Rozwój osobisty i zawodowy > Jak zostać strażakiem...

Stopnie Służbowe

(1/5) > >>

torqe:
Jak powszechnie wiadomo po ukończeniu szkoły aspirantów otrzymuje sie tytuł młodszego aspiranta. Jednak są również niższe stopnie (np. strażak, sekcyjny   starszey sekcyjny, ogniomistrz). Po jakich szkołach lub szkoleniach otrzymuje sie te stopnie?

Sylwek:
nie jestem zawodowcem ale z tego co wiem od moich kolegów którzy przeszli tę drabinkę to piersze stopnie dostaje się po przyjęciu do PSP i przejściu kursu podstawowego, potem jest jeszcze kurs podoficerski (moi koledzy byli na tym kursie w Supraślu) no i dalej to już szkoły aspirantów w systemie zaocznym...
mam nadzieję że jeśli się mylę to koledzy zawodowcy mnie poprawią  

fireman:
Witam brać! W PSP masz 4 korpusy (starzy oficerowie czasami uważają że 5 :) ale niech uważają)

korpus szeregowych straży pożarnej:

a)  strażak,
B ) starszy strażak, - kurs podstawowy

korpus podoficerów straży pożarnej: ukończony szkoła podoficerska - kurs

a) sekcyjny,
B ) starszy sekcyjny,
c)  młodszy ogniomistrz,
d) ogniomistrz,
e)  starszy ogniomistrz,

korpus aspirantów straży pożarnej: ukończona szkoła aspirantów

a)  młodszy aspirant,
B ) aspirant,
c)  starszy aspirant,
d) aspirant sztabowy,

korpus oficerów straży pożarnej:
1 ukończona SGSP lub
2 SA PSP + wyższe wykształcenie cywilne ale tu nie ma obligatoryjności możesz w ten sposób zostać oficerem a możesz być wieki aspirantem z wyższym wykształceniem. Co województwo to inny obyczaj :) ale mniej świadomość, że posiadanie kwalifikacji nie jest jednocześnie przesłanką otrzymaniem stopnia lub
3 podpoficer i wykształcenie wyższe oraz kurs oficerski

a)  młodszy kapitan,
B ) kapitan,
c)  starszy kapitan,    -> -> -> te trzy stopnie starzt starzem oficerowie określali jako grupa oficerów młodszych takie nazewnictwo pozostało również do dziś ale nie jest korpusem

d) młodszy brygadier,
e) brygadier,
f)  starszy brygadier,
g) nadbrygadier,
h)  generał brygadier.
 

Młodzik:
Odnosnie tego ze oficerem mozna zostac rowniez po skonczeniu SA PSP i studiow cywilnych, to jak to sie odbywa? kiedy sie zostaje a kiedy nie? od kogo to zalezy? jakie studia najlepiej konczyc?

arkadiusz:
pu ukończeniu szkoły aspirantów nie zostaniesz ofiecerem lecz aspirantem i co najwyżej dojdziesz do aspiranta sztabowego a dopiero po ukończeniu szkoły ofierskiej pożarniczej lub szkoły wojskowej oficerskiej dostajesz stopień oficerski

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej