Autor Wątek: Alarmowanie OSP do akcji  (Przeczytany 91231 razy)

Offline kermit

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 61
Odp: Alarmowanie OSP do akcji
« Odpowiedź #50 dnia: Styczeń 15, 2005, 20:41:23 »
Witam wszystkim
z tego co wyczytałem mogę poradzić jedną firmę jest to ROBOTEC z Zabrza www.robotec.pl dostałem od nich ofertę dotyczącą systemu do alarmowego powiadamiania strażaków ( taka centralka do wysyłania sms-ów na telefony komórkowe, wiadomości na pagery, FLASH SMS) z tego co pamiętam koszt takiego urządzenia wynosi 890 netto. Możliwoś zapisania do 200 numerów telefonów. Jest to rzecz bardzo przydatna (np dla tych którzy są lekko głuśi i nie słyszą syreny).
Polecam
« Ostatnia zmiana: Styczeń 15, 2005, 20:49:15 wysłana przez kermit »

Offline SeniorSiara

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 174
Odp: Alarmowanie OSP do akcji
« Odpowiedź #51 dnia: Styczeń 17, 2005, 15:18:29 »
Witam kolegów strażaków!!

Czy ktoś z was , czy też waszych znajomych używa tego typu centrali GSM do powiadamiania przez smsy??
Jeżeli tak to prosze o opinie na ten temat, ponieważ chcę coś takiego założyć u siebie!! Napiszcie jakie są tego wady i zalety!!
Dziękuje serdecznie!!
Pozdrawiam! ;)  

Offline bob

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Alarmowanie OSP do akcji
« Odpowiedź #52 dnia: Styczeń 27, 2005, 22:31:28 »
Witam wszystkich.

Od mojej wizyty tutaj troszkę się pozmieniało więc wtrące swoje co nieco.

Widziałem nowe- już stare peagery digitexu i ogólnie jest OK.

O systemie ROBOTEC-u tylko czytałem.

Co do SMS:
Urządzenie Digitexu alarmuje do 16 telefonów - wszystkich. wysyła SMS, FLESZ SMS, i dzwoni, więc można alarmować komórki i stacjonarne. Do prawidłowej pracy niezbędna jest karta SIM i oczywiście płacenie abonamentu i opłat za SMS-sy.
Urządzenie współpracuje z selektywnym wywoływaniem i dodatkowo posiada 6 wejść sygnału zewnętrznego. Dla każdego zdarzenia (piszę o opcji alarmowania) można przypisać osobno kogo, jak i jakim tekstem alarmować. Np. inny tekst przy włączeniu syreny, inny przy włączeniu samych peagerów - dla każdego numeru inny tekst, inny przy podaniu sygnału na wejście zewnętrzne. Po dodatkowym zamontowaniu czujników np. zalania, otwarci drzwi, otwarcia okien, zadymienia (max 6) dostaniemy info na komórkę - z tekstem: Alarm, wypadek, włamanie , zalanie ,
 dfokończę pó źniej

Offline bob

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Alarmowanie OSP do akcji
« Odpowiedź #53 dnia: Styczeń 27, 2005, 23:19:54 »
Przepraszam - siła wyższa.

.......i tym podobny tekst. Teksty są oczywiście wpisywane dowolnie podczas konfiguracji.
 
Teraz wady. (moim zdaniem)

Przy alarmowaniu syreny system SMS dostaje komendę razem z włączeniem syreny. Wygenerowanie informacji SMS i dostarczenie to około 4 sekund. Wysyłanie odbywa się w kolejności numerów na liście, więc ostatni 16 dostanie info jak ten 1 "juz zapomni" - około 30 - 40 sekund. pomijam fakt przepełnionych łączy np. sylwester, turniej w popularnym radiu.

Wskazane jest aby karta sim w urządzeniu była w tej samej sieci co większość strazaków z listy - szybkość przesyłu, lub w sieci o najsilniejszym sygnale.

Ale co by nie pisać. Lepiej dostać informację po 30 sek. niz nie usłyszeć syreny.

Pozdrawiam  

Offline Piotreq88

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 532
Odp: Alarmowanie OSP do akcji
« Odpowiedź #54 dnia: Styczeń 28, 2005, 12:36:56 »
Witam!!!

Prosiłbym opisać krok po kroku jak co powinno się robić by było powiadamianie sms-em albo telefonicznie.



