Autor Wątek: Alarmowanie OSP do akcji  (Przeczytany 91502 razy)

Offline Tiger

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 303
    • PeeM
Odp: Alarmowanie OSP do akcji
« Odpowiedź #75 dnia: Kwiecień 05, 2005, 08:21:28 »
Cytuj
Witam Kolegów!

Naprawde mocno polecam system wysyłanina smsów na komórki!
Tanie i bardzo skuteczne rozwiązanie.

A możesz podać ceny? Na ich stronie nie znalazłem w cenniku tego terminalu gsm, poza tym chciałbym znać całkowity koszt...

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Alarmowanie OSP do akcji
« Odpowiedź #76 dnia: Kwiecień 05, 2005, 10:16:26 »
Cytuj
Witam Kolegów!
Naprawde mocno polecam system wysyłanina smsów na komórki! [...]
Cześć,
dobre rozwiązanie ale trzeba brać pod uwagę, że kilka razy w roku sieć GSM jest przeciążona... np można się przekonać kiedy się próbowało przesłać znajomym życzenia noworoczne zaraz po północy. Czasem też trzeba się liczyć z wyłączeniem energii elektrycznej i wtedy baterie stacji przekaźnikowych i central telefonów nie wytrzymują zbyt długo - jest to oczywiście precyzowane specjalnymi przepisami.
Powiadamianie na pager nie ma takich ograniczeń (niezalezna bateria w stacji DSP i w pagerze).
To co pisze to oczywiście ekstremalne przypadki, ale jeśli ktoś z jednostki, która jeździ często do zdarzeń zastanawia się nad systemem powiadamiania to chyba powinien brać to pod uwagę.
Sylwek
PS: mam nadzieję że Was za bardzo nie wkurzam tym marudzeniem ale temat mnie jakoś bardzo wciągnął to się z Wami dzielę tym co mi przychodzi do głowy ;)
 

Offline BigJaro

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 64
Odp: Alarmowanie OSP do akcji
« Odpowiedź #77 dnia: Kwiecień 05, 2005, 10:43:49 »
Z cenami wygląda następująco. Wczoraj dzwoniłem do Platana i mówili, ze najtańszy pager u nich to 400 zł netto :( i jeżeli w centralce (mamy dsp-50) jest motorolka gp300 to trzeba ją trochę przeprogramować. Cena ta trochę mnie poraziła więc zaproponowali mi powiadamianie na komórki. Skoro tak mi zaproponowali, więc skontaktowałem się z firmą będącą ich dystrybutorem na moim terenie. Tak się składa, że właśnie ta firma w zeszłym roku instalowała nam ten sprzęt i jak stwierdził miły pan cały koszt instalacji bramki sms + koszt robocizny + koszt dojazdu będzie nas kosztował ok. 1200 zł. Musimy tylko wykupić sobie abonament u operatora, który ma najlepszy zasięg na naszym terenie. Doradzono nam wykup abonamentu, ponieważ w urządzeniu tym nie ma możliwości informowania o wykorzystaniu karty, więc tak-taki, popy itp odpadają. No chyba, że ktoś co kilka dni będzie chodził z telefonem i sprawdzał stan konta :D

 

Offline osposie

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
    • http://www.7stref.pl
Odp: Alarmowanie OSP do akcji
« Odpowiedź #78 dnia: Kwiecień 05, 2005, 13:53:18 »
Z przeciążeniem sieci to chyba problemów nie ma, słyszałem, że taki sms alarmowy wysyłany zostaje ze szczególnym priorytetem. Czyli kiedy w centrum sms w noworoczną noc czeka 200tyś sms, to nasz omija tę kolejkę i wysyłany zostaje jako pierwszy. Czyli tak jak w korku pojazd uprzywilejowany omija stojące auta i jedzie pierwszy :lol:  ;) .. a mnie interesuje za to cena utrzymania miesięcznego. Bo z tego co zrozumiałem cała instalacja to koszt 1200zł. Do tego trzeba doliczyć telefony?? :huh:  

