Autor Wątek: pomóżmy Komendantowi Głównemu w reformowaniu PSP  (Przeczytany 62883 razy)

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: pomóżmy Komendantowi Głównemu w reformowaniu PSP
« Odpowiedź #50 dnia: Listopad 11, 2016, 21:22:33 »
Może dlatego że ktoś wpadł na "genialny "pomysł żeby finansowanie OSP poszło z pieniędzy na modernizację PSP, jak gdyby OSP nie zasługiwały na własna długoterminową ustawę modernizacyjną. A właśnie z tego wywodzą się ostatnie kłótnie.

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: pomóżmy Komendantowi Głównemu w reformowaniu PSP
« Odpowiedź #51 dnia: Listopad 11, 2016, 21:57:04 »
Być może  masz rację. Ale nie zapominaj że wiele jednostek OSP wypracowuje pieniądze na sprzęt i nie tylko.
U mnie nowe auto średnie finansowało 50%gmina 30% osp 20% dołożone z pieniędzy z modernizacji jak to piszesz.
Według mnie dwie instytucje zrobiły świetny interes.Ochotnik ma tylko satysfakcję z nowego wozu.

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: pomóżmy Komendantowi Głównemu w reformowaniu PSP
« Odpowiedź #52 dnia: Listopad 11, 2016, 22:16:30 »
Cytuj
20% dołożone z pieniędzy z modernizacji jak to piszesz
nie ma jeszcze tych pieniędzy, te o których piszesz to środki dla OSP z MSW oraz środki na KSRG. W ustawie modernizacyjnej, a właściwie jej projekcie, jaki czytałem, naprawdę znaczna cześć środków była dedykowana dla OSP i życzę by te pieniądze OSP mogły mądrze spożytkować, ale nie kosztem PSP, bo PSP też ma swoje problemy i potrzeby. Wiem jak to jest w OSP, bo całe życie nosze mundur, zmieniam tylko kolor hełmu.

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: pomóżmy Komendantowi Głównemu w reformowaniu PSP
« Odpowiedź #53 dnia: Listopad 11, 2016, 22:29:47 »
Dla mnie bez znaczenia kasa pochodzi i tak z tego samego źródła.
Problem nie polega w tym skąd są pieniądze dobrze że są, ale jak są wydawane i na co.
Nie popieram wspierania OSP działających od święta oraz sprzęt nieprzydatny tylko po to aby mieć.
Być może jak zniknie KSRG na rzecz nowego systemu coś się zmieni.

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: pomóżmy Komendantowi Głównemu w reformowaniu PSP
« Odpowiedź #54 dnia: Listopad 12, 2016, 14:13:33 »
Cytuj
Dla mnie bez znaczenia kasa pochodzi i tak z tego samego źródła.
Problem nie polega w tym skąd są pieniądze dobrze że są, ale jak są wydawane i na co.
no nie do końca, bo żeby coś reformować naprawiać, albo radzić wypadałoby znać mechanizmy przepływu pieniędzy , skąd, i na co oraz jakie kwoty pochodzą, bo równie dobrze można powiedzieć że wszystkie pieniądze są z banku.

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: pomóżmy Komendantowi Głównemu w reformowaniu PSP
« Odpowiedź #55 dnia: Listopad 12, 2016, 14:47:46 »
Owszem ale cz ustawa modernizacyjna nie spowoduje przejęcia  pieniędzy idących  do MSW oraz KSRG a dalej do OSP. Bo chodzą słuchy że tych dotacji może już nie  być.
Zatem jeśli do tego  dojdzie  to co się zmieni? Ano ktoś inny będzie ja dzielił w tym przypadku nie dwa podmioty MSW i KSRG tylko PSP bo to tam trafią pieniądze.
Zatem pytanie, cz twierdzenie że  będzie to z pieniędzy na modernizacje PSP jest właściwe.

Online Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.694
Odp: pomóżmy Komendantowi Głównemu w reformowaniu PSP
« Odpowiedź #56 dnia: Listopad 13, 2016, 08:24:16 »
Uwaga!