Pozdrawiam !!!  :D  ;)  
CHCIAŁBY NAD POZIOMY CZŁEK A TU CIĄGLE NIŻ

Offline bob

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Alarmowanie OSP do akcji
« Odpowiedź #55 dnia: Styczeń 28, 2005, 19:14:24 »
Co opisać?

Offline Piotreq88

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 532
Odp: Alarmowanie OSP do akcji
« Odpowiedź #56 dnia: Styczeń 28, 2005, 19:21:09 »
co musze zrobić aby jak zawyje u mnie syrena to dostać sms-a


Pozdrawiam !!!  :D  ;)  
CHCIAŁBY NAD POZIOMY CZŁEK A TU CIĄGLE NIŻ

Offline bob

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Alarmowanie OSP do akcji
« Odpowiedź #57 dnia: Luty 01, 2005, 21:21:52 »
Opisywane przezemnie urządzenie działa automatycznie we współpracy z selektywnym wywoływaniem firmy Platan. W tym przypadku jeśli macie takowe to jedynie potrząsnąć portfelem i instalator platana wam takie cudo zainstaluje.

Pozdrawiam

Offline osposie

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
    • http://www.7stref.pl
Odp: Alarmowanie OSP do akcji
« Odpowiedź #58 dnia: Luty 11, 2005, 21:40:26 »
W naszej jednostce OSP pagery Digitexu są od 1996 roku i przez 8 lat sprwowały się praktycznie bez zarzutów. Pod koniec 2004 roku dzięki pomocy gminy jak i sponsorów moglismy zakupić 10 nowych pagerów Motorola. Powiadamiacze trafiły do kierowców i rat. medycznych, wciąż w jednostce pracuje 12 starych pagerów. W marcu ma trafić kolejnych 10 Motorolek! Uważam, że sprzęt ten jest niezbędny. Odczuwa się to przede wszystkim w nocy oraz podczas braków prądu. Inwestycje związane z tego typu powiadamianiem to bardzo dobre rozwiązanie frekwencji na alarm jak i szybkości przybyciado remizy. Często bywa tak, że albo nie usłyszymy wcale albo słyszymy ale 2 lub 3 sygnał syreny!! Polecam zakup!!

Offline Piotreq88

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 532
Odp: Alarmowanie OSP do akcji
« Odpowiedź #59 dnia: Luty 12, 2005, 09:26:44 »
Cytuj
W naszej jednostce OSP pagery Digitexu są od 1996 roku i przez 8 lat sprwowały się praktycznie bez zarzutów. Pod koniec 2004 roku dzięki pomocy gminy jak i sponsorów moglismy zakupić 10 nowych pagerów Motorola. Powiadamiacze trafiły do kierowców i rat. medycznych, wciąż w jednostce pracuje 12 starych pagerów. W marcu ma trafić kolejnych 10 Motorolek! Uważam, że sprzęt ten jest niezbędny. Odczuwa się to przede wszystkim w nocy oraz podczas braków prądu. Inwestycje związane z tego typu powiadamianiem to bardzo dobre rozwiązanie frekwencji na alarm jak i szybkości przybyciado remizy. Często bywa tak, że albo nie usłyszymy wcale albo słyszymy ale 2 lub 3 sygnał syreny!! Polecam zakup!!

Jaka jest ich cena  :huh: ??


Pozdrawiam !!!  :D  
CHCIAŁBY NAD POZIOMY CZŁEK A TU CIĄGLE NIŻ

Offline osposie

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
    • http://www.7stref.pl
Odp: Alarmowanie OSP do akcji
« Odpowiedź #60 dnia: Luty 12, 2005, 19:27:57 »
Nie jestem wtajemniczony w koszt jednego pagera Motorola :huh:  , ale całośc wraz z zestrojeniem ze skrzynką digitexu to koło 7000 zł. Pozdrawiam!

Offline bob

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Alarmowanie OSP do akcji
« Odpowiedź #61 dnia: Luty 13, 2005, 22:42:45 »
Czy mogę spytać o symbol tego peagera Motoroli.

Offline osposie

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
    • http://www.7stref.pl
Odp: Alarmowanie OSP do akcji
« Odpowiedź #62 dnia: Luty 19, 2005, 17:18:16 »
do bob.. symbol pagera: Motorola 94s. Pozdrawiam!

Offline pslomkowski@tlen.pl

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
    • http://
Odp: Alarmowanie OSP do akcji
« Odpowiedź #63 dnia: Luty 28, 2005, 13:05:25 »
jesli chodzi  o bipery zgadzam sie ze to jest jedyny najlepszy srodek do powiadamiania  dla OSP.I w cale niesa takie drogie zakup jednego bipera to koszt  160 zl .  dotego abonament miesieczny 23 zl. Ale to jest najlepszy sposob choc czasami zdarzaja sie problemy, z ich dzialaniem. :D  

Offline Piotreq88

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 532
Odp: Alarmowanie OSP do akcji
« Odpowiedź #64 dnia: Luty 28, 2005, 17:41:55 »
znacie może jeszcze inne skuteczne metody powiadamiania ??
CHCIAŁBY NAD POZIOMY CZŁEK A TU CIĄGLE NIŻ

Offline osposie

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
    • http://www.7stref.pl
Odp: Alarmowanie OSP do akcji
« Odpowiedź #65 dnia: Luty 28, 2005, 18:26:40 »
Do pslomkowski@tlen.pl... Możesz powiedzieć coś więcej na temat tych pagerów. Gdzie można je dostać i na jakich zasadach działają?? Pozdrawiam..

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Alarmowanie OSP do akcji
« Odpowiedź #66 dnia: Marzec 01, 2005, 09:23:46 »
Cytuj
jesli chodzi  o bipery zgadzam sie ze to jest jedyny najlepszy srodek do powiadamiania  dla OSP.I w cale niesa takie drogie zakup jednego bipera to koszt  160 zl .  dotego abonament miesieczny 23 zl. Ale to jest najlepszy sposob choc czasami zdarzaja sie problemy, z ich dzialaniem. :D
Cześć,
mi się jednak wydaje że pagery z sieci nie bardzo nadają się do zastosowania do powiadamiania OSP. Jeśli dobrze zrozumiałem to chodzi o firmę Metro-Bip http://www.metrobip.com.pl/paging.html.
Na opczątek sprawdźcie jak wygląda mapa ich zasięgu... a wyglada mizerniutko - np ja nie mam szans na zastosowanie ich pagera. Do tego integracja systemu z naszymi pewnie byłaby kłopotliwa.  Na pociechę można dodać że jest także system bezabonamentowy.

Pozdrawiam, Sylwek

Offline osposie

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
    • http://www.7stref.pl
Odp: Alarmowanie OSP do akcji
« Odpowiedź #67 dnia: Marzec 01, 2005, 15:41:41 »
Faktycznie zasięg tych pagerów nie jest rewelacyjny, a ja jestem orientacyjnie na pograniczu ich działania.. Dzięki Sylwek za stronke.. dodam również, że sposób powiadamiania zajmuje dużo czasu i nie sprawdzi się w OSP. Pozdrawiam!

Offline Piotreq88

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 532
Odp: Alarmowanie OSP do akcji
« Odpowiedź #68 dnia: Marzec 01, 2005, 16:07:45 »
jeśli nie bipery to co ??  :huh:  
CHCIAŁBY NAD POZIOMY CZŁEK A TU CIĄGLE NIŻ

Offline sisiek2

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 90
  • W straży naczelnik - w domu szeregowy
    • OSP Wyrzysk
Odp: Alarmowanie OSP do akcji
« Odpowiedź #69 dnia: Kwiecień 03, 2005, 12:29:01 »
Przeczytałem wszystkie wasze posty i tak się zastanawiam... w tych pagerach jest np. taka możliwość, że przykładowo jestem kierowcą i akurat wyjeżdżam służbowo (może być jakiś inny ważny powód, dla którego akurat nie ma szans żebym pojechał na zdarzenie)... no właśnie to czy jest taka możliwość, że otrzymujesz wiadomość na pager i w jakiś sposób powiadamiasz system, że nie przybędziesz. Chodzi o to, że w tym momencie można powiadomić jeszcze jedną osobę nie wiem rezerwowego czy coś.