Offline BigJaro

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 64
Odp: Alarmowanie OSP do akcji
« Odpowiedź #79 dnia: Kwiecień 05, 2005, 14:23:08 »
Co do ceny utrzymania to na pewno abonament telefoniczny u operatora + ewentualne sms-y w zależności od taryfy. Co do wysyłania tych sms-ów jako "uprzywilejowane" to nie wiem, jeszcze nie rozmawiałem z żadnym operatorem (jak ktoś coś wie na ten temat to proszę o informację). Ale fajnie by było, gdyby była taka możliwość :) Ponadto gościu, z którym rozmawiałem powiedział mi, że ta bramka spokojnie wyśle 20-30 sms-ów w niecałe 2 minuty. A tyle czasu to u nas drze się syrena ;). A co do zakupu telefonów, to naszym przypadku jest to sprawa indywidualna i nie będziemy nikomu ich kupować, bo nas nie stać. A zresztą tak się składa, że większość ma, więc problem z głowy.  

Offline osposie

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
    • http://www.7stref.pl
Odp: Alarmowanie OSP do akcji
« Odpowiedź #80 dnia: Kwiecień 05, 2005, 14:28:19 »
20-30 smsów w ciągu 2 minut, to nie specjalnie ciekawie- ja myślałem, że ma zdolność wysyłki takiej liczby w ciągu jakiś 10 sekund ;) .. a odnośnie priorytetów, to gdzieś na forum to wlasnie pisało ;)  

Offline BigJaro

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 64
Odp: Alarmowanie OSP do akcji
« Odpowiedź #81 dnia: Kwiecień 05, 2005, 14:38:34 »
Nas powinno to zadowolić, ponieważ mamy problem tylko w nocy. A lepiej wyjechać dwie minuty później niź wcale. Ten czas, który mi podał to czas maksymany, więc myślę że w praktyce może być szybciej. Wiadomo, że pagery to rozwiązanie bez porównania lepsze, ale dla nas cena jest zaporowa i po prostu nie stać nas na to. Mam nadzieję, że to rozwiązanie będzie tylko tymczasowe, bo bedziemy czynić starania o jakiegoś sponsora.

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Alarmowanie OSP do akcji
« Odpowiedź #82 dnia: Kwiecień 05, 2005, 15:03:24 »
Cytuj
Z przeciążeniem sieci to chyba problemów nie ma, słyszałem, że taki sms alarmowy wysyłany zostaje ze szczególnym priorytetem. Czyli kiedy w centrum sms w noworoczną noc czeka 200tyś sms, to nasz omija tę kolejkę i wysyłany zostaje jako pierwszy. [...]
nie byłbym co do tego przekonany. Wydaje mi się, że wydzielona sieć korporacyjna o której jest mowa w tym temacie http://www.strazak.pl/forum/index.php?showtopic=1137, alarmowana z modułu GSM to jednak coś innego niż moduł GSM korzystający ze standardowej sieci oferowany przez Platana. Wydaje mi się, że jednak smsy albo CLIP wogóle nie będą wychodziły i moduł dostanie komunikat "Sieć zajęta". Ale jak wcześniej powiedzialem to ekstremalna sytuacja - będzie miała miejsce raz albo dwa razy w roku więc cała koncepcja jest wg mnie ok.
Dla mnie do rozważenia jest jeszcze kwestia czy należy korzystać z funkcji CLIP czy z SMS-ów. Clip jest zawsze bezpłatny. Chyba już wszyscy maja identyfikację numeru przychodzącego w standardowym abonamencie? Nie ma raczej wielkiej różnicy czy jako alarm dostanie się tekst np. "alarm" czy wyswietli sie numer remizy.
Jeszcze jedna sprawa - piszecie że w ciągu 2 minut można rozesłać 20- 30 sms'ów... a w ulotce jest napisane że moduł Platana alarmuje 16 numerów telefonów. Inne moduły mają po 2, 6 albo 8. - Jest to dość duże ograniczenie.
Do tego dochodzi cena - 1200 PLN gdy inne moduły kosztują poniżej 400. Czy aby Platan nie zachowuje się jak monopolista i nie wykorztuje faktu że wiele remiz ma centralki DSP z którymi integruje się ich moduł?
Sylwek  

