Pożarnictwo > Ratownictwo chemiczne

Efekt crossowy

(1/2) > >>

Thetomaszko1234:
Witam! Czy ktoś wie coś więcej na temat błędu pomiarowego zwanego efektem crossowym? Proszę o szczegółowe przybliżenie problemu, ew. jakieś przykłady z życia wzięte. Z góry dziękuje i pozdrawiam :)

adadud:
Efekt crossowy polega na nakładaniu się dwóch substancji na siebie.

Mamy dwie substancje, które mają podobne parametry fizykochemiczne, podobną budowę lub podobne składniki i podczas pomiaru nieszkodliwa substancja może pokazywać, iż wykrywane są szkodliwe i niebezpieczne substancje.
Tak samo może być na odwrót - w spektroskopii piki wody zakrywają wiele różnych rodzajów związków i wiązań i mamy duży problem z analizą.



rastafarai:
Sprawdź w instrukcji obsługi swojego miernika. Powinna tam być tabelka z czułością sensorów na inne substancje. W razie czego zwróć się do producenta albo dystrybutora i powinni mieć coś takiego.

Detektory:
W miernikach i detektorach gazów jest to reakcja sensora na inne gazy niż gaz mierzony.
Np. sensor tlenku węgla (CO) reaguje także na wodór. Stąd często przy pomiarach w studzienkach kanalizacyjnych gdzie jest biogaz sensor tlenku węgla nagle pokazuje ogromne wartości lub nawet wychodzi poza zakres. Powodem jest właśnie wodór, któy jest jednym ze składników biogazu.
Niektóre właściwości cross'owe wykorzytuje się nawet w kalibracji. Niektóre sensory nie są kalibrowane gazem na który są przewidziane tylko bezpieczniejszym lub łatwiej dostępnym gazem cross'owym.

mulat81:
Może dojść do sytuacji że urządzeniu np wskaże 40 ppm CO, czym nie będę się martwił, a w rzeczywistosci będzie to 40 ppm innego gazu dla którego będzie to LD? Pytam bo ostatnio w jednej ze szkół wykładowca mówił że sensor wykrywa tylko daną substancje tox a jak będzie inna to nic nie wskaże co wydawało mi się absurdem, zaznaczył że nie dotyczy to gazów 💥

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej