Autor Wątek: Kwalifikacyjny kurs zawodowy a matura >?  (Przeczytany 11303 razy)

Offline amigo7616

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Kwalifikacyjny kurs zawodowy a matura >?
« dnia: Grudzień 08, 2016, 17:46:53 »
Witam
Adam 13 lat służby mł.ogn.
Czy zaostrzenia dotyczące naboru do SAPSP w 2017 roku ( chodzi mi oczywiście o maturę ) będą dotyczył także Kwalifikacyjnego  kursu zawodowego funkcjonariuszy PSP ? i czy na pewno zaczną  obowiązywać !>? 
poz

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Kwalifikacyjny kurs zawodowy a matura >?
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 08, 2016, 18:03:46 »
Adamie to na razie plany. Więc nikt nie wie jak to będzie docelowo wyglądać.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline amigo7616

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Kwalifikacyjny kurs zawodowy a matura >?
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 08, 2016, 18:13:22 »
wiesz...ale..te  wywiady  z samym szefem ! powiem szczerze, że zapisałem się na " próbę "zdania matury w 2017 r. a że po 20 latach to różnie możę  być!!   :pomysl: jeżeli to wejdzie to nieźle Wodzu mnie i takich jak ja załatwi !!! brak słów...tyle lat czekania , służby a On dostaje "cudownego " pomysłu !
poz

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Kwalifikacyjny kurs zawodowy a matura >?
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 08, 2016, 18:16:53 »
wiesz...ale..te  wywiady  z samym szefem ! powiem szczerze, że zapisałem się na " próbę "zdania matury w 2017 r. a że po 20 latach to różnie możę  być!!   :pomysl: jeżeli to wejdzie to nieźle Wodzu mnie i takich jak ja załatwi !!! brak słów...tyle lat czekania , służby a On dostaje "cudownego " pomysłu !
Nie należy panikować za wczasu, plany mają to do siebie, że się zmieniają.  U mnie dawny d-ca JRG mawiał "zmienność decyzji świadczy o ciągłości procesu dowodzenia".
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline amigo7616

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Kwalifikacyjny kurs zawodowy a matura >?
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 08, 2016, 18:31:21 »

zaletą ratownika jest to ,że nie powinien panikować  ! :mellow: zgadzam się ze wszystkim co piszesz ! ale..cytując klasyka " boli mnie !! tyle lat pracy..a te dykty ciężkie !!"
poz

Offline amigo7616

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Kwalifikacyjny kurs zawodowy a matura >?
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 04, 2017, 21:47:52 »
I jak koledzy?macie możę jakiś przeciek!?  :pyt:
podobno nie do końca byłoby to zgodne z prawem.
na tym etapie edukacji nie powinno się wymagać matury!

Offline sawo73

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: Kwalifikacyjny kurs zawodowy a matura >?
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 04, 2017, 23:27:08 »
Przede wszystkim wprowadzone zmiany maja dotyczyć służby kandydackiej - bo właśnie w rozporządzeniu o naborze będą zmiany. Nie planuje się  wprowadzać zmian w zasadach naboru na KKZ (czytaj - wymagać matury)

Offline bobek998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 227
Odp: Kwalifikacyjny kurs zawodowy a matura >?
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 05, 2017, 13:53:57 »
.
« Ostatnia zmiana: Maj 04, 2017, 14:00:34 wysłana przez bobek998 »

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Kwalifikacyjny kurs zawodowy a matura >?
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 06, 2017, 07:40:43 »
A tak się tylko spytam - brakuje już podoficerów z ogólnymi kwalifikacjami na poziomie mgr, że na KKZ kierowani mają być podoficerowie bez matur? Jeżeli komuś przez kilkanaście lat nie chciało się podnosić kwalifikacji ogólnych, to po co w kogoś takiego inwestować?
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline amigo7616

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Kwalifikacyjny kurs zawodowy a matura >?
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 06, 2017, 07:58:02 »
A tak się tylko spytam ! uważasz podoficerów bez matur za ratowników drugiego sortu !!!? czy myślisz ,że papierek da ci wiedzę specjalistyczną !? skoro nie była wymagana to kierowali ludzi bez matur! i bardzo dobrze ! jak ktoś chce być oficerem to ok ! a szkoda gadać...

