Autor Wątek: Wypłata równoważnika na zakup mieszkania  (Przeczytany 122746 razy)

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: wypłata równowążnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #100 dnia: Luty 28, 2012, 12:56:25 »
takistrażak- w pełni masz rację z ostatnim wpisem. Posiadany lokal (jakikolwiek budynek) zgodnie z art. musi być lokalem mieszkalny a surowy stan budynku lub remontowanie starego bez posiadania zgody na użytkowanie (mieszkanie) nie jest lokalem mieszkalnym.

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: wypłata równowążnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #101 dnia: Luty 28, 2012, 13:23:00 »
trzeba było złożyć wniosek o pomoc przed uzyskaniem pozwolenia ona użytkowanie (zgłoszeniem zakończenia robót); teraz mogą Ci odmówić powołując się na okoliczność, że na chwile złożenia wniosku masz zaspokojone potrzeby mieszkaniowe; i może mieliby rację, gdyby nie to, że właśnie na budowę tego domu, który Twoje potrzeby mieszkaniowe zaspokaja starasz się o pomoc; taką niestety dziwna logikę ostatnio próbuje się uprawiać:)
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

palny firek

  • Gość
Odp: wypłata równowążnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #102 dnia: Luty 28, 2012, 15:00:26 »
kol. lang, czy zaspokojone potrzeby mieszkaniowe to '' tytuł prawny"? zameldowani gdzieś musimy być, a szopa u dziadka na wsi to zaspokojone potrzeby mieszkaniowe?

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: wypłata równowążnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #103 dnia: Luty 28, 2012, 16:09:26 »
Witam
Mam ciekawą sytuację, otóż kilka lat temu będąc jeszcze w szkole  pożarniczej otrzymałem od rodziców dom, jednak w akcie notarialnym widnieje zapis, że dom w trakcie budowy. Przez 2 lata pobierałem równoważnik za brak lokalu   ( posiadając dom) do momentu wyremontowania domu i zameldowania się. Budowa domu rozpoczęła się jeszcze w latach 80-tych i prawdę powiedziawszy nie zakończyła się formalnym oddaniem do użytkowania, tylko w momencie mojego meldowania się w UG otrzymałem informacje, że dom ma już nadany wcześniej numer. I pytanie brzmi jak w tytule. Moim zdaniem odpowiedź brzmi ,,tak", jednakże proszę o radę i podpowiedź. Z góry dzięki.

Albo masz dom, albo plac budowy?
Kto po przepisie notarialnym został inwestorem budowy?
Czy zostało przeniesione decyzją pozwolenie na budowę z ojca na ciebie?

Budowa domu - 30 lat?


Zgodnie z art. 37 ust. 1 ustawy Prawo budowlane – pozwolenie na budowę wygasa w sytuacji, gdy inwestor nie rozpoczął budowy przed upływem trzech lat od dnia, w którym pozwolenie na budowę stało się ostateczne, lub też gdy budowa została przerwana na okres dłuższy niż trzy lata.

Można to stwierdzić na podstawie wpisów w dzienniku budowy.

Samo nadanie numeru domu nie wiąże się z natychmiastowym zameldowaniem się w nim oraz nie musisz mieć odebranego budynku.
Z drugiej strony, żeby się zameldować, wystarczy uzyskać numer domu.

 
kol. lang, czy zaspokojone potrzeby mieszkaniowe to '' tytuł prawny"? zameldowani gdzieś musimy być, a szopa u dziadka na wsi to zaspokojone potrzeby mieszkaniowe?

Akt notarialny dokładnie opisuje, co jest przedmiotem umowy darowizny, jeżeli jest wpisane, że nieruchomość jest zabudowana domem mieszkalnym, stodołą , budynkiem gospodarczym itp., to jest sprawa jasna.

Samo zameldowanie nie jest wyznacznikiem twoich potrzeb mieszkaniowych, możesz być zameldowany u rodziców, a tym samym posiadać dom, mieszkanie w budynku wielorodzinnym itp.


« Ostatnia zmiana: Luty 28, 2012, 16:15:18 wysłana przez grzela »

Offline JON SNOW

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 370
Odp: wypłata równowążnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #104 dnia: Luty 28, 2012, 16:23:09 »
Kolego takistrazak, Twoja sytuacja sytuacja i interpretacja przepisów przypomina mi troche sytuację opisaną przez jednego ze znajomych, dotyczącą Grecji. Pewien Greek przez X lat mieszkał w nowiutkim domu, któremu nikt nie mógł nic zarzucić, ale, jako że budynek w budowie oznacza niższe podatki- miał on gdzieś na strychu niedociętą belkę. Widząc to kontrolerzy wpisywali oczywiście (???) dom w budowie a delikwent płacił sporo mniej.
Moim osobistym zdaniem powinieneś się zdecydować- albo mieszkaniówka albo dodatek do remontu bo to co próbujesz robić jest dla mnie społecznie nieetyczne.
Żyję w kraju w którym wszyscy chcą mnie zrobić w ... :)

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: wypłata równowążnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #105 dnia: Luty 28, 2012, 16:24:37 »
tytuł prawny (jakikolwiek) do lokalu mieszkalnego (szopa u dziadka na wsi raczej nie będzie lokalem mieszkalnym) jest równoznaczny z zaspokojonymi potrzebami mieszkaniowymi; niezaspokojone potrzeby mieszkaniowe mają np. funkcjonariusze bezumownie korzystający z lokalu mieszkalnego i o tym trzeba pamiętać wypełniając oświadczenie mieszkaniowe; w praktyce tytuły prawne, które wchodzą w grę, to: akt własności, umowa najmu, dzierżawy, użyczenia oraz ustanowiona służebność osobista; tematyka jest bardzo złożona i wystarczy tylko napisać, że te pozostałe tytuły prawne rodzące posiadanie zależne ze względu na swoją nietrwałość, nie wykluczają trwale prawa do otrzymywania RZBL, a już całkowicie (oczywiście IMHO) nie wykluczają możliwości otrzymania pomocy mieszkaniowej;
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

palny firek

  • Gość
Odp: wypłata równowążnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #106 dnia: Luty 28, 2012, 16:35:31 »
I o taką odpowiedź mi chodziło jasno i na temat. Jeszcze tylko jedno, kto ma udowodnić i jak, że nie ma żadnej ustnej umowy, która jest również wiążąca, pozdrawiam.

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: wypłata równowążnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #107 dnia: Luty 28, 2012, 17:45:15 »
ten, kto z tego faktu chce coś wywieść:) czyli zdecydowanie ciężar dowodu spoczywa na organie; oświadczasz, że takiego tytułu nie posiadasz i organ, jeżeli się z tym nie zgadza ma prawo (a wręcz obowiązek w takiej sytuacji) użyć wszelkich środków dowodowych, by obalić oświadczenie strony postępowania; domniemanie istnienia umowy ustnej (tak samo wiążącej jak i zawarta w formie pisemnej) nie wchodzi w grę - organ musi to udowodnić, co w praktyce jest trudno wykonalne (trzeba dotrzeć do drugiej strony tej hipotetycznej umowy i jeszcze nakłonić ją do świadczenia na niekorzyść strony postępowania)
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: wypłata równowążnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #108 dnia: Luty 29, 2012, 13:19:26 »
Benq mógłbyś to dokładniej wyjaśnić "Moim osobistym zdaniem powinieneś się zdecydować- albo mieszkaniówka albo dodatek do remontu". Mam na myśli dodatek do remontu- co to za dodatek, w jakiej wysokości i komu się należy.
Pozdrawiam

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: wypłata równowążnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #109 dnia: Luty 29, 2012, 13:43:18 »
Benq mógłbyś to dokładniej wyjaśnić "Moim osobistym zdaniem powinieneś się zdecydować- albo mieszkaniówka albo dodatek do remontu". Mam na myśli dodatek do remontu- co to za dodatek, w jakiej wysokości i komu się należy.
Pozdrawiam

Zaskakujesz mnie 20 lat służby  :straz:  :kwit:  :cooo:

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 18 listopada 2005 r.
w sprawie trybu przyznawania strażakowi Państwowej Straży Pożarnej równoważników pieniężnych za remont albo za brak lokalu mieszkalnego

http://www.infor.pl/dziennik-ustaw,rok,2005,nr,241,poz,2033,rozporzadzenie-ministra-spraw-wewnetrznych-i-administracji-w-sprawie-trybu.html

Offline JON SNOW

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 370
Odp: wypłata równowążnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #110 dnia: Marzec 01, 2012, 13:28:14 »
Dzięki grzela. Też mnie trochę zaskoczył, jakby nie czytał o czym piszemy w tym dziale...
A tu mały cytat z rozp.:

Cytuj
3. 1. Stawka równoważnika pieniężnego za remont lokalu mieszkalnego wynosi 99,51 zł na każdą normę zaludnienia przysługującą strażakowi.

2. Wysokość równoważnika pieniężnego za remont zajmowanego lokalu mieszkalnego ustala się jako iloczyn kwoty 99,51 zł i liczby norm zaludnienia przysługujących strażakowi i każdemu członkowi jego rodziny.