Offline osposie

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
    • http://www.7stref.pl
Odp: Alarmowanie OSP do akcji
« Odpowiedź #83 dnia: Kwiecień 05, 2005, 19:47:08 »
:lol: .. Myślałem, że ta centralka pracuje na właśnie takiej zasadzie. Faktem więc jest, że może to powodować utrudnienia w smsowym alarmowaniu strażaków. Jednak sytuacja taka będzie miała miejsce maksymalnie 3 razy w roku i moim zdaniem nie jest to nie pokojące, gdyż będzie to I Święto Wielkanocy w godzinach od 8.00 - 12.00- a po za tym strażacy są wtedy w domach po mszach rezurekcyjnych. Wigilia Bożego Narodzenia w godzinach od 15.00- 20.00- wszyscy zasiadamy do kolacji i zazwyczaj panuje cisza, więc usłyszeć syrene nie trudno ;)  No i najgorszy moment to noc z 31 grudnia na 1 stycznia od 23.00 nawet do 5.00. Jednak chciałem przypomnieć, że w czasie tym, żadko dochodzi do interwencji więc naprawdę nie ma się czego obawiać.
Co do CLIPu to zastanawiam się i uważam, że będzie on lepszy od smsa. Przypuśćmy, że telefonu, który używamy do alarmowania używamy również w życiu osobistym. Często zmęczeni po szkole czy pracy kładziemy komórkę w drugim pokoju i siadamy do obiadu. W chwilę po tym rolega się pi-pi, pi-pi. Jaka jest nasza reakcja- moja jest taka, że kończę obiad dopiero wtedy idę, no i jest zonk ;)  a w momencie gdy zadzwoni komórka i jeszcze gdy mamy dla numeru remizy przypisany konkretny dzwonek od razu wiemy o co chodzi. Kolejny + dla CLIPu to gdy nie mamy telefonu z możliwością przypisywania do konkretnego wpisu w spisie telefonów do wybranego dzwonka. To czas z jakim się dowiemy jest praktycznie natychmiastowy, bo wystarczy spojrzeć na wyświetlacz i już wiemy o co chodzi, a smsa trzeba odczytać, no i w niektórych telefonach trzeba pilnować, aby nie mieć zawalonej skrzynki, bo otwrcie wtedy jej troszkę czasu zajmuje, a potem będą tylko nie potrzebne nerwy rozładowane na komórce ;)  

Offline sisiek2

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 90
  • W straży naczelnik - w domu szeregowy
    • OSP Wyrzysk
Odp: Alarmowanie OSP do akcji
« Odpowiedź #84 dnia: Kwiecień 05, 2005, 23:24:21 »
Coście się tak tego Platana uczepili? My też mamy DSP-50 i śmiem twierdzić, że ten nadajnik spełni te same oczekiwania a koszt jego wyniesie ok. 500,- zł (jeśli dobrze liczyłem) + kupno telefonu na abonament, kory w najniższej kwocie wynosi bodajże 25,- w plusie. Myślę, że jest to godne uwagi.

Offline BigJaro

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 64
Odp: Alarmowanie OSP do akcji
« Odpowiedź #85 dnia: Kwiecień 06, 2005, 12:55:26 »
Kwota 1200 zł to jest cena w naszym przypadku, gdyż firma która nam montowała DSP-50 jest 70 km od nas. A będziemy chyb ich ściągać, ponieważ sprzęt jest jeszcze na gwarancji, a nie chcemy jej stracić. Niestety żaden z nas nie potrafi zrobić tego samodzielnie.