Każdy wpis nie związany z tematem tego wątku zostanie skasowany a autor zostanie "nagrodzony" w odpowiedni sposób, wynikający z moich uprawnień!



Pozdrawiam i życzę merytorycznych wypowiedzi.
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline mulat81

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 553
Odp: pomóżmy Komendantowi Głównemu w reformowaniu PSP
« Odpowiedź #57 dnia: Listopad 14, 2016, 08:38:46 »
Jak nie zmieni doradców i nadal tak bardzo będzie słuchał się Zz i biurowych z 25 letnim doświadczeniem z krzesła obrotowego,  a nie zejdzie do PB po zdanie, a dotego  dalej będzie żądza zemsty za ostatnie lata to grozi nam katastrofa ratownicza,
PS; osoby do zajmowania jakichkolwiek stanowisk dowódczych (naczelnicy, komendanci, dcy zmian jrg) powinni przechodzić badania psychologiczne  czy nadają się na takie stanowiska a napewno byłoby dużo lepiej.... Wtedy długość pisiorka nie nadrabiali by pomysłami ( proszę nie łapać za słówka), 

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: pomóżmy Komendantowi Głównemu w reformowaniu PSP
« Odpowiedź #58 dnia: Listopad 18, 2016, 00:21:05 »

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: pomóżmy Komendantowi Głównemu w reformowaniu PSP
« Odpowiedź #59 dnia: Listopad 18, 2016, 10:29:42 »
Zamiast domagać się  i wprowadzać zmiany na lepsze,  ma wizje  i marzenia.
Zarąbista wizja odnośnie OSP w KSRG ,korzystać z systemu który  stworzyli ale go nie finansować.  :wall: :gwiazdki:
W kwestii dorabiania ma gość po części racje jednak nie da się uczciwie wszystkim zapewnić taką możliwość.
Zatem uczciwe rozwiązanie to takie że albo wszyscy mogą dorabiać albo nikt, bez wyjątków.

Offline HanySAnimal

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 668
  • Go Hard or Go Home ...
Odp: pomóżmy Komendantowi Głównemu w reformowaniu PSP
« Odpowiedź #60 dnia: Listopad 18, 2016, 11:19:59 »
Dobrze mówi z tymi środkami dla OSP, po co wkładać kase tam gdzie nie będzie ona w 100% wykorzystana. Co z tego że jakies OSP dostanie najnowsze GCBA z masą sprzętu skoro :ma mało wyjazdów do akcji, w których taki sprzęt mógłby byc wykorzystany, ma mało przeszkolonych członków, ma ogólnie mało członków tak jak 01 słusznie zauważył, że wszyscy młodzi ciągną do miasta bo tam jest praca! W pewnym momencie w życiu jest ciężko pogodzić obowiązki i hobby.

Po tym artykule mam dziwne wrażenie, że na siłę bedzie próbować zasypać strażaków obowiązkami i na siłę zatrzymac ich dodatkowe zarobkowanie (moje osobiste odczucie) zasłaniając sie jakimiś bzdurami.
“All men are created equal, and then a few become firefighters”

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: pomóżmy Komendantowi Głównemu w reformowaniu PSP
« Odpowiedź #61 dnia: Listopad 18, 2016, 22:04:42 »
Dlatego  ktoś powinien uczciwie kontrolować ten system, ale jak pokazuje życie ważniejsza jest kasa i promowanie się.
To że sprzęt nie jest wykorzystywany w 100% nie znaczy że nie powinno go być, oczywiście w granicach rozsądku i zapotrzebowania na danym terenie. Skoro sprzęt  nie nadaje się do użytku w PSP, a OSP prowadzą te same działania to powinien zostać skasowany i zastąpiony nowym. 
Nie zapominajmy że grom kosztów ponoszą  samorządy które mają zapewnić zabezpieczenie finansowe na działania OSP,oraz inne źródła.
Teoretycznie jeśli Państwo kupi nowe auto dla OSP , która będzie je mieć przez 20 lat zaoszczędzi sporo kasy. A jeśli pokryje tylko część kosztów bo tak się zdarza jest sporo do przodu.   Łatwo policzyć:
Zakładając  że auto będzie kosztowało 500 tyś reszta sprzętu i wyposażenia ze starego  to wychodzi  koszt niecałych  2100 zł miesięcznie. 
Więcej niż średnie utrzymanie jednego strażaka na PB ? Myślę że nie a wręcz przeciwnie.
Jeśli założę  teoretycznie że średnia pensja  zastępu  6 osobowego na PB to ok 3tyś to przez 20 lat x 3 zmiany państwo  wyda  12960000zł.
Odjąć koszt nowego auta i ładna sumka się robi.A pomnożyć to jeszcze przez ilość komend PSP  :gwiazdki:
I teraz co bardziej się kalkuluje finansowo- wyłożyć  kasę na auto dla OSP z obsadą  opłacaną przez gminę z mobilnością 24 godz na dobę 7 dni w tygodniu do dyspozycji  przez 20 lat, przy koszcie jednego etatu miesięcznie, czy wyłożyć  kasę na 6 etatów x 3 zmiany  z dyspozycyjnością 10 służb w miesiącu?
Chyba ktoś, tam na górze upadłby na głowę aby  zrezygnować z takiego układu i pchać się w dodatkowe koszty.
Skąd wezmą kasę na dodatkowe etaty skoro jak piszecie  Wam kiepsko płacą i nie chcą dołożyć??

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.368
Odp: pomóżmy Komendantowi Głównemu w reformowaniu PSP
« Odpowiedź #62 dnia: Listopad 18, 2016, 22:38:34 »
Teoretycznie jeśli Państwo kupi nowe auto dla OSP , która będzie je mieć przez 20 lat zaoszczędzi sporo kasy. A jeśli pokryje tylko część kosztów bo tak się zdarza jest sporo do przodu.   Łatwo policzyć:
Zakładając  że auto będzie kosztowało 500 tyś reszta sprzętu i wyposażenia ze starego  to wychodzi  koszt niecałych  2100 zł miesięcznie. 
Więcej niż średnie utrzymanie jednego strażaka na PB ? Myślę że nie a wręcz przeciwnie.
Jeśli założę  teoretycznie że średnia pensja  zastępu  6 osobowego na PB to ok 3tyś to przez 20 lat x 3 zmiany państwo  wyda  12 960 000zł.
Odjąć koszt nowego auta i ładna sumka się robi.A pomnożyć to jeszcze przez ilość komend PSP  :gwiazdki:
Teoretyczne wynaturzenia. To średnio policz ile szkody przynoszą przestępcy i po co w kraju Policja jak by ich zastąpić patrolami obywatelskimi.... Oszczędności pewne.
Ty po co wojsko, po co niepodległość, na jasną cholerę wszystkie powstania przecież łatwiej było za zaborów....
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.449
Odp: pomóżmy Komendantowi Głównemu w reformowaniu PSP
« Odpowiedź #63 dnia: Listopad 18, 2016, 23:07:00 »
Cytuj
wyłożyć  kasę na auto dla OSP z obsadą  opłacaną przez gminę z mobilnością 24 godz na dobę 7 dni w tygodniu do dyspozycji  przez 20 lat
Weź bo nie dam rady ile takich OSP jest,  kontroluję je od lat z roku na rok coraz gorzej z ludźmi i dyspozycyjnością . Mam jednostki w których są trzy auta i sh a OSP liczy 12 osób. Pewnie są jednostki sprawne i dyspozycyjne ale 95 % ksrg to potęga na papierze a OSP spoza systemu to zazwyczaj martwe jednostki. Może gdzieś tam OSP rozkwita ale w moim woj. leży i to tylko i wyłącznie z powodu braku ludzi a ty piszesz o dyspozycyjności 24/7

Offline daiman998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Odp: pomóżmy Komendantowi Głównemu w reformowaniu PSP
« Odpowiedź #64 dnia: Listopad 19, 2016, 01:53:52 »
Również odniosłem wrażenie,  że komendant usłyszał co wiewiórki ćwiekaja na temat dorabiania.  Az za dużo tych wyjaśnień.