Offline osposie

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
    • http://www.7stref.pl
Odp: Alarmowanie OSP do akcji
« Odpowiedź #70 dnia: Kwiecień 03, 2005, 20:43:00 »
Na naszych pagerach motorola nie ma takiej możliwości, ale przecież zawsze masz komórkę ;)  

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Alarmowanie OSP do akcji
« Odpowiedź #71 dnia: Kwiecień 04, 2005, 10:04:03 »
Cześć,
o ile dobrze rozumiem zasadę działania pagerów w urządzeniach Platanu (dawny Digitex) to powiadamianie jest wysyłane drogą radiową ze stacji w remizie (chyba są tez  możliwości wysyałania z innych stacji - np tej która powiadamia stacje w remizie). Tym samym zasięg powiadamiania na pagery jest dość odgraniczony - ok 5 km od remizy (gdzieś mi się taka odległość obiła o uszy - pewien nie jestem) czyli wyjeżdzając dalej ze swojej miejscowości raczej nie dostaniesz powiadomienia o alarmie.
OSPOSIE ma rację - na stronie jest informacja, że pagery nie wysyłają potwierdzenia do stacji bazowej więc nie wiadomo czy sygnał dotarł.
Stacja bazowa w remizie wysyła potwierdzenie do stacji u dyspozytora PSP - może np wysłać sygnał że w remizie nie ma prądu, można testować jej gotowość. Jest też opcja czujnika akustycznego (przynajmniej jak się tym interesowałem to była) który jest umieszczony w pobliżu syreny i może zasygnalizować jej zadziałanie.
Co do wyjazdów poza teren swojej miejscowości to sensowne jest moim zdaniem przekazanie pagera koledze, który może zastąpić np kierowcę.
Pozdrawiam, Sylwek
PS: a my ciągle marzymy o pagerach - mam nadzieję, że się doczekamy...
szkoda, że nie ma konkurencji - pagery Platanu są chyba jedynym sensownym rozwiązaniem... tylko ta cena  

Offline sisiek2

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 90
  • W straży naczelnik - w domu szeregowy
    • OSP Wyrzysk
Odp: Alarmowanie OSP do akcji
« Odpowiedź #72 dnia: Kwiecień 04, 2005, 10:48:21 »
Naczelnika mam już na patelni ;)  jeśli chodzi o to powiadamianie na komórki, bo u nas każdy ma komórkę. Dzięki temu będzie taniej, bo nie musimy kupować pagerów. No i nie przeba ze sobę nosić dwóch urządzeń. Myślę tu o  tej firmie. Jednak mam też pytanie, czy jest możliwość ustawienia systemu tak żeby wywoływał selektywnie np. do wypadku 4 osoby a do pożaru 6 i czy może to robić bez włączania syreny.

Offline SeniorSiara

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 174
Odp: Alarmowanie OSP do akcji
« Odpowiedź #73 dnia: Kwiecień 04, 2005, 13:24:45 »
Witam Kolegów!

Naprawde mocno polecam system wysyłanina smsów na komórki!
Tanie i bardzo skuteczne rozwiązanie. Sprawdziliśmy u siebie, smsy dochodzą po paru sekundach od włączenia takze wszyscy są momentalnie powiadomieni.
Podstawowym atutem tego rozwiązanina jest to ze nie trzeba nosić pagera (i nie trzeba kupować baterii) ponadto niezależnie od miejsca jest sie powiadomionym.
Gorąco polecam!

PS Nam montowała to firma Platan i musze ich pochwalić zrobili to szybko, czysto i sprawnie!

Offline eddie

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 138
    • Platforma Alarmowania Strażaków
Odp: Alarmowanie OSP do akcji
« Odpowiedź #74 dnia: Kwiecień 05, 2005, 00:02:02 »
Witam
Na ostatnim zebraniu Naczelników i Prezesów jednostek będacych w KSRG w powiacie Rybnickim (Śląsk) była mowa o wymianie systemu selektywnego powiadamiania na nowy.
Też myśleliśmy o zakupie "ustrojstwa" wysyłającego SMS do strażaków ale postanowiliśmy się wstrzymać do momentu aż dokładnie będzie wiadomo jak to nowe powiadamianie będzie wyglądać.
Może ktoś z was ma jakieś bliższe informacje?
Podobno zasięg ma być dużo większy i prawdopodobnie jest to tez w jakiś sposób związane z nieszczęsnym numerem 112.
Koszt tej nowej centralki to 5tyś. zł.

Jak macie jakieś dokładniejsze informacje na ten temat to bardzo bym prosił o podzielenie się nimi. Ja to co wiem usłyszałem od naszego prezesa, a niestety na technicznych sprawach to on się aż tak bardzo nie zna.

Pozdrawiam
eddie
 
Platforma Alarmowania Strażaków - www.pasosp.pl