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Alarmowanie OSP do akcji
« Odpowiedź #86 dnia: Kwiecień 27, 2005, 17:00:34 »
Cytuj
Coście się tak tego Platana uczepili? My też mamy DSP-50 i śmiem twierdzić, że ten nadajnik spełni te same oczekiwania a koszt jego wyniesie ok. 500,- zł (jeśli dobrze liczyłem) + kupno telefonu na abonament, kory w najniższej kwocie wynosi bodajże 25,- w plusie. Myślę, że jest to godne uwagi.
niestety wydaje mi się, że jesteś w błędzie - właśnie sobie dokłanie poczytałem na tej stronie, ściągnąłem programy do programowania modułów i wychodzi mi że maksymalnie to można wysłać smsy pod 4 numery a CLIP-a pod 1. Wg mnie to trochę za mało jak na potrzeby OSP. Ja chciałbym alarmować przynajmniej 10 osób... napisałem do nich jeszcze maila - jak mi odpowiedzą i będzie inaczej to napiszę o tym.
///////////////////// dopisane 28.05.2005 //////////////////////
dostałem wyjaśnienia z firmy, która rozprowadza ten moduł - można wysyłaś smsy na 16 numerów telefonów... natomiast CLIP na jeden.
///////////////////////////////////////////////////////////////////
BigJaro całkiem przyzwoita cena - mi powiedzieli że moduł 1000 zł (to cena Digitexu, na która podobno nie mają żadnego wpływu) a instalacja 300 a do firmy mam z 15 km. Sam tego nie zrobisz bo trzeba mieć pewnie specjalne przewody do komputera i program do programowania ustrojstwa a to pewnie kosztuje nie mało.
Sylwek
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 28, 2005, 15:55:38 wysłana przez Sylwek »

Offline sisiek2

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 90
  • W straży naczelnik - w domu szeregowy
    • OSP Wyrzysk
Odp: Alarmowanie OSP do akcji
« Odpowiedź #87 dnia: Maj 08, 2005, 09:50:23 »
Na 16 to chyba wystarczy  :P  

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Alarmowanie OSP do akcji
« Odpowiedź #88 dnia: Maj 17, 2005, 14:22:21 »
Czyżby jakaś konkurencja w powiadamianiu na pagery?
Tak po pobieznym przeczytaniu nie wydaje mi się żeby byli konkurencyjni cenowo ale
myslę że warto poczytac: http://www.elmatech.com.pl/motorola.php
Jeszcze ich nowy adres www: http://www.elmatech.pl/
Sylwek
« Ostatnia zmiana: Maj 17, 2005, 14:24:28 wysłana przez Sylwek »

Offline ogniomistrz1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 181
Odp: Alarmowanie OSP do akcji
« Odpowiedź #89 dnia: Maj 18, 2005, 23:53:09 »
MODUŁ GSM MAM W JEDNOSTCE OD LUTEGO  I MIMO ŻE ZAŁATWIA SPRAWĘ W 30-40-SEK   , TO NIE WYOBRAŻAM SOBIE EGZYSTENCJI NASZEJ JEDNOSTKI BEZ NIEGO .OCZYWIŚCIE PESYMIŚCI POWIEDZĄ  :  A ŚWIĘTA , NOWY ROK ??? PO 2 GODZ  DOJDZIE  "   , A NIE  !JEST TAKIE COŚ JAK PRIORYTET SMS CZYLI SMS IDĄ W PIERWSZEJ KOLEJNOŚCI ! OCZYWIŚCIE ZA MAŁĄ OPŁATĄ .
18 NUMERÓW MAŁO ????????????   POSZERZYLI DO 24 JUTRO ZAKŁADAMY .

CAŁY KOSZT WYNIÓSŁ 1500 Z DOJAZDEM ITD...
KILKA URZĄDZONEK W JEDNYM PUDEŁKU:CZYLI.......

1 POWIADOMIENIE  24 LUDZI

2 MOŻLIWOŚĆ PODŁĄCZENIA ALARMU (GARAŻE , MAGAZYN ITP)

3 MOŻLIWOŚĆ PODŁĄCZENIA SPRĘŻARKI , OŚWIETLENIA GARAŻU

CO JESZCZE BYŚCIE CHCIELI , ŻEBY ZA WAS JEŻDZIŁO DO AKCJI ????????

JEŚLI JEST KTOŚ ZAINTERESOWANY Z TERENU WLKP PODAM KONTAKT.
JA JESTEM ZADOWOLONY !!!!!!!!!!!!!!!!

Offline BigJaro

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 64
Odp: Alarmowanie OSP do akcji
« Odpowiedź #90 dnia: Maj 19, 2005, 07:53:44 »
Ogniomistrz, a  którego operatora wykupiliście abonament na tel. komórkowy i ile to kosztuje miesięcznie?