W kwestii OSP to zgadzam się żeby weryfikowac i nie kupować na sile sprzętu tam gdzie będzie się on marnowal. Ale jeśli Pan Komendant twierdzi, że lepszym rozwiązaniem jest by w ogóle nie  finansować zakupów aut to moim zdaniem duży błąd
 Jeśli jednostka operatywna zawsze i wyszkolona (w moim regionie dużo takich) to jest to prostu nie fair.  Skoro burmistrz lub wójt ma sam  wszystko od a do z  finansować,  a komendant rzuci t coś czasami  na umundurowanie, to jaki sens istnienia jednostki w ksrg? ? Niech sobie sam wójt finansuje i ma tylko i wyłącznie na swoje potrzeby. 
Szukamy kasy na nowe auta Dla PSP to ok, tylko jest wiele luk gdzie  uciekają fundusze.  Zatem stwierdzenie,  że nie ma sensu w ogóle w żaden sposób  finansować zakupów dla OSP jest głupota.
Natomiast popieram zmiany w systemie t wydawania środków. Co do weryfikacji ksrg to gorąco popieram

Offline Zbrodniarz

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 363
Odp: pomóżmy Komendantowi Głównemu w reformowaniu PSP
« Odpowiedź #65 dnia: Listopad 19, 2016, 07:36:20 »
Cytuj
I teraz co bardziej się kalkuluje finansowo- wyłożyć  kasę na auto dla OSP z obsadą  opłacaną przez gminę z mobilnością 24 godz na dobę 7 dni w tygodniu do dyspozycji  przez 20 lat, przy koszcie jednego etatu miesięcznie, czy wyłożyć  kasę na 6 etatów x 3 zmiany  z dyspozycyjnością 10 służb w miesiącu?

Słuszna uwaga. Należy więc zlikwidować PSP i wszystkie obowiązki scedować na OSP. Skoro ta druga formacja jest mobilniejsza od "państwówki", to nie ma się nad czym zastanawiać. Proste.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.368
Odp: pomóżmy Komendantowi Głównemu w reformowaniu PSP
« Odpowiedź #66 dnia: Listopad 19, 2016, 10:17:58 »
Również odniosłem wrażenie,  że komendant usłyszał co wiewiórki ćwiekaja na temat dorabiania.  Az za dużo tych wyjaśnień.
A nie wydaje Ci się, że te wyjaśnienia są bardzo rozsądne.... 45% Komendantów w woj. lubelskim, 61 % d-ców w Kujawsko-Pomorskim,  przecież dla nich załatwienie roboty to łatwizna lewizna. Teraz tylko wystarczy sprawdzić, który z Panów KM/KP
i D-ca miał "połówkę czy ćwiartkę" (czyli etaty nie rozmiar flaszki) w urzędach i firmach czynnych tylko w godzinach pracy PSP. Tak samo w szkołach jeśli uczyli to wystarczą plany zajęć. A potem to już wg uznania postępowanie....
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline daiman998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Odp: pomóżmy Komendantowi Głównemu w reformowaniu PSP
« Odpowiedź #67 dnia: Listopad 19, 2016, 11:30:20 »
Eqinox, nie powiedzialem nigdzie, że te wyjaśnienie odnośnie dorabiania  jest niesłuszne . Ja się z tym zgadzam,  a zastanawia mnie jedynie fakt, że takie szczegółowe wyjaśnienia pojawiają się nagle w sytuacji,  gdy podniosło się larum po poprzednim wywiadzie.

Panowie nie popadajmy w skrajności.  PSP jest potrzevne i tego nikt nie neguje.  Służę o zawodowo i ochotnicxo. Sa miejsca gdzie to OSP dają naprawdę szanse na przeżycie,  bo z JRG nie przelecisz.  Są jednak miejsca, gdzie OSP tylko sa i poszkodowani czekaja bo OSP funkcjonują słabo.

Po prostu nie może wszystko stać na głowie,  a uciekamy ze skrajności w skrajność.  OK nie kupujmy aut nowych dla jednostek, które mają 3 wyjazdy i 6 strażaków.  Gwarantuje,  że kupiono masę takich aut.  Weryfikuje ksrg i kasa będzie i na auta i  na SOI w PSP.  Tylko nie popadajmy w skrajnosc,  że jeśli ktoś wyjeżdża sto, dwieście,  trzysta to nie dostanie wsparcia tylko niech wójt sam kupi. Bo wójt może i kupi, tylko jak JRG będzie potrzebowała zabezpieczenia czy wsparcia w drugim końcu powiatu to powie wtedy,  że niech sobie radzą sami.
Po prostu nie popadajmy jedynie ze skrajności w skrajnosc.
« Ostatnia zmiana: Listopad 19, 2016, 15:47:16 wysłana przez daiman998 »

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: pomóżmy Komendantowi Głównemu w reformowaniu PSP
« Odpowiedź #68 dnia: Listopad 19, 2016, 15:39:23 »
Eqinox.
Zatem jak według Ciebie powinien być finansowany KSRG. System którego nie stworzyły jednostki OSP dla siebie.Został on im narzucony przez państwo na potrzeby PSP.Uważasz że wszystkie jednostki PSP dadzą radę bez KSRG jeśli tak, to od jutra jestem za zlikwidowaniem KSRG.  Wtedy okazałoby się jak naprawdę wygląda sytuacja z PSP.Czy są samowystarczalne czy jednak nie.
Uwierz lub nie wielu ochotników  w tym i ja  odetchnie z ulgą jeśli nie będzie trzeba jeździć.
Według Ciebie skąd Państwo weźmie kasę , już nie na sprzęt bo go dostaniecie,zamiast OSP tylko etaty?
Teoretyczne wynaturzone wyliczenia jak je nazwałeś pokazują o jak duże pieniądze  chodzi.

Offline daiman998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Odp: pomóżmy Komendantowi Głównemu w reformowaniu PSP
« Odpowiedź #69 dnia: Listopad 19, 2016, 16:03:19 »
Jgk,
temat jest prosty ksrg jest po to by jedni uzupelniali drugich, bo nawet dużo bogatszych od nas państw nie stać na to wszystko załatwiła straż państwowa.  Mówi się o tym, że w wielu OSP nie ma ludzi,  ale trzeba likwidować bariery, które hamują rozwój i weryfikować.  Trudno nie zgodzić się z faktem,  że błędem jest to, że ktoś kiedyś dostał się do ksrg i w ogóle nie ma z niego pożytku,  ale trudno go wyrzucić z systemu. OK takie rzeczy zmieniamy tylko wszystko z rozsądkiem i nie ze skrajności w skrajność.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.368
Odp: pomóżmy Komendantowi Głównemu w reformowaniu PSP
« Odpowiedź #70 dnia: Listopad 19, 2016, 16:43:56 »
Uważasz że wszystkie jednostki PSP dadzą radę bez KSRG jeśli tak, to od jutra jestem za zlikwidowaniem KSRG.  Wtedy okazałoby się jak naprawdę wygląda sytuacja z PSP.
Nigdy nie napisałem, że PSP jest samowystarczalne... Powiem więcej jestem za wielkim rozwojem KSRG ale nie w politycznej (PSL-owej )wersji a tylko ochotniczej. KSRG moich marzeń to takie gdzie jednostki najbardziej zaangażowane, które jadą do akcji (warunek: tych akcji jest ponad 100) w 80-90% sytuacji  pełnym składem dostają nowe lub prawie nowe auto w pełni przygotowane do działań. PSP ludzi szkoli bez ograniczeń... Każdy ochotnik jest na wagę złota pod warunkiem że jest "aktywny" w życiu jednostki. 
Teoretyczne wynaturzone wyliczenia jak je nazwałeś pokazują o jak duże pieniądze  chodzi.
Znam jednostki, które w miesiąc czasu mimo 15 alarmów nie wyjechały... Także twoje fantazje to "wynaturzenia". 
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: pomóżmy Komendantowi Głównemu w reformowaniu PSP
« Odpowiedź #71 dnia: Listopad 19, 2016, 17:36:55 »
Cytuj
Uważasz że wszystkie jednostki PSP dadzą radę bez KSRG jeśli tak, to od jutra jestem za zlikwidowaniem KSRG
PSP jest również częścią KSRG. Tak mała moja uwaga.
Cytuj
Uwierz lub nie wielu ochotników  w tym i ja  odetchnie z ulgą jeśli nie będzie trzeba jeździć.
nie wiem dlaczego, ale mam kolejny raz wrażenie że do OSP należysz za karę.
Cytuj
warunek: tych akcji jest ponad 100
Pułap 100 wyjazdów może nie do końca jest szczęśliwy, bo wyjazd wyjazdowi nie jest równy. Dlatego ważniejsza powinna być analiza zagrożeń i podejmowanych działań przez OSP.
Również uważam że KSRG i włączone do niego OSP, ale tez jednostki spoza systemu, które ostatnimi czasy są marginalizowane, powinny się rozwijać, dlatego powinny być kupowane pojazdy nowe dla OSP, jednak powinno się najpierw przeanalizować, czy w tym miejscu taki pojazd się sprawdzi, żeby nie było sytuacji, że na przykład jednostce gdzie dominują lasy kupować GBA na miejskim podwoziu, albo kupowanie terenówek SLOp tylko po to, żeby komendant gminny mógł się polansować. To dla mnie totalna patologia. Bazowanie w 100% na autach wycofywanych jest zupełnie nierealne. Niech za przykład posłuży mój powiat, gdzie w systemie jest 22 jednostki. Mamy jedno GBA i jedno GCBA. Czas użytkowania auta w PSP to 10 lat (teoretycznie), tak więc wymiana floty w OSP trwałaby 110 lat! Panowie, tak się nie da :wall:
« Ostatnia zmiana: Listopad 19, 2016, 18:02:26 wysłana przez madmax29 »

