Autor Wątek: Odległośc budynku PM od granicy  (Przeczytany 4061 razy)

Offline Docnadir

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 47
Odległośc budynku PM od granicy
« dnia: Grudzień 21, 2016, 14:22:48 »
Witam mam krótkie i szybkie pytanie. Chce postawić budynek PM<Q<1000. Obok mam działkę niezabudowaną bez planu miejscowego. W myśl przepisu par 272 odległość ściany zewnętrznej powinna wynosić od granicy połowę odległości określonej w par 271 czyli 4m. Pytanie brzmi czy w myśl paragrafy 12 mogę postawić ścianę 3m od granicy bez okien i ściana jako oddzielenia pożarowego??

Offline Docnadir

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 47
Odp: Odległośc budynku PM od granicy
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 28, 2016, 10:31:47 »
Czy kotś może mi pomóc??

Offline Kobra

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 301
Odp: Odległośc budynku PM od granicy
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 29, 2016, 18:06:52 »
Czasem wystarczy dokładniej przeczytać zapisy rozporządzenia...
W  § 12.1. wyraźnie zaakcentowano na początku -  "Jeżeli z przepisów § 13, 60 i 271–273 lub przepisów odrębnych określających dopuszczalne odległości niektórych budowli od budynków nie wynikają inne wymagania, budynki na działce budowlanej należy sytuować w odległości od granicy z sąsiednią działką budowlaną nie mniejszej niż..."

Zatem w związku z tym, że sąsiednia działka budowlana jest niezabudowana i bez planu miejscowego wówczas - zgodnie z § 272.1 powinieneś zachować odległość od granicy 4 m.
Możesz też postawić budynek w granicy, wówczas musi być to ściana oddzielenia ppoż.
Uczyń siebie swoim własnym schronieniem, przemierzaj świat nie będąc przywiązanym do niczego...

Offline Docnadir

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 47
Odp: Odległośc budynku PM od granicy
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 30, 2016, 18:02:24 »
No własnie kobra chyba nie konieczne ponieważ  sytuowanie budynku przy granicy to można tylko w ekstremalnych przypadkach, jak np pozwala plan miejscowy albo warunki zabudowy. W innych przypadkach  cały czas się stosuje odległości 3 i 4 m. Wiec cały czas jest niejasne czy moge posatawić 3m od granicy jako ściana odzieleniapożarowego czy nie?? poniewac w paragrafie 271 nie jest opisana sytiuacja ze sciana ppoz.

Offline Docnadir

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 47
Odp: Odległośc budynku PM od granicy
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 30, 2016, 18:59:44 »
Takowa interpretacja przepisu ,iż nie można stawiać budynku PM 3m od granicy działki niezabudowanej wydaje się bezsensowna ponieważ wyobraźmy sobie sytuacje nastepująca i odwrotną:
- działka obok jest zabudowana i znajduje się na niej budynek np ZLIII w odległości 4m od granicy, my stawiąjac budynek PM o gęstości obciążenia poniżej 100mj/m2  możemy wtedy się zbliżyć na 3m do granicy w myśl paragrafu 12 ,lecz\nie zachowujemy przpepisów pożarowych i wymaganej odległości miedzy budynkami 8m i dlatego w myśl paragrafu 271 ust 10 musimy wykonać ścianę oddzielenia pożarowego i mamy sprawę załatwioną i zgodną z przepisami

Dlatego nielogicznym wydaję się , że jak stawiamy budynek PM o gęstości obciążenia poniżej 100mj/m2 przy działce niezabudowanej to pozostaje nam tylko jeden paragraf 272 i w myśl jego musimy się oddalić o 4m........ Logicznym się wydaje powiązanie tutaj paragrafu 12 i zrobienie także 3m od granicy lecz w tym wypadku także ze ścianą ppoż tak jak zastosowaliśmy w przypadku powyżej.

Offline arches

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Odległośc budynku PM od granicy
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 25, 2021, 21:35:58 »
Szukałem odpowiedzi na takie samo pytanie i znalazłem takie stanowisko Komendy Głównej PSP z 20212 -  https://www.gov.pl/web/kgpsp/wyjasnienia-w-zakresie-stosowania-przepisow-ochrony-przeciwpozarowej

W odpowiedzi na pismo w sprawie wymagań § 272 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. Nr 75, poz. 690, z późn. zm.), w przypadku
lokalizacji budynku wielofunkcyjnego kwalifikowanego do kategorii zagrożenia ludzi
ZL III z funkcją produkcyjno-magazynową (PM) na działce sąsiadującej z niezabudowaną działką budowlaną informuję, że ze względu na wymagania w zakresie bezpieczeństwa pożarowego, możliwa jest lokalizacja projektowanego budynku bliżej granicy
sąsiedniej niezabudowanej działki, niż wynikająca z ustaleń § 272 ust. 1, pod warunkiem spełnienia przepisu ust.3 cytowanego § 272.
Jednocześnie zwracamy uwagę, że dokonując rozstrzygnięć w zakresie lokalizacji
obiektu od granicy działki należy zadbać o spełnienie, odrębnych w stosunku do omó-
wionych powyżej, przepisów ogólnych dotyczących sytuowania budynków zawartych w
§ 11-13 cytowanego rozporządzenia Ministra Infrastruktury