Offline sisiek2

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 90
  • W straży naczelnik - w domu szeregowy
    • OSP Wyrzysk
Odp: Alarmowanie OSP do akcji
« Odpowiedź #91 dnia: Maj 19, 2005, 13:08:08 »
Proszę o szczegóły. Może być na maila.  Jestem z płn Wielkopolski.

Offline jgr66

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Alarmowanie OSP do akcji
« Odpowiedź #92 dnia: Maj 19, 2005, 16:22:03 »
Ogniomistrz- czy mógłbyś podać więcej szczegółów , jakiej firmy ten terminal,
oraz jak jest z programowaniem numerów strażaków - czy musi to zawsze robić firma czy macie oprogramowanie i sami zmieniacie w razie potrzeby numery.
Lada dzień muszę podjąć decyzje ale jakoś sie nie moge zdecydować czy terminal firmy platan czy firmy abratonik. ale jak piszesz ze 24 osoby mozna powiadomić z tego terminala który macie to byłbym bardzo zainteresowany. Daj jakieś namiary

 

Offline ogniomistrz1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 181
Odp: Alarmowanie OSP do akcji
« Odpowiedź #93 dnia: Maj 20, 2005, 14:33:18 »
operatora możecie sobie wybrać sami pod względem zasięgu w danej sieci , oszukałem was troszke bo mamy założone nie 24 nr tylko 64 z tego 20 tylko wykoRZystane (narazie ), oprogramowaniem dysponuje gość który zakłada .




PODAJĘ KONTAKT  :O632467222
KRAMSK POLRADKOM   PROSIC P.ROBERTA
MILE WIDZIANE :Z POLECENIA OSP KLECZEW

 

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Odp: Alarmowanie OSP do akcji
« Odpowiedź #94 dnia: Maj 20, 2005, 15:32:15 »
Pozdrowienia dla sąsiada z Kleczewa.

Ja cały czas nie moge się zdecydować - pagery czy smsy. Jednak w tym roku na pewno w coś zainwestuje z tego. Cały czas nie wiem z jakimi kosztami wiązać się będzie wysyłanie smsów - napewno też będzie chciało smsa dostać wielu co do pożaru jeżdża kilka razy na rok. i próżne pieniądze pójdą, sms priorytetowe też napewno więcej kosztują. Nie wiem czy nasza jednostka będzie to w stanie utrzymywać bo w roku jakby nie patrzeć to tego się nazbiera trochę.

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Alarmowanie OSP do akcji
« Odpowiedź #95 dnia: Maj 20, 2005, 16:11:46 »
Cytuj
[...] Cały czas nie wiem z jakimi kosztami wiązać się będzie wysyłanie smsów - napewno też będzie chciało smsa dostać wielu co do pożaru jeżdża kilka razy na rok. i próżne pieniądze pójdą, sms priorytetowe też napewno więcej kosztują. Nie wiem czy nasza jednostka będzie to w stanie utrzymywać bo w roku jakby nie patrzeć to tego się nazbiera trochę.
dlatego ja powtórze że może lepszy by był CLIP - jest bezpłatny o ile ktoś nie "złapie" sygnału albo nie złapie sygnału poczta głosowa odbiorcy (trzeba by przekonać kolegów aby ją dezaktywowali u swoich operatorów). Opłata to by był sam abonament (najniższy możliwy dla indywidualnego klienta to chyba około 20 PLN... co daje 240 PLN/rok). Straż posiada NIP więc prawdopodobnie może korzystać z ofert dla firm, którę są z reguły korzystniejsze.
W każdym abonamencie, są tez jakieś smsy do wykorzystania. Myślę, że można sobie usiaść i przeliczyć ile średnio rocznie smsów by wychodziło i dobrac najkorzystniejszy abonament... ewentualnie dokupić jakiś pakiet tańszych smsów
Pytanie tylko które powiadamianie trwa krócej - CLIP czy sms?
Mam jeszcze pytanie do ogniomistrz1 - jak się załatwia smsy priorytetowe i jaka jest ich cena?
Co do producentów modułów to w Zabrzu jest firma Adampol, która ma w ofercie moduł z maksymalną ilością 200 numerów http://www.adampol.pl/. Pisałem do nich maila - mają już doświadczenia we współpracy ze strażą pożarną.
Sylwek

