czy to kopanie się z koniem?


Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.433
Odp: Działania ZZ na szkodę pracowników niezrzeszonych
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 17, 2017, 09:30:19 »
"indywidualnych stosunków pracy" - nie dotyczy polityki kadrowej realizowanej przez KP w zakresie awansów w stopniu jak i stanowisku gdyż realizowana polityka kadrowa zgodnie z założeniem powinna być transparentna i jasno określać drogę awansu i kariery dla wszystkich pracowników z naciskiem na wszystkich a wiec mówimy tu o "interesach zbiorowych"

"indywidualny stosunek pracy" dotyczy sytuacji w której KP chciałby podjąć kroki dyscyplinarne w stosunku do członka związku lub też dokonać awansu na drodze wyjątku coś w stylu wyniósł z pożaru babcię z wnuczkiem

dla Eqinox  ( odnosiłem się do piotra 998  ale jak chcesz nabijać posty to ok :P)
« Ostatnia zmiana: Styczeń 17, 2017, 21:11:18 wysłana przez pb11 »

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Działania ZZ na szkodę pracowników niezrzeszonych
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 17, 2017, 17:22:31 »
"indywidualnych stosunków pracy" - nie dotyczy polityki kadrowej realizowanej przez KP w zakresie awansów w stopniu jak i stanowisku gdyż realizowana polityka kadrowa zgodnie z założeniem powinna być transparentna i jasno określać drogę awansu i kariery dla wszystkich pracowników z naciskiem na wszystkich a wiec mówimy tu o "interesach zbiorowych"

"indywidualny stosunek pracy" dotyczy sytuacji w której KP chciałby podjąć kroki dyscyplinarne w stosunku do członka związku lub też dokonać awansu na drodze wyjątku coś w stylu wyniósł z pożaru babcię z wnuczkiem
A skąd te definicje....
Bo z tego co wiem funkcjonariusz nie ma "stosunku pracy" co najwyżej może mieć "stosunek w pracy"  :wacko:
« Ostatnia zmiana: Styczeń 17, 2017, 18:21:19 wysłana przez Eqinox »
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Działania ZZ na szkodę pracowników niezrzeszonych
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 18, 2017, 08:52:38 »
... - Czy zwykli strażacy, z niedużym stażem pracy, na niewyróżniających się  stanowiskach służbowych w korpusie podoficerów i aspirantów, bez znajomości i przynależności związkowych, mają szansę w jakikolwiek sposób przeciwdziałać działaniom ZZ, które w ich mniemaniu są działaniami na ich szkodę? Bo podejrzewam że skarga do regionalnej sekcji ZZ nic nie zmieni.
- Czy jedyną formą aby zaznaczyć swoją obecność jest założenie innych ZZ w tej samej komendzie? Czy to w ogóle coś da? Czy to kopanie się z koniem?
W mojej ocenie nie mają szansy "w jakikolwiek sposób przeciwdziałać działaniom ZZ" a "ich mniemanie" nie musi być obiektywną oceną sytuacji.
Wielość związków ma swoje plusy i minusy. Podstawowy minus to to że przy różnym stanowisku związków decyzję podejmuje komendant, co czasami może być plusem. Plusem natomiast możliwość reprezentowania swoich interesów za pośrednictwem drugiego związku.

"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline strazak_kbr

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Działania ZZ na szkodę pracowników niezrzeszonych
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 23, 2019, 19:06:01 »
Witam wszystkich . Czytam forum już od kilku lat. Jednak po tym co się u nas dzieje postanowiłem zabrać głos.
« Ostatnia zmiana: Marzec 06, 2021, 09:08:26 wysłana przez strazak_kbr »

Offline sorbent

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 504
Odp: Działania ZZ na szkodę pracowników niezrzeszonych
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 23, 2019, 19:26:06 »
Witam wszystkich . Czytam forum już od kilku lat. Jednak po tym co się u nas dzieje postanowiłem zabrać głos. Od 3 lat jestem członkiem zz (w mojej jednostce do zz który powstał w 2016 r. należy większość strażaków). Od dłuższego czasu nosiłęm się z zamiarem wypisania ze związku, jak kilku kolegów ze zmiany. Ostatnio dowódca zmiany poinformował, że będzie rekompensował nam składki członkowskie większymi nagrodami i dodatkami od niezrzeszonych. Nie wiem jak koledzy ale ja po tym co usłyszałem już na pewno nie będę członkiem tej organizacji.
Brawo Ty. Ja już się wypisałem kilka lat temu z w/w powodu plus to, że 8 godzin i choć składki płacą byli wręcz niemile widziani. Apropo tego, że komendant jest poza związkami i od nich niezależny w decyzjach - no ładnie kolegę poniosło, w większości są to ludzie z nadania/poparcia/kopania dołków pod innymi związków. Takie jest moje zdanie, które przy kielichu i ogórku mogę poprzeć wieloma przykładami.

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.911
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: Działania ZZ na szkodę pracowników niezrzeszonych
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 23, 2019, 19:27:22 »
Witam wszystkich . Czytam forum już od kilku lat. Jednak po tym co się u nas dzieje postanowiłem zabrać głos. Od 3 lat jestem członkiem zz (w mojej jednostce do zz który powstał w 2016 r. należy większość strażaków). Od dłuższego czasu nosiłęm się z zamiarem wypisania ze związku, jak kilku kolegów ze zmiany. Ostatnio dowódca zmiany poinformował, że będzie rekompensował nam składki członkowskie większymi nagrodami i dodatkami od niezrzeszonych. Nie wiem jak koledzy ale ja po tym co usłyszałem już na pewno nie będę członkiem tej organizacji.
Hmmm. Kolego to po co do tej pory jesteś/byłeś w związku. Powiedz szczerze że nie podoba Ci się że związek nic nie robi/ nie może zrobić. Nie dostaleś stanowiska/nie dostaniesz. Powiedz szczerze ile Ci dowódca zmiany zaproponował? Coś nie tak w Twojej wypowiedzi bo on nie dysponuje nagrodami ani pulą na dodatki.

Offline strazak_kbr

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Działania ZZ na szkodę pracowników niezrzeszonych
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 23, 2019, 19:51:57 »
A jeśli chodzi  o propozycję dowódcy to tak jak napisałem wyżej pokrycie składek członkowskich. Jeśli chodzi o nagrody to u nas dostają dowódcy zmian pulę na nagrody czy dodatki jednorazowe od dowódcy JRG i przedstawiają propozycję d-cy JRG i zazwyczaj jest to akceptowane w dziewięćdziesięciu kilku procentach.
« Ostatnia zmiana: Marzec 06, 2021, 09:10:24 wysłana przez strazak_kbr »

Offline psp112

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Działania ZZ na szkodę pracowników niezrzeszonych
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 23, 2019, 19:59:10 »
Skąd ja to znam?

Offline strazak_kbr

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Działania ZZ na szkodę pracowników niezrzeszonych
« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 23, 2019, 20:05:36 »
Dodam jeszcze, że tych osób w mojej komendzie nie interesują w ogóle sprawy bezpieczeństwa strażaków, itp.  lecz ostra walka z niewygodnymi.
« Ostatnia zmiana: Marzec 06, 2021, 09:11:43 wysłana przez strazak_kbr »