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Kwalifikacyjny kurs zawodowy a matura >?
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 06, 2017, 08:08:01 »
Masz rację - szkoda gadać. Aspirant bez matury, d-ca zmiany jako przełożony ogn. mgr inż. lub sekc. dr inż. Patologia z każdej strony. Nikt tym podoficerom nie zabraniał podnoszenia kwalifikacji ogólnych, a naturalnym powinno być, że inwestowanie w siebie powinno być doceniane. Dlatego też podoficerowie z ogólnym wyższym powinni być w pierwszej kolejności kierowani na KKZ. Tak uważam :)
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline amigo7616

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Kwalifikacyjny kurs zawodowy a matura >?
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 06, 2017, 08:28:37 »
Widzę,że dalej nie rozumiesz ! przykładów strażaków z wyższym ogólnym a prawie zerowym bądź blisko temu doświadczeniu zawodowemu  jest multum.
Co znaczy ogólnie korpus aspirancki  - wyższy podoficer! ogólnie powinni zlikwidować SA  i za nienaganne wysłużenie czasu okresu dać stopień aspirancki.
Jeżdżę jako po. d-ca zastępu 3 lata ze stopniem mł.ogn. a za mną siedzą aspiranci z rokiem służby na podziale. Czy jestem gorszy bo nie mam matury, która nie była do niczego mi potrzebna ! i nie była WYMAGANA !uważasz ,że każdy kto przyjdzie do straży i ma wyższe to po pewnym czasie musi być oficerem  !?  idzie ku temu, że on uważa ,że mu się należy ! i to jest właśnie patologia !!! tak uważam .

Offline JON SNOW

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 368
Odp: Kwalifikacyjny kurs zawodowy a matura >?
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 06, 2017, 10:37:46 »
Tyle lat była matura niewymagana więc chyba był czas żeby się dostać do SA. Teraz ma być wymagana i nagle larum? Warunki się zmieniają, może za 5 lat już nie będzie potrzebna. Według Ciebie żadnych zmian robić nie można bo kiedyś były inne warunki? Życie. Żeby dostać się do SGSP też co roku warunki są inne. Raz matematyka na maturze jest wymagana raz nie.
Cytuj
Czy jestem gorszy bo nie mam matury, która nie była do niczego mi potrzebna !
Oczywiście że nie gorszy. Nie wiem jaką maturę mogłeś robić, ale jeżeli nową (i jej nie zrobiłeś) to możesz sam sobie w brodę pluć bo jej poziom jest tak niski że tylko największe lenie jej nie zdają. Jak dla mnie już dawno na aspirantkę powinna być wymagana matura, chociaż wiem że jako szkoła policealna a nie wyższa, jest to nie do końca uzasadnione.
Żyję w kraju w którym wszyscy chcą mnie zrobić w ... :)

Offline Sepi

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 32
Odp: Kwalifikacyjny kurs zawodowy a matura >?
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 06, 2017, 12:42:43 »
Panowie matura na starcie od przyszłego roku, ten rok po staremu jeżeli chodzi o ogólne wykształcenie, tylko się zmieni sprawdzian fizyczny. Co do matury na kkz, nie powinni na razie zmienić, bo nabór z maturą ma być od nowego roku szkolnego. Sądzę że w przyszłości mogą wprowadzić maturę także na kkz ale dadzą okres na uzupełnienie wykształcenia - tak juz było. Pamiętam jak w latach 90-ych i początkach XXI wieku wielu podoficerów i także aspirantów chodziło do szkół i uzupełniało wykształcenia do średniego. Trzeba zachować czujność i być przygotowany na wszytko ale bez paniki.           

Offline seksyjny

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 216
Odp: Kwalifikacyjny kurs zawodowy a matura >?
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 06, 2017, 17:17:07 »
Czy jestem gorszy bo nie mam matury, która nie była do niczego mi potrzebna ! i nie była WYMAGANA !uważasz ,że każdy kto przyjdzie do straży i ma wyższe to po pewnym czasie musi być oficerem  !?  idzie ku temu, że on uważa ,że mu się należy ! i to jest właśnie patologia !!! tak uważam .

jak sie jednak teraz kolego okazuje do czegos byla Ci potrzebna. gdyby nie byla to bys sie teraz nie martwil.  doswiadczenie  masz racje jest wazne (moze i najwazniejsze) ale wiedza ogolna i rozwoj czlowieka tak samo jest wazny. a jak tyle lat siedziales i tej wiedzy nie chcialo Ci sie poszerzac? czyt. zdac mature. siedziales i jak sam powiedziales tyle lat czekales. i ci sie nalezy bo wyczekales to jestes w bledzie. i prawda jest cos co ktos wyzej napisal a co czesto w strazy widac. dowodca zmiany asp. bez matury w rocie sekcyjne mgr inz. a pozniej przychodzi do pisania IzZ i kwiatki w czesciach opisowych wychodza: "przybylem. zobaczylem. ugasilem"
nie dziele ludzi na lepszych i gorszych jedni i drudzy sa w strazy potrzebni ale przy naszym niedoborze kadry inwestowanie w podoficera tylko po to zeby zrobil aspirantke i mial to droga do nikad. kazdy patrzy teraz kompleksowo puszczam goscia na szkole takiego ktory ma studia albo ma mature i jest gotowy pojsc na studia jak go wysle i za 6-7 lat mam oficera. a taki co zrobi aspirantke bo mu sie nalezy to juz za wiele tej firmie nie da. rozumiem twoja frustracje ale wybacz sam sobie jestes winny. czasy sa inne.

Offline seksyjny

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 216
Odp: Kwalifikacyjny kurs zawodowy a matura >?
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 06, 2017, 17:18:14 »
Czy jestem gorszy bo nie mam matury, która nie była do niczego mi potrzebna ! i nie była WYMAGANA !uważasz ,że każdy kto przyjdzie do straży i ma wyższe to po pewnym czasie musi być oficerem  !?  idzie ku temu, że on uważa ,że mu się należy ! i to jest właśnie patologia !!! tak uważam .

jak sie jednak teraz kolego okazuje do czegos byla Ci potrzebna. gdyby nie byla to bys sie teraz nie martwil. doswiadczenie  masz racje jest wazne (moze i najwazniejsze) ale wiedza ogolna i rozwoj czlowieka tak samo jest wazny. a jak tyle lat siedziales i tej wiedzy nie chcialo Ci sie poszerzac? czyt. zdac mature. siedziales i jak sam powiedziales tyle lat czekales. i ci sie nalezy bo wyczekales to jestes w bledzie. i prawda jest cos co ktos wyzej napisal a co czesto w strazy widac. dowodca zmiany asp. bez matury w rocie sekcyjne mgr inz. a pozniej przychodzi do pisania IzZ i kwiatki w czesciach opisowych wychodza: "przybylem. zobaczylem. ugasilem"
nie dziele ludzi na lepszych i gorszych jedni i drudzy sa w strazy potrzebni ale przy naszym niedoborze kadry inwestowanie w podoficera tylko po to zeby zrobil aspirantke i mial to droga do nikad. kazdy patrzy teraz kompleksowo puszczam goscia na szkole takiego ktory ma studia albo ma mature i jest gotowy pojsc na studia jak go wysle i za 6-7 lat mam oficera. a taki co zrobi aspirantke bo mu sie nalezy to juz za wiele tej firmie nie da. rozumiem twoja frustracje ale wybacz sam sobie jestes winny. czasy sa inne.
prosze o usuniecie 2 razy mi sie wyslala wiadomosc.

Offline amigo7616

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Kwalifikacyjny kurs zawodowy a matura >?
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 06, 2017, 21:40:14 »
Koledzy! Ja nie kwestionuję myśli " matura 2017 " , może mogę się przychylić do waszych wpisów ! tak jak napisałem posty wyżej, zamierzam przystąpić do egzaminu dojrzałości. :gwiazdki:. Dobrze napisał kolega wyżej . Powinni dać czas okres na uzupełnienie ogólnego wykształcenia!
ale - czy brakuje nam kadry !? niestety z tym się nie zgadzam!  pompowanie oficerów , aspirantów aby utrzymać szkoły a potem upychać ich w JRG ! czy to nie jest prawdą!. każda JRG ma swoją politykę kadrową . Ja osobiście wolałbym strażaka, którego znam osobiście wysłać na SGPSP niż otrzymać kogoś z przypadku !  :pyt:  Kolego "seksyjny", jak ty nie myślałeś o służbie to ja już za pewne  działałem ! więc trochę szacunku !
a pisanie meldunków ! zobaczymy czy kiedykolwiek będzie ci to dane ! :straz:

Offline seksyjny

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 216
Odp: Kwalifikacyjny kurs zawodowy a matura >?
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 06, 2017, 22:04:51 »
kolego ja mam szacunek, tylko po to jest forum żeby obiektywnie napisać co się uważa. a co do mojego loginu na forum to nie daj się zwieźć. 7 rok jestem w sluzbie wiec chyba az tak malo to nie jest. a co do pisania IzZ to musze Cię zasmucić już je pisze..;)

Offline amigo7616

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Kwalifikacyjny kurs zawodowy a matura >?
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 06, 2017, 22:25:38 »
Ok.po to jest forum ! szanuję to ! być może to różnica wieku ! ale nigdy nikt mi nie powie,że ludzie którzy mnie uczyli i byli bez "papierka " będą gorsi od ludzi "z" papierkiem! fakt. czasy się zmieniają, ale to może  być "wylanie dziecka z kąpielą ! " Jeżeli KGPSP nie zwróci na to uwagi, to niestety starci wielu ratowników " nazwijmy to prawdziwych  ratowników ! nie dorabiających !  którzy TO czują ! " a w zamian otrzyma " wzory na różne wyliczenia ! i głowę jak Walduś w kiepskich  nabitą do granic możliwości!  fakt.oficer - jest oficer ! zużyjesz pianę , wartą ileś tam , trzeba to rozliczyć ! wziąć odpowiedzialność ! ok, ale to d-ca zmiany -" prawdziwy oficer  !" a nie po szkole tańca ! KG ma jakiś pomysł, ale czy się sprawdzi? czas pokarze ! nie nerwuj się kolego bo to nie o to chodzi ! poz
i nie zasmucasz mnie ! gratuję!

Offline seksyjny

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 216
Odp: Kwalifikacyjny kurs zawodowy a matura >?
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 06, 2017, 22:40:57 »
nie denerwuje sie. ta firma juz mi wyrobila spokoj. nikt ci tu nie powiedzial ze ktos kto ma mature jest gorszy lub lepszy i nie sadze zeby ktos tak powiedzial. po prostu warto ją zrobic zmusic sie i zrobic. pozdrawiam. najlepszego!

Offline tauzen10

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Kwalifikacyjny kurs zawodowy a matura >?
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 07, 2017, 10:32:36 »
W PSP w podziale bojowym nie brakuje ludzi z wyższym wykształceniem i solidnym stażem pracy, jeśli ktoś nic nie robił z swoim wykształceniem przez naście lat pretensje może mieć ale tylko do siebie.
Czasy kiedy dominowała maksyma "NIE MATURA LECZ CHĘĆ SZCZERA ZROBI Z CIEBIE OFICERA" na szczęście już dawno minęły.
Co do szkół SA PSP powinni zlikwidować system dziennego kształcenia a w zamian zwiększyć nabór pośród strażaków będących już w służbie czyli "OD ZERA DO BOHATERA" ^_^  wtedy zapanowała by normalność.
Mam kilkanaście lat służby zainwestowałem kilkadziesiąt tysięcy w studia pierwszego i drugiego stopnia, nie wspomnę o czasie i nie chciał bym żeby w pierwszej kolejności do szkół kierowane były osoby bez wymaganego wykształcenia.
Myślę że nie jestem jedyny, który wyraża taką opinię.


Offline lukasz1916

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 58
Odp: Kwalifikacyjny kurs zawodowy a matura >?
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 07, 2017, 16:21:33 »
Mam kilkanaście lat służby zainwestowałem kilkadziesiąt tysięcy w studia pierwszego i drugiego stopnia, nie wspomnę o czasie i nie chciał bym żeby w pierwszej kolejności do szkół kierowane były osoby bez wymaganego wykształcenia.
Myślę że nie jestem jedyny, który wyraża taką opinię.