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Odp: Alarmowanie OSP do akcji
« Odpowiedź #96 dnia: Maj 20, 2005, 16:22:15 »
Ale clip wydaje mi się też do dobrych rozwiązań nie należy bo przecież dzwonienie odbywa się pojedyńczo. Takie cos posiadamy - najpierw dzwoni do kierowcy, potem do mnie sygnał otrzymuję jakoś 1,5 minuty po ogłoszeniu alarmu a więc zbyt późno. Sms znowu jak przychodzi to chwila i dzwonek cichnie. Pager który kosztuje sporo ale nie ma dodatkowych żadnych opłat, może hałasować długo.

W każdy bądź razie wszystko kosztuje.
Pozatym jak będe akurat z kimś przez komórkę rozmawiał to clip już do mnie nie przyjdzie.

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Alarmowanie OSP do akcji
« Odpowiedź #97 dnia: Czerwiec 01, 2005, 14:30:21 »
Cytuj
Ale clip wydaje mi się też do dobrych rozwiązań nie należy bo przecież dzwonienie odbywa się pojedyńczo. Takie cos posiadamy - najpierw dzwoni do kierowcy, potem do mnie sygnał otrzymuję jakoś 1,5 minuty po ogłoszeniu alarmu a więc zbyt późno. Sms znowu jak przychodzi to chwila i dzwonek cichnie. Pager który kosztuje sporo ale nie ma dodatkowych żadnych opłat, może hałasować długo.

W każdy bądź razie wszystko kosztuje.
Pozatym jak będe akurat z kimś przez komórkę rozmawiał to clip już do mnie nie przyjdzie.
Cześć,
po zastanowieniu musze przyznac rację że CLIP nie zawsze jest taki cacy... ale posta piszę bo się dowiedziałem o jeszcze innych możliwościach.
Chodzi mi o sms głosowy - oferowany przez sieci telekomunikacyjne - czyli moduł wysyła smsa pod specjalny numer w formacie np <numer telefonu odbiorcy>#<tekst sms'a> (czy jakos tak podobnie) a centrala dzwoni do odbiorcy i treśc smsa jest odczytywana. Można dzięki temu wysyłać smsy także na numery telefonów stacjonarnych.
Więcej do poczytania np tu: http://www.plusgsm.pl/uslugi/sms_glosowy/
Pozdrawiam, Sylwek
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 01, 2005, 14:32:36 wysłana przez Sylwek »

Offline brydziu

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 102
    • http://www.strazak.com
Odp: Alarmowanie OSP do akcji
« Odpowiedź #98 dnia: Czerwiec 01, 2005, 18:51:22 »
Znalazlem stronke z pagerami, są tanie tylko nie wiem jak sie sprawdzaja i jak dzialaja. Moze wie ktos cos na ten temat?

Oto stronka: http://www.metrobip.com.pl/paging.html#4)%...ze%20-%20pagery


Aha ale co do sms-a glosowego mam mieszane uczucia, wysłałem kiedyś taki sms na mój nr. domowy i co sie okazało, doszedł 29 godzin później i to o 4 nad ranem.
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 01, 2005, 18:54:46 wysłana przez brydziu »
www.strazak.com
http://blog.strazak.com
www.ratownik.net
gg:1963560 email:brygada@strazak.com

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Odp: Alarmowanie OSP do akcji
« Odpowiedź #99 dnia: Czerwiec 01, 2005, 19:14:32 »
ha ha. To dla strażaków to chyba nie bardzo dobrze, skoro będą tak szybko alarmowani. Ja jak ostrażak nie chcę słuchać co mi "komórka powie" Jak chcę tak jak syrena jak hałasuje to znaczy że alarm, a sms głosowy to zapewne jakieś koszta eksploatacji. Decyduje się jednak pager, na początek kupię go kierowcy. Stopniowo będę wyposażał w niego strażaków.