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: pomóżmy Komendantowi Głównemu w reformowaniu PSP
« Odpowiedź #72 dnia: Listopad 19, 2016, 22:42:38 »
madmax29 Napisałem o odetchnięciu z ulgą, ponieważ pomimo tego że to tylko OSP pominę fakt że w KSRG, to jednak  mam poczucie obowiązku, który trzeba niejednokrotnie pogodzić z problemami życia prywatnego.Obowiązku który powoduje że stawiam się na alarm aby nieść pomoc potrzebującym.(tak wiem mogę sobie odpuścić i zrezygnować jak mi nie pasuje)
Ale jeśli się czegoś podejmuje to staram się realizować  to najlepiej jak potrafię, w przeciwnym razie faktycznie lepiej sobie odpuścić niż stwarzać pozory i oszukiwać tych którzy mają świadomość że mogę im pomóc w potrzebie.
Co do ilości wyjazdów nie jest to do adekwatne i miarodajnie.U mnie  PSP w jednym roku miała ok 1100 wyjazdów na powiat z czego moja OSP w mojej gminie ponad 150 sam brałem udział w ok 130.W tym roku widzę tendencje spadkową PSP raptem 600 a my 90.Pytanie co przyniesie przyszły rok spadek cz wzrost zdarzeń?
Sens według mnie będzie miało niewprowadzanie kilku jednostek do systemu KSRG tylko po to aby w nim byli,szczególnie na małych obszarach ,kiedy PSP daje tam sobie sama radę bo zdarzeń jest bardzo mała a pomoc potrzebna sporadycznie.Na takim terenie wystarczyła by spokojnie 1 ostatecznie 2 jednostki KSRG, ale pod warunkiem że, PSP nie będzie w bardzo bliskim sąsiedztwie z tymi jednostkami,Często się zdarza że w pozostałej części obszaru jak już jest OSP to nie jest zainteresowana systemem, a jak już są to nie mają podstawowego sprzętu z powodu braku poparcia, które jednak na dzień dzisiejszy odgrywa kluczową rolę w życiu i funkcjonowaniu OSP o zakupie wozu nie wspomnę.

Offline bj32

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 40
Odp: pomóżmy Komendantowi Głównemu w reformowaniu PSP
« Odpowiedź #73 dnia: Listopad 21, 2016, 07:13:03 »
Żaden ze mnie strażak, ale jeśli dobrze rozumiem, wszyscy w czambuł kończyć ekonomię i administrację, żeby po ciężkiej pracy fizycznej zająć się logistyką i ekonomią? A na stanowiska oficerskie i w ogóle dowódcze posadzi się magistrów inżynierów po 20 latach studiowania, którzy pożary oglądali głównie w TV, a w praktyce nie odróżnią toporka od bosaka, za to będą mieli maksymalną liczbę mgr, dr i habilitacji oraz profesur oraz będą geniuszami teorii niepraktycznej? Tak mi wychodzi głównie z tego:
"Nie może być tak, że absolwent Szkoły Głównej Służby Pożarniczej pracuje kilka, kilkanaście lat na niskim stanowisku, a dowódcą jednostki lub komendantem powiatowym zostaje człowiek bez odpowiedniego wykształcenia, biorąc pod uwagę pragmatykę służby.", ale mogę się mylić.
Podoba mnie się też to:
"Zdaję sobie sprawę, że JRG mają niewielką obsadę kadrową."
Coś 2 lata temu dłubałam w tematyce obsad, nawet gdzieś mi się po dysku szlajają dokładne dane i wyszło mi wtedy, że w stosunku do realnych potrzeb i norm unijnych na podziale bojowym na cały kraj brakuje circa 8000 ludzi, a stany minimalne wyliczane są na "zaspokojenie" 60 - 80% zdarzeń w rejonie, czyli z założenia ma Was być na zmianie za mało :D

No to w takim razie może po prostu trzeba pożary przeszkolić tak, żeby gasiły się same, a Wy po tej administracji - za biurka i z bani...?
"Pobłogosław Jezu drogi, tym co Dudę nam wybrali, Niech ten stan tak piękny, drogi na wiek wieków się utrwali :) "
[by Andrzej Stodolny prodakszyn]

Offline mulat81

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 553
Odp: pomóżmy Komendantowi Głównemu w reformowaniu PSP
« Odpowiedź #74 dnia: Listopad 25, 2016, 09:30:46 »
Zaczyna wypływać wielki okręt jakim jest PSP:    http://www.ppoz.pl/w-ogniu-pytan/1364-mamy-potencjal
Zobaczymy czy mają wystarczająca ilość szlup i kamizelek ratunkowych, i skoro tak nasz 01 EX emeryt chce ograniczyć zarobkowanie, to czemu On nie pozostanie na emce i nie pozwoli wykazać się młodemu wilkowi morskiemu.... w artykule powyciągał jednostkowe przypadki (które powinien KM skrócić i załatwić) i zgeneralizował do poziomu kraju - widać jakich mądrych doradców posiada (z chęcią zemsty za kazanie posprzątania kibelka na SA podczas unitarki o ile coś takiego widzieli).  Ogólnie IDEA pikna, ale obecnie to mam wrażenia że głównym celem jest skłócenie ludzi, narobienie podziałów, a nie zajęciem się rozwiązaniem ważnych problemów, mam nadzieję że nowy rok to zmieni...... tego Wam i sobie życzę, i że ten okręt nie utonie.....
Zmiany powinny się zacząć od likwidowania  KM/KP,  (chora sytuacja KM z 1,2 JRG, gdzie biurowych jest więcej niż ludzi w służbie, a jak się im powie żeby zabezpieczyli rejon gdy podział wyjeżdża na akcję lub ćwiczenia to ONI SĄ DO WYŻSZYCH CELÓW :tuba:) robić okręgi ratownicze, tworzyć posterunki, A jedna komenda na kilkanaście  JRG, 8h na podział. Do każdej JRG po dwóch cywili (sekretarka i gaciowy), zostawić po jednym "kierowniku" operacyjnym do nadzorowania OSP i prewentyście ( cześć ich zadań do nadzoru budowlanego, po kiego diabła ich dublować, a niech chodzą z kalendarzami po szkołach tak jak chce 01KG), przy każdym JRG. Ot taka moja wizja, czy lepsza nie wiem ale na pewno poprawiająca bezpieczeństwo obywatela