Pożarnictwo > Profilaktyka, prewencja

Prośba o pomoc od fachowca

(1/1)

mirekl:
Witam was serdecznie mam do was ogromna prośbe :)
Potrebuje informacji dotyczących sprzętu przeciwpożarowego w pomieszczeniach(gasnice, oznaczenia itp.)

Jest to lokal który ma 4 pomieszczenia biurowe o wymiarach

1) 25,4 m
2) 20,1 m
3) 28,81 m
4) 23,55 m

Potrzebuje informacji ile na takie pomieszczenie powinno byc tablic ostrzegawczych, gaśnic
z góry bardzo dziękuje za informację
Pozdrawiam
proszę o informację na meila:
leszcz350@wp.pl

wiarus:
Nie podałeś jaki to są pomieszczenia, jaką spełniają funkcję ale coś z tego powinieneś wywnioskować.
ZASADY WYPOSAŻENIA OBIEKTÓW, POMIESZCZEŃ W  PODRĘCZNY SPRZĘT GAŚNICZY,
1. Obowiązek wyposażania obiektów, pomieszczeń w sprzęt gaśniczy wynika z art. 4 ust. 1 pkt. 2.USTAWY Z DNIA  24 SIERPNIA 1991 r. O OCHRONIE PRZECIWPOŻAROWEJ (Dz. U. nr 147 poz. 1229 z 22 lipca 2002 r. z późn. zm), który określa:
"właściciel budynku, obiektu budowlanego lub terenu zapewniając ich ochronę przeciwpożarową jest obowiązany (między innymi):
- wyposażyć budynek, obiekt lub teren w wymagane urządzenia przeciwpożarowe i gaśnice”.
2. Zasady wyposażania obiektów, pomieszczeń w podręczny sprzęt gaśniczy reguluje § 28 Rozp. Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 kwietnia 2006 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U nr 80 poz. 563),
3. Czynnikami decydującymi o ilości i rodzaju sprzętu są :
- kategoria zagrożeni wybuchem
- kategoria zagrożenia ludzi
- wielkość obciążenia ogniowego
- powierzchnia jako jednostka odniesienia
Zgodnie z postanowieniem § 209 ust 2 pkt. 3 ww. Rozporządzenie
4. Ustalenie ilości i rodzaju sprzętu.
Wg § 28 ust 3 ww. Rozp. MSW normatywna ilość sprzętu dla obiektów, zakwalifikowanych do kategorii ZL zagrożenie ludzi wynosi :
1)   jedna jednostka sprzętu o masie środka gaśniczego 2 kg (lub 3 dm3) każde 100 m3 powierzchni,
2)   dopuszczalne rodzaje sprzętu gaśniczego :
- gaśnice wodno - pianowe ,
- gaśnice proszkowe ,
- gaśnice śniegowe
- koce gaśnicze,
Natomiast występowanie w budynku hydrantów wewnętrznych wynika z byłej PN-72/B-02865 "Ochrona przeciwpożarowa w budownictwie. Przeciwpożarowe zaopatrzenie wodne, Instalacja wodociągowa wewnętrzna przeciwpożarowa". Aktualnie obowiązująca PN-B-02865 “Przeciwpożarowe zaopatrzenie wodne. Instalacja wodociągowa przeciwpożarowa”.

(5.   Stan faktyczny powinien być taki, aby występująca ilość środka gaśniczego pokrywała wymóg w stosunku do ww. warunków, co powinno stanowić odzwierciedlone w “KARCIE ETATYZACJI” ).

6. Przy ustalaniu rodzaju sprzętu gaśniczego stosuje się następujące zasady.
 
1) do gaszenia pożarów grupy A (w których występuje zjawisko spalania żarowego np. drewna, papieru, tkanin) stosuje się gaśnice płynowe lub pianowe.

2) do gaszenia pożarów grupy B (cieczy palnych i substancji stałych topiących się jak, benzyna, alkohole, oleje, tłuszcze, lepiki) stosuje się zamiennie gaśnice pianowe, śniegowe lub proszkowe (przeciwwskazane gaszenie wodą).