3. Wypłata równoważnika pieniężnego za remont lokalu mieszkalnego następuje raz w roku, nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia oświadczenia mieszkaniowego.
Żyję w kraju w którym wszyscy chcą mnie zrobić w ... :)

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: wypłata równowążnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #111 dnia: Marzec 02, 2012, 14:27:39 »
Faktycznie nie bardzo wszedłem w temat :mellow: Dlaczego moje ostatnie zapytanie? Ponieważ w mojej ponad 20 letniej pracy to o czym teraz benq z grzelą piszecie nazywało się i nazywa "sufitówka"> Może nie pamiętacie ale tzw. równoważnik remontowy to -parę lat temu był pospolicie brany przez "kierownictwo" komend i ich przy......-fundusz na remont domu (wymiana centralnego, dachu etc.) i wynosił tyle samo co obecnie pomoc na budowę lub kupno mieszkania. Jak Ci panowie sobie pobrali to zaraz ta remontówka zniknęła- dlatego moje zdziwienie.
No i teraz sufitówka czy za brak lokalu? Pewnie że tylko frajerzy zdecydowali by się na sufitówkę jak ma "możliwość" mieszkaniówkę.
Poza tym śmieszna kwota na ten remont (może dlatego u nas pospolicie nazywana sufitówka)- można za tę kwotę jedynie farby kupić.
I jeszcze jedno przy okazji- dlaczego zniknęła 1 norma dla d-cy zmiany a na tej samej grupie w biurze się należy? No ale przecież nie ma  w PSP podziału biuro- podział ^_^

FM

  • Gość
Odp: wypłata równowążnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #112 dnia: Marzec 15, 2012, 14:09:37 »
Witam, pytanie kieruję do kol. Lang - czy mogę być żyrantem matki, która ma kredyt na mieszkanie w którym jestem zameldowany, jeżeli otrzymuję równoważnik za brak lokalu? jeśli tak, to czy mogę spłacać raty kredytu?

Offline treworo

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 43
Odp: wypłata równowążnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #113 dnia: Październik 11, 2012, 20:06:22 »
witam czy ktos wie jaka jest kwota na obecna chwile wyplacana netto na zakup mieszkania dofinansowanie....?

Offline elangatus

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 32
Odp: wypłata równowążnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #114 dnia: Październik 11, 2012, 20:43:48 »
Kolego kwota dofinansowania jest taka sama jak wcześniej, nie zmieniła się od lat dwudziestu.

strazak766

  • Gość
Odp: wypłata równowążnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #115 dnia: Październik 13, 2012, 22:59:43 »
Mam takie pytanie posiadam mieszkanie w innej miejscowości niż pracuje, otrzymuje dopłatę do dojazdu w tej samej wysokości jak za brak lokalu. Trochę męczą mnie te dojazdy i chcę kupić mieszkanie tam gdzie pracuje, czy należy mi wypłata dofinansowania na zakup tego mieszkania.

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: wypłata równowążnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #116 dnia: Październik 14, 2012, 08:50:29 »
Art. 80. ustawy o PSP
1. Strażakowi mianowanemu na stałe, który nie otrzymał lokalu mieszkalnego na podstawie decyzji administracyjnej o przydziale, przysługuje pomoc finansowa na uzyskanie lokalu mieszkalnego lub domu, zwana dalej „pomocą finansową”, z zastrzeżeniem ust. 5, chyba że strażak nie spełnia warunków do otrzymania lokalu mieszkalnego na podstawie decyzji administracyjnej.
2. Pomoc finansową przyznaje się raz w okresie całej służby, na wniosek strażaka.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: wypłata równowążnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #117 dnia: Październik 14, 2012, 08:58:16 »
Mam takie pytanie posiadam mieszkanie w innej miejscowości niż pracuje, otrzymuje dopłatę do dojazdu w tej samej wysokości jak za brak lokalu. Trochę męczą mnie te dojazdy i chcę kupić mieszkanie tam gdzie pracuje, czy należy mi wypłata dofinansowania na zakup tego mieszkania.

nie, ale możesz się przenieść na swój wniosek, lub zostać przeniesiony z urzędu, aczkolwiek to drugie wymaga consensusu (strażak musi wyrazić zgodę - vide orzecznictwo)
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

dominikmak

  • Gość
Dodatek za brak mieszkania
« Odpowiedź #118 dnia: Listopad 22, 2012, 12:55:10 »
Witam
mam takie pytanie a raczej problem co zrobić
pobieram dodatek za brak mieszkania w czerwcu sie ożeniłem i moja żona ma na własność działkę na której stoi dom drewniany w którym to mieszka jej ciotka ma tzw. dozywotkę. my mieszkamy i jesteśy zameldowani u moich rodziców.
za żone nie biorę dodatku
i tu moje pytanie czy powinienem zgłosić to ze moja zona ma mieszkanie na siebie i zrezygnować z dodatku za brak lokalu???
czy tez z tytułu zrzeknięcia sie tego dodatku przysługuje mi jakas jednorazowa rekompensata????
dodam ze tą działke i to mieszkanie moja żona dostała przed ślubem.

Offline huncio

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 293
Odp: wypłata równowążnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #119 dnia: Listopad 22, 2012, 14:12:26 »
 Strażakowi mianowanemu na stałe przysługuje równoważnik pieniężny, zwany dalej „równoważnikiem za brak lokalu mieszkalnego”, jeżeli on sam lub członkowie jego rodziny, o których mowa w art. 75, nie posiadają w miejscu pełnienia służby albo w miejscowości pobliskiej lokalu mieszkalnego lub domu na podstawie przysługującego im tytułu prawnego oraz nie zachodzi przypadek określony w art. 82 ust. 5.

dominikmak

  • Gość
Odp: wypłata równowążnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #120 dnia: Listopad 22, 2012, 14:56:24 »
to mam przez to rozumieć ze mi nadal przysługuje

Offline adam998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 258
    • http://
Odp: wypłata równowążnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #121 dnia: Listopad 22, 2012, 21:44:42 »
to mam przez to rozumieć ze mi nadal przysługuje

"Miejscowość pobliska" czyli czas dojazdu środkami publicznymi od najbliższego przystanku w miejscu zamieszkania do najbliższego przystanku w miejscu pełnienia służby musi wynosić więcej jak godzina, wtedy Ci przysługuje. Chyba tak to jakoś jest  :-\

Offline strażak-ratownik

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 54
Odp: wypłata równowążnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #122 dnia: Listopad 23, 2012, 11:57:11 »
Witam
mam takie pytanie a raczej problem co zrobić
pobieram dodatek za brak mieszkania w czerwcu sie ożeniłem i moja żona ma na własność działkę na której stoi dom drewniany w którym to mieszka jej ciotka ma tzw. dozywotkę. my mieszkamy i jesteśy zameldowani u moich rodziców.
za żone nie biorę dodatku
i tu moje pytanie czy powinienem zgłosić to ze moja zona ma mieszkanie na siebie i zrezygnować z dodatku za brak lokalu???
czy tez z tytułu zrzeknięcia sie tego dodatku przysługuje mi jakas jednorazowa rekompensata????
dodam ze tą działke i to mieszkanie moja żona dostała przed ślubem.

Powinieneś to zgłosić. Kolega "huncio" podał podstawę. Od dnia zawarcia związku małżeńskiego nie należy Ci się dodatek, więc będziesz musiał zwrócić pobrane kwoty, temat przerobiliśmy w naszej Komendzie - kolega musiał zwrócić należności za 2 lata - tyle był w związku  :kwit: z żoną i jej mieszkaniem (ustawa o PSP - rozdział 8 Art. 74- 84 "Mieszkania strażaków w służbie państwowej")
« Ostatnia zmiana: Listopad 24, 2012, 20:50:57 wysłana przez strażak-ratownik »

Offline kaczorpsp

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 78
Odp: Wypłata równoważnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #123 dnia: Styczeń 31, 2013, 20:01:41 »
Troszkę odgrzebuję temat ale mam pytanie.
Czy zgłaszam w KP a zarazem kończy mi się tzw. mieszkaniówka za brak lokalu, kiedy będę miał odebrany dom czy kiedy w nim zamieszkam.
Można przecież mieszkać w domu a dom może być jeszcze nie odebrany.
« Ostatnia zmiana: Luty 02, 2013, 13:57:36 wysłana przez robn »

Offline potok

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 121
Odp: Wypłata równoważnika na zakup mieszkania
« Odpowiedź #124 dnia: Styczeń 31, 2013, 21:03:39 »
nie do końca tak jest że możesz mieszkać w nie odebranym domu bo jak znajdzie się ktoś uprzejmy w sąsiedztwie i zgłosi do U.G że tak pomieszkujesz możesz otrzymać 5tyś kary za brak odbioru . a życie zna różne historie i może równoważnik ci na to styknie
« Ostatnia zmiana: Luty 02, 2013, 13:57:21 wysłana przez robn »