I tu mnie krew zalewa. "Kilkadziesiąt tysięcy" zainwestowane.. co to za studia? Jak już pompować kasę to czemu w beznadziejny sposób? Byle jakie studia oby był papier. Takich przypadków są tysiące z papierkiem mgr jakieś wyższej szkoły na dziwnej wiosce.. bo po co się uczyć, oby kwit był.

Czy jestem gorszy bo nie mam matury, która nie była do niczego mi potrzebna ! i nie była WYMAGANA !uważasz ,że każdy kto przyjdzie do straży i ma wyższe to po pewnym czasie musi być oficerem  !?  idzie ku temu, że on uważa ,że mu się należy ! i to jest właśnie patologia !!! tak uważam .
I właśnie od pewnego czasu skończyło się dawanie stopni oficerskich każdemu mgr.. A co do Twojego przypadku to w PSP jak i w każdej innej formacji mundurowej widać od dłuższego czasu, że kładzie się nacisk na wykształcenie kadry. Dla mnie nic dziwnego.. Twoja złość będzie jeszcze większa jak Ci aspiranci za rok będą mogli dostać dowódcę zastępu, a Ty wrócisz na miejsce ratownika lub kierowcy. Alee... jak zrobisz aspirantkę to będziesz pierwszym, który będzie krzyczał: "Czemu aspirant nie może być dowódcą zmiany?!". Właśnie dlatego, że nie ma nawet śmiesznej matury.. bo w 90% przypadków, za młodu się nie chciało bo każdy się śmiał: "po co Ci matura?". A jak ktoś potem uzupełniał średnie to też na odpier*** oby było, a matura.. "ee tam.. nie wymagają to po co się uczyć".

"Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą "
"Nigdy nie pozwól by strach przed działaniem wykluczył cię z gry!"
"Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz."

Offline tauzen10

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Kwalifikacyjny kurs zawodowy a matura >?
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 07, 2017, 18:56:25 »
Nie kończyłem szkoły na wiosce tylko Uniwersytet Medyczny a tak na marginesie miałem czekać aż łaskawie ktoś wyślę mnie na jedyną słuszną szkołę w tym kraju??? 
A co do kosztów to widać że nie studiowałeś zaocznie jak się dziwisz ile trzeba zapłacić za edukację.
Licencjat to koszt około 4000 zł rocznie samego czesnego x 3,5 roku 14000zł + podręczniki + dojazdy noclegi około 30 tyś (2 zjazdy  trzydniowe w miesiącu)
Magisterka czesne 9700 zł + podręczniki + dojazdy noclegi około 20 tyś się zakręciło.
Sumując 50 tyś to takie minimum żeby ukończyć studia na uczelni o dobrej renomie.
Nie chcę żeby ktoś zaraz napisał że się żalę nie o to chodzi.
A co do papierka to po tej szkole mam drugi fajny zawód, który daje mi dużo satysfakcji i możliwości dodatkowej pracy poza PSP.
Z jednym się zgodzę coraz więcej jest uczelni typu WSGNG (Wyższa Szkoła Gotowania Na Gazie) i co najgorsze są osoby, które po tego typu uczelniach są kierowane na SPF SPO czy SPK. No ale na ZIP-ów nie ma rady byli są i bedą. Dla niezorientowanych ZIP - Znajomości i Plecy :) tyle w temacie.

« Ostatnia zmiana: Luty 07, 2017, 19:23:54 wysłana przez tauzen10 »

Offline nowy998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 229
Odp: Kwalifikacyjny kurs zawodowy a matura >?
« Odpowiedź #23 dnia: Luty 07, 2017, 21:02:51 »
kolego 9700 czesne (przecież cie wyru...... ) dobre studia techniczne to koszt 2500 za semestr i po dwóch latach od skończenia masz zawód

Offline tauzen10

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Kwalifikacyjny kurs zawodowy a matura >?
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 08, 2017, 20:58:51 »
Czyli za cztery semestry wychodzi dyszka :) podobnie