3) do gaszenia pożarów grupy C (gazów palnych jak: acetylen, propan - butan, gaz ziemny) stosuje się zamienne gaśnice proszkowe lub śniegowe.

4)   do gaszenia pożarów grupy D (metali lekkich jak magnez, sód, potas) stosuje się gaśnice proszkowe ze specjalnym proszkiem gaś., przeznaczonym do tego typu materiałów.

5) do gaszenia pożarów tłuszczów i olejów w urządzeniach kuchennych stosuje się gaśnice z oznakowaniem  F

7) do gaszenia pożarów urządzeń elektrycznych pod napięciem i innych materiałów znajdujących się w ich pobliżu stosuje się zamiennie gaśnice proszkowe lub śniegowe – posiadające stosowną adnotację na etykiecie mówiącą o gaszeniu ww. urządzeń a gaśnice starszego typu posiadały indeks E.

7.   Przy rozmieszczeniu sprzętu gaśniczego w obiekcie należy stosować następujące zasady:
1)   sprzęt powinien być umieszczony w miejscach łatwo dostępnych i widocznych,
2)   oznakowanie miejsc usytuowania sprzętu powinno być zgodne z PN-92/N-01256/01,
3)   do sprzętu powinien być zapewniony dostęp o szerokości co najmniej 1 m,
2)   sprzęt należy umieszczać w miejscach nie narażonych na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie źródeł ciepła (piece, grzejniki),
3)   odległość z każdego miejsca w danym obiekcie, w którym przebywają

Ajax:
Czytaj! :huh: Ech....
Dział.... <Prewncja...>się kłania!!!! :angry:
Pozdr.

mirekl:

--- Cytat: Ajax w Czerwiec 13, 2006, 22:05:54 ---Czytaj! :huh: Ech....
Dział.... <Prewncja...>się kłania!!!! :angry:
Pozdr.

--- Koniec cytatu ---
Oki nie każdy odrazu wie gdzie co jest napewno tam zajrze.


Dzięki Serdeczne Wiarus za informację jeszcze raz wielkie dzięki.

Mam jeszcze jedno pytanie czy da się ocenić samemu ile powinno byc tych gasnic i oznaczeń czy musi przyjśc fachowiec Strażak ocenić kategorie zagrożeń wybuchem itd.
Pozdrawiam

wiarus:
przyznam, że bardzo rzadko zaglądam na to forum, dlatego nie udzieliłem odpowiedzi w tamtym dniu. Temat wyposazenia pomieszczeń, obiektów w sprzet gaśniczy nie musi być uzgadniany z fachowcami. Przy czym wazne jest aby faktycznie był to sprzęt dostosowany do występującego zagrożenia i wystepujących materiałow palnych. W tym przypadku jeżeli są to pomieszczenia biurowe w sumie o niezbyt dużej powierzchni to z powodzeniem wystarczy Gaś. proszkowa 4 lub 6 kg z proszkiem ABC. (patrz odległości do sprzetu ), plus gasnica sniegowa np. 2 kg do komputerów. Nie wiem dlaczego wspominasz o ocenia zagrożenia wybuchem. W pomieszczeniach biurowych to nie wystepuje. Natomiast nic wczesniej nie wspomniałem o oznakowaniu tych pomieszczeń znakami ewakuacyjnymi i pożarniczymi. Zachęcam do zajżenia do ww. Rozporzadzenia MSWiA z dnia 21 kwietnia 2006 r. (Dz. U. nr 80, poz. 563) a szczególnie Rzdzial 2 paragraf 4 ust. 2 pkt 4 . Miej na uwadze fakt, że nie powinieneś w tak małych pomieszczeniach robić choinki ze znaków ewakuacyjnych, do czego niejednokrotnie napędzają sprzedawcy lub zwykli naganiacze.
pozdrawiam powodzenia

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

Idź do wersji pełnej