Autor Wątek: Ppoż dla piekarni  (Przeczytany 12691 razy)

Offline ofi

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 244
Odp: Ppoż dla piekarni
« Odpowiedź #25 dnia: Sierpień 31, 2016, 14:59:41 »
W takim razie trzeba przeanalizować sposób składowania, transportu i dowozowa mąki, cukru itp., wyselekcjonować potencjalnie niebezpieczne miejsca i je policzyć.

Brawo konkretnie i na temat, powiedz mi tylko jeszcze jak liczysz strefy zagrożenia wybuchem? Przedstaw choć jedno obliczenie wielkości strefy zagrożenia wybuchem (-:

Tak jak napisałeś - konkretnie i na temat. Określasz miejsca (przestrzenie) potencjalnie niebezpieczne, czynniki powodujące możliwość wystąpienia zagrożenia wybuchem i przyjmując pewne warunki brzegowe (różne w zależności od sytuacji) LICZYSZ przyrost ciśnienia. Ja nie mam z tym problemu - jeżeli Ty masz to Twoja sprawa, ale nie pisz głupot o określaniu strefy na czuja. Jak dojdzie do wybuchu i ubezpieczyciel z prokuratorem zapytają na jakiej podstawie przyjęto wielkość strefy to też tak odpowiesz?
W przypadkach stref które nie są określone wprost w przepisach (np. o stacjach i bazach paliw, obiektach rolniczych, itd), masz dokonać analizy, a nie zgadywać. Ewentualnie jak nie chce Ci się tego robić zawsze pomieszczenia w w całości możesz uznać za zagrożone wybuchem.
Powołujesz się na zasady wiedzy technicznej, ale chyba nie do końca wiesz jak je stosować. Zasady te dotyczą przypadków, które przez analogię dotyczą innej, podobnej ale nie identycznej sytuacji. Przykładowo, trzymając się zagrożenia wybuchem, jeżeli dokonasz obliczeń dla danej substancji i określisz dla niej strefę, a masz jeszcze wyznaczyć strefy dla 3 innych podobnych substancji (które nie będą bardziej niebezpieczne od tej którą policzyłeś), to korzystając z zasad wiedzy technicznej możesz przyjąć, że strefy dla pozostałych substancji nie będą większe niż dla tej obliczonej, a więc możesz napisać że będą dokładnie takie same.

Na koniec jeszcze cytat z rozporządzenia na które sam się powołujesz, który może jednak przekona Cię do konieczności wykonania obliczeń:
§4.1.Aby zapobiegać wybuchom i zapewnić ochronę przed ich skutkami, pracodawca powinien stosować, odpowiednie do rodzaju działalności, techniczne lub organizacyjne środki ochronne. Określając środki ochronne, należy zapewnić realizację następujących celów w podanej kolejności:
(...)
6.W miejscach pracy, gdzie atmosfera wybuchowa może wystąpić w ilościach zagrażających zdrowiu i bezpieczeństwu osób pracujących, pracodawca, zgodnie z przeprowadzoną oceną ryzyka, zapewnia bezpieczeństwo i właściwy nadzór tych osób, wprowadzając adekwatne do zagrożenia środki ochronne, niezbędne do realizacji celów wymienionych w ust. 1.
7.Określenia ilości atmosfery wybuchowej, o których mowa w ust. 6, dokonuje się na podstawie odrębnych przepisów, w szczególności dotyczących ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów lub specyfikacji technicznych.

Offline Jefferson21

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 72
Odp: Ppoż dla piekarni
« Odpowiedź #26 dnia: Sierpień 31, 2016, 20:19:11 »
Określasz miejsca (przestrzenie) potencjalnie niebezpieczne, czynniki powodujące możliwość wystąpienia zagrożenia wybuchem i przyjmując pewne warunki brzegowe (różne w zależności od sytuacji) LICZYSZ przyrost ciśnienia.

No właśnie na jakiej podstawie przyjmujesz warunki brzegowe do obliczeń przyrostu ciśnienia przecież musisz przyjąć masę pyłu biorącego udział w wybuchu. Jakie warunki brzegowe przyjmiesz podczas przesypywania z worka do pojemnika 20 kg mąki. Skoro obliczenia nie sprawiają Ci żadnych problemów to proszę oblicz mi strefę zagrożenia wybuchem i masę mąki biorącej udział w ewentualnym wybuchu. Jak to zrobisz przyznam Ci rację, że strefy zagrożenia wybuchem się oblicza a nie szacuje.

Offline mariusz

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 277
Odp: Ppoż dla piekarni
« Odpowiedź #27 dnia: Sierpień 31, 2016, 20:32:52 »
Proponuję lekturę "ZASADY WYZNACZANIA STREF ZAGROŻENIA WYBUCHEM Na podstawie wytycznych zabezpieczenia przeciwwybuchowego RFN „Explosionsschutz - Richtlinien, Hauptverband der gewerblichen Berufsgenossenschaften, Ausgabe 3/85"

Offline Jefferson21

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 72
Odp: Ppoż dla piekarni
« Odpowiedź #28 dnia: Wrzesień 01, 2016, 08:15:48 »
A ja proponuje zapoznanie się z normami:
•   PN-EN 1127-1:2011 „Atmosfery wybuchowe. Zapobieganie wybuchowi i ochrona przed wybuchem. Część 1: pojęcia podstawowe i metodyka”
oraz
PN-EN 60079-10-2:2015 Atmosfery wybuchowe -- Część 10-2: Klasyfikacja przestrzeni -- Pyłowe atmosfery wybuchowe.

Życzę powodzenia przy obliczaniu zasięgu stref zagrożenia wybuchem (-:

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Ppoż dla piekarni
« Odpowiedź #29 dnia: Sierpień 16, 2020, 11:27:14 »
Witam ponownie odświeżę temat :)
a cożeli piekarnia po przebudowie i w projekcie budowlanym (uzgodnionym) w punkcie dot,. zagrożenia wybuchu projektant pisze że nie występuja strefy zagrożenia wybuchem... Więc sporządzający IBP odniósł się do tego pkt. ?

Offline r0cq

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 612
Odp: Ppoż dla piekarni
« Odpowiedź #30 dnia: Sierpień 17, 2020, 11:32:05 »
Opracowując IBP musisz zawsze odnieść do ewentualnych stref zagrożenia wybuchem i/lub pomieszczeń zagrożonych wybuchem. Jeżeli w budynku nie ma w/w stref i pomieszczeń, to tak opisujesz w IBP. IBP ma służyć KDR-owi będącemu na miejscu zdarzenia - interesuje go stan faktyczny i taki też powinien zostać opisany w IBP.

Ocena zagrozenia wybuchem powinna być wykonana jako odrebny dokument, bo projektowanie realia pokazują zwykle zupełnie co innego.

To, że nikt nie określił chociażby żadnych stref zagrożenia wybuchem, to drugorzędna sprawa. Z reguły takie występują, chociażby przy przesypywaniu mąki, no ale..., Patrz jak wyżej